Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Převod VHS-PC přes VIVO

tom12345 (6)|16.5.2006 22:29
Zdravím všechny, marně pátrám po nějakým návodu, jak by se dal provést převod některých filmů, který mám jen na VHS do počítače přes vstup GK nVidia 6600GT-VIVO, která má video vstup. Na videu je pouze konektor Scart. Chtěl bych se zeptat, jestli nemáte někdo nějakou radu ohledně zapojení a nějakýho doporučenýho software. Nemám v tomto směru žádný zkušenosti (rozjet film z PC na televizi se mi nepodařilo do dneška), takže předem díky za vaše zkušenosti.
Pitomec (10211)|17.5.2006 08:59
Buď si kup A/D převodník od Canopusu (http://www.syntex.cz) nebo nějaký stolní DVD rekordér, ale na VIVO v tomto případě rovnou zapomeň - budeš aspoň mít klidný spaní, normální tlak a lepší výsledek :-)
wizzard (447)|17.5.2006 22:05
Tom12345,
nie je to take zle ako to na prvy pohlad vyzera, ten VIVO A/D prevodnik je celkom kvalitny na grabovanie z TV, ja mam GK MSI 6600 Diamond AGP a k nemu je dodavany taky expanzny modul (ma zasuvky YUV, S-Video, composit). Nedavno som si dokupil kablik 10m Scart <->S-Video a ide to oboma smermi, t.j. grabovat z TV aj posielat signal na TV out (akurat na tom expanznom module je treba vzdy prehodit s-video kabel medzi IN/OUT zasuvkami). Grabovat z VHS mozes takisto cez SCART, postup presne ko u TV. Navody ako na to najdes vsade mozne na webe, je toho min. tolko ako roznych kodekov a pod.....napr. tu: :-R
[code]http://www.videohelp.com/guides.php?tools=&madeby=&
formatconversionselect=&howtoselect=9%3B50&orderby=Date&listall=1&
hits=25&archive=0&listallusers=&search=Search+or+List+Guides[/code]
Pitomec (10211)|17.5.2006 23:04
Občas se rozjede obraz se zvukem a další problémy (viz popsaný celý fórum), ale jinak pohoda 9-)
Alf (888)|18.5.2006 00:02
tom12345
Jestli budeš mít po nákupu převodníku od Canopusu klidné spaní a normální tlak, to nevím. To, že budeš mít lepší výsledek je diskutabilní, protože o tom tady sice všichni mluví, ale nikdo to neprokázal. V každém případě Tě bude stát Canopus minimálně 6 a půl tácu, takže na digitalizaci nějakých pár VHS je to velice výhodná koupě. :-D

Grabování přes VIVO by mělo jít pomocí softů určených pro TV karty (např. ATV 2000, ChrisTV aj.), popř pomocí některých střihových softů (např. UleadVideoStudio, Pinnacle).

Jestliže chceš z těch VHS dělat DVD a nebudeš chtít dělat korekce, je asi lepší grabovat přímo do MPEG-2, provést sestřih v softu, který neprovádí rekompresi a authoringovým softem udělat DVD.
Pokud budeš chtít dělat úpravy, je lepší grabovat pomocí bezztrátového kodeku. Musíš ale počítat s podstatně větším datovým tokem a tudíž i s potřebou většího prostoru na disku. Také časová náročnost zpracování tímto způsobem je podstatně vyšší.
wizzard (447)|18.5.2006 00:55
[quote=Pitomec]Občas se rozjede obraz se zvukem a další problémy (viz popsaný celý fórum), ale jinak pohoda 9-)[/quote]

Nechcem tu mudrovat, ani oponovat, nakolko to nemam este velmi odskusane, ale myslim ze toto by mohlo celkom uspokojivo riesit zachytavanie do PicVideo MJPEG compresora, co zatazi CPU na max. 30%, takze by ziadne frame dropy nemali byt. Ak je toto ale generalny problem medzi zvuk. kartou na MB a GPU, kde si kazdy chip robi svoje nezavisle na tom druhom, asi budes mat pravdu....

P.S. Oplati sa pre mna ako amatera investovat do nejakeho HW MPEG-2 encodera (simple Grab - edit - DVD authoring z TV alebo VHS) ?
Pitomec (10211)|18.5.2006 06:40
[quote=Alf]tom12345
Jestli budeš mít po nákupu převodníku od Canopusu klidné spaní a normální tlak, to nevím. To, že budeš mít lepší výsledek je diskutabilní, protože o tom tady sice všichni mluví, ale nikdo to neprokázal. V každém případě Tě bude stát Canopus minimálně 6 a půl tácu, takže na digitalizaci nějakých pár VHS je to velice výhodná koupě. :-D

Grabování přes VIVO by mělo jít pomocí softů určených pro TV karty (např. ATV 2000, ChrisTV aj.), popř pomocí některých střihových softů (např. UleadVideoStudio, Pinnacle).

