Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pořadí filtrů při zpracování anlog.video

thedark (39)|2.7.2006 18:27
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na správné pořadí vhodných filtrů při úpravě videa(tj. deinterlace a odstranění šumu z videa).

Používám tyto filtry:
1. Smart Deinterlacer (http://neuron2.net/smart/smart.html)
2. MSU Denoising Filter
3. Smart Smoother High Quality (http://neuron2.net/hiq/smoothhiq.html)

ted si ale nejsem jistý zda ten 2 a 3 filtr nejsou podobné? Nechybí mi tam nějaký 3D filtr (Dynamic Noise Reduction)?


díky za každou radu
Whitejoker (616)|3.7.2006 09:28
Dvojka a trojka by mohly být podobné - denoise se provádí mírným rozmazáním (smoother).
Na trošku jiném principu je dynamický denoise filter, ale musíš si vybrat, co vlastně chceš. můžeš použít všechny ale za cenu zprasení obrazu. nebo si vyber jen jeden - který bude dle tebe mít subjektivně nejkoukatelnější výsledky.
Saxel (2279)|3.7.2006 12:16
[quote=thedark]Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na správné pořadí vhodných filtrů ...
[/quote]

Záleží na kvalitě zdrojového analogového videa a na kvalitě A/D převodníku při digitalizaci. Je nemožné dát univerzální popis na "vylepšení" takového videa. Nejlépe je věnovat tomu čas a najít postupným zkoušením subjektivně nejlepší kompromisy.
S tou deinterlací opatrně, pro deinterlaci bys měl mít pádný důvod, třeba že chceš výsledek prohlížet jen na monitoru PC. Já používám na podobný materiál filtry v pořadí sharpen, smart smoother, dynamic denoise, někdy trochu zvednu kontrast. Ale vše jen opatrně, nic se nesmí přehnat.
thedark (39)|3.7.2006 21:11
no muj plán je totiž udělat 2 videa-jedno deinterlacované a to převedu do Xvidu a druhé nechám interlacované a to převede na DVD-Video.
Signál je z analog.kamery přes TV kartu,takže to není nic extra,ale lepší možnosti nemám :-(

a je důležitější vyčištění videa v 3D (DNR) nebo 2D(smart smoother)?
Modena (1706)|3.7.2006 21:50
[quote=thedark]no muj plán je totiž udělat 2 videa-jedno deinterlacované a to převedu do Xvidu a druhé nechám interlacované a to převede na DVD-Video.
Signál je z analog.kamery přes TV kartu,takže to není nic extra,ale lepší možnosti nemám :-(

a je důležitější vyčištění videa v 3D (DNR) nebo 2D(smart smoother)?[/quote]
Podle mého a zkušeností, co jsem pobral při nabírání jak TV kartou, tak později i Raptorem RT, je nejdůležitější mít pro grabování TBC a zdrojovou mašinu S-VHS s HOSSIDEN konektorem ! Pak teprve přichází na řadu otázka soft.filtrů ! U těch jsem vždy začínal dorovnáním barev pluginem Synthetic Apperture Color Finnese, potom podle potřeby trochu Sharpen a Contrast a naposledy jeden z 3D DeNoise filtrů - ale vždy podle zásady, že někdy méně je lépe! :-)
mirekv (7169)|3.7.2006 22:11
thedark
Každý filtr se chová jinak, DNR porovnává po sobě jdoucí snímky a eliminuje rychlé změny drobných detailů, tedy hlavně šum, při statických scénách je dobrý ale při pohybech při přehnaném nastavení vygumuje detaily.
D2SmartSmother rozmazává do sebe nepříliš se lišící pixely, ostřejší přechody zachová. Hodně zpomaluje proces.
Nastavení filtrů je dost kritické, chce to vyzkoušet.
radek.kovacik (267)|4.2.2010 18:30
Saxel a Modena:
To pořadí těch filtrů se vám takhle osvědčilo jako nejlepší?
Mně totiž překvapilo, že filtr na odstranění šumu zařazujete jako poslední. Ten přece (ať chceme nebo ne) to video vždycky více nebo méně rozmázne, takže mi spíše připadá logické, zařadit nakonec ostřicí filtr, který napraví a doostří to, co ten šumový filtr rozmazal.
StD (8612)|4.2.2010 19:48
Mimo to, že budíš už trochu zahnilé téma z r. 2006 \\/, tak jenom jedno doporučení - vyzkoušej si to při úpravě obyčejné fotky - když dáš vyostření na konec, tak ti vyleze další drobný šum, který jsi už třeba ve větší míře předtím trochu rozmázl a eliminoval blurem... Tudíž proto nejprve ostřit, nejlépe jen hrany, nikoli plochy, a teprve nakonec nějaký ten třeba Degauss na minimální hodnoty. O tom to je. Navíc je dobré aplikovat něco (např. ořez, resize atd. na vstup, nikoli na výstup) jinak to domršíš. Ale to si musíš všechno vyzkoušet sám na vlastní kůži.
Saxel (2279)|5.2.2010 07:39
[quote=radek.kovacik;264249]Saxel a Modena:
To pořadí těch filtrů se vám takhle osvědčilo jako nejlepší?[/quote]
Ano, důvod ti už popsal StD.
Já jen doplním, že dnes bych na odšumění použil spíš filtr Neat video, který je velmi kvalitní a umožňuje i detekci struktury šumu. Celkem dobrý dešumátor je i Noise Reducer v sadě filtrů NewBlue.
radek.kovacik (267)|5.2.2010 12:06
StD:
Tady se člověk nikomu nezavděčí. Když založí nové vlákno se stejnou problematikou, která se už na fóru někdy probírala, tak mu nadávají, ať hledá a nezakládá nové vlákna a když se snaží oživit starší vlákno na stejné téma, tak se to taky někomu nelíbí... :D

