Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kabelová digitální televize Karneval / UPC

Ivo Mašek (10205)|17.5.2006 17:57
Služby digitální kabelové televize Karneval byly oficiálně spuštěny v lednu, a to v Ústí nad Labem, Chomutově a v Jirkově. Byla také představena komerční podoba služby digitální televize. Ta vypadá takto:
- STANDARD
Zahrnuje TV a R programy nabídky MINI a navíc další programy v digitální kvalitě:

ČT1, ČT2, ČT4 Sport, ČT24, Nova, Prima, Óčko, TOP TV, TV Noe, STV1, STV2, Markíza, JOJ, promo…

ČRo1 – Radiožurnál, ČRo2 – Praha, ČRo3 – Vltava, ČRo4 – Wave, ČRo6, ČRo7 – Rádio Česko, ČRo Region, ČRo – D dur, Leonardo, Proglas, SRo 1 – Slovensko, SRo 2 – Devín, SRo 3, Viva (Twist), Okey, Fun, Expres, Hey

K nabídce STANDARD si můžete vybrat další služby digitální televize:
- 3 základní balíčky (Relax, Darwin, Sport)
- Moje TV (Váš výběr 6ti TV programů z balíčků Relax, Darwin a Sport)
- Prémiové programy HBO, Cinemax a Hustler TV
- Prémiové balíčky Super Film a Pánský klub

- EXTRA
Zahrnuje TV a R programy nabídky KOMPLET, STANDARD a navíc další programy v digitální kvalitě:
FilmBox, Viasat Explorer, Viasat History, Club, MTV2, Classic FM TV, Motors TV, Extreme Sports, DSF, Film+, Hallmark, AXN, Spektrum, Discovery, NGC, MiniMax, Galaxie Sport, Eurosport, Eurosport 2, VH-1

K nabídce EXTRA si můžete vybrat další služby digitální televize:
- Prémiové programy HBO, Cinemax a Hustler TV
- Prémiové balíčky Super Film a Pánský klub

- SUPREME
Vše v jednom ..nejširší programová nabídka s přístupem ke všem televizním a rozhlasovým programům Karnevalu ..včetně HBO, Cinemaxu a programů pro dospělé.


Ostatní dosavadní programy (zhruba 40 programů), budou šířeny v analogové podobě. To znamená, že na TV, která bude připojena přes STB, bude možno zachytit všechny programy, na TV, která nebude připojena přes STB, bude možno zachytit pouze analog.
Dostupnost se bude rozšiřovat postupně na celou síť Karnevalu, a to během první poloviny roku 2006.
Právě digitální kabelová televize umožní prakticky libovolné "balíčkování", ve smyslu libovolného kombinování programů do programových nabídek, které budou pro zákazníka dostupné a mezi kterými si bude volit. Takže po technické stránce by asi připadala v úvahu úplná personalizace nabídky (zákazník by si sám "namíchal" individuální sestavu programů, které chce dostávat a za které bude platit), ale toto řešení zřejmě nebude ještě schůdné z obchodních důvodů. Takže asi až někdy později. Přesto je ale velmi pravděpodobné, že se zákazníci dočkají podstatně pestřejší škály různých programových nabídek ve srovnání s tím, co jim je nabízeno dnes.

Digitální kabelová televize ovšem vyžaduje, aby uživatel předřadil před svůj televizní přijímač vhodný (kabelový) set-top box. Zde Karneval vsadil na set-top boxy jihokorejské provenience, od firmy Handan. Konkrétně se jedná o model HC 5000C, který budou zákazníci Karneval Media, pokud mají zakoupenu nabídku "Komplet", dostávat zdarma. Použití jiných set-top boxů není možné, vzhledem k použité aktivační kartě.
Do nabídky STB se také do budoucna uvažuje s přístrojem, který bude mít HDD o kapacitě 160GB.

