Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DEC 2000-T duální zvuk

(0)|17.3.2004 11:03
Nedávno jsem připojil přijímač DEC 2000-T a nevím jak si vybrat zvukovou stopu v případě duálního vysílání např. na Nově. Hrajou mi obě jazykové verze současně. Problém mám jak při sledování na TV tak na PC. Má někdo nějaký nápad? Díky
StD (8612)|17.3.2004 11:09
Já to mám doma někde popsáno v návodu (mám ale jiný Sat přijímač), ovšem díky faktu, že to mám k PC připojeno přes S-VHS video (Grundig), tak si zvukovou stopu mohu lehce a elegantně vybrat přepínáním DO ze 4 variant: HiFi Stereo / L kanál / P kanál / Mono. :-)-
riman (2)|17.3.2004 11:19
Pokud DEC2000 používá na PC stejnou aplikaci jako WinTV NOVA-t (a někdo to myslím ve starších diskuzích tvrdil), pak stačí kliknout na obrázek sterea (dva spojené kruhy vlevo dole) a zvuk se přepna buď na první a nebo druhý kanál.

Jinak ve starších diskuzích bylo rozebíráno, že se zvuk na dálkovém ovládání přepíná tlačítkem L a že to funguje až od určité verze firmaware. Doporučuji podívat se tam, dokud ještě fungují.
Anonymous (825)|17.3.2004 18:33
Přepnout to jde ale jen když to není ovládáno přes PC, jinak to nemaká.

Ještě postřeh, kdo si nahrává muziku tak zjistí že má ve stereu L+P a L (nebo P), uš jsem to zjistil několikrát :(( :(( :((

Zkoumal to někdo ?
(0)|18.3.2004 00:39
pravdu ma riman. bullback tomu nerozumi
StD (8612)|18.3.2004 07:42
Bullback, musíš uvést u jakých kanálů/stanic. Například u Pro7, Sat1 atd. bych se tomu nedivil =Dolby Digital zvuk... Alespoň se tím pýří... Servus! 9-)
Anonymous (825)|18.3.2004 17:41
StD: DVB-T, myslím tady v republice, takže toho moc na výběr není. AC-3 zvuk tady není.

Anonymní je blbec.
StD (8612)|19.3.2004 10:05
To už je dáno tou anonymitou, takže to ani nekomentuji. Servus!
pikousik (45)|20.3.2004 00:44
Bullback

Mě to na DEC2000t taky nefungovalo, dokud jsem nenainstaloval poslední firmware. U softu jsem měl od začátku poslední 2.16 a tam to šlo.

Teď mě napadlo, že jsem nezkoušel DO při provozu na PC. Vyzkouším.

To "hudební" myslíš Óčko? Přimíchaný L do P bych asi nepoznal, protože ve stereu se to trochu prolíná směrovostí mikrofonů.

:-)- :-)- :-)-
Anonymous (825)|21.3.2004 17:05
Z ČT-2 v Neděli od půlnoci do rána, kvalita je o chloupek lepší cca 5mega, ale něco zase chraptí, a u něčeho jsem si toho všim. U "O" to nevím, tam hrajou mimo moje uši :-E

Připomělo mi to vysílaání sterea u "normální" televize, tam to takhle prvotně je, možná to zatím nefunguje tak jak má už před vysílačem.
Radeq (277)|23.3.2004 09:59
...sorry, ze vyuzivam tema k dotazu trochu jinemu, ale Mike mi trochu udelal caru pres rozpocet tim, ze smazal stare prispevky (nebo tu snad nekde jsou?) :-?.
Padlo tu uz kde a za kolik se da sehnat levne DEC 2000-t, ale jsa sklerotik, pamatuju si prdlajs. Muze mi to autor (tusim Pikousik) pripomenout? Diky moc.
P.S. Pokusy s AverTV DVB-T konecne balim, prodavam ji a chystam se prave na DEC :BB:.
ladau (4)|23.3.2004 14:31
Pánové (případně dámy), skutečně mi nejde přepínat duální zvuk při sledování Novy na PC. Na TV to po upgrage firmware již jde (tlačítko L). Pokud v počítači klikám na dva spojené kruhy nic se neděje, slyším pořád oba kanály. Mám verzi 2.16. Má někdo ještě nějaký nápad. Díky Ladau
Radeq (277)|30.3.2004 09:34
2ladau: ...nojo, to mi taky nejde, ale jeste jsem si s tim moc nehral, takze s tim mozna jeste pujde neco udelat. Jaky aktualni firmware mas?

