Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Podsvícení LCD

AmorUso (9)|13.3.2006 13:28
Cau lidi, nevite nekdo, jestli ma snizeni podsviceni LCD televize nejakej vliv (pozitivni nebo negativni) na zivotnost obrazu, nebo je to uplne jedno, jestli je podsviceni naplno nebo jen treba napul. To same u kontrastu, zhorsi se po nejake dobe kvalita obrazu pri nastaveni kontrastu a ostrosti na 100%, nebo je to vzhledem k technologii jedno. Dik za radu amaterovi.
Barto (317)|13.3.2006 15:09
na zivotnost to vliv ma ale kontrast a jas na 100% by som vazne nechcel
AmorUso (9)|13.3.2006 15:25
Dík za odpověď, o jasu jsem nemluvil, ten byl z vyroby nastavenej asi na 50%, ale podsviceni a kontrast bylo na 100, coz me prekvapilo. Pri vyssi hladine podsviceni dojde k rychlejsimu stárnutí trubic podsvícení? Jak je to s vlivem vysokého kontrastu, popr. ostrosti? Diky moc
ODSakEda (2278)|13.3.2006 16:24
AmorUso mášli strach o životnost podsvícení, tak raději přidej jas (LED diod) a uber podsvícení (lampy), která má na rozdál od LEd diod konečnou životnost, a to cca 50.000h což je tak cca 10let minimálně.
Se snížením napětí u svítidel teoreticky prudce roste jejich životnost! Ale jen teoreticky, jde i o výrobce a kvalitu materiálů...

Problém starších typů LCD s jasem je ten, že s kvůli malé svítivosti LEd diod se brzo dosáhne maxima jejich jasu a jasné plochy v obraze se slijí do jedné bílé nebo jedné barvy bez vystínování!... proto se podsvětli, kdežto u posledních modelů LCD natož u OLED displejů (úplně bez podsvětlení!) se podsvětluje čím dál měné diky vývoji ultrajasných LED diod :-)
stayman (12393)|13.3.2006 22:15
Ja mam kontrast na 34% a jas na 82% a je to aj tak moc, hlavne v noci, ale nechce sa mi to prestavovat (nema presety) v noci, tak si zapalim radsej nocnu lampičku :-D
ODSakEda (2278)|13.3.2006 23:54
StayMan by €RikŁ€
:-E :-E :-E :-E :-E :-E já mam podsvětlení na LCD PC monitoru taky 34 :-E :-E :-E :-E :-E
To snad néni náhoda???????... :-E :-E :-E :-E :-E
stayman (12393)|14.3.2006 00:04
mne slo skor o tu lampičku :-E :-E :-E :-E :-E , ale nahoda je svina :))))
ODSakEda (2278)|14.3.2006 00:09
Kontrast 50 jas 51 a je i v poledne až až jasný a večer skoro příliš a přitom se mi nevypalují bílé plochy! 8-) (pro Pitomce: a video na něm néni mazanice :-D )
TomV (109)|14.3.2006 08:52
[quote=ODSakEda]Kontrast 50 jas 51 a je i v poledne až až jasný a večer skoro příliš a přitom se mi nevypalují bílé plochy! 8-) (pro Pitomce: a video na něm néni mazanice :-D )[/quote]
Hele, už na to koukám delší dobu - ty pořád mluvíš v souvislosti s LCD o nějakých LED diodách. Můžeš mi vysvětlit, kde jsou v LCD LED diody (snad kromě té, která indikuje provozní stav) ? :-) Prošly mi rukama stovky LCDček a v každým byla vždycky jenom jedna. :-)
AmorUso (9)|14.3.2006 10:36
Chlapi, jak to teda je, jsou tam LED diody nebo ne? Zkrátka v LCDTV mám nastavení podsvícení, kontrast, jas, barvy, ostrost. Snížení svítivosti lamp podsvícení by mělo zvýšit jejich životnost (mělo, ale kdoví, jak to je ve skutečnosti), co ten kontrast a ostrost, mají vliv? Nebo je to úplně jedno a za pár let bude obraz stejně podstatně horší tak jak tak?
TomV (109)|14.3.2006 11:08
[quote=AmorUso]Chlapi, jak to teda je, jsou tam LED diody nebo ne? [/quote]
Samozřejmě, že tam žádné LEDky nejsou. To by byl OLED displej. LCD funguje tak, že každý subpixel (jeden pixel je tvořen třemi subpixely - RGB) je v podstatě miniaturní polarizační filtr, jehož natočení se dá ovládat elektrickým nábojem. Pro běžné nepolarizované světlo je každý LCD panel průsvitný. Jelikož ale světlo z lamp prochází polarizačním filtrem ještě, než vstoupí do panelu, tak můžou nastat dvě situace. Buď jsou krystaly v daném subpixelu natočeny souhlasně s s polarizací podsvětlení - pak propouští světlo a subpixel tedy svítí, nebo jsou o 90° pootočeny a pak je subpixel opačně polarizovanému světlu uzavřen a nesvítí. A samozřejmě je možné pomocí řízení intenzity náboje na elektrodách měnit úhel natočení krystalů plynule (řekněme 0 - 90° relativně k polarizaci podsvětlení) a tím řídit i jas daného bodu, tzn. nejen jestli je zapnutý, či vypnutý, ale i kolik světla propouští. To je v podstatě základní princip displejů TN (twisted nematic), princip u modernějších technologií LCD panelů, jako je PVA, MVA, nebo S-IPS se trochu liší, ale v základu je to pořád to samé.

