Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sekanie vysledneho DVD

Derek_tvf (32)|1.2.2006 12:22
Chcel by som sa spytat z praxe, ake mate Vy s tym skusenosti. Moze sa stat, ze ked vytvorim kompletne DVD a nasledne ho napalim na medium, ze v niektorych prehravacoch pojde a v niektorych nie, resp. bude sekat? Mam taku skusenost, ze som vytvoril DVDcko, mne islo dobre v pocitaci, islo mi na mojom stolnom DVD prehravaci, islo to kamaratavi...ale tretia osoba mi ho vratila, ze jej "seka". Cim moze byt sposobena tato chyba? Alebo to mozem povazovat za vlastnost a bezny jav?. Zatial to zvalujem na urcitu "nekompatibilitu" resp. neschopnost DVD prehravaca dobre sa vysporiadat s mediom. Mozem ja spravit nieco preto, aby som zaistil, co najvacsiu pravdepodobnost prehratia mojho DVD na co najvacsom pocte DVD prehravacov? Alebo sa mam zmierit s tym, ze je to problem, ktory sa neda riesit? Alebo sa v mojej uvahe sakra mylim a chyba je u mna? 9-)
mirekv (7169)|1.2.2006 12:40
Derek
Důležité je zachovat standard, tedy video 720x576 a zvuk AC3 192, nebo 224k. 48k samo.
Joe-Joe (593)|1.2.2006 12:42
Este je podstatna i Bitrate, ktora by mala byt cca 7.500Mbps.
Derek_tvf (32)|1.2.2006 12:48
720x576 zachovavam...no a ostatne mi asi nastavi, ked ho dam renderovat. Renderujem to do DV AVI, a nasledne v Adobe Encore to transkodujem.....a tam nechavam na AUTOMATIC... No ale kazdopadne, ked mi to ide na mojom prehravaci (obycajnom, lacnom za cca 3500sk) a na niektorych to nejde, tak skor by som to zvalil na chybu a nekompatibilitu technologii (vzdy lepsie nezvalit to na vlastnu hlupost :-!!! )
Fantas! (3016)|1.2.2006 14:06
Derek
jsi si jisty tim transcodovanim? :-)
Derek_tvf (32)|1.2.2006 14:10
Ako to myslis?
Fantas! (3016)|1.2.2006 14:41
Myslis ze z DV dokazes transcodovanim udelat MPG2? :OO
Derek_tvf (32)|1.2.2006 14:48
[quote=Fantas!]Myslis ze z DV dokazes transcodovanim udelat MPG2? :OO[/quote]

No neviem...Zatial co som sa docital a skusal, tak postup by mal byt taky..ze si vyrenderujem napr. v Premiere Pro DV AVI ...a to potom vlozim do Adobe Encore.....a ked dam build dvd, alebo build image, tak mi to DV AVI transcoduje.....asi na mpg2....resp. neviem na co, ale spravi mi z toho image celeho DVDcka a to potom napalujem....

Som len zaciatocnik, rad si necham poradit..
ViKinG (793)|1.2.2006 14:58
rekompresuje nikoliv transkoduje, transkodovat můžeš jen MPEG2 (překódování streamu do jiného bitratu, které se provádí bez rekomprese původního materiálu)
Derek_tvf (32)|1.2.2006 15:03
[quote=ViKinG]enkoduje nikoliv transkoduje, transkodovat můžeš jen MPEG2 (překódování streamu do jiného bitratu, které se provádí bez rekomprese původního materiálu)[/quote]

rozumiem. Ja som len vychadzal z toho, co mi pise Encore...ze video je untranscoded...a samotnu cinnost pri buildovani dvdcka nazvalo ako transcoding... tak som si to prelozil po sedliacky, ze transkoduje :)

Dakujem za reakcie, kazdopadne unika podstata mojej prvej otazky, ze ci je to bezny jav, ze ked vyrobim DVD, tak na niektorych to ide bezvhybne a na niektorych prehravacoch to seka...alebo ci mam hladat chybu u seba.. dakujem
Fantas! (3016)|1.2.2006 15:04
Derek
Transcoding je mozne provadet z MPEG2 do MPEG2 zatimco kdyz delas ze vstupu, ktery mas v DV format MPEG2, tak musis encodovat. Encodovani je neco jineho, protoze uz nezanechava na puvodnim miste klicove snimky. Proste znovu zmapuje vsechny pohyby v obraze a dalsi veci a vytvori si vsechny gopy znovu. DV = kazdy snimek klicovy , MPEG2 = slozeni ze tri typu snimku, kde prvni z nich(klicovy) je treba jeden z 10 snimku puvodniho DV a to jeste se znacnou kompresi.... Mrkni tady na foru do clanku. Tam je to perfekte napsane...
Fantas! (3016)|1.2.2006 15:11
Derek
k tvemu prvnimu dotazu. Muze to byt kvalitou vypaleni, kdy ¨jsou vsechny optiky nastavene na urcitou presnost, ktera se nemusi presne kryt s puvodni stopu tve vypalovacky. Taky to muze byt prilis velkym datovym tokem, nebo treba procoder prepaluje slozite mista a pak to neprehraje ani PC v danyt scenach...
Derek_tvf (32)|1.2.2006 15:12
[quote=Fantas!]Derek
Transcoding je mozne provadet z MPEG2 do MPEG2 zatimco kdyz delas ze vstupu, ktery mas v DV format MPEG2, tak musis encodovat. Encodovani je neco jineho, protoze uz nezanechava na puvodnim miste klicove snimky. Proste znovu zmapuje vsechny pohyby v obraze a dalsi veci a vytvori si vsechny gopy znovu. DV = kazdy snimek klicovy , MPEG2 = slozeni ze tri typu snimku, kde prvni z nich(klicovy) je treba jeden z 10 snimku puvodniho DV a to jeste se znacnou kompresi.... Mrkni tady na foru do clanku. Tam je to perfekte napsane...[/quote]