S tou fotkou to určitě zkusím. Jinak já se snažím čerpat zkušenosti slovutných mistrů, abych nemusel objevovat již objevené a neprožil půl života jenom před monitorem svého PC. ;)

Saxel:
Díky za odkazy na kvalitní "dešumátory". To totiž měla být moje další otázka, které filtry se vám při zpracování zašuměného videa osvědčily.
StD (8612)|5.2.2010 12:57
[quote=radek.kovacik;264391]StD:
Tady se člověk nikomu nezavděčí. Když založí nové vlákno se stejnou problematikou, která se už na fóru někdy probírala, tak mu nadávají, ať hledá a nezakládá nové vlákna a když se snaží oživit starší vlákno na stejné téma, tak se to taky někomu nelíbí... :D

S tou fotkou to určitě zkusím. Jinak já se snažím čerpat zkušenosti slovutných mistrů, abych nemusel objevovat již objevené a neprožil půl života jenom před monitorem svého PC. ;)
...[/quote]

Ad 1) to je normální život... :-E; Ad 2) Ty zkoušky si rozhodně udělej - každý má to své, ale to nemusí platit universálně. :BB:
stayman (12393)|6.2.2010 12:39
[quote=radek.kovacik;264391]StD:
... které filtry se vám při zpracování zašuměného videa osvědčily.[/quote]

Staci ti Median ktory je vo Vegase.
radek.kovacik (267)|7.2.2010 12:34
Když už jsme u těch filtrů, mně by ještě zajímalo, když to zevšeobecníme, jaké doporučujete pořadí filtrů v případě, kdy je třeba dělat různé korekce obrazu typu HSL, gama apod. (tedy při špatném vyvážení bílé, slabém jasu atd.). Na kterou pozici v řetězci zařadit takovýto filtr?

StD už naznačil, že ořezy a resizy je lepší dělat na vstupu než na výstupu, ale jak je to s barevnými a jinými korekcemi, měly by být po ořezu a před ostřicím filtrem?
stayman (12393)|7.2.2010 12:39
Sleduj si histogram, vektory... a hlavne vysledok.
StD (8612)|7.2.2010 12:40
Koukni se na to z logiky toho způsobu zpracování (výpočtu) - to co jmenuješ je už lepší aplikovat až na výstup.
Pitomec (10211)|7.2.2010 14:08
Všechny filtry jsou na dvě věci - pokud se jedná o analogový záznam typu VHS, tak tam použít už při grabování do PC TBC a pokud už je ten záznam v PC, tak ho dál nemršit dalšími a dalšími renderingy a nechat ho tak. Totéž samozřejmě platí o těch hovadinách typu ořez/resize, odstranění prokládání apod.
radek.kovacik (267)|8.2.2010 13:20
Je jasné, že méně je někdy více a nic se nesmí přehánět, ale zrovna v případě analogového videa bych řekl, že použití několika filtrů za sebou je nutností. Navíc občas je potřeba aplikovat některý z filtrů i na původně digitální signál (ne vždy se podaří natočit scénu tak, jak by si to autor přál).