[quote=AmorUso]Zkrátka v LCDTV mám nastavení podsvícení, kontrast, jas, barvy, ostrost. Snížení svítivosti lamp podsvícení by mělo zvýšit jejich životnost (mělo, ale kdoví, jak to je ve skutečnosti), co ten kontrast a ostrost, mají vliv? Nebo je to úplně jedno a za pár let bude obraz stejně podstatně horší tak jak tak?[/quote]
To záleží na konkrétním zařízení, co přesně kterým parametrem řídí. Pokud tam máš samostatnou možnost nastavení podsvícení, tak nastavení jasu zřejmě upravuje pouze signál (na rozdíl od většiny LCD monitorů, kde se pod pojmem jas myslí právě intenzita podsvícení), stejně jako nastavení kontrastu, barev a ostrosti. Fyzicky LCD žádne nastavení těchto parametrů nevyžaduje, zobrazí jen takový signál, který mu pošle jeho elektronika.

A co se týče té intenzity podsvícení, je pravda, že čím bude nižší, tím nám lampy dýl vydrží, než začnou ztrácet svoje parametry. Nicméně, ač jsem to osobně nikdy nezkoušel, tak by neměl být problém si je nechat v servisu vyměnit, pokud by s nimi byl problém. Jedna ta lampa (já tomu říkám lampa, ale konkrétně je to CCFL, Cold Cathode Fluorescent Lamp, přesně totéž, čím si dneska mnozí zdobí svoje PC case :-) ) stojí pár korun, ikdyž věřím, že servis by je vyměnil za pěkně mastné ceny. :-I Ale ikdybys nastavil podsvícení na maximální úroveň, tak pokud to nejsou vyloženě šmejdy, tak ti vydrží nejmíň dva roky. Když nastavíš něco rozumného, tak i pět let. Takže na tvém místě bych z toho strach neměl. Nastav obraz tak, jak je tobě příjemné a životností lamp se netrap. :-)
AmorUso (9)|14.3.2006 12:53
díky moc, v podstatě jsem si jen potřeboval zhruba ujasnit, jak to funguje. PS Doufám, že mi telka (resp. lampy) bude fungovat dýl, než dva roky :-)
ODSakEda (2278)|14.3.2006 12:54
TomV jasně že je to jen podobné jakoby mikro ledkám dnes již se podsvětluje minimálně (zjednodušil jsem to, připouštím, pro představu! a na rozdíl od tekutých kristalů digitálních hodinek, kdy skutečně jen vrhaly stín a řidili propustnost světla na stínítko!!!, se LCD chová úplně jinak, neb u LCD i kdyby podsvícení bylo 0%, bude LCD obrazovka zářit dál a moderní skoro již neposvědcuje!!! a kdyby tekutý kristaly jen měnili zastínění, kde by se pak bralo světlo, zářící bod?! Jen z podsvětlení lampou z boků???... :-E :-E :-E
Vysvětli mi to v kostce!)