Ano, dik, ako som pisal vyssie, vychadzal som z toho, co mi pise Encore, ze transcoding...

Dakujem, aj za rozdiel medzi DV a MPEG2, nejako zdaleko tusim rozdiel medzi nimi..:)

Skusim sa spytat este raz: Je moj postup zly?: V AP vyrenderujem DV AVI, vlozim ho do encore, vyrobim menu, dam build DVD image....a ten xxx.img napalujem na DVDcko...S tym, ze pri building v encore nechavam automaticke nastavenie pri enkodovani (encore pise, ze transcoduje) DV do mpg2....-toto je moj postup. Funguje na viacerych prehravacoch, ale stane sa, ze na niektorych seka...Chyba moze byt u mna, v postupe, v nastaveni, alebo v mediu, alebo nbekompatibilite tevhniky? :) aku mate s tym skusesnot.?
ViKinG (793)|1.2.2006 15:13
Derek: pokud vytvoříš DV-Video dle normy a zdrojové video nemá problém, není důvod aby se "sekalo". Zvlášť je divný že by se mělo "seket" jen někde...
Ten článek co ti doporučuje Fantas! (a ostatně i spoustu dalších) si určitě přečti, tady se dá odpovědět na jednotlivosti ale předpokládá se že základy už máš našprtaný z domova :-) .
Derek_tvf (32)|1.2.2006 15:15
[quote=Fantas!]Derek
k tvemu prvnimu dotazu. Muze to byt kvalitou vypaleni, kdy ¨jsou vsechny optiky nastavene na urcitou presnost, ktera se nemusi presne kryt s puvodni stopu tve vypalovacky. Taky to muze byt prilis velkym datovym tokem, nebo treba procoder prepaluje slozite mista a pak to neprehraje ani PC v danyt scenach...[/quote]

a dokazem to nejako ovplyvnit? :)
Fantas! (3016)|1.2.2006 15:19
Derek
tu palirnu ne! Encodovani ano.

Jo jinak v AP si to vyrenderuj na presny datovy tok dle delky videa abys mel vysledek do velikosti DVD. Pak ti autoringovy program provede jen kopirovani a ne transcodovani! Jinymi slovy v autoringovem programu si pouze slozis DVD!
Derek_tvf (32)|1.2.2006 15:22
[quote=ViKinG]Derek: pokud vytvoříš DV-Video dle normy a zdrojové video nemá problém, není důvod aby se "sekalo". Zvlášť je divný že by se mělo "seket" jen někde...
Ten článek co ti doporučuje Fantas! (a ostatně i spoustu dalších) si určitě přečti, tady se dá odpovědět na jednotlivosti ale předpokládá se že základy už máš našprtaný z domova :-) .[/quote]

No, cosi som uz studoval okolo toho :) len som myslel, ze ci to nemoze byt tym, ze ci nezalezi na tom, ze to dam na DVD+R alebo DVD-R a nie kazdy prehravac to dokaze v pohode precitat...
Derek_tvf (32)|1.2.2006 15:25
[quote=Fantas!]Derek
tu palirnu ne! Encodovani ano.

Jo jinak v AP si to vyrenderuj na presny datovy tok dle delky videa abys mel vysledek do velikosti DVD. Pak ti autoringovy program provede jen kopirovani a ne transcodovani! Jinymi slovy v autoringovem programu si pouze slozis DVD![/quote]

Priznam sa, nerozumiem, ako to myslis, resp. rozumiem tomu tak, ze mam napr. polhodinove video, tak mu dam taky velky datovy tok, ze sa zvysi objem vysledneho videa tak, aby akurat zapasoval na velkost DVD?.. Skusal som vlozit do encore aj mpg2, ale stale ma snahu ho transcodovat, pricom si myslim, ze ho uz nemusi...
ViKinG (793)|1.2.2006 15:32
Derek: problém DVD plus/minus R už dneska prakticky neexistuje. Všechny novější playery/rekordery PC umí oboje. Stolní rekordery jak který, ale i ten co vypaluje striktně plus nebo minus čte oba formáty. Problém u starších přístrojů může být ale projevuje se tím že daný formát vůbec nenačte. Podobně se chovají některé playery u barviva které jim "nechutná". Je nejlepší používat prověřená (TY, MCC, FUJI) nebo si pomocí pokus/omyl metodou zjistit co tvému "chutná". