Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký kabel je vhodný pro rozvod DVB-T v bytě

estevez_tvf (1)|11.5.2006 07:42
Moc se v tom nevyznám: jedná se mi o to, že jsem si v bytě nechal provést rekonstrukci elektroinstalace a v té souvislosti jsem si také nechal dát kabel pro příjem pozemní digitální TV. Dali mi tam kabel s označením Elko Link Home AWG 23 4P (pravděpodobně tedy - datový kabe ELKOLink HOME 900MHz PiMF). Firma se nakonec ukázala jako hodně neseriózní, tak se chci jen ujistit, co to je vůbec za kabel a na co je možné jej použít, resp. zda je pro rozvod digitálního vysílání vhodný. Díky za odpovědi.
jopein (450)|11.5.2006 08:22
http://www.shift.cz/detail.php?ide=235&rxx=20123
tento kabel je vhodný pro přenos dat nebo pro videotelefony aj., ale pro vf signál z antény se používá koaxiální kabel.
Pitomec (10211)|11.5.2006 17:15
A nejlíp Belden H125, 121 atp.
Jeffersson (17)|11.5.2006 23:01
Používá se uplně stejný kabel jako pro analogovou televizi, tedy koaxiální kabel (impedance 75 ohmu) pro vnitřní použití, pro venkovní použití má navíc ochranu proti UV záření a bývá dražší, tak to tedy bývalo před cca 20 lety a bude to asi dnes podobné :-)
slo (227)|19.5.2006 00:12
[quote=jopein]http://www.shift.cz/detail.php?ide=235&rxx=20123
tento kabel je vhodný pro přenos dat nebo pro videotelefony aj., ale pro vf signál z antény se používá koaxiální kabel.[/quote]Ty kecáš! Než něco plácneš, tak si o tom něco přečti :-). Tohle je STýPko kabel, čili stíněná kroucená čtyřka, která je stíněná po každém páru zvlášť a pak celá dohromady. Šířku pásma má 900MHz, tak po tom můžeš honit i to, co ti běhá mezi konvertorem satelitu a SAT příjímačem, natož obyč nebo digi TV. Abys to mohl používat, tak tam musíš dát patch kabely s baluny (převodník asymetrický na symetrický kabel). Určitě je to dobrá volba pro rodinný dům.
mirekv (7169)|19.5.2006 06:45
slo
Proč to dělat jednoduše když to jde složitě, že? Navíc používat datový kabel pro přenos vf mi příjde divné. Jaký má ten datový kabel útlum na různých kmitočtech? Pojem šířka pásma 900MHz je nicneříkající.
jopein (450)|19.5.2006 07:24
[quote=slo][quote=jopein]http://www.shift.cz/detail.php?ide=235&rxx=20123
tento kabel je vhodný pro přenos dat nebo pro videotelefony aj., ale pro vf signál z antény se používá koaxiální kabel.[/quote]Ty kecáš! Než něco plácneš, tak si o tom něco přečti :-). Tohle je STýPko kabel, čili stíněná kroucená čtyřka, která je stíněná po každém páru zvlášť a pak celá dohromady. Šířku pásma má 900MHz, tak po tom můžeš honit i to, co ti běhá mezi konvertorem satelitu a SAT příjímačem, natož obyč nebo digi TV. Abys to mohl používat, tak tam musíš dát patch kabely s baluny (převodník asymetrický na symetrický kabel). Určitě je to dobrá volba pro rodinný dům.[/quote]
Po tomto kabelu ti běhá satelit? Zajímavé. Pošli o tom více informací ,rád se přiučím.
Ale věř mi, toto je datový kabel, který se na rozvody TV signálu běžně nepoužívá.
Pitomec (10211)|19.5.2006 07:30
[quote=slo]Ty kecáš! Než něco plácneš, tak si o tom něco přečti :-). Tohle je STýPko kabel, čili stíněná kroucená čtyřka, která je stíněná po každém páru zvlášť a pak celá dohromady. Šířku pásma má 900MHz, tak po tom můžeš honit i to, co ti běhá mezi konvertorem satelitu a SAT příjímačem, natož obyč nebo digi TV. Abys to mohl používat, tak tam musíš dát patch kabely s baluny (převodník asymetrický na symetrický kabel). Určitě je to dobrá volba pro rodinný dům.[/quote]
Sorry, ale tady seš naprosto mimo. Když vynecháme, že z konvertoru do SAT receiveru to běhá na 950-2150MHz, tak bych chtěl vidět, jak u té tvé dvojlinky (nebo co to je za hajzl) bude impedance 75 Ohm (v parametrech je napsáno 100 Ohm...). Kromě toho útlum 75dB/800MHz (95dB/100MHz, 85dB/300MHz) je tak ideální, že na zesílení zřejmě budeš potřebovat nějaký zesilovač Danlab řady ARL/ARM a nejlíp ještě několik za sebou na trase... 9-)
Mimochodem - když seš z Brna, tak se rád přijdu podívat, jak to šlape :-E
mirekv (7169)|19.5.2006 07:36
Pitomec
Parametry jsem neznal, na přenos vf super! :-E
Bullback (352)|19.5.2006 11:13
mirekv
[quote]Pojem šířka pásma 900MHz je nicneříkající.[/quote]
To tak rozlišují, dřív přece byly dvojlinky na I.program (50-250Mhz) a na II.tv.program 450-900Mhz. Šířka pásma je tedy myšlená 0-900Mhz. Koax byl drahej, měl větší útlum a hlavně byl těžkej, dvojlinka na "druhý" program byla lehká, nemlátila do stěn a taky to frčelo, a kus sem našel ještě někde na chatě a oproti koaxiálu z tý doby byla zachovalejší.

Ovšem "kroucený" kabel není vůbec vhodný pro VF přenosy, nejlepší je lankový protože VF běhá spíše po obvodu vodičů, pro nf a st.proud je lepší drát protože ten jde spíše uvnitř žil.