Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zkušenosti se SONY HDR-HC1

davidkm (82)|14.3.2006 19:27
Zdravím všechny,
není to tyak dlouho, co jsem to tady pročítal a sledoval vaše diskuse ohledně té či oné kamery, která je více ři méně profi apod. Tenkrát jsem ještě netušil, že se záhy stanu spolumajitelem jedné dost často diskutované (prostě maturiťák ...) a tak se podělím o několik postřehů .. bez snahy o doikusi a porovnávání s jinými modely, třeba i dražšími ..

1. Nákup - původně jsem už chtěl co nejvíce ušetřit a tak jsem uvažoval o pixmanii .. ovšem pak jsem zjistil, že naše Elvia SONY ji prodává jen o pár stovek dráž .. a to dokonce i v kameném obchodě.

2. Vzhled - mudím říci, že z mého hlediska se jedná o kompromis .. v prodejně ještě vedle ležela FX1 a tu bych bral mnohem více .. ale protože jsem nebyl jediným sponzorem a když manželka řekla .. že když bude na nějaké akci s holkama, že každá vytáhne něco do dlaně, a ona by vypadla jak trapka .. co k tomu dodat .. ale je aspon trochu větší než ostatní mrnousi v podobne cenove kategorii. Tak se mi celkem líbí

3. Ovládání - Bohužel se mi zatím nepodačilo ji vyzkoušet za pořádného světla, a tak jsem si všiml, že za tmy má problémy s ostřením (to je ale asi klasika) Jedna podvečerní procházka uý byla lepší a co mi teda na ovládání vadí, že nemůžu ovládat expozici za chodu, jedině přes menu a nebo změnou všech parametrů s páčkou pod objektivem. Jinak se mi drží velmi dobře i když mám větší ruku a jsem schopen natáčet delší záběry bez chvění .. (to je ale asi otázka času a věku :-))

4. Kvalita - bohužel miohu srovnávat jen z VHSC kamery a toho co jsem viděl u známých z digitálů. Zatím jsem jen natáčel v HD režimu a prní kontrolu jsem prováděl přes kompozotní vstup na TV a už toto mě velmi mile překvapilo. Shválně jsem zkoušel táhlý zýběr přes les, abych viděl jak se bude chovat v pohubu a v pohodě, plynulé, žádné známky komprese nebo nestíhání ... O to více jsem byl pžekvapen, když jsem tu samou scénu zkoušel přehrát .. už v plném rozlišní na PC. Zde už bylo znát, že PC? LCD Monitor? nestíhá ... hrál jsem si i prokládáním, ale vždy to byl komprois To mě vede k tomu, že PS prostředí není optimální a některé poznatky z diskuzí které toto krotizovaly mi toto potvrzují. Na LCD TV s HD Readt jsem to nezkoušel.

5. Zpracování - Po stažení ve vegasu nechám překlopit do AVI a pak teúprve stžíhám. Nezaznamenal jsem žádné problémy s rychlostí, a bez nějakých efektů dosahuji při přehrávání plných 25 snímků za sekundu. Následně jsem opět nechal renderovat do AVI v HDV a z toho pak udělal DVD (subjektivně jsem takto dosáhl nejlepších výsledků - tedy lepší, než dělat MPEG už ve vegasu) .. a teprve tady jsem uviděl tu parádu. Mohu prohlásit, že jsem dostal obraz z DVD přehrávače, který si nezadá s ORIG DVD, o klasické TV ani nemluvím. Takže mohu prohlásit, že co se kvality týče, dá kamer velmi uspokojivý výsledek ... ovšem za cenu horšího ovládání a dalších nectností, které jsem zmi%noval

Ještě poznámka na konec. Nevím čím to je, ale při prvním nahrání na kazetu jsem měl při ukládání do PC jednu chybu (možná že řadou pokusu a přehrávání) ale když jsem tu samou kazetu přehrál novým materiálem, bez chyby ...

