Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Barevná hloubka černobílého filmu

Lar (115)|9.5.2006 07:19
Mám takový dotaz, je nutné při enkodování černobílého filmu nastavit barevnou hloubku 24 bit? Například při digitalizaci černobílých fotek je dostatečná barevná hloubka 8 bit, takže pokud nastavím 16 bit, tak by to mělo být dostatečné. Navíc by to značně zmenšilo výsledné video.
vlada (3470)|9.5.2006 11:55
Lar
Většina video kodeků si barevnou hloubku snižují sami. Bohužel definované standardy pro video podle mě nedefinují černobílý obraz. To znamená, že tu máš jenom RGB nebo YUV. Jenže, když snížíš barevnou hloubku u RGB, tak tím zprasíš video. Pro RGB24 platí, že každý barevný kanál R (červený), G (zelený) a B (modrý) má 8 bitů barevnou hloubku. Pokud je video černobílé, tak R=G=B, ale pořád potřebuje mít každý 8 bitů. Evidentní ale je, že stačí uložit pouze jeden (čili 8 bitů), protože ostatní jsou mu rovné. U YUV obsahuje jas první složka (Y), U a V jsou barevné. Opět by stačilo uložit pouze Y.
Bohužel neznám způsob jak tohoto dosáhnout. Ale každý dobrý enkoder/kodek dokáže toho, že je obraz černobílý využít. Vhodné je převést před kompresí obraz AviSynthem nebo VirtualDubem na skutečnou černobílou (aby obraz neměl nějaký barevný tón). Enkoder potom pozná, že U a V složky jsou nulové, a nebude je ukládat.
mirekv (7169)|9.5.2006 12:03
vlada
Jen pro info, to by znamenalo možnost nastavit třetinový br? To se mi nezdá.
clee (6592)|9.5.2006 12:12
xvid ma nakej setting grayscale encoding...
StD (8612)|9.5.2006 12:33
...v ProCoderu je Greyscale filtr taktéž...
Devaster (477)|9.5.2006 15:01
[quote=clee]xvid ma nakej setting grayscale encoding...[/quote]

vtedy z farebneho zdroja odstrani info o farbe ... teda okrem dalsich veci ...
vlada (3470)|9.5.2006 16:30
[quote=mirekv]vlada
Jen pro info, to by znamenalo možnost nastavit třetinový br? To se mi nezdá.[/quote]

To zase ne. Pokud znáš princip YUV, tak tam se upřednostňuje jas před barvou. Na 4 jasový body je jedna barevná složka U a jedna V. Takže uspoříš cca. polovinu datovýho toku.

Pouze pro doplnění - MPEG-2 i MPEG-4 používá obvykle YUV mód YV12, tedy 4:2:0. Takže to vypadá takhle: obrázky.
Lar (115)|9.5.2006 17:35
Díky, grayscale encoding jsem nastavil, ale výsledná velikost je stejná jako kdyby to bylo barevný.
mirekv (7169)|9.5.2006 18:20
Výsledná velikost je úměrná bitrate a délce videa. Podle toho co píše vlada, tak můžeš dát nižší bitrate při zachování kvality.
Lar (115)|9.5.2006 18:36
Aha, takže bych teoreticky mohl dát poloviční datový tok. V čem je to teda nahraný-nahrávám to z tv pomocí Winwast Expert do Mainconcept DV kodeku je v RGB nebo v YUV? A nešlo by to nějak převést do grayscale před komprimací do XVID-pak to teoreticky mohla ta komprimace být rychlejší ...
pee.tr (1208)|9.5.2006 19:35
Když je v čb nahrávce z TV karty vidět "barevný bordel", je to nekvalitou signálu? Třeba moje nahrávka je černobílá čistěji a cizí z téhož vysílání je"barevnější".
vlada (3470)|9.5.2006 23:42
Lar
Ve VirtualDubu je přímo filtr nazvaný grayscale, tím z toho uděláš pravou černobílou. A k otázce jak je barva kódovaná v DV - stejně jako v MPEG-4 (DivX, XviD) nebo MPEG-2. Čili YUV, konkrétně YV12 (4:2:0). Pokud tedy mluvíme o PAL, DV NTSC je 4:1:1. Předtim jsem to schema 4:2:0 nakreslil blbě, tak jsem to radši nahradil linkem. Bylo to 4:1:1 a navíc stejně špatně :-I

A na závěr nějaké zajímavé čtení o bravách.
TomK_tvf (38)|12.5.2006 09:48
[quote=Lar]Aha, takže bych teoreticky mohl dát poloviční datový tok.[/quote]
Pozor, myslenka je spravna, ale je to 2/3 datovy tok. Barva ma ve 4:2:0 polovicni rozliseni, cili ctvrtinovou velikost, ale zase je tam 2x.
Cili z celkove bitrate tvori 2/3 cernobila a 1/3 barebna informace (Y+V) Zjednodusene.
vlada (3470)|12.5.2006 11:43
TomK
Jasně, já to napsal blbě. Barva má pouze 1/3 (na 4 jasnový body 2 barevný) záznamu, takže datový tok se dá o tu třetinu snížit bez ztráty kvality.