Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Plynulost videa po převodu z DV do MPEG2

koblihson (4)|20.4.2006 13:35
Rozhodl jsem se převést svá videa z DV formátu do MPEG2, abych to pak vypálil na DVD. Pro převod jsem použil ProCoder 2. Ale když pak pustím výsledné video, tak se mi při rychlejším pohybu scény jeví obraz ne jako zcela plynulý. Ty pohybující se objekty se pohybují mírně škubavě. Je to patrné jak při sledování na monitoru, tak na televizi (propojenou s PC). DVD přehrávač/rekordér zatím nemám. Zkoušel jsem i TMPGEnc, ale výsledek je stejný. Zkoušel jsem měnit i některá nastavení pro převod do MPEG2, ale bez úspěchu. Můžete někdo poradit, jaké parametry nastavit pro převod videa, kde je dost pohybu, aby to bylo co nejplynulejší?
Pitomec (10211)|20.4.2006 13:39
clee (6592)|20.4.2006 14:31
nejspis prohozeny fieldy, pokud je video z dv kamery tak je nutny nastavit lower field first a taky je mozny ze video je v poradku, ale cukani zpusobuje nekvalitni deinterlace filtr
Pitomec (10211)|20.4.2006 14:35
[quote=clee]nejspis prohozeny fieldy, pokud je video z dv kamery tak je nutny nastavit lower field first a taky je mozny ze video je v poradku, ale cukani zpusobuje nekvalitni deinterlace filtr[/quote]
Nastavuješ výstupní parametry a nikoliv vstupní, takže i pro video z DV kamery platí Upper/Top Field First.
clee (6592)|20.4.2006 14:47
no jasny, ale proc uplne zbytecne prohazovat poradi fieldu?
mirekv (7169)|20.4.2006 14:53
Pitomec
To je úplně jedno, záleží na vstupních, u DV nechat defaultně, u z TV karty otočit.
Pitomec (10211)|20.4.2006 14:57
Sakra pochopte, že nastavujete výstupní parametry (kde pro MPEG-2 platí top, zatímco pro DV low), takže pokud to necháte default na low, tak to ProCoder i takto udělá a výsledný MPEG bude mít ty půlsnímky ve špatném pořadí!!! A je úplně jedno z jakého je to zdroje - znovu opakuju, že u ProCoderu se nastavuje to, co má být na výstupu!
Fantas! (3016)|20.4.2006 14:58
clee
protoze je to procoder! :-)

koblihson
Jinak mozna to mas trhane jen proto, ze to na PC mas zobrazene se slozenymi pulsnimky. Zkus PowerDVD a zapni v nastaveni HW akceleraci. Pak uvidis, jestli to mas opravdu spatne! (vypni pred tim klonovani a nebo dualni mod, jinak HW nepujde rozjet!) B-)
clee (6592)|20.4.2006 15:08
jasne ze vystupni, dvd s lower field first na vystupu uz delam leta a zatim sem si zadnyho spatnyho poradi fieldu nevsim :-R
Pitomec (10211)|20.4.2006 15:10
dvd s upper/top field first na vystupu uz delam leta a zatim sem si zadnyho spatnyho poradi fieldu nevsim :-R
stayman (12393)|20.4.2006 15:15
:-E :-E :-E
mirekv (7169)|20.4.2006 15:46
[quote=Pitomec]Sakra pochopte, že nastavujete výstupní parametry (kde pro MPEG-2 platí top, zatímco pro DV low), takže pokud to necháte default na low, tak to ProCoder i takto udělá a výsledný MPEG bude mít ty půlsnímky ve špatném pořadí!!! A je úplně jedno z jakého je to zdroje - znovu opakuju, že u ProCoderu se nastavuje to, co má být na výstupu![/quote]
Zkusil sis to? Zatímco u vstupu má přehazování půlsnímků zásadní vliv podle zdroje, teda DV nebo karty, u výstupu nemá nastavení vliv vůbec na nic! Proč, to se mě neptej!
clee (6592)|20.4.2006 15:56
tak sem zkousel na patternu co s tim procoder vyvadi pri prehozeni poradi fieldu, dobra prasarna, hlavne ten domyslenej spodni radek me docela pobavil :-E