Takže asi tak :-)
Modena (1706)|14.3.2006 20:01
davidkm
:BB: Konečně někdo, kdo to má doma ! Bez dalších keců - závidím a přeju Ti jí ! Já si budu muset počkat na další generaci - třeba budou levnější ! :-)
davidkm (82)|15.3.2006 15:55
že budou levnější .. o tom žídná .. to je přeci věčná problém mákupu takovýchto hraček :-)
MOJE (537)|16.3.2006 09:35
Ja som ju skúšal na plazme REAL TIME a nevidel som žiadny rozdiel medzi SD a HD :-I

+ redukcia zvyslej čiary pri zábere bodového svetla
- LCD MENU, tá páčka na ovládanie expozície (krokovo a nie plynule - to isté u CANON XM2)

Kámoš má DVC60 (ja túžim po DVC30) a tam je manual SUPER!!!
ZOOM, OSTRENIE, EXPOZÍCIA, 4 USER tlačítka, MULTI funkčný prstenec na objektíve - dá sa prepnúť na ZOOM alebo FOCUS alebo Expezícia B-)
Ostrenie nemá problém ani pri slabšom svetle (aspoň som si to nevšimol, keď som ju testoval ako veľmi je citlivá v šere)

Ale radšej by som DVX100BE alebo HVX200 B-)

PS: Neskúšal si SD video postrihať systémo HD ? Tak ako si to robil z tej HC1. Daj vedieť. Možno nebudeš musieť točiť v HD mode :-I
Pitomec (10211)|16.3.2006 11:27
Konečně někdo, kdo to zkusil a nevychvaluje to jenom z důvodu, že to sám má.
stratos_tvf (164)|16.3.2006 12:33
MOJE : 9-)
Tak asi napisem najskor ake mala ta plazma rozlisenie :-R
Potom napisem ako bola do tej plazmy pripojena kamera :-R


[quote]Ale radšej by som DVX100BE alebo HVX200 [/quote]
a ja by som radsej tuto :
http://bssc.sel.sony.com/BroadcastandBusiness/markets/10014/video/XDCAM+HD+Promotiom+Video_L.wmv
MOJE (537)|16.3.2006 15:11
Tá plazma bola HD REAY a kamera HC1 B-)

PS: Ja len píšem svoj postreh :-I
MOJE (537)|16.3.2006 15:44
stratos_tvf (164)|16.3.2006 15:59
MOJE : :(( A co tak napisat aky si pouzil vystup z kamery a vstup na tej plazme \/
Ak si pouzil komponent OUT ,tak napis ake bolo jeho nastavenie v kamere :-R
davidkm (82)|16.3.2006 19:01
[quote=MOJE]
PS: Neskúšal si SD video postrihať systémo HD ? Tak ako si to robil z tej HC1. Daj vedieť. Možno nebudeš musieť točiť v HD mode :-I[/quote]

To jsem nezkoušel .. zase jí nemám tak dlouho a času taky není moc .. a jak jsem psal, porovnával jsem jen s výsledkem z jiné .... řekl bych "klasické" DV kamery.

Trochu se mi to nezdá, že byjsi na LCD nepoznal rozdíl mezi HD a SD ... toto zde už bylo zmiňované a kdosi tu napsal že rozdíl patrný byl ... v PC, když je obraz ostrý, tak je to vidět na první pohled ... už tím, že je obraz při 100% zvětšení větší .. :-) .. zkusím se domluvit s kolegou a zkusit to ...
stratos_tvf (164)|16.3.2006 19:30
MOJE : Tuto tvoju zaujimavu myslienku som si vsimol az teraz
[quote]Neskúšal si SD video postrihať systémo HD ? Tak ako si to robil z tej HC1. Daj vedieť. Možno nebudeš musieť točiť v HD mode[/quote]
Uz ani nemusis dalej nieco ktomu tvojmu odbornemu testovaniu HC1 pisat :-(((
Hlavne uz len citaj a pis az ked vela precitas a vyskusas :BB:
clee (6592)|16.3.2006 19:38
a hele dodo :-E
MOJE (537)|17.3.2006 10:07
ono som ju skúšal v predajni, kde mali aj tu plazmu a predávač mi to zapojil :-I .

JE MOŽNÉ, ŽE TO ZAPOJIL ZLE :-I (len cez komponent OUT )

