Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ktory video editor?

Substance242 (22)|16.8.2004 09:18
Ahoj vsetci.

Toto je moj prvy prispevok, tak na mna budte dobri, dakujem. :-)

Chystam sa o nejakych par tyzdnov vstupit do oblasti domaceho digitalneho videa. Uzasne, ake su teraz moznosti, pred niekolkymi rokmi normalnym ludom nedostupne, takze napriklad DVD moze vyrabat aj uplny blbec (ako ja).

Citam posledne tyzdne same recenzie a fora, a toto je vysledok: kameru uz mam asi vybranu - Canon MVX25i (chcel som ten 3-megovy Sony 330, ale je uz naozaj prilis drahy), DVD budem vyrabat v DVD lab, MPEG codec sa mi aj na zaklade fantastickeho clanku na tomto serveri najviac pozdava TMPGEnc, no ale cim to editovat...?

Podotykam, ze nemam zaujem stahovat skusobne verzie a program si chcem legalne kupit - cim som hned vylucil Premiere aj Vegas (ale citam aj o nich). Ono to dokonca vobec nemusi byt PC, kedze PC doma nemam a ani nechcem mat - jedine ak notebook, takze do uvahy prichadza teoreticky aj Final Cut na Apple? Neviem.

Pinnacle - dobre, da sa kupit aj s Firewire kartou, ale co som videl screenshoty, tak ma to veru velmi neoslovilo, hoci Hollywood FX je asi sikovna vec. Ulead - pripada mi prilis jednoduchy a pestrofarebny. EditStudio - paci sa mi, ze je ponukany zo stranok DVD labu, ktory je urcite perfektny, ale precital som si manual a nepresvedcil ma. A teraz to najlepsie - MainActor. Je sice drahsi (cca 200 Euro oproti 100), ale citajuc jeho tutorialy sa mi zda, ze toto je to prave pre mna. Ale tu v Nemecku som otvoriil akysi casopis venovany digitalnemu videu, a prave MainActor 5 tam mal v zozname testov iba "gut", na rozdiel od "sehr gut" Pinnacle a Ulead - toto ale pre mna velmi neznamena, bohvie co sa im nepacilo, mozno ziadny DVD auhoring, neviem.

Co vy na to vsetko? Dik za kazdu radu.

PS: Co sa tyka neuveritelne spraveneho DVD, ak mate moznost, pozrite si "Primitive reflections twisted from sound", co je projekt od Male or Female, co su dvaja chlapici z belgickej stale aktivnej elektronickej legendy Front 242. Ja som ho kupil cez internet, nikto to nepozna, a je to nieco neopisatelne.
Hawkey_tvf (434)|16.8.2004 10:27
Mas zaujimave postoje... vo vseobecnosti.
Inak ti vypadol napr. Avid, co je trochu drzost kedze tvori asi nadpolovicnu vacsinu profi strihacich systemov vo svete a co sa tyka zvysku, je sice pekne, ale iba Pinnacle alebo iba Ulead su FIRMY, ale konkretne editory su napr. Pinnacle Studio (SHIIIIIT) alebo Edition (to uz sa da) alebo Ulead VideoStudio (primitivne) alebo MediaStudio Pro (co uz ide).
Ak tam chces pridat ten Avid, tak FreeDV, Xpress DV 3.5 a Xpress Pro 4 su asi najrelevantnejsie vyrobky :).

> napriklad DVD moze vyrabat aj uplny blbec

ano, toto je jedna zo zloziek tragedie - dnes sa kazdy moze HRAT na odbornika

> PC doma nemam a ani nechcem mat

vid moju predoslu repliku :)))) na scotoch sa ti bude velmi tazko strihat a programy sa budes musiet ucit naspamat - a vysledok budes asi malovat hlinkou na bridlicove tabulky
a BTW ked si searchnes diskusie zistis, ze NB a video = big problems (isteze nie vzdy, ale podstatne castejsie ako pri "normalnej" workstation)

a s tym "nepouzivanim programov" to mas tak, ze zas su veci ktore sa perfektne urobia v Adobe AfterEffects, takze skor ci neskor pri nom skoncis (aj ked to budes pouzivat 2x rocne) a Vegas je kapitola sama o sebe, ale to uz necham na StayMana...
Substance242 (22)|16.8.2004 14:11
[quote=Hawkey]Inak ti vypadol napr. Avid, co je trochu drzost[/quote]