Jestliže chceš z těch VHS dělat DVD a nebudeš chtít dělat korekce, je asi lepší grabovat přímo do MPEG-2, provést sestřih v softu, který neprovádí rekompresi a authoringovým softem udělat DVD.
Pokud budeš chtít dělat úpravy, je lepší grabovat pomocí bezztrátového kodeku. Musíš ale počítat s podstatně větším datovým tokem a tudíž i s potřebou většího prostoru na disku. Také časová náročnost zpracování tímto způsobem je podstatně vyšší.[/quote]
U A/D převodníku od Canopusu akorát stiskneš Capture ve WinDV a je hotovo - do kompu se ti digitalizuje analogový signál, samozřejmě se synchro audio-video a minimálním nárokem na CPU. Takže klidné spaní a normální tlak je bez debat.
O výsledku netřeba diskutovat taky, protože do DV formátu to v RT žádný soft nemůže udělat kvalitněji, než HW určený výhradně k tomuto.
A co se týká ceny, tak zcela nesmyslně tady jak kolovrat neustále argumentuješ tím, že Canopus je dražší, než nějaká VIVO sračka - ano, dražší je. Ale jelikož se jedná o jednorázovou investici, tak se to v tomto případě mnohonásobně vyplatí.

Grabování videa přes VIVO, s tím že audio je přivedeno na vstup zvukovky, to je to nejhorší možný řešení vůbec :-k

Pokud někdo nechce dělat korekce, tak ať si koupí stolní DVD rekordér (jistě ho využije i jinak, než jenom pro převod VHS>>DVD) a má to vyřešený takřka bez práce.
Pitomec (10211)|18.5.2006 06:45
[quote=wizzard]P.S. Oplati sa pre mna ako amatera investovat do nejakeho HW MPEG-2 encodera (simple Grab - edit - DVD authoring z TV alebo VHS) ?[/quote]
HW MPEG encodér se dneska už asi moc nevyplatí, protože potřeba tlačit to z analogu v RT do MPEG-2, je u minimálního počtu lidí - většinou to každý z analogu zdigitalizuje do DV, pak edituje (což by u MPEGu šlo obtížně, vyjma pouhého vystřižení pasáží), následně SW encodérem (ProCoder) dá z DV do MPEG-2 a pak udělá DVD a vypálí.
A pokud je někdo naprosto nenáročný, tak se mu vyplatí ten stolní DVD rekordér, jak jsem psal výše.
stayman (12393)|18.5.2006 10:28
Podla mna sa uz nevyplati ani SD AD/DA prevodnik :-D
103_rem_stereo_benqr16x_8x_452.png
tom12345 (6)|18.5.2006 12:49
Díky vám všem za názory. To video co potřebuji převést z VHS se už nebude dál nijak upravovat, jedná se jen o "zálohu" nějakých filmů z VHS kazet (není jich moc, asi jen 3 kazety). Už jsem se sám pokoušel propojit video s PC jak tady zmiňoval Wizzard-akorát jsem na vstupu do GK nepoužil S-Video, ale jen obyčejný Cinch. Ta varianta s káblíkem S-Video - Scart mi přijde nejlepší, protože bych rád pouštěl filmy z PC rovnou v TV, která je ale ve vedlejším pokoji. Sám jsem zkoušel udělat ten záznam v Pinacle studiu, ale napsalo mi to, že žádný zařízení není připojení :-?
Nevím jestli je třeba někde tuto funkci zapnout (myslím tím VIVO) a nebo ninstalovat nějaký ovladače, protože sledování filmů z PC na TV mi taky moc nechodí.Kolega mi říkal, že tak starej střep video co mám by nemuselo umět signál z S-Videa ani přijmout, takže jsem to zkoušel propojit jen přes Cinch na PC a Scart na videu - vše bez výsledku. Já vím, že bude asi chyba někde mezi klávesnicí a židlí, ale nevěděli byste jak na to vyzrát? Díky moc
Pitomec (10211)|18.5.2006 12:50
[quote=StayMan by €RikŁ€]Podla mna sa uz nevyplati ani SD AD/DA prevodnik :-D[/quote]
Ten se vyplatí pořád, protože HD převodník to bude pálka jako prase a HDV je sračka, takže to nemá smysl vůbec řešit (to už by si pak člověk rovnou mohl sehnat převodník do VCD/SVCD a vyšlo by to nastejno :-k ) :-E
Pitomec (10211)|18.5.2006 12:54
[quote=tom12345]Díky vám všem za názory. To video co potřebuji převést z VHS se už nebude dál nijak upravovat, jedná se jen o "zálohu" nějakých filmů z VHS kazet (není jich moc, asi jen 3 kazety). Už jsem se sám pokoušel propojit video s PC jak tady zmiňoval Wizzard-akorát jsem na vstupu do GK nepoužil S-Video, ale jen obyčejný Cinch. Ta varianta s káblíkem S-Video - Scart mi přijde nejlepší, protože bych rád pouštěl filmy z PC rovnou v TV, která je ale ve vedlejším pokoji. Sám jsem zkoušel udělat ten záznam v Pinacle studiu, ale napsalo mi to, že žádný zařízení není připojení :-?
Nevím jestli je třeba někde tuto funkci zapnout (myslím tím VIVO) a nebo ninstalovat nějaký ovladače, protože sledování filmů z PC na TV mi taky moc nechodí.Kolega mi říkal, že tak starej střep video co mám by nemuselo umět signál z S-Videa ani přijmout, takže jsem to zkoušel propojit jen přes Cinch na PC a Scart na videu - vše bez výsledku. Já vím, že bude asi chyba někde mezi klávesnicí a židlí, ale nevěděli byste jak na to vyzrát? Díky moc[/quote]
On ti tady fakt někdo poradil takovou kravinu, abys na VHSku použil S-Video :-? To snad není ani možný... :-k :-k :-k
Běž si koupit za 4 litry první DVD rekordér na který natrefíš a neřeš žádný blbosti s digitalizací v PC - sám poznáš, že pro tvoje potřeby je to ideální cesta :-)
stayman (12393)|18.5.2006 17:53
[quote=Pitomec]Ten se vyplatí pořád, protože HD převodník to bude pálka jako prase a HDV je sračka, takže to nemá smysl vůbec řešit (to už by si pak člověk rovnou mohl sehnat převodník do VCD/SVCD a vyšlo by to nastejno :-k ) :-E[/quote]