2all: jeste bych se zeptal vsech DEC-2000Tistu zda existuje nejaky alternativni soft na zachytavani. Chybi mi hlavne moznost realtime zachytavani do jineho nez nativniho formatu, treba DivX nebo WMV9 resp. v jinem rozliseni. Je mi jasne, ze je pri tom nutna rekomprese, a ze to pozere vic CPU v realtime, ale to mi nevadi. Diky moc za kazdy tip pro Win i pro Linux ...a neptejte se me proc :-)
Radeq (277)|1.4.2004 14:51
Vracim se opet k puvodnimu tematu, i kdyz trochu z jine strany. Lze DEC-2000T nastavit tak, aby prepinal implicitni zvukovy vystup tak jak je to bezne u analogovych pristroju (tj. pri stereu hraje defaultne stereo, pri dualu prvni stopa). Vysila se vubec audio stream s priznakem DUAL nebo je to porad formalne STEREO (je jasne, ze pak by to DEC nemel sanci rozlisit)?
Diky za info.
pikousik (45)|1.4.2004 23:56
Dlouho jsem tu nebyl, myslel jsem, že je to už vyřešené a uzavřené téma, ale otázky se pořád opakují.

1. Asi nejlevnější DEC2000t je u Ben-Int v Bráníku, ale vyžadují živn.list, prodají i 1 kus. Stránky http://www.ben-int.cz, přístup k ceníkům: jméno BEN-INT, heslo INTERNET.

2. Žluté tlačítko na DO pro volbu duál.zvuku funguje až od poslední verze firmware (je tam uvedeno, že je to jen pro Německo, ale není to pravda, je to i pro nás)

3. Soft používám ver.2.16, je tam značka sterea a každým kliknutím myši se cyklicky volí L/P/stereo. Levý nebo pravý kruh se zabarví žlutě. Implicitně je vždy nastaveno stereo i při duálu, předvolba jako u TV tu není, takže vždy ručně.

4. Protože soft pro Hauppauge dělali u TechnoTrendu, zkoušel jsem soft pro USB přístroje TechnoTrendu a bohužel nefungují. Přestože naše verze má číslo 2.16 tak jako u DVB sat karet TT, je to strašně chudé a spousta funkcí tam chybí. Tak snad až v dalších verzích.

5. Asi nejhorší je to s přehráváním zachycených streamů v PC přes SCART do TV. Často a nepravidelně to kostičkuje a po chvíli to zamrzne, i když stream je naprosto dokonalý (PVAStrumento) a v běžných playerech jede bez problémů. Kdo nemá GK s TV-out má smůlu.

6. Někdo se ptal na realtime do DivX. Nejde, není soft. Ale vysílací datové toky jsou už beztak dost nízké (kolem 2.5Mbps) a kvalita obrazu je jen tak tak (rychlé pohyby už kostičkují), že další rekomprese do divxu rapidně zhoršuje kvalitu (ověřeno). Pro porovnání datový tok DVD 9.8Mbps, CzechLink na sat 7-8 Mbps.

7. I když je TV terrestrial zatím klasifikován jako pokusné vysílání, nikdo zatím jednoznačně nevysvětlil nepravidelný výskyt kostiček uprostřed obrazu, u satelitu nevídaná věc. Křížová modulace, vliv sousedních kanálů, počasí, odrazy, výpadky a nebo co? Projevuje se to ale i u špičkových stolních přijímačů (Humax) v optimálních příjmových podmínkách (přímá viditelnost). Asi je to věc vnitřních korekcí. I když je to třeba jen jednou za hodinu, dost mi to vadí. Věděl by si s tím někdo rady?

Jinak ovšem proti analogu (šum, duchy) je to super.