Tak akosi mam v sebe, ze AVID su profesionalne systemy, poriadne drahe, mozno aj pouzivajuce nejaky svoj hardware. Asi ako ProTools HD v oblasti zvuku. Mylim sa? Urcite nie pre domaceho uzivatela. Hoci teraz som nazrel do recenzie Final Cut Express a pisu tam cosi, ze AVID ma nieco aj lacnejsie, tak to omrknem (dik aj za tvoj tip). Ale, ako hovorim, nechcem kradnut, takze maximalne to vidim tak na 200 Euro, cim sa vyber samozrejme dost obmedzuje.

> PC doma nemam a ani nechcem mat
[quote=Hawkey]na scotoch sa ti bude velmi tazko strihat
NB a video = big problems[/quote]

Neviem, co myslis slovami "scot" a "NB". ;-) Hovorim len, ze PC ako take mi do bytu pasuje asi ako traktor, tj vobec (bol som spolu asi 7 rokov spravca siete atd, takze osobna psychicka trauma - zartujem). Ale akceptoval by som notebook. Co planujem robit by som robil najradsej v robote mimo pracovneho casu (so suhlasom zamestnavatela - ha, ha). Apple sa mi pacilo, ale ako tak ockom sledujem System X a drahe upgrady a vselijake problemy, tak tadialto cesta asi nepojde.

Zatial dik za reply, pozriem ten AVID. Vysledky ankety hovoriace pre Vegas su celkom zaujimave, mam tu PDF s novymi features, nevyzera to zle. Len ta cena, ze.

Main Actor 5 tu niekto osobne pozna?
Trent (314)|16.8.2004 14:54
Na tento thread som klikol len kvoli tomu 242 a nemylil som sa...

[quote=Substance242] co su dvaja chlapici z belgickej stale aktivnej elektronickej legendy Front 242.[/quote]

Richard 23, J.L. De Meyer, Daniel B. su moji rodni bratia...
Nevedel som ze niekoho berie tento styl hudby, okrem tusim chainslaw-a a mna...
Ale MorF je uz o inom ako bol stary dobry Front242...
Hawkey_tvf (434)|16.8.2004 15:51
NB je notebook
scot = sčot, ruske narodne pocitadlo
(ak si japoncofil, mozes aj abakus... je rychlejsi)

IMHO ak pominieme hi-end jednoucelaky a masiny typu SGI tak na strih videa mas idealnu masinku s Windows 2000 alebo XP. Mac uz ustupuje na smetisko dejin, a to aj z DTP a inych svojich klasickych oblasti. (A navyse problem zvany interkompatibilita...)
Koniec koncov vacsina jednoucelovych strojov dnes maka na win2k/xp a intel hardwari.

Avid isiel s cenami dost dole, a hlavne Xpress DV sa uz da. S tym ze je dost DV only a inak Avid s nonsalantnostou profesionala ingoruje mimowestern character sety, takze Jožo_si_nabil_držku.avi nepojde, ale su to tiez pekne programy s good moznostami. Ovladanim su "klasickejsie" ako silne oknoidny Vegas (u Avidu mas zdrojove a cielove okno a vobec celu tu simulaciu filmovej strizne, Vegas je rieseny inak), ale ten sa prave preto lepsie uci totalnym beginnerom... na Avid tudiz treba silne nervy do zaciatku.
rere (16)|16.8.2004 16:38
Těžko se hlasuje, když ne :-( uvádíš verzi programu.
ViKinG (793)|16.8.2004 16:39
rere: od každého ta nejčerstvější... asi
rere (16)|16.8.2004 16:48
V tom případě se hlásím k premiere Pro 1.5 (nejlépe s dvěma monitory a se Shuttle Pro od Contourdesign. Ostatní mi moc nesedí.
clee (6592)|16.8.2004 17:18
ap6.5 mi vyhovuje nejvic, pak DPS velocity
stayman (12393)|16.8.2004 18:08
Mne tam zase chyba Windows Movie Maker, ten vie rozdelovat sceny z akehokolvek videostreamu, co Premiera nevie, tak preto je naj, jednoduchy a je zadarmo :-D
ai (2993)|18.8.2004 01:33
StayMan by €RikŁ€ -V Premiera 1.5 uz kupodivu probiha capture podle scen tak jak ma (i kdyz Scenalyzer Live to jisti)
clee (6592)|18.8.2004 01:50
premiere v tesnym zavesu koukam, njn nebude to s tim vegasem zas tak horky :-E
Substance242 (22)|19.8.2004 11:30
Takze zatial dakujem, aj ked ste mi pravdupovediac velmi nepomohli. :-)