Na kamere mi prepol SD a potom HD a žiadna zmena na PLAZME :-I

PS: Je možné, že to bolo zle zapojené (myslel som že ten rozdiel zbadám aj tak).
davidkm (82)|17.3.2006 10:12
k tomu jsou u kamery dva kabely ... jeden pro kompozitní výstup a druhý pro komponentní výstup... dá se to odlišit barvou ... otázkou je, co z kamery leze, když nenatáčíš, ale jen zobrazuješ v režimu standby ... jak jsem psal, rozdíl být musí, na PC je velmi patrný.
Co jsem já psal a chtěl naznačit, i když uznávám, že to nemám přímo ověřené, je důvod natáčet v HDV, v HDV zpracovávat a distribuovat v SD. A u tohoto si subjektivně myslím že rozdíl je ...
stratos_tvf (164)|17.3.2006 12:19
MOJE : ked chces testovat zaznam - tak si ho najskor musis nahrat a potom porovnavat :-I

davidkm : [quote]je důvod natáčet v HDV, v HDV zpracovávat a distribuovat v SD.[/quote]
Presne tak to je :BB:
davidkm (82)|17.3.2006 13:10
Když budem vycházet z předpokladu, že HDV má více informací, tak je to tak trochu i logické :BB:
stratos_tvf (164)|17.3.2006 14:51
stayman (12393)|20.3.2006 14:52
[quote=stratos]MOJE : ked chces testovat zaznam - tak si ho najskor musis nahrat a potom porovnavat :-I [/quote]

To si mu mal napisat hned, on je taky trulko :-E , ze ani nevie, ze ziadny zaznam HD vs. SD neporovnaval, kedze to mal priamo IBA z kamerovej casti kamery (a ta je nemenna, akurat si mal vsimnut zmenu aspect ratia :)))).

Inak dost zvazujem nad kupou tej HC-1, chip je dostatocne velky, za svetla (a svietim stale aj cez den :))) je obraz prekreslenejsi ako z FX1 (dokonca ide az do 23,1MHz na Tektronixu a FX1 "iba" do 16,2MHz a u 20Luxoch zvlada este 13MHz oproti FX1 so 16MHz ) a dokonca relativne prekreslenie/zobrazenie vsetkych prvkov obrazu je 92,1% oproti FX1 so 74,7% , tak teda je*em asi na tie dalsie dva chipy (ved tento je dokonca vacsi)... :-D
davidkm (82)|20.3.2006 14:56
2 StayMan

chceš říci, že HC1 je lepší jak její starší a hlavně větší bratříček? ... já kdybych na to měl tak volím větší ... :-)
stratos_tvf (164)|20.3.2006 16:45
StayMan : Mal som z webu stiahnute porovnavacie HD videa z HC1 vs Z1.
Neviem teraz najst ten link 9-) ( boli to nocne zabery z nejakeho velkomesta )
Obraz z HC1 nevyzeral zrovna najlepsie v porovnani so Z1 8-)
Vzhladom k cene uvazujem tiez o HC1 ako doplnkovej kamere,
ale na vazne tocenie by som ju nezobral kvoli jej mini-velkosti,ktora znemoznuje plnu manualnu kontrolu nad ovladanim v priebehu natacania.
Alebo zacnem setrit na XDcam :-? :-(((
davidkm (82)|20.3.2006 16:49
Jojo, ten link jsem taky zkoumal, ale už taky nevím .. ale stahoval jsem jiné úkázky ... sice ne stejných záběrů a z nich vycházela lépe ta větší ... kdybych měl kam, mohl bych dát ukázku z HC1 ..
stratos_tvf (164)|20.3.2006 17:08
davidkm : Pokial tie dve kamery nie su na jednom mieste v jednom case tak sa to porovnavat neda \/
Ukazok som videl dost ,ale hlavne s FX1 a niektore boli doslova famozne.
Je dost dolezite kto za tou kamerou stoji a tiez sa neda cakat,ze nejaky amat.filmar da prednost HC1 pred FX :-I
Samozrejme HC1 ma zase sirsie uplatnenie na rodinnych vyletoch,kde by sa mi velmi hodila.Ked tocim rodinku na Z1 tak ludia strasne zazeraju :((
davidkm (82)|20.3.2006 17:16
Tak mě ani o porovnání nešlo ... jen si pamatuju, že sehnat ukázku z HC1 byl mnohem větší problém než z Z1 nebo FX1 ...

Co znamená zazeraju? :-?
stratos_tvf (164)|20.3.2006 17:35
davidkm : ukazok z FX je viac preto lebo je velmi rozsirena v poloprofi sfere !

