Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zachytávání videa z TV karty

Brouk (9)|25.3.2004 09:02
Co používáte za softík k zachytávání videa z TV karty? Nedávno jsem zkoušel XawTV. Nevím co to byla ze verse, ale byla přibalena k Mandrake 9.1. Sice to zachytávalo, ale video působilo dojmem, že z něj vypadlo strašně hodně snímků. Teď mi přišla domů Mandrake 10 a tam mi už pro jistotu XawTV nefunguje vůbec. Vzhledem k zkušenostem s tímto programem se mi do oživování ani moc nechce.
Baskervill (0)|25.3.2004 17:16
mplayer, transcode, alebo v X-kach xawdecode. Este existuje tvtime, avicap, ale ten som neskusal.
Xawtv je basic aplikacia, tu podla mna musis rozbehat. Mas natiahnute moduly ku karte? Ked nebezi xawtv neviem, ci ti pobezi nieco ine.
Brouk (9)|25.3.2004 18:40
Jo, ta TV karta funguje v pohodě. Zrovna teď koukám na TV v tvtime. :-) Spíš mi šlo o to, v čem to video zachytávat a dobře zachytávat. U toho tvtime jsem si nevšiml, že by to umělo. Myslel jsem, že je jen na sledování. Budu muset kouknout do manu. Jinak ten xawtv inicializuje zvuk a pak se kousne.
Baskervill (0)|25.3.2004 20:21
Ja pouzivam mplayer v console, a xawdecode v X. Xawdecode bysom
pokladal za jednoduchy, spolahlivy a plne funkcny, mne vyhovujuci.
http://xawdecode.sourceforge.net/
Brouk (9)|27.3.2004 22:36
Dík za tip :o) Xawdecode vážně vypadá docela dobře. Musím uznat že mpeg4 (xvid) + mp3 v reálném čase na 2GHz celeronu mně docela dostalo. V čem to video edituješ? Zkoušel jsem kino, ale to na mně působí dojmem, že je dělané spíš míru digitální kameře a pak jsem teď sosl Cinelerru, ale to asi taky nebude to pravé. Chtěl bych něco jako VirtulDub ve Winech.
Baskervill (0)|28.3.2004 08:24
testni avidemux, alebo este lepsie avidemux2
starej_vul (250)|31.3.2004 13:31
Hele Brouku a jakou velikost mělo to grabnuté ... bylo to aspon 640x480 ??? nebo 768x576 ??? a bitrate 3000???
Chtěl bych to také dostat...
Brouk (9)|1.4.2004 09:04
To mně nenapadlo uvést, omlouvám se. Ne, plný PAL v 3000kbps to nebyl ani náhodou.
Bylo to v 512*384 a bitrate kolem 1000. Schválně jsem to zkoušel ještě jednou a je to použitelné do 512*384 a asi 1500kbps.
Každý máme hold jiné nároky na video. Ukládat něco v 3000kbps je z mého pohledu k ničemu. Když už si chci něco nechat, tak to vypaluji na CD a mít jeden film na 3 CD? Ne děkuji.
Naopak si ale docela často nahrávám nějaký dokument na ČT2, o kterém vím, že se na něj podívám a hned ho zas smažu. Na to mi těch 512*384 1000kbps bohatě stačí. Když jsem se snažil ukládat DivX těchto parametrů v reálném čase ve Windows, tak to bylo nepoužitelné. A mjpeg zase zbytečně moc zabíral. V tom je pro mě ten přínos a proto to nadšení.
Na závěr bych ještě rád dodal, že jsi sem vědom, že porovnávám jabka a hrušky, protože ve Windows to byl DivX a v Linuxu to je XviD. Bohužel. Ve Windows jsem XviD nezkoušel a xawdecode v Linuxu se mi zase při pokusu o ukládání do DivX zhroutí.
starej_vul (250)|1.4.2004 09:10
...no vidíš. Nevím jaké máš ty nároky, ale já takové, že nejméně těch 640x480. A potom s tím bitrate lze jít hodně dolů. A když se rozhodneš, že budeš při prohlížení na monitoru používat poměr 1:1 (jak je to nahrané, tak se na to budu dívat) tak ti bude stačit i bitrate kolem 1000 při použití kodeku WMV9. Ale to nenahraješ "realtime". A co se týče "na 3 CD". Myslím, že je ten správný čas pro přechod na DVD ...
Brouk (9)|1.4.2004 10:57
640x480 má 307k bodů 512x384 má 196k bodů. Když chci něco vtěsnat na CD, tak to vypadá lip v nižším rozlišení, kde ten datový tok musí vykrýt méně bodů. Není to nic jiného než hledání extrému funkce o dvou proměnných a toto mi připadá právě jako ten extrém.
Kdybych měl DVD, tak je situace poněkud jiná a klidně budu věci nechávat i v plném PALu. Dal jsem ale přednost velkému LCD a těch pár kKč, které dnes DVD stoji, mi už prostě nezbylo.
starej_vul (250)|2.4.2004 09:05
S tou teorií to až tak pravda nebude, pokud je v tom vůbec kus pravdy. A dokud si nezkusíš jak to vypadá ve VMW9 a v čemkoliv jiném, neuvěříš.
Tak čauky...
svaca (49)|30.4.2004 09:31
Ja jsem taky hodne experimentoval a zachytavam pomoci Xavdecode nebo gv4l (gui pro transcode) a super vysledky jsou pri 640x480@1400-1600b/s, problem je, ze pak takove video zabere ve 100 minutach tak 1400-1500MB a to uz jsou 2, 3 CD.
S mym procesorem mozu zachytavat realtime do XviD jak chci, ale vzdy je velikost na ukor kvality a stacilo by mi, kdybych nasel kompromin mezi rozlisenim+kvalitou+100min=1CD, ale zatim se nedari....
Ve windows negrabuju, tam neziskam tak pekny obraz jako pod linuxem...
Snoupy (0)|4.6.2004 23:30
Chtěl bych se zeptat odkud stahujete xawdecode (případně ostatní programy pro zachytávaní a úpravu videa). Po stažení xawdecode ze stránky zde uvedené (http://xawdecode.sourceforge.net/) a přidání rpm balíčku do zroje v Mandrake Balíčkovači mi to hlasí, že mi chybí (není spněn) libavcodec.so. Kde ho mám sthánout? (na originálních CD není - Mandrake Linux 10.0 Official).