Ako som napisal, jednym kriteriom je aj cena, ktora zda sa vam nevadi.

Anketu so vsetkymi verziami bez ohladu na ceny vratane AVIDu si mozete spravit sami.
vlastik (27)|20.8.2004 10:52
Ještě bych tě upozornil na volbu NB pro střih videa. Byl jsem přinucen (jsem na cestách) stříhat dovolenou na mém NB a nestačil jsem se divit nad výsledkem :-k .

Zásadní problém je v LCD. Pokud chceš provést nějakou korekci barev, pohrát si s křivkama apod. tak budeš překvapenej jako já. Když jsem výsledek přehrál na klasickým monitoru a TV tak mě šel šlak trefit. Ještě že mám ve zvyku nemazat zdrojový klipy před tím než mám komplet hotový DVD a odzkoušený, že to vypadá jak má!

Stejný problém je potom s výběrem barev textů v menu, pozadí a .... a vůbec NB nebo LCD + VIDEO= katastrofa

Tož hodně štěstí s tem notebókem 9-)

(nevím jak ostatní, ale já jsem neviděl LCD, který umí věrně zobrazit všechny barvy za rozumnou cenu!)
Hawkey_tvf (434)|20.8.2004 11:01
vlastik: ano, to je dalsi problem, takze Iiyama Vision Master Pro 19" + kolorimeter to isti :BB: .
Vacsinou ma problemy s modrou, neutralna siva nie je siva, atd. co sposobuje ze nemozes presne vykorigovat farebne podanie a nerozoznas realnu posterizaciu od vyprodukovanej LCDckom.
vlastik (27)|20.8.2004 11:17
No jo ... :BB:

Problém je taky v tom, že některé barvy pro jistotu nezobrazuje vůbec. Dělal jsem retuš obrázku a opět překvapení. Někteří výrobci uvádí u LCD počet barev 16,4 mil. na rozdíl od 16,7 - možná je to v tom, ne?
stayman (12393)|20.8.2004 12:16
Skor je problem s 8bit vs. 10bit \/
Petr Braun (16)|20.8.2004 21:28
Mám pocit, že se mluvilo o videoeditorech, ale o Canopus Edius 2.5 ani slovo.
Hawkey_tvf (434)|21.8.2004 00:57
Ani o VirtualDube :-E pritom ho pouzivam skoro denne (ale hlavne jeho pluginy - samotny VD skor ako batch convertor).
Pokial mas chut stratit par slov o nom, nech sa paci...
logik66 (8)|21.8.2004 09:59
... radu let jsem AdobePremierista. Neni to mozna uplne nejlepsi volba, ale rozhodne nelituji.
To co nezbytne potrebuji v ni udelam.
mirekv (7169)|21.8.2004 10:46
[quote=Hawkey]Ani o VirtualDube :-E pritom ho pouzivam skoro denne (ale hlavne jeho pluginy - samotny VD skor ako batch convertor).
Pokial mas chut stratit par slov o nom, nech sa paci...[/quote]