[quote]Co znamená zazeraju?[/quote]
Lebo si myslia,ze tocim nejaky prispevok do TV !
Tak sa vsetci zastavuju a cumia :OO
stayman (12393)|20.3.2006 20:22
stratos
To som mal aj ja, mam ciste technicky poznatok, tak ako som pisal, je daleko v niektorych situaciach lepsia (s DV na plnej ciare), ale ziadne ukazky, tych je malo, ale ak uz bude ta HC-1 (FX1 tu mame uz dve) tak to porovnam dokladne... YBtw chalani z TV maju ttuo HC-1 kameru viaceri, takisto sa natacaju s nou nejake naucne DVD (neprezradim, by ste sa divili :)))) a nemozu si ju vynachvalit.. ovladanie je ina, ale hlavne je, ze ide nastavit... :)))
Pitomec (10211)|21.3.2006 10:07
[quote=stratos]Lebo si myslia,ze tocim nejaky prispevok do TV !
Tak sa vsetci zastavuju a cumia :OO[/quote]
Máš hezký představy, ale s ručkou nikoho neohromíš - spíš vypadáš jako strejda, kterej zvládne max. dětičky pod vánočním stromečkem 9-)
yozefb (684)|21.3.2006 13:24
stratos

ser na pitomca, on tu prudenim na rucku uz neraz nepochodil, sam to vie 9-)
Pitomec (10211)|21.3.2006 21:04
Tak to by mě schválně zajímalo kdy, ty popleto 9-) Právě naopak jsou to ručkaři, kteří se s tím komplexem "strejdy" nemůžou pořád nějak vyrovnat :-E
stratos_tvf (164)|21.3.2006 21:34
MOJE : Presne tento link som myslel :BB:
V tom nocnom videu su jasne vidiet nedostatky HC1.
Teda nie ze by to bola zla kamera ale FX/Z1 su obrazovo dalej 8-)
stayman (12393)|21.3.2006 21:39
Je jasne, ze jeden chip ti v "tme" neposkytne tak farebne prekresleny obraz, ale este si si ani nevsimol, ze je s clonou (zosilenim) u tej HC-1 niekde uplne inde \/ Navyse si vsimni zaber z toho prveho odkazu, tamjednoznacne HC1 natrhla FX1 prdel a o tom vravim ja! 9-)
stratos_tvf (164)|21.3.2006 21:45
StayMan : Ak myslis tie dve japan mrtvolky, tak tam je to jasna vyhra pre FX B-)
HC1 mrtvolka je neostra,zasumena a pozri do toho nakresleneho kruzku 8-)
stayman (12393)|21.3.2006 22:33
J atam vidim skor znamky kompresie :-D , farebnost a ostrost je lepsia ako z FX1 \/
stayman (12393)|21.3.2006 22:44
[quote=stratos]StayMan : Ak myslis tie dve japan mrtvolky, tak tam je to jasna vyhra pre FX B-)
HC1 mrtvolka je neostra,zasumena a pozri do toho nakresleneho kruzku 8-)[/quote]

Inak podla suhrnu u tych fotiek su oba z HC-1 takze je to cele porovnanie jedna velka kokotina !!! :-k :-E :-E :-E
stratos_tvf (164)|22.3.2006 08:05
A preto - ked vyberas kameru,tak porovnavaj videozaznam a nie mrtvolky \/
stayman (12393)|22.3.2006 10:32
Praveze nemas na com to porovnat !!!! Tie zaznamy su uplne scestne, jeden ma velky zoom (u HC1) takze objektiv straca svetelnost a druhy (Z1) je navyse podexponovany (vidis to aj na tom, ze to debil tocil automatikou, ked prejde niekto cez zaber a tam uz vidis potom aj sum a aj...) Ja som aj na tie zaznamy zabudol, sam som ich sem daval (v diskusii o FX1 myslim) a nasiel som ich na disku, je to uplna somarina, to porovnanie :-k :-k :-k
stayman (12393)|9.4.2006 11:20
Tu je jeden zaznam (je tam inak viac) bez pridavneho osvetlenia v interieri, myslim ze je pekne prekresleny (je to uz dalsia kompresia 720p) a znamky sumu tam ziadne nie su !!!