http://clee.czweb.org/field_test.zip
Pitomec (10211)|20.4.2006 15:57
[quote=mirekv]Zkusil sis to? Zatímco u vstupu má přehazování půlsnímků zásadní vliv podle zdroje, teda DV nebo karty, u výstupu nemá nastavení vliv vůbec na nic! Proč, to se mě neptej![/quote]
Asi máš jiný ProCoder, ale u toho "mého" to vliv má a nastavit se to musí na upper/top (tak, jak je u MPEG-2 správné a dělají to všechny softy a HW karty).
clee (6592)|20.4.2006 16:00
tak treba u mainconceptu je nastaveni poradi fieldu jediny a u dv se logicky musi nastavit na lower, stejny poradi ma tudiz i vystupni mpeg, kterej je naprosto v poradku, vejmysl s ruznym poradi na vstupu a vystupu ma snad akorat procoder a podle me naprosto zbytecne, ten line shift sem treba nak vubec nepochopil, k cemu jako ze je to cely dobry 9-)
Pitomec (10211)|20.4.2006 16:08
[quote=clee]tak treba u mainconceptu je nastaveni poradi fieldu jediny a u dv se logicky musi nastavit na lower, stejny poradi ma tudiz i vystupni mpeg, kterej je naprosto v poradku, vejmysl s ruznym poradi na vstupu a vystupu ma snad akorat procoder a podle me naprosto zbytecne, ten line shift sem treba nak vubec nepochopil, k cemu jako ze je to cely dobry 9-)[/quote]
ProCoder žádný nastavení na vstupu nemá - to si tady někdo vymyslel (zřejmě z neznalosti toho softu). Jediný nastavení je nastavení výstupu. Pro LAMY by bylo nejlepší, aby při volbě "MPEG-2" to políčko "Interlacing" hned zašedlo :-)
clee (6592)|20.4.2006 16:15
obavam se, ze jestli tu ma nekdo naky neznalosti, tak ses to ty 9-)

Pitomec (10211)|20.4.2006 16:22
[quote=clee]obavam se, ze jestli tu ma nekdo naky neznalosti, tak ses to ty 9-)

[/quote]
LOL :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E PARAMETRY NA VSTUPU NEMŮŽEŠ NIKDY NASTAVIT, PROTOŽE TY JSOU DANÉ PŘÍMO TÍM SOUBOREM - ČEKAL JSEM, KDO SE NA TAKOVOU BLBOST (ŽE SE TO DÁ NASTAVIT) NACHYTÁ A BYLS TO TY :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E
clee (6592)|20.4.2006 16:29
mno, leda ty ses nechal nachytat na nakej pseudofiltr v procoderu kterej ti prehazi radky patej pres devatej, no neva, kazdopadne zrovna dv avi nikde neuchovava poradi pulsnimku, takze kolikrat je nutny to spravne nastavovat rucne a to nejen u dv (nejednou mi procoder na inputu forcnul u dv upper field first), tusim ze tmpgenc mel nakou detekci poradi fieldu, ale bylo to dost nespolehlivy, procoder nema nejspis detekci zadnou takze to tam pro sichr streli od boku, uz musis bejt dost zoufalej kdyz tam sekas desitky smajliku, mas na vic :-I
Pitomec (10211)|20.4.2006 16:57
[quote=clee]mno, leda ty ses nechal nachytat na nakej pseudofiltr v procoderu kterej ti prehazi radky patej pres devatej, no neva, kazdopadne zrovna dv avi nikde neuchovava poradi pulsnimku, takze kolikrat je nutny to spravne nastavovat rucne a to nejen u dv (nejednou mi procoder na inputu forcnul u dv upper field first), tusim ze tmpgenc mel nakou detekci poradi fieldu, ale bylo to dost nespolehlivy, procoder nema nejspis detekci zadnou takze to tam pro sichr streli od boku, uz musis bejt dost zoufalej kdyz tam sekas desitky smajliku, mas na vic :-I[/quote]
Nezamlouvej to - parametry na výstupu se dají nastavit normálně, protože pak to ten ProCoder udělá přesně tak, jak mu uživatel navolil. Ale nastavit něco na vstupu je fakt blbost, protože tam si může uživatel max. přečíst, co ten soubor obsahuje :-)
A DV-AVI samozřejmě pořadí půlsnímků uchovává - jak jinak by to taky různé softy (které to poznají a zobrazí, např. UMS) mohly vědět? :-)