No vidíš to, tak nám zdomácněl, že už si to nikdo neuvědomí. VD rulez! :-!!! :-!!! :-!!!
Hawkey_tvf (434)|21.8.2004 14:16
Teraz som si uvedomil ze mi vypadlo citovanie, tych par slov som myslel o Ediuse. Ja osobne som ho raz videl, ale velmi ma neoslovil.
Petr Braun (16)|21.8.2004 20:41
To proto, žes ho nevyzkoušel.
Hawkey_tvf (434)|21.8.2004 23:38
To ma podcenujes, ked zbadam videoeditor a da sa za to sadnut...
Heh, lenze ja som uz medzitym bol Vegas & Avid positive a na to Edius rozhodne nema.
Petr Braun (16)|22.8.2004 08:41
Avid bohužel neznám a taky netvrdím, že Edius je všespasitelný, ale na některé věci (hlavně ve spojení se Stormem) je vynikající. Ale to snad platí o všech editorech, že mají nějaké přednosti a na něco se nehodí vůbec. A proto i já jich používám víc, jak na co. Můj názor je takový, že diskuze o nejlepším editoru je trochu zbytečná. Současné nové verze všech editorů jsou velmi dobré, takže je možné použít cokoliv a nakonec se dopracujeme stejného výsledku různými cestami. Mám pocit, že rozhodující bude cvik a zručnost v tom kterém editoru čili co vlastně komu víc vyhovuje.
Substance242 (22)|23.8.2004 08:09
Este raz dik za reakcie, medzicasom som sa docital znova nieco viac (napriklad z abcdv.com) a je mi napriklad jasny rozdiel medzi Pinnacle Studio a Liquid Edition. :-) Takze po tom, ako som sa dalej vzdelaval, mi uz tie lacnejsie editory nestacia ;-) a vyber je de facto medzi Vegas a Pinnacle Liquid Edition 5.5 (Premiere sa mi zda ze nema nic dolezite naviac, navyse je od Adobe, ktori ma seru zbytocnym komplikovanim takej obycajnej veci ako PDF readera). Zalezi mi napriklad na plnohodnotnej praci so zvukom, rendering v pozadi Edition je asi vyborna vec, a tak. Vyskusal som demo mnou spominaneho Main Actor, celkom fajn vecicka, ale taky vymakany profesionalny dojem z toho clovek nema.

A editovat to budem aj tak notebooku (v tejto oblasti doverujem IBM, ale co som pozeral, je z coho vyberat). Ale to ma vsetko este mozno aj rok casu, najskor kamera.

Jo a este by sa mi mohla zist napriklad DVD "kniha" o filmovani od K2, ktoru vraj bude Sony davat ku kameram (su tam aj nejaki ludia z byvalej STV relacie Foto-video panorama), alebo ine citanie ohladom filmovania ako takeho. Zatial som iba fotil.

Tiez som si specialne kvoli takymto veciam skusil kupit Watt Foto-Video, celkom fajn, ale este som si vsimol, ze ceske vydavatelstvo (Chip, PS2 magazin) robi verziu DV magazinu, to by som chcel pozriet.
Substance242 (22)|23.8.2004 08:12
Ozaj, spominate Canopus - o tom som tiez cital, ale zda sa mi ich ponuka akasi neprehladna, nevie z toho clovek ci Edius staci, alebo je k tomu treba aj nejaky Storm alebo ako vlastne. Ale v prospech firmy hovori ProCoder, tiez som pozeral nejaky ich web, kde boli ukazky efektov, a nevyzeralo to zle.

VirtualDub(Mod) trochu poznam, velmi sikovna vecicka, ale ako editor by som to asi predsa len nebral. :-)
Chainslaw (149)|23.8.2004 10:14
Substance242 - to 242 ma potešilo. To ostatné príliš nie. Ak chceš trošku seriózne strihať, zabudni na NB. LCD, pomalé a malé disky,velkosť obrazovky.... Spomínal si IBM. Nuž, jeden 60 GB disk ti stačiť nebude, ďalší v ultra bay je hroooooooooozne pomalý. Okrem toho Žhaviť v NB HDD nejakých 15 hod. v kuse, asi dlho nevydržia. To železo je na takú záťaž stavané asi tak ako moja babka na Caustic grip od F.L.A. :-E
Tomáš X. (166)|23.8.2004 15:40
Vegas má ještě jednu obrovskou výhodu: nepadá. To se o produktech Pinnacle zrovna dvakrát říci asi nedá.
mirozav (122)|26.8.2004 13:49
Uz tu bolo napisane, ze tie strizne softy su vsetky dost vymakane a je tazko hodnotit, ktory je najlepsi.
Neda mi, aby som este raz nenapisal (uz som to tu niekde pisal), ze som skusal Edius 1.5, dal som si dve videa (DV) do PiP a na jedno som dal spomalovacku. Prehral som to v nahladovom oke a neseklo to ani raz. Plynule to prehralo v RT v plnom rozlyseni, kdezto v inom softe nie (skusal som Edition, vegas, Premiere 1.5).
Zatial nemam kartu, takze ziadne hardwarove urychlovanie tam nebolo.
(PIV 1,6 512kb)
Nakoniec zistujem, ze nie je mozno ani tak dobre zvysovat vykon stroja, ako kupit kvalitny soft.

