Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

mp3 a bitrate

Stano_tvf (504)|28.2.2006 11:57
Chcem si dat enjaké audio CD do mp3, nero to umoznuje.
Default vlastnosti su "fast, 128kbit, 44100, stereo". Je to postacujuce, alebo dat radsej napr."highest,medium, 192kbit,44100, stereo"?
Stano_tvf (504)|28.2.2006 11:59
este dotaz:
V Nere je Lame dekoder aj mp3pro decoder. Ktorý pouzit?
Fantas! (3016)|28.2.2006 12:05
Stano
oba jsou vinikajici. Ale asi bych pouzil Lame, protoze je rychlejsi. Jinak pod 192kbps bych nechodil, pokud ale nevdi, ze degradujes vysky a celkove to bude synteticke, tak si dej klidne 128kbps.
Doom (2331)|28.2.2006 12:23
použil bych spíš CDEX než nero...
jinak, já používám enkódování do VBR, min. bitový tok 128 kbps, max. bitový tok 224 kbps. podle mě ideální nastavení, v jednoduchých pasážích si enkodér chrochtá na těch 128 a když muzika "přitvrdí", tak enkorér taky patřičně přidá.
soko.ban (185)|28.2.2006 14:02
Lame a nastaveni --alt-preset standard V podstate je to to co pise DoomHammer,a le nastavis to vsechno jednim prepinacem
Gambit (54)|28.2.2006 20:24
Ach jo...

Tak v prvom rade: je to encoder, nie decoder.

Za druhe: urcite nepouzivat Nero, ale nejaky kvalitny a slusny ripper, ako EAC, CDex alebo foobar2000.

Za tretie: To ze kvalita pri 128 stoji za hovno, uz dnes pri pouziti sucasnych enkoderov neplati. Aj mp3 pri pouziti LAME enkodera dosahuje VELMI slusnu kvalitu, ako dokazuje posledny test:
http://www.maresweb.de/listening-tests/mf-128-1/results.htm
V tomto pripade pri pouziti nastavenia lame.exe -V5 --vbr-new. Vyssie stupne "V" dosahuju vyssi bitrate, ako mozno vidiet v nasledujucej tabulke:
http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=18091
V2 zodpoveda kedysi pouzivanemu "--alt-preset standard". Da sa povedat, ze to je dnes standard (teda aspon u sceny, heh) ale treba povedat, ze pre vacsinu ludi je to uz overkill. Odporucane nastavenia LAME:
http://www.hydrogenaudio.org/forums/index.php?showtopic=28124

Dalej: Nastavovat min a max bitrate encoderu sa neodporuca. Limituje to enkoder a jeho model. Prepinac "V" a hodnota od 0-9 je vsetko co treba nastavovat. S ostatnymi nastaveniami sa netreba hrat pokial clovek nevie co presne robi (a vacsina ludi nevie).

Odporucam pozriet si nejaku EAC alebo LAME guide na nete (linky su na strankach ktore som spomenul) aby si naozaj vedel co robis. Pripadne ten foobar2000, ten ma od verzie 0.9 secure ripper. Takze staci ak si k tomu stiahnes lame.exe a mozes rovno konvertovat/rippovat v nom.
vlada (3470)|28.2.2006 21:54
Gambit
Přesně tak, souhlasím naprosto se vším.
Stano_tvf (504)|1.3.2006 08:14
O.K. s tym encoder a dekoder, zaujima ma to Nero. Je aj pri najvacsej kvalite a 224kb vysledok nekvalitny?
soko.ban (185)|1.3.2006 09:25
Gambit
huh, krasna prace! Ja ten preset standard pouzivam uz roky, kdysi sem se o to zajimal a vycetl toto doporuceni. Jelikoz nejsem netopyr, tak mi tato kvalita bohate staci, a prestal jsem to sledovat. Jen si obcas sosnu novou verzi Lame.

Btw, nemas to napsany nahodou obracene. Z tech grafu se mi zda ze cim nizsi cislo u V tim vyssi bitrate/kvalita, ne?

Stahl jsem si posledni verzi WinLame http://winlame.sourceforge.net/ a v niz uz neni nabidka nastaveni LAME s alt-preset, ale pomoci V.
Takze diky za rozsireni obzoru :BB:
vlada (3470)|1.3.2006 09:59
soko.ban
Jasný, nižší číslo je vyšší bitrate. U Vorbisu to je obráceně. Ještě bych Tvé pozornosti doporučil program LAMEDrop.

Stano
Nero neumí ověřit, jestli je CD správně ripnuté, žádný nastavení MP3 enkoderu to nezachrání. MP3 224kbps z enkoderu z Nera bude samozřejmě OK. Ale proč to používat, když můžeš pomocí LAME dosáhnout vyšší kvality při stejnej velikosti nebo mít menší velikost při stejnej kvalitě? Stáhni EAC a LAME 3.97b2 a na Nero se vykašli.
leo (345)|1.3.2006 16:09
Vlado, není risk používat lame ve verzi 3.97 beta 2 ? Není lepší spíš doporučit stable verzi 3.96.1? Mám pocit, že u Xvidu jsou beta verze doporučovány jen k testům. Ale nevím jak u lame kodeku, proto se na to ptám.
Paveko (17)|1.3.2006 16:24
.... a nebo třeba ripovat CD v Exact Audio Copy 0.95b3 a do mp3 převádět
v razor LAME 1.1.5 (variabilní bitrate) a použít LAME 3.96.1 - podle autora Audiograbberu jsou s ním zatím nejleší výsledky v převodu do mp3.
vlada (3470)|1.3.2006 22:41
leo, Paveko
Verze 3.97b2 je oficiálně doporučovaná. Všechny nové testy se provádí s ní. U XviDu bych beta verze nedoporučoval, i když i s nimi jsou problémy jen málokdy.

Ona taková beta verze EAC, LAME nebo XviDu je mnohem stabilnější než jsou třeba beta verze produktů jedné firmy z Redmondu. Obecně by beta verze měla být finálním produktem, kde si ale ještě autor není zcela jistý, zda neobsahuje nějaké chyby. Ne že beta verze půlku funkcí nemá a druhá půlka nefunguje.