Nutnost použití digitálního (kabelového) set-top boxu ovšem znamená, že divák se v daném okamžiku bude moci dívat jen na jeden digitální program. Nebo používat více set-top boxů, ale pak zřejmě i platit n-krát příslušnou programovou nabídku.
V této souvislosti je ale podstatné, že digitální vysílání v kabelové síti Karnevalu přichází jako doplněk, resp. jako rozšíření stávajícího analogového vysílání, a nikoli jako jeho náhrada. Kabeloví operátoři jsou totiž v jiné pozici než "pozemní vysílatelé" v tom smyslu, že nejsou tlačeni k co nejrychlejšímu vypnutí analogového vysílání z důvodu uvolnění příslušných frekvencí. V kabelové síti je kapacity (relativně) dostatek, a tak si kabeloví operátoři mohou dovolit provozovat oba druhy vysílání souběžně a dostatečně dlouho (dokud budou diváci mít analogové přijímače).

Takže pokud bude mít zákazník Karnevalu doma třeba pět televizí, stále bude moci sledovat na každém z nich různé programy. Bohužel ovšem jen ty analogové, v rámci analogového vysílání.
clee (6592)|17.5.2006 19:12
dobry, co naky info o rozliseni, datovejch tocich apod?
Ivo Mašek (10205)|17.5.2006 19:59
Frekvence: 426MHz
Úroveň signálu: 99%
Kvality signálu: 98 - 99%

Frekvence: 442MHz
Úroveň signálu: 99%
Kvalita signálu: 5 - 9%

Frekvence: 666MHz
Úroveň signálu: 99%
Kvalita signálu: 6 - 9%

Více info nelze zjistit. Snad jen to, že každý den se na programech ZDF mění multiplex. Respektivě, je vždy nabízen nový. U ostatních programů jsem se s tím ještě nesetkal.
Co se týče programů, obrázky jsou čisté. Pouze u tv NOVA je při rychlých scénach občasné trhání obrazu / kostičkování.

A ještě jedna zajímavost. Stejný program je na analogu zhruba o 5 vteřin rychlejší, než na digitálu. Informace na analog přijde o těch 5 vteřin dříve, než na digital. Vyzkoušeno na několika TV, i na tuneru na PC.
Retiree (659)|22.5.2006 16:28
[quote="Ivo Mašek"]
Úroveň signálu: 99%

Frekvence: 666MHz
Úroveň signálu: 99%
Kvalita signálu: 6 - 9%

Zjevně se jedná o omyl, blízko této frekvence vysílá analog ZDF a Eurosport 2 (Oblast Chomutov), na 666 MHz se digitálně nevysílalo nikdy.
Karneval vysílá digitálně na frekvencích 410, 418, 426, 442 a 450, občas zkouší i na vrchu pásma na 834 a 850 MHz. Úroveň a kvalitu signálu nemohu posoudit, na PCI Technisat CableStar nespolehlivé, subjektivně však kvalita bývala velmi dobrá (v době testování). Datové toky se pohybují dle stanic od 2 do 6 MBits/s, v poslední době (odhaduji od oficiálního zahájení digi se kvalita celkově zhoršila, zjevně pod "tlakem" konkurence DVB-T (např do multiplexu 410 MHz přidali v poslednícch týdnech další dva TV programy). Zkušenosti mám pouze s nekódovanými programy, nyní tedy CT1, CT2, Prima na 410 MHz a paketem ZDFVision, nyní na 450 MHz.
Ivo Mašek (10205)|22.5.2006 18:47
[quote]Zjevně se jedná o omyl, blízko této frekvence vysílá analog ZDF a Eurosport 2 (Oblast Chomutov), na 666 MHz se digitálně nevysílalo nikdy. [/quote]
To je samozřejmě pravda. STB přesto tuto frekvenci našel.