Díky za odpovědi.
svaca (49)|5.6.2004 00:14
Ah, promin, to nepomuzu, pouzivam vyhradne Slackware = nove programy vzdy ze zdrojaku (zavislosti si resim sam) !

Zkus to zkompilovat a musis mit posledni verzi ffmpeg z CVS (tedy ne 0.4.8 !)
Snoupy (0)|5.6.2004 16:06
..jsem na linuxu začátečník, a co pro mně bylo na windows fraška je pro mně pod LInuxem velký problém...myslím tím třeba konktrétně: Nahrát video z TV karty upravit a zkomprimovat.

O kompilovaní nemám zatím vůbec ani potuhy co to je. A taky nevím co je to: musis mit posledni verzi ffmpeg z CVS (tedy ne 0.4.8 !) (co tím přesně myslíš). Jestli budeš mít chuť (a nejen ty) mi odpovídat na takové (pro tebe asi dost primitivní otázky) budu jen rád.

-----------
Pro toho, kdo používá Internet, poštu a nějaký textový editor na PC je rozdíl mezi Win a Linuxem minimální. Ale v těch ostatních případech (u mě např. grabování a úprava TV, "dekodování SAT kanálů a různé vychýtavky s tím spojené)....už je rozdíl dost velký.
svaca (49)|5.6.2004 17:05
To je jednochuchy, stahnes si zdrojaky a pak udelas vetsinou jen toto:
Rozbalis zdrojaky nekam a vlezes do adresove struktury toho, cos rozbalil a pises:
./configure
make
make installl

./configure ti zjisti zda mas zavislosti a kdyz to probehne bez chyby, muzes kompilovat ....