:-)- :-)- :-)-
ViKinG (793)|2.4.2004 09:09
pikousik:
k bodu 6 - 9.8 pro DVD-Video je maximální hodnota, po přečtení se může někdo domnívat, že je to běžná hodnota na každém DVD. Ta je u každého titulu jiná a obvykle daleko nižší!!!
k bodu 7 - jestliže bude obraz v rychlejších scénách kostičkovat není možné ho hodnotit nijak příznivě, u analogu můžeš zkoušet příjem zlepšit( omezení šumu a duchů) ale u digitálu je to zbytečné. :BB:
ladau (4)|2.4.2004 11:15
[quote=pikousik]
3. Soft používám ver.2.16, je tam značka sterea a každým kliknutím myši se cyklicky volí L/P/stereo. Levý nebo pravý kruh se zabarví žlutě. Implicitně je vždy nastaveno stereo i při duálu, předvolba jako u TV tu není, takže vždy ručně.
[/quote]

Toto mi právě NEFUNGUJE. Ať přepínám jak přepínám, na počítači stále hrajou oba zvuky současně :-(
Radeq (277)|2.4.2004 17:01
ad kostickovani: Pri datovem toku 3Mb/s to v rychlejsich scenach kostickovat proste musi. Problem je tehdy, kdyz je to hodne pohyblivy soucasne i na stanici s vyssi prioritou (myslim, ze nejvyssi ma u CRa i CDG Prima). To je podle me zasadni nevyhoda digitalu aspon tak jak se u nas vysila. Kdyby misto 5 stanic a 3 radii byly jen 4 stanice (nebo dokonce 3), bylo by to urcite "much better". Ten okem nejvic viditelny rozdil je totiz presne mezi 3 az 5 Mb/s, hm.

ladau: Ok, mne to taky nefachci. Tvari se to jako ze prepina (kolecka se zabarvujou do zluta), ale fakticky se nedeje nic. Mozna je to verzi firmware (zatim mam puvodni).

4all:
1.) Jde nejak zjistit aktualni verze firmware?
2.) K cemu je (nebo muze byt) dobra virtualni sitovka "vznikla" pri instalaci?
pikousik (45)|3.4.2004 21:49
Předem se omlouvám, nejsem expert-teoretik, jen uživatel-amatér s 19"digi-flat-monitorem a 86cm TV 4:3 kde je všechno vidět. A TV terrestrial používám jen pro sledování na TV (nejde mi tu analog) a zásadně nahrávám z CzechLinku, kde je trojnásobný datový tok.

Vezmu to odzadu:
Radeq>
- aktuální verzi mám v poslední položce nastavení - software update - a je tam DEC2000t Ver 1.11de(Nov 27 2003 14:43:22)
- virtuální síť STB je v našich podmínkách k ničemu, je to pro datové přenosy. Technik TechnoTrendu mi jí doporučil v registrech odinstalovat. Návod jsem dal někde ve staré diskuzi.
- dal jsem si práci a na minutových záznamech jsem prošel všechny stanice na CzechLinku, CRa terrestrialu z Cukráku na 25 kanálu a vybrané stanice na UPC a na Astře. CzechLink má kromě Očka datové toky 7-8Mbps a kupodivu vše ostatní včetně terrestrialu se pohybuje 2-3Mbps. Někde ve staré diskuzi jsem dal tabulku všech naměřených hodnot a velice dobře se to dá zjistit přehráním zachyceného souboru přes play DVB karty TechnoTrend PCLine Premium S s HW dekodérem. Takže myslím (vzhledem k datovým tokům), že v kvalitě obrazu i s těmi kostičkami v hodně rychlých scénách není rozdíl mezi sat/terr vysíláním.

ladau>
Duální zvuk vím na 100% že funguje na TV přes žluté tlačítko DO, u programu PC si tak jistý nejsem, ještě to vyzkouším jestli ty žluté kruhy vlevo/vpravo skutečně duál přepínají.

ViKinG>
bod 6 - máš pravdu, ale vzhledem ke kvalitě obrazu, to asi o moc míň nebude,
bod 7 - nemluvil jsem o kostičkách v rychlých pohybech, stejných na sat i terr při nízkých datových tocích, ale o nepravidelném výskytu kostiček bez ohledu na obsah vysílaného obrazu, kdy cca 30% obrazovky se rozpadne do pestrobarevných kostiček tak na 0.1 sec. Jakoby výpadek signálu.

Pikousík :-)- :-)- :-)-
Radeq (277)|5.4.2004 07:41
Pikousik: Dik za info. Jen te trochu poopravim, aby to nematlo verejnost :-) : CRa vysila na 25. kanale ze Zizkova, zatimco z Cukraku vysila CDG na 46. kanale.
pikousik (45)|5.4.2004 10:14
Radeq> NE, podívej se na stránky CRa, vysílají ze Žižkova i z Cukráku. Na 25.kanále. Vím co chytám, Cukrák 25.kanál, na Žižkov nedohlídnu.