[quote]odhaduji od oficiálního zahájení digi se kvalita celkově zhoršila, [/quote]
Já si tedy stěžovat nemohu. :-)
clee (6592)|22.5.2006 19:02
no prave za mpegova mazanice na obyc tv videt neni, ale staci to hodit na monitor a obed ma na male :-E
PcBuh (228)|2.6.2006 21:56
Já osobně DVB-C mam hed od začátku kdy to karneval nabízel , a žádné zhoršení nepozoruju
Pitomec (10211)|2.6.2006 23:10
On se fakt najde někdo takovej, kdo si to objedná a dokonce i platí 9-)
paleni2_183.gif
Ivo Mašek (10205)|3.6.2006 06:43
Představ si, že jo. :-)
Dreamer (459)|3.6.2006 15:25
Hlavne ked nema inu sancu. My tu mame strasnu kvalitu analogovej kablovky, niektore stanice su nepozeratelne, keby bola moznost DVB-C alebo by islo DigiTV na viac prijimacov (+SS2), tak by som si to objednal. Napr. Spektrum v dobrej kvalite tu nie je mozny, analogova kablovka 0%, individualny prijem cez sat. 0%, ostava len U*C za 700 ci kolko korun teraz a DigiTV za 290 + prve 3 mesiace zadarmo + nejakych 30 dalsich programov. Ja pozeram vacsinou na PC v okne popri surfovani, takze kvalita nie je az tak velky problem.

Inak som pomerne narocny, privital by som radsej menej kanalov v lepsej kvalite a viac zdielanych s inymi paketmi ale aj vramci vlastneho pre rozne krajiny, napr. MTV, Eurosport a filmove... Ale to uz nepatri do DVB-C.
Sansom (36)|4.6.2006 19:29
[quote=Pitomec]On se fakt najde někdo takovej, kdo si to objedná a dokonce i platí 9-)[/quote]

Nebyl jsi to ty, kdo mi DVB-C doporucil jako "idealni"? ;)
Pitomec (10211)|4.6.2006 22:05
[quote=Sansom]Nebyl jsi to ty, kdo mi DVB-C doporucil jako "idealni"? ;)[/quote]
No možný to je, ale nic jsem nemluvil o placení :-)-
Sansom (36)|4.6.2006 22:53
Neni mi zcela jasne, jak chces ziskat DVB-C zdarma ;)
Pitomec (10211)|4.6.2006 23:28
Když jde získat DVB-S zdarma, tak DVB-C nepochybně půjde taky 8-)
clee (6592)|4.6.2006 23:50
to nezni moc presvedcive :-E :-E :-E :-E
krahulik (109)|28.7.2006 22:32
ahoj :-)
tak nastal cas vyletet od nasich do sveho, takze resim otazku kabelovky. Jelikoz jsem z Mostu a byt mam tam, takze karneval. Pritelkyne se v tom nevyzna, tak bude jenom platit ucty :-) Ja budu jeste nejaky patek na studijich v Pze a uzivat si dvb-t, v Moste se vyskytuju jen o vikendech. Od karnevalu bude i internet takze hledam televizni nabidku.
Zaklad je analog Mini, na Komplet je holcina i ja zvykla od rodicu, ale asi to neprojde rozpoctem (jeste proberem slevy). No a kdyz uz mam platit minimalne Mini (186,-) tak zas takovej rozdil to neni ,proti zakladni nabidce dvb-c (ktera ma navic i analog Mini) (299,-) bez ohledu na slevu. takze myslite ze za 299,- dostanu dobry produkt?

ps: jen ze zvyku se ptam tady, budu jeste luxovat karneval zone :-/
Ivo Mašek (10205)|29.7.2006 06:52
...a 600Kč by se v rozpočtu nenašlo? K těm dosavadním 299Kč. Pak budeš mít kompetní nabídku a programy, na které se dá koukat. + balíčky HBO1, 2, a Cinemax1, 2. K tomu bude FilmBox, MotorsTV (vynikající program - kam se hrabe EuroSport), a spoustu dalšího. Víc jak polovina v digitálu.
Mrkni na http://www.karneval.cz a tam najdeš jejich nabídky.
Pokud se rád koukneš na filmy, tak mini nabídka je k ničemu. Tam jsou to většinou zpravodajské kanály.
krahulik (109)|29.7.2006 11:28
Ivo Mašek


no uz za net to bude palka, uz to dela hodne :-/ uver je neuprostny... zitra zkouknem moznosti slev a pak neco vyberem, ja osobne bych sirsi nabidku privital a holka taky (at analog ci digi + analog)... vicemene nejvic cucim na dscovery, spektrum, animal pl., extrem sports, galaxii .. holcina zase spis serialy ruzny, romantica, halmark , stv, markiza atd :-) takze se moc neshodnem.. navic ona je tam furt ja jen na vikend. Hlavni slovo bude mit ale holka (u rodicu mame vzajemny boj o DO).
Ivo Mašek (10205)|29.7.2006 11:59
[quote]takze se moc neshodnem.. navic ona je tam furt ja jen na vikend. Hlavni slovo bude mit ale holka (u rodicu mame vzajemny boj o DO). [/quote]
Tak to vás časem minimálně dvě TV neminou. U mě v rodině to samé. Takže to dopadlo tak, že děti mají svojí TV, v kuchyni je další TV, v obýváku je "společná" TV a já mám svoji vlastní v PC. :-)
krahulik (109)|31.7.2006 14:57
Ivo Mašek


no ja mam doma svoji telku, holka taky a ta bude v byte :-)
jinak 2 telky budou potreba :-), ted uvazuju ze bych holcine koupil analog leadteka a druha telka bude na svete :-)
Tomas_X (124)|3.9.2007 19:30
Dnes mi paní na infolince UPC (který zbaštil Karneval) sdělila, že pokud bych chtěl k programu MINI ještě HBO a CINEMAX a chtěl bych se na jeden kanál koukat a druhý nahrávat, tak mi musí dovést do bytu ještě jedny dráty s novou zásuvkou a musel bych platit měsíčně:
299,- Kč za STARTER nabídku
200,- Kč za druhý Set Top Box
300,- Kč za HBO, HBO2, CINEMAX + CINEMAX2
Tedy celkem 799,- Kč měsíčně a nutnost tolerovat debilní řešení k tomu
Druhá varianta je zrušit kabelovku, zařídit si příjem DVB-T z Vraního Vrchu a za ušetřené prachy si půjčovat filmy na DVD.
Nevíte někdo, zda HBO, HBO2, CINEMAX + CINEMAX2 vysílají kódy, které blokují DVD rekordéry?
Jak jde ze SetTopBoxu UPC signál do DVD rekordéru? Přes RGB scartem? Časované nahrávání asi ani náhodou, co?
Jaké zkušenosti jsou s vysíláním HBO, HBO2, CINEMAX + CINEMAX2 versus DVD půjčovny?
Dík.
Ivo Mašek (10205)|3.9.2007 20:09
Mrkni sem:
http://masek.ic.cz/Dvbc/dvbc1.html
(na serveru IC momentálně řeší nějaký problém, takže si moc nepočtete., snad to během "chvilky" dají do kupy)
Tomas_X (124)|4.9.2007 18:19
Díík!
Ivo Mašek (10205)|11.9.2007 09:09
Kabelová televize KARNEVAL definitivně skončila a celou ji převzalo UPC:
[QUOTE]Vážení zákazníci Karnevalu,
Společnost UPC Česká republika, a.s. dokončila k 1.září roku 2007 již dříve oznámenou integraci společnosti Karneval Media, s.r.o. do svých struktur. Všechny závazky a smlouvy společnosti Karneval přešly k tomuto datu na společnost UPC. Nově integrovaná společnost nadále působí pouze pod názvem UPC Česká republika, a.s.
Zákazníci televizních služeb a většina uživatelů internetových a telefonních služeb společnosti Karneval jsou od 1.září 2007 za stejných podmínek (včetně cen a tarifů) zákazníky společnosti UPC. Dosud existující telefonní tarify a internetové nabídky dřívější společnosti Karneval Media, s.r.o. (internetové tarify TURBO, telefonní tarify Povídej a Povídej Víc) jsou postupně zrušeny. Jejich uživatelům je nabízen přechod na tarify a nabídky UPC, který pro ně bude znamenat především vylepšení poměru kvalita/cena. O záměrech a vizi společnosti a drobných změnách v účtovacím období, datech splatnosti a číslech smlouvy pak je každý zainteresovaný zákazník vhodným způsobem informován.
„Nová“ UPC bude nadále největším českým poskytovatelem vysokorychlostního internetu, televizních a telefonních služeb po kabelových rozvodech a digitálních satelitních televizních služeb. Pro bližší informace prosím navštivte http://www.upc.cz[/QUOTE]
Ovšem nastal problém. Ačkoli UPC převzetí Karnevalu připravovala dosti dlouho, všimněte si na stránkách její sekce kabelové televize, že jestliže např. bydlíte v okrese Chomutov, tak v roletovém menu "Dostupnost připojení služeb UPC" se dozvíte, že Chomutov tam vůbec není. Ačkoli veškeré programy, které jsem měl od Karnevalu, mám i nadále přístupné. Ovšem, kdybych chtěl cosi změnit, přidat, ubrat., tož to vlastně nelze. No protože UPC oficialně na chomutovsku v rámci kabelové TV sítě neexistuje a já teď ani nemám přehled, co se pro chomutovsko vysílá, kterýžto přehled za časů Karnevalu přístupný byl.
... takže vývoj bude asi ještě zajímavý. Jenom se teď musím podívat do kalendáře, jestli se náhodou nepíše rok 1989. Ale údajně už máme 21. století a píše se rok 2007 - tak já nevím ...
misko.misko (6)|17.9.2007 18:21
v Karnevale
HBO comdy zadarmiko, minimalne dnes
Ivo Mašek (10205)|18.9.2007 05:42
Jo,jo - HBO_1, HBO_2, HBO_Comedy. (první dva jsou placené, ten Comedy je zatím free, ale určitě ne na dlouho)
Ivo Mašek (10205)|19.9.2007 19:04
Zajímavé info o kabelové televizi UPC / Karneval:
http://www.digizone.cz/clanky/jaka-je-digitalni-kabelova-televize-od-upc/
prudil (1)|19.9.2007 20:30
Stal jsem se cerstvym majitelem programove nabidky Supreme a novym zakaznikem UPC. Bohuzel jsem co se tyce kvality obrazu a samotne UPC dost zklamany. V rychlich pasazich dochazi ke kostickovani obrazu a celkove je obraz rozplizly. Na 50cm televizi urcite supr obraz, ale ne na vice jak metrove televizi.

Dalsim zklamanim je samotny pristup UPC. Psal jsem jim dva emaily a jen na jeden sem dostal po peti dnech odpoved. Ptal jsem se na jednoduchou otazku: jestli si mohu druhy digitalni terminal zakoupit hotove a pokud ne jestli budu poplatek 200Kc/mesic platit naporad...
Dostalo se mi odpovedi, ze digitalni terminal neni mozne zakoupit v obchodni siti. No neni to uzasna odpoved? :) Zkousel jsem tam i volat, ale nemam bohuzel tolik casu a trpelivosti.

Muzete mi nekdo napsat jak se to ma? Jestli budu treba deset let splacet kus HW v celkove cene cca 2000Kc.
Ivo Mašek (10205)|19.9.2007 20:38
[QUOTE]
Bohuzel jsem co se tyce kvality obrazu a samotne UPC dost zklamany. V rychlich pasazich dochazi ke kostickovani obrazu a celkove je obraz rozplizly.
[/QUOTE]
Tak na kvalitu si nemohu vůbec stěžovat (ale jedu po "karnevalovské" síti - jestli to má nějaký vliv). Kostičkování pozoruji občas na tv NOVA (ale to už se bere jako jejich kolorit. provozovatel kabelové sítě toto neovlivní), a málokdy na programech ZDF.
[QUOTE]Jestli budu treba deset let splacet kus HW v celkove cene cca 2000Kc.[/QUOTE]
Tak to by mě také zajímalo. Ale protože to zatím nechtějí dávat za hotové, asi na tom budou chtít něco vytřískat. (že já vůl jsem si ještě od Karnevalu nezakoupil druhý STB - tenkrát to šlo zaplatit druhý STB najednou., ten první jsem dostal zdarma)
Ivo Mašek (10205)|22.9.2007 20:29