P.S. Ti smajlíci tam byly schválně, protože jsem skutečně čekal, kdo se nechá napálit - žes to byl ty, to je ale tvoje smůla...
clee (6592)|20.4.2006 17:05
no az mi najdes v avi specifikaci tag v kterym je ulozeny zdali jde o tff nebo bff, tak se muzem bavit dal, do ty doby se tak akorat muzu smat tvy naivite, ta volba nastaveni na inputu je tam ciste kvuli rucnimu overridu kdyby to soft nahodou splet a jako ze se plete dost casto :-R
Pitomec (10211)|20.4.2006 18:19
[quote=clee]no az mi najdes v avi specifikaci tag v kterym je ulozeny zdali jde o tff nebo bff, tak se muzem bavit dal, do ty doby se tak akorat muzu smat tvy naivite, ta volba nastaveni na inputu je tam ciste kvuli rucnimu overridu kdyby to soft nahodou splet a jako ze se plete dost casto :-R[/quote]
Já chápu, že je ti blbý přiznat, žes naletěl, ale to se holt občas stane každýmu - a skutečně to nemusíš zamlouvat nějakou omáčkou alá tff nebo bff nebo jánevímcoFF 9-) Prostě naletěls :-) Jinak každý průměrný editační soft ukáže parametry DV-AVI souboru a tam se dočteš low field first. Tečka - není co dál řešit.
A volba v ProCoderu může být k čemu chce, protože na samotný vstupní (zdrojový) soubor to žádný vliv nemá - soubor je jednou nějak vytvořen a nelze to změnit pouhým kliknutím někde v okýnku 8-)
mirekv (7169)|20.4.2006 18:56
Chlapi, přece nejsem blbej!
LFF/LFF-dobrý
UFF/LFF-špatný
LFF/UFF-dobrý
UFF/UFF-špatný