To all> Teď jsem podrobně prozkoumal duální zvuk. Pokud je DEC jen na TV, ovládá se duál zvuk na DO žlutým tlačítkem. Pokud je spuštěn program na PC, DO nefunguje, duál zvuk na TV se přepíná v programu PC kliknutím na ikonu stereo. Cyklicky přepíná cz/en/cz+en. Zvuk na PC to neovlivňuje, tam je pořád jen CZ (nevím proč). I když se to nahraje (ve všech třech alternativách) pořád je tam jen cz zvuk. Proto jsem si toho dříve nevšiml.

Docela by mě zajímalo, jestli se vám taky projevují výše popsané kostičky - rozpad obrazu asi v 1/3 ve středu obrazovky, cca na 0.1 sec bez ohledu na obsah vysílání, ale dost zřídka, někdy 1x za hodinu, někdy třeba jen 1x za večer. U satelitního vysílání se to neprojevuje, tam při výpadku signálu obraz úplně zmizí. Toto kostičkování jsem pozoroval i při zkouškách v Praze na Vinohradech, v Hradištku u Štěchovic při přímé viditelnosti na Cukrák (ideální příjem) i v údolí Sázavy, kde Cukrák je za kopcem a chytá se odražený signál.

Zajímavý poznatek: Mám tu řemeslníky a pokaždé když zapnuli (asi neodrušenou) vrtačku, projevil se mi pokaždé tentýž kostičkový efekt. Že by ty kostičky způsobovalo rušení v síti? Zkusím někdy DEC pustit na autobaterii. Co si o tom myslíte?

Pikousík :-)- :-)- :-)-
Radeq (277)|5.4.2004 10:33
Pikousik: nojo, mas recht, to nebyvalo, asi se neco zmenilo, ale to uz je fuk. Ted to je tak jak jsi rikal.
Ohledne zvuku na PC musim konstatovat, ze pri dualu to neni "porad jen cz", ale jsou tam oba dva kanaly, coz je hnus fialovej (aby se to dalo poslouchat, musim stahnout mixerem zvuk jen do jedne bedny :-(). Uz jsem psal i na Hauppauge, aby se zamysleli nad pristim updatem firmware, zda by se DEC nemohl chovat jako vetsina beznych analogovych TV z Koreje, a to, ze by se pri stereu implicitne zapnuly oba kanaly a pri dualu jen prvni (hlavni) jazykova stopa. Zatim bez odpovedi, ale treba to casem vezmou v uvahu...
pikousik (45)|5.4.2004 21:19
Radeq> mám verzi 2.16, nic jsem pro audio nenastavoval a pořád tam mám při dual jen CZ. Zkoušel jsem to nahrát a při všech 3 alternativách tam mám pořád CZ stopu. Ale přepínáním na PC se mi mění duál na TV správně. Stejně tak mi správně funguje DO když jedu jen na TV.

Už to vypadá, že mám nějaký bordel ve zvukovce, protože by přepínání duálu mělo fungovat i v PC. Podívám se na to.

Pikousík :-)- :-)- :-)-
Anonymous (825)|6.4.2004 16:23
pikousik: Ruší to i když vyndám trafo pro mobil ze zásuvky :(( :(( :((

ps: Pozvi si řemeslníka mě, makám s odrušenou vrtačkou a nad 300.-Kč/hod nejdu, a pozor (né bez DPH!)
pikousik (45)|8.4.2004 14:03
Bullback> Dobrá odrušená vrtačka je mi prd platná, ta mi obraz neruší. Za ty 300 Kč/hod se v Evropě neuživíš, daňoví poradci a advokáti berou už teď min. 2000 Kč/hod. Ale já tu mám Ukrajince za 70 a tu neodrušenou vrtačku jsem s nimi vyměnil za dobrou, odrušenou a tu jejich jsem si nechal na zkoušky. Problém s rozpadáváním obrazu na kostičky trvá.

Pikousík :-)- :-)- :-)-
pikousik (45)|11.4.2004 19:47
Radeq, ladau > duální zvuk na PC skutečně nejde přepínat, i když ikony to signalizují, pořád je tam L+P, stereo. I v nahrávce. Je to chyba programu.
Stejně jako zamrzání při play i time-shift. Snad až další verze ....

Bullbac > zase si měl pravdu: "Ruší to i když vyndám trafo pro mobil ze zásuvky..."
Kromě neodrušené vrtačky to kostičkování dělá i přepnutí pokojového termostatu!!! CO S TÍM ???

Pikousík :-)- :-)- :-)-