V nasem pripade by ti to nevislo, protoze na webu Xavdecode mas v pozadavkach prave ten ffmpeg posledni verzi z CVS....

Je to na dlouhy vysvetlovani, kdyz tak napis mail .....

BTW u Slackware, Debian, Gentoo, Red Hat a jinych je jedna vychytavka pro lidi, jako jsi ty....

A to tohle, miroruji se ruzne servery s balicky a ty mas na pocitaci PORTAGE (strom hlavicek tech balicku) a hlidaji se zavislosti, to znamena toto:

Kdyz treba ve Slacku nechci nic resit, tak mam na tohle program SWARET a napisu toto:

swaret --get xawdecode

A on mi nabidne nove xawdecode a zjisti zavislosti a pak to stahne + s tim ffmpeg a nainstaluje a bezi to, jednoduche ucelne ....

Gentoo ma svoje EMERGE a Debian apt-get a co MDK, nema neco ????
Ja myslim, ze jo, pak bys nic nemusel kompilovat a o nic se starat ....
hanus (5)|15.9.2004 09:56
LINUX & VIDEO
http://hanus.host.sk/linux/linux.htm
Je tam ripping DVD, grabování TV aj. Jsem fanoušek Mplayeru/Mencoderu a příkazové řádky :o)
Primitovní střih videa dělám zatím na výsledných AVIčkach pod woknama ve VDubu. Rozjedu ho i v Linuxu pod wine, ale tam mi otevře jen soursové MJPEGy ale ne AVIčka :o/
Jak se dočtete, mám AverTV 98 Capture mono, P4 na 1.8GHz a zachytávám FULL PAL s bitrate okolo 6000-8000 kbit, audio copy (uncompressed PCM)zatížení procáku je okolo 60%, AV sync naprosto v poho, klidně si u toho pustím ještě film :o) Pak to enkóduju opět mencoderem do DivX4.
svaca (49)|17.10.2004 23:57
tak a ne DVD (mpeg2) je nejlepsi transcode, udelas si par jednoduchych skriptu a je to ....

to nemluvimo tom, ze muzes nahravat do mjpeg (komprese 1/5 a VELMI kvalitni vystup) 1h zabere tak 6-7 G, velke AVI nejsou pro mplayer problem a filesystem zmakne terabyte soubory ... :-))) pak dekodujes v klidu prave do mpeg4 (tri pruchodove - audio zvlast) a nebo rovnou do DVD ... :-)))
Petr75_tvf (62)|7.12.2004 08:50
Jak mám nastavit XdTV (dříve xawdecode), aby se při nahrávání nahrával i zvuk? Zvuk mám připojený přes aux do zvukové karty a mám to nastavené v konfiguračním souboru, takže při hýbáni posuvníkem volume se zvuk mění, ale zvuk se nenahrává.
svaca (49)|8.12.2004 09:25
a mas aux in povoleno v alsamixer ? (v kmix) ? + nastaveno nahravani na zminovany aux ?

Urcite nenahravaji i jine aplikace ....
Petr75_tvf (62)|8.12.2004 09:56
[quote=svaca]a mas aux in povoleno v alsamixer ? (v kmix) ? + nastaveno nahravani na zminovany aux ?

Urcite nenahravaji i jine aplikace ....[/quote]
Zkoušel jsem nahrávat i rádio (kradio) a také se mi uložilo jen ticho. Co mám všechno nastavit? Prosil bych trochu konkrétněji. Možná bych měl skusit jiný mixer. Mám tam ten původní a ještě jsem nainstaloval aumix.
Petr75_tvf (62)|9.12.2004 08:15
kmixu i alsamixeru mám nastaveno nahrávání, ale zvuk se nenahrává.
nobody_tvf (28)|9.12.2004 09:45
aka zvukovka ????

v alsamixery - treba nastavit "capture" na "Capture" a aj na "Aux" alebo "Line in" vstup, podla toho kde je ta tv carta pripojena. To znamena ze v alsamixery bude na stpcekom "Capture" a "Aux" cerveny napis "Capture". inak to nahravat nebude. Capture sa nastavuje medzerov.