U DV.
clee (6592)|20.4.2006 19:20
Pitomec
chaby chaby, jestli tu nekdo zamlouva tak ses to ty, ta volba na inputu je kvuli tomu aby software vedel jak ma k souboru pristupovat, softy ti nactou dv spravne hlavne kvuli tomu ze mas nastavenej profil DV PAL, zkus do toho samyho profilu nacist video s top field first (treba z digibety pres sdi, coz je ale asi lehoulince nad tvoje moznosti a schopnosti :-E ) a uvidis co to udela za rotyku \/ holt ti chybej zakladni zkusnosti, cemuz se nedivim kdyz se dokolecka placas s dv 9-) ale jinak dobry, az zas nebudes necemu rozumet tak se ozvi, rad ti jako nezkusenymu zacatecnikovi poradim :-)
Alf (888)|20.4.2006 20:02
clee, mirekv
se vám divím, že se pokoušíte Pitomce přesvědčit. Za ty roky už jste si mohli všimnout, že v diskuzi s Pitomcem jsou pouze dvě pravidla:
1. Pitomec má vždycky pravdu.
2. Pokud pravdu nemá (což je dost často), platí pravidlo č. 1. :-E
clee (6592)|20.4.2006 20:24
naky presvedcovani sem vzdal uz davno, ted uz jen cekam co se zase dozvim za nesmysly :-E
Alf (888)|20.4.2006 20:43
Mhm, taky se bavím :-E :BB:
Pitomec (10211)|21.4.2006 08:49
[quote=clee]Pitomec
chaby chaby, jestli tu nekdo zamlouva tak ses to ty, ta volba na inputu je kvuli tomu aby software vedel jak ma k souboru pristupovat, softy ti nactou dv spravne hlavne kvuli tomu ze mas nastavenej profil DV PAL, zkus do toho samyho profilu nacist video s top field first (treba z digibety pres sdi, coz je ale asi lehoulince nad tvoje moznosti a schopnosti :-E ) a uvidis co to udela za rotyku \/ holt ti chybej zakladni zkusnosti, cemuz se nedivim kdyz se dokolecka placas s dv 9-) ale jinak dobry, az zas nebudes necemu rozumet tak se ozvi, rad ti jako nezkusenymu zacatecnikovi poradim :-)[/quote]
Každý soft ví, jak má k souboru přistupovat, protože si dokáže zjistit, co ten soubor obsahuje. Takže se nesnaž tady nějakou svou dedukcí cosi obhájit - jak jsem psal výše: naletěls a zbytečně to zamlouváš nepodstatnými ptákovinami (teď zase jakási DigiBeta) 9-)
Pitomec (10211)|21.4.2006 08:50
[quote=Alf]Mhm, taky se bavím :-E :BB:[/quote]
To já se taky bavím, jak nemáš nic k tématu, zato ale lézt někomu do prdele ti jde znamenitě :-E :-E :-E
Pitomec (10211)|21.4.2006 08:51
[quote=clee]naky presvedcovani sem vzdal uz davno, ted uz jen cekam co se zase dozvim za nesmysly :-E[/quote]
Zatím se tady dozvídáme nesmysly jenom od tebe, protože nastavovat parametry souboru na vstupu (které jsou již dané), to může vypotit akorát Mauglí :-E
mirekv (7169)|21.4.2006 08:56
Pitomec
No, zrovna Procoder to nepozná a z TV karty mu to pořadí musíš ručně přehodit!
Pitomec (10211)|21.4.2006 09:01
[quote=mirekv]Pitomec
No, zrovna Procoder to nepozná a z TV karty mu to pořadí musíš ručně přehodit![/quote]
Co nepozná a co mu musíš přehodit? Už proboha všichni pochopte, že na vstupu není co přehazovat! To je jako bych vzal soubor, který má 720x576, a v nějakým okýnku nastavil, že má 480x576 - bude to pravda? Asi sotva, že... Prostě vstupní soubor je jednou fixně dán (resp. jeho parametry) a můžu si klikat na cosi chci, ale parametry bude mít pořád stejný. Pokud toto někdo nechápe, tak jeho problém.
mirekv (7169)|21.4.2006 09:10
Pitomec
Proboha, přece si nevymýšlím, když z TV karty nechám Procoder jak je, tak mi vyrobí přehozené půlsnímky. Přehození v Target nepomůže, v Source ano, jak to?
Pitomec (10211)|21.4.2006 09:18
[quote=mirekv]Pitomec
Proboha, přece si nevymýšlím, když z TV karty nechám Procoder jak je, tak mi vyrobí přehozené půlsnímky. Přehození v Target nepomůže, v Source ano, jak to?[/quote]
Asi je ten ProCoder dojebanej - už to, že při volbě DVD (v Target) má defaultně nastaveno Lower/Bottom Field First vypovídá, že tam nějaký nedostatek je. Ale u vstupního souboru opravdu není co nastavovat.
mirekv (7169)|21.4.2006 09:38
Ta možnost tam je a funguje.
Pitomec (10211)|21.4.2006 09:57
To je jak hučet do dubu :-I Možnost tam být může, ale z logiky věci je to nesmysl :-k
mirekv (7169)|21.4.2006 10:24
Pitomec
:-E :-E :-E
Z logiky ne, z praktiky jo! :BB:
Pitomec (10211)|21.4.2006 10:29
Fantas! (3016)|21.4.2006 11:13
Pitomec
Chlape chlape... Proc tam asi ta moznost je? Myslis, ze si autor programu jen udelal volnou chvilku a pridal si tam tyto "nesmyslne" formulare? :-)
mirekv (7169)|21.4.2006 11:18
Fantas!
Pitomec nechápe víc věcí! :-D
Pitomec (10211)|21.4.2006 11:28
Znovu opakuju (pro velmi natvrdlé jedince), že tam může být cokoliv, ale pouhým kliknutím kdesi v okýnku nelze změnit parametr souboru - tady šlo konkrétně o přehození pořadí půlsnímků, což nelze provést tím, že v ProCoderu jenom vyberu na vstupu něco, co se mně zrovna líbí. Prostě vstupní soubor je pořád stejný, i kdybych v tom ProCoderu klikal jak o život 9-)
Fantas! (3016)|21.4.2006 11:33
Pitomec
Muzes mi odpovedet na tuto otazku?
Proc je tam ten formular a proc zmena parametru tohoto formulare ma zasadni vliv na vystupu, kdyz parametry vystupu nechas stejne? :-)
Pitomec (10211)|21.4.2006 11:40
[quote=Fantas!]Pitomec
Muzes mi odpovedet na tuto otazku?
Proc je tam ten formular a proc zmena parametru tohoto formulare ma zasadni vliv na vystupu, kdyz parametry vystupu nechas stejne? :-)[/quote]
A proč je na všech klávesnicích Scroll Lock, když to dávno nikdo nepoužívá? Na světě je spousta nesmyslných věcí a to nastavení vstupu je bohužel jednou z nich - vždycky se dá nastavit pouze to, co z toho ProCoderu vyleze ven, ale nikdy ne to, co tam vkládám (prostě zdrojový DV-AVI soubor uložený na HDD bude pořád stejný, bez ohledu na to, že si v CPC2 navolím cokoliv - až v okamžiku, kdy z toho ten CPC2 udělá soubor nový, tak ten bude mít parametry, které uživatel nastavil. Ale ten původní soubor NE - ostatně to už tady bylo řečeno snad 100x).
leo (345)|21.4.2006 11:44
Nepoužívám Procoder, ale nemohlo by to být takto?