Nakoniec, kazdy si mam moznost vyskusat vykon hociktoreho softu.
Pre pracu je asi najdolezitejsia rychlost a nie kopa nevyuzitelnych efektov.... :-)-
stayman (12393)|26.8.2004 15:33
[quote=mirozav]Plynule to prehralo v RT v plnom rozlyseni, kdezto v inom softe nie (skusal som Edition, vegas, Premiere 1.5).[/quote]

A si si tym "v plnom rozliseni" isty ??? \/
mirozav (122)|27.8.2004 08:33
Mrknem na to a dam ti vediet co je v prednastaveni.
Ked to zoberiem po lopate, tak to nebude plne rozlisenie, moze to byt polovicne to je pravda, inak by to okno bolo vecsie... nechcem kecat radsej pozriem doma... , akurat ten preview je pekne ostry a cisty. Nahraval som zamerne sumy v lese vodu, oblohu a podobne kraviny a v preview inych programov som videl akurat kopu sumu a pomiesane farby az na canopus edius a pinnacle edition.
stayman (12393)|27.8.2004 16:26
Na mojom kompe (2.8HT 1GBdual) mi ide preview takmer vo vsetkych filtroch a prelinackach v nahladovom okne 360x288 pri 32bit a 25p na Preview (auto) uplne v pohode, ba dokonca aj na Good (auto) a je to tiez ostre jak britva (bodaj by nie pri takom zobrazeni), no uz pri Full (podla rozlisenia v akom pracujes, v DV je to 720x576 32bit a 25i) su niektore trhane... Neviem co mam viac riesit, ked mi to ide v RT (az na tie vynimky, alebo samoze ked je posadenych v timeline viacero stop s fitrami..., ale na pracu v preview okne je to vyhovujuce, ak mi to vadi, prepocitam si ako region, kde mam ten zlozity efekt a zase mam pokoj :-D )
m-bryo (32)|29.8.2004 21:16
Čafko :-E :-E

Jednoznačne víťazí na všetkých frontoch tento editačný soft :-R

http://www.muvee.com :-E :-E :-E :-E :-E :-E
mirozav (122)|30.8.2004 10:11
[quote]Na mojom kompe (2.8HT 1GBdual) mi ide preview takmer vo vsetkych filtroch a prelinackach v nahladovom okne [/quote]

Pochopitelne na takom stroji..... 9-)
Akurat mna uz nebavi stale investovat velke prachy do upgrade masiny, ked mi na vsetko postacuje moja PIV 1,6GHz. A na tomto stroji skusam tie softy. Predsa ide aj o vykon softu, ci nie? :-)
stayman (12393)|30.8.2004 12:02
[quote=mirozav][quote]Na mojom kompe (2.8HT 1GBdual) mi ide preview takmer vo vsetkych filtroch a prelinackach v nahladovom okne [/quote]

Pochopitelne na takom stroji..... 9-)
Akurat mna uz nebavi stale investovat velke prachy do upgrade masiny, ked mi na vsetko postacuje moja PIV 1,6GHz. A na tomto stroji skusam tie softy. Predsa ide aj o vykon softu, ci nie? :-)[/quote]

Pomer ovladanie/moznosti/vykon je u Vegasu naj :-) a PC budem o chvilu zase upgradovat :-D
mirozav (122)|30.8.2004 12:24
[quote]a PC budem o chvilu zase upgradovat[/quote]

Dufam, ze aj ja raz budem moct takto neobmedzene pracovat.... :((