SVCD/VCD uz snad ani nik nepouziva, to je uz blbost totalna a na to ti staci ten SD co spominas, pretoze maju este nizsie rozlisenie... HD upconvert z SD uz zvladne aj editor, alebo nejaky soft od Cineformu atd., avsak HD prevodniky su zbytocnost uz len pre to, ze na analogu sa HD zaznamy nebudu ani vyskytovat... :-D
vilik (127)|18.5.2006 18:25
Tak tohle už mám za sebou. Samozřejmě, že jsem to po několika měsících bezesných nocí a vysokého tlaku :(( vzdal. Buď se na to nedalo dívat, nebo se rozjelo video s audiem a nebo se mě to nepodařilo naprat do Premiery, kde jsem chtěl dělat další úpravy. Zkrátka je to slápnutí do ho*na.
Pak jsem si pořídil digi kameru s odblokovanými vstupy a je po problému. Takže jestli se z toho nechceš zbláznit, tak si kup kartu, jak píše Pitomec a nebo si pujč kameru (pokud ji nemáš), což ti zase doporučuji já. A mám to vyzkoušené. :BB:
Saxel (2279)|19.5.2006 11:02
[quote=vilik]... a nebo si pujč kameru (pokud ji nemáš), což ti zase doporučuji já. A mám to vyzkoušené. :BB:[/quote]
Tvoje slova můžu potvrdit! Přes AV vstup miniDV kamery jsem nagraboval všechny VHS kazety z mého archivu domácího videa rovnou do PC, ve Vegasu jsem materiál trochu pročistil a s výsledkem jsem zcela spokojen. Nezaznamenal jsem při tom žádné problémy se synchronizací zvuku nebo s vypadlými snímky.
Stano_tvf (504)|25.5.2006 08:53
Alf, k tomu protože o tom tady sice všichni mluví, ale nikdo to neprokázal. Dokazal som to opakovane, robil som testy este na AT Radeonoch aj GF VIVO. Ptákovina na kvadrat. Porovnateľné je to akurát pri bezchybnom novom zazname na VHS. Ale pri prevode starých zašumených pások vypadavaju snimky a vdaka tomu vypadava synchronizacia audia a videa. Opozdeny zvuk. Napr. pri testoch s 10-rocnou paskou v 2min.úseku vypadlo na Radeon 9**VIVO cca 100 snimkov, na ADVC-50 ani jeden. Ak máš 2-3 vzácne pasky, je blbost kupovat Canopus, radsej si to daj niekde urobit. Ale pri 20 paskach Ta vyjde lacnejsie ten Canopus. Alebo ako pise Vilik, pozical si miniDV kameru s AV vstupom. :BB:
Alf (888)|25.5.2006 22:58
Stano
Já už jsem tady o tom několikrát psal, ale...
Digitalizoval jsem záznam z VHS staré 14 let přes AIW 9800 a přes A/D převodník kamery Canon MVX10i. V kritických místech (na TV docházelo až k rozpadu řádkové synchronizace) u A/D převodníku kamery docházelo k totálnímu výpadku (obraz i zvuk). U AIW došlo sice k zaseknutí (tzn. k výpadku) obrazu, ale zvuk se nahrával dál a po "normalizaci" signálu se nahrával opět synchronně s obrazem. Výsledek na vytvořeném DVD byl v obou případech prakticky stejný.
Resumé je tedy takové: Je nesmysl tvrdit, že všechny VIVO, TV popř. AIW karty jsou špatné a nutně u nich musí dojít k desynchronizaci A/V. Na této skutečnosti se totiž podílí mnoho faktorů - např. výrobce, konfigurace PC a v neposlední řadě i to, co je mezi židlí a klávesnicí.
Stano_tvf (504)|26.5.2006 09:07
Nepoznám súčasné VIVO, tieto pokusy a testy som robil asi pred 2 rokmi, ked bola spicka AIW Radeon 9000. Po tych skusenostiach som kupil ADVC-50 a ma som pokoj. Nevie ako teraz, ale sam pises, ze to obcas zasekne, vypadne. S Canopusom som kazdu VHS digitalizoval naraz, t.j. 4 hod. záznamu, pásky 10 až 20 ročné (moja prvá kamera). Bez jedineho výpadku alebo seknutia systemu. Myslim, že u VIVO kariet je doraz na spickovu kvalitu grafiky a VIVO je doplnkova funkcia, so zakladnou upravou tvaru vstupného signalu (synchroimpulzy a pod.). U specializovanych kariet je prave na toto kladeny najvacsi doraz !
mirekv (7169)|26.5.2006 09:11
Alf
To mohu potvrdit, něco jsem se s AIW7500 nanahrával a pokud se nahrává do MPEG-2 (nebo MPEG-4 MMC) tak k desynchronizaci nedojde ani v případě výpadku signálu, prostě se u vypadených snímků odřízne i zvuk. Ovšem z kamery jsou lepší přechody na hranách.
stayman (12393)|26.5.2006 09:58
[quote=mirekv]Alf
To mohu potvrdit, něco jsem se s AIW7500 nanahrával a pokud se nahrává do MPEG-2 (nebo MPEG-4 MMC) tak k desynchronizaci nedojde ani v případě výpadku signálu, prostě se u vypadených snímků odřízne i zvuk. Ovšem z kamery jsou lepší přechody na hranách.[/quote]