V kmixe to nejde nastavit, a neodporucam ho pouzivat. Dobry mixer pre KDE je kamix (0.5.9 - pracuje dobre - novsie maju svoje muchy)
Petr75_tvf (62)|9.12.2004 10:01
Mám Sound Blaster 5.1 Live.
V mixeru kmix (mebo snad kamix - je to ten co je jako základ Mandrake 10.1) mám na nahrávání nastavené jak Aux, tak i Capture. Zkoušel jsem i různé kombinace. Není možné, že mi chybí nějaký modul na zachytávání? V programu kradio jsem zkoušel na zachytávání /dev/dsp i /dev/audio a uložilo se absolutní ticho.
nobody_tvf (28)|9.12.2004 16:23
Tak pre sb live treba nastavi hlasitost na "AC97 Capture" - nalepsie na 100 % <- ale to v tom kmix nepojde. Treba pouzit alsamixer. Ostatok ostava.
Petr75_tvf (62)|14.12.2004 08:10
to nobody: Díky. Bylo to v tom AC97. V tom alsamixeru se mi zobrazují 2 AC97, ale na nahrávání má vliv jen te druhý. Ten můj alsamixer má chybu - jakmile pohnu s jezdcem u capture, tak se capture nastaví na nulu a musím to nastavit v jiném programu. Např. v aumix.
nobody_tvf (28)|14.12.2004 12:59
Ten druhy AC97 je na prehravanie - je to vstup signalu z analogovych vstupov do DSP.
Potrebuje mat nastavene capture ako pre nahravanie (a potom treba zamutovat line in. analog potom pojde cez DSP a ma to jednu vyhodu, ze na to funguju basy a vysky (ale aj PCM hlasitost :-( )
Petr75_tvf (62)|14.12.2004 13:24
Jo PCM má také na to vliv a další šoupátka ještě mají vliv při poslouchání. Je tam toho tolik, že jsem si na nastavení musel vytvořit script.
Ještě bych ptřeboval nastavit xdtv, abych mohl navolit stereo, popřípadě jednu zvukovou stopu, když je film ve dvou jazycích. V xdtv je v menu mono, stero a auto, ale jakmile zvolím stereo, tak se mi zvuk přepne na mono. V tvtime můžu zvuk přepínat bez problému.
Dále jsem se ještě pokoušel rozchodit TV v mplayeru, ale tam mi zvuk nejde vůbec - je ticho a píše to "no audio".
Mám TV kartu WinFast TV2000XP expert, zvukovou kartu SB Live 5.1, mandrake 10.1
donbosko (6)|17.2.2005 15:03
Prosím o radu. Instalace Linuxu mě teprve čeká, ale už se zajímám. Mám zkušenosti se zachyt. pod W2000 na PCTV Stereo. Dají se sehnat linux. ovladače pro tuto kartu? Z diskuse ABCLinuxu jsem vyčetl, že je problém s capture do MPEG2. (Zachytávám mimo jiné v MPEG2 352x576, bitrate 8000, pak stačí jen dvd authoring, příp. zmenšení Shrinkem, a odpadá 16 a více hodin encodingu. Kvalita pro mě dostačující.) Lze to tedy (samozřejmě v linuxu), nebo ne? Pro lepší nahrávání používám Huffyuv. Lze jej použít v linuxu, příp. jej něčím nahradit? Děkuji za odpovědi.
Ivo Mašek (10205)|18.2.2005 13:33
Na mých webových stránkách jsou v oddíle: 3rd Party TV" ovladače také pro Linux a Apple.
svaca (49)|31.3.2005 23:38
[quote=Ivo Mašek]Na mých webových stránkách jsou v oddíle: 3rd Party TV" ovladače také pro Linux a Apple.[/quote]

Jen to ne....
To je ta nejvetsi smrt, to si tam rovnou muze dat fucking Windows ...
Pokud to nepodporuje jadro, je nutno vydrzet az se udelaji orig kernel ovladace...
A pokud vyrobce neda poradnou develop dokumentaci, pak poradne ovladace nikdy pod linuxem nebudou a pryc s takovym HW ...