http://web.mac.com/mulls/iWeb/mulls/movies.html
ODSakEda (2278)|9.4.2006 11:52
No jooo, ale berte poměr cena/velikost/výkon! A při cenovým rozdílu a jak je HC1 prtavá!!! to néní o moc horší jak z FX! 8-) O HCčku navíc nikdo ani netvrdí, že je profi o FXčku jo!...
stayman (12393)|9.4.2006 12:17
To mas nejak popletene, pretoze ani FX nie je profi, ked uz semiprofi, ale to je az ta Z1 a navyse HC1 ma tatktiez profi verziu A1 a je to uplne jedno kamosu, vplyv na vyslednu kvalitu to nema \/ \/ \/
stayman (12393)|11.4.2006 00:51
Inak tu je dobre zrovnanie DVX100 (DV kamera 4:3) s FX1 (DV a HDV, vsetko konvert na 4:3 pre lepsie porovnanie)

http://81.177.34.207/index.php?showtopic=17566

Je jasne, ze FX1 moc nestiha v DV rezime na tu DVX100, ale opacne, na HDV sa nechyta, co je jasne, tam ju porazi aj HC-1 !!!! \/ :-D
DodoMusic (173)|11.4.2006 09:05
StayMan : Uz ho nevytacaj ! Tebe by sa tiez nepacilo keby si este dnes musel tocit do 4:3 DV :-k
Musis pochopit,ze ked niekto nedavno investoval do dost drahej poloprofi DV kamery,tak mu format HDV dal facku cez celu hlavu 9-) :-(((
Ladis_tvf (118)|11.4.2006 09:29
Zaujimave, ze tu FX1 porovnavaju s DVX - skor by som cakal porovnanie s VX2100.

Zatial mi to vychadza tak, ze HD sa presadia pri zmenseni do SD. Otazka vsak je, ci ma naozaj az tak velky zmysel rychlo prejst na HD, ak SD vybavenie je na vysokej urovni.
Iny stav nastane po naozajstnom prichode HD prehravacov.
yozefb (684)|11.4.2006 09:47
[quote=DodoMusic]StayMan : Uz ho nevytacaj ! Tebe by sa tiez nepacilo keby si este dnes musel tocit do 4:3 DV :-k
Musis pochopit,ze ked niekto nedavno investoval do dost drahej poloprofi DV kamery,tak mu format HDV dal facku cez celu hlavu 9-) :-((([/quote]

Co to kua trepes ?
Pred nedavnom si tu vyberal kameru HDV alebo DV, a teraz sa to neda citat co sem obcas pises, skor mam pocit, ze to ty si potrebujes obhajit kupu svojej Z1 ! Nemam nic proti HDV, ale kym 95% slovakov bude pozerat DVD na obycajnych telkach, tak HDV nema zmysel, a nema zmysel ho prasit na 720x576 DVD pretoze tam sa rozdiel skoro vyrovna bratu \/
Takze nechaj ostatnych ich nazor, a hovor za seba \/
DodoMusic (173)|11.4.2006 09:49
Ladis : Ked mas kvalitny DVcam co vie 16:9, tak mas este min. rok cas !
Potom nastupia HDV spotrebky do 20000 a reklamny tlak bude na zakaznika taky silny,ze kazdy babka co bude objednavat svadbu pre vnucku sa uz bude pytat ci mas tu zazracnu HDV kameru :BB:
Kazde videostudio musi predsa reagovat na vyvoj trhu aj keby HDV format nestal za nic,musis vnom byt schopny pracovat \/
yozefb (684)|11.4.2006 09:51
no nehovorim, uz zase !
focus (253)|11.4.2006 09:51
[quote=yozefb]ale kym 95% slovakov bude pozerat DVD na obycajnych telkach[/quote]

Jo jo...... Aj ja pozeram. (zatial)
yozefb (684)|11.4.2006 09:55
focus
aj tak, myslis, ze DVD urobene z HDV je az take supa-dupa bombasticke ?
Jedine ak dojde DVD-HD, alebo blue-ray
stayman (12393)|11.4.2006 09:56
yozefb
Je to o dost lepsie.
stayman (12393)|11.4.2006 09:59
Toto su fajt dobre ukazky zaznamu z HC-1:

http://www.callofdutyserver.net/hdv/trava.mpg (14MB)
http://www.callofdutyserver.net/hdv/dvigenie.mpg (25MB)
http://www.callofdutyserver.net/hdv/kamni.mpg (21MB)

a tu este pri nizskom osvetleni, tam je vidno sum, ale manik s kamerou este nevedel pracovat, nevedel ze na kamere sa da nastavit cas a aj clona :)))))
http://www.callofdutyserver.net/hdv/shumi.mpg (9MB)

povodna diskusia je tu:
http://81.177.34.207/index.php?showtopic=19143&st=40
yozefb (684)|11.4.2006 10:11
[quote=StayMan by €RikŁ€]yozefb
Je to o dost lepsie.[/quote]

podla mna je to na obyc. telke aj tak jedno.