Procoder detekuje video a nemusí ho detekovat správně (kvůli chybám ve videu, které tam vyrobil předchozí kodek). Tvůrci Procoderu usoudili, že by bylo vhodné, aby i videa s nesprávnými parametry bylo možné zpracovat. Proto si lze po načtení videa zkontrolovat detekované vlastnosti a případně Procoderu i říci skutečně správné parametry toho videa a nastavit je. Je to jakýsi DVDPatcher před zpracováním. Akorát se nemění vstupní soubor, jen se mění způsob jeho zpracování.

Jako příklad by mě napadlo avi s nečtvercovým pixelem (špatný poměr stran po převodu z DVD), kde jsou protažené ksichty. Pokud by Procoder očekával od avi čtvercové (a převáděl na DVD), výsledek by byl anamorfní na druhou. Ksichty by byly protažené neúměrně. Když to Procoderu řekneme před zpracováním, tak s tím počítá a výsledek je OK.

Nekamenujte mne, je to jen názor.
pinnacle_199.jpg
mirekv (7169)|21.4.2006 11:47
Pitomec
Ježíš, jak ti to mám vysvětlit? :-E :-E :-E
Prostě mně to přepínání na vstupu funguje!!! :BB:
Pitomec (10211)|21.4.2006 11:58
[quote=mirekv]Pitomec
Ježíš, jak ti to mám vysvětlit? :-E :-E :-E
Prostě mně to přepínání na vstupu funguje!!! :BB:[/quote]
Já se s tebou nehádám, že by ti to nefungovalo. Ale to nic nemění na faktu, že zdrojový soubor zůstává beze změny, i kdyby jste se ty, Fantas!, clee, ProCoder a další pos*ali :-D
clee (6592)|21.4.2006 12:02
source file se nemeni, ale ty musis procoderu rict jakej field ma nacitat jako prvni, protoze sam si to v polovine pripadu nadetekuje blbe a to jen diky tomu ze avi nema tag co by rikal kterej field je prvni...
Pitomec (10211)|21.4.2006 12:07
[quote=clee]ale ty musis procoderu rict jakej field ma nacitat jako prvni, protoze sam si to v polovine pripadu nadetekuje blbe a to jen diky tomu ze avi nema tag co by rikal kterej field je prvni...[/quote]
U DV-AVI je to ale jednoznačná věc, takže tam s tím dělá ProCoder zbytečný opičky :-I
Fantas! (3016)|21.4.2006 12:10
Pitomec
no u kamery jo, ale co kdyz natocis neco pres TV kartu? :-)
mirekv (7169)|21.4.2006 12:11
Pitomec
Tak u Procoderu to asi nějak nefunguje, evidentně to vstupní video nerozezná, musíš to nastavit podle pravdy.