Moderní LCD se prakticky plynule blíží spíše OLED displejům, tedy obrazovce s mikrospokických LED diodek RGB barev uspořádáným naštěstí do čverce jako jedinej RGB bod :-)
TomV (109)|14.3.2006 19:41
[quote=ODSakEda]a na rozdíl od tekutých kristalů digitálních hodinek, kdy skutečně jen vrhaly stín a řidili propustnost světla na stínítko!!!, se LCD chová úplně jinak, neb u LCD i kdyby podsvícení bylo 0%, bude LCD obrazovka zářit dál a moderní skoro již neposvědcuje!!! a kdyby tekutý kristaly jen měnili zastínění, kde by se pak bralo světlo, zářící bod?! Jen z podsvětlení lampou z boků???... :-E :-E :-E
Vysvětli mi to v kostce!)[/quote]
Takhle : všechny LCD displeje, od primitivních v hodinkách, kdy segment jenom vrhá stín, až po nejmodernější panely S-IPS, jsou jen matice segmentů z tekutých krystalů, které fungují jen jako polarizační filtry. Moderní displeje se od těch hodinkových v principu liší jen tím, že kromě stavu propouští/nepropouští umí navíc v každém segmentu ještě několik mezistupňů, které určují, kolik světla propouští (např. panely s 8 bity na barevný kanál mají na každém segmentu možných 256 kroků od "zcela zavřeno" do "zcela otevřeno"). A jelikož, jsou to jenom filtry, tak vždycky potřebují podsvícení. Všechny. LCD panel sám o sobě světlo nijak nevydává, nemá čím. Nevím, kde jsi zjistil, že se moderní displeje skoro nepodsvěcují, ale není to pravda. To, že i při vypnutém podsvícení (ale opravdu vypnutém, čehož se dá při zapnutém monirotu docílit jen jeho rozebráním a odpojením napájení předřadníků; 0 % jasu v nastavení se nikdy nerovná vypnutému podsvícení, katody pořád svítí na udržovacím výkonu, protože níž s jasem jít už nemůžou - výboj by už nebyl stabilní a jelikož se CCFL zapalují 5 kV impulsem (výboj pak drží při cca 300V o frekvenci kolem 5 kHz, podle typu) a to nemůže dělat moc často.) je na displeji něco vidět, je dáno tím, že panel, a hlavně polarizační a fresnelové filtry, nejsou úplně transparentní, ale jsou transreflexní, tzn. budou odrážet světlo z okolí. Takže ikdyž velmi slabě, tak něco málo na tom displeji uvidíš i bez podsvícení. Ale ten displej sám o sobě nesvítí, jde jen o odraz. Ve tmě na něm neuvidíš vůbec nic.

K zářícím bodům: ano, zdrojem světla tzv. zářících bodů jsou opravdu lampy po stranách displeje. Uvědom si, že světlo z lamp je rozvedeno pomocí speciální podložky lámající světlo a fresnelových filtrů na celou plochu displeje. Tak proč by nemohl svítit bod uprostřed displeje ? Ke vzniku vadných pixelů, které svítí trvale, dojde jednoduše - odejde jejich řídící tranzistor (u panelů TFT, což jsou dneska všechny, má každý subpixel svůj vlastní tranzistor, na rozdíl od starých pasivních panelů STN a DSTN, ale tam byly zas jiné problémy). A záleží na tom, jak se bude ten mrtvý tranzistor chovat. Pokud bude trvale "zapnutý", tak bude ten pixel černý, protože zapnutý pixel = zavřený pixel a naopak vypnutý pixel (bez náboje) = svítící pixel. Tohle chování v podobě trvale svítících bodů je typické pro displeje s panely TN a TN + Film, což jsou ty nejlevnější kategorie TFT displejů. U modernějších PVA/MVA a S-IPS se svítící body můžou vyskytnout také, ale vzhledem k trochu vychytanějšímu principu tyhle panely nemají tendence dělat svítící body, ale spíše častěji "mrtvé" body, tedy tmavé.

[quote=ODSakEda]Moderní LCD se prakticky plynule blíží spíše OLED displejům, tedy obrazovce s mikrospokických LED diodek RGB barev uspořádáným naštěstí do čverce jako jedinej RGB bod :-)[/quote]
Moderní displeje se pořád vyvíjí. Panely S-IPS jsou tomu důkazem, protože podáním barev už předčí i kvalitní CRT monitory, jen jsou dražší, než TN+Film, nebo PVA/MVA a jsou trochu pomalejší, proto je zejména hráči nevyhledávají. Naopak pro zpracování videa při 25 fps jsou podle mne perfektní. Ale abych neodbočoval - LCD se pořád vyvíjí, ale je to pořád starý dobrý LCD, s principem segmentů s podlouhlými tekutými krystaly, které vytváří kontrolovatelný efekt polarizačního filtru. A jako takové už zůstanou, samotný nejhlubší princip se prostě změnit nedá. Takže nesouhlasím s Tvým tvrzením, že se blíží OLED displejům. Neblíží. Nemají jak a proč. Princip je naprosto odlišný. Nemám nic proti OLED, osobně si myslím, že za pár let, až se vychytaj mouchy a zlevní výroba, tak LCD pomalu nahradí. Důvodů pro to je spousta. Ale nezlob se na mně, neblíží se jim. LCD bude vždycky LCD.
ODSakEda (2278)|14.3.2006 20:12
TomV OK beru to a děkuji za podrobné osvětlení! :-)
Modena (1706)|14.3.2006 20:23
TomV
:BB: Hergot - to už je na článek na Freak - popřemýšlej o tom, spousta lidí by si to jistě ráda přečetla !
Díky ! :-)