Skor cele je to na hrane :-D
Alf (888)|28.5.2006 21:52
[quote=mirekv]Alf
Ovšem z kamery jsou lepší přechody na hranách.[/quote]Pokud se při grabování použijí filtry z MMC, není rozdíl prakticky žádný (aspoň u AIW 9800).
Alf (888)|28.5.2006 22:41
[quote=Stano]Nepoznám súčasné VIVO, tieto pokusy a testy som robil asi pred 2 rokmi, ked bola spicka AIW Radeon 9000.[/quote]No, vzhledem k tomu, že mám skoro 2 a 1/2 roku AIW 9800SE, mám dojem, že AIW R 9000 zcela určitě špičkou před 2 roky nebyl.

[quote]Nevie ako teraz, ale sam pises, ze to obcas zasekne, vypadne. S Canopusom som kazdu VHS digitalizoval naraz, t.j. 4 hod. záznamu, pásky 10 až 20 ročné (moja prvá kamera). Bez jedineho výpadku alebo seknutia systemu.[/quote] Špatně čteš. Já jsem psal, že došlo k výpadku snímků při velmi špatné kvalitě VHS a ne že došlo k vytuhnutí systému. Chceš mi tvrdit že u ADVC k tomu nedochází a nevypouští snímky ani při velmi špatné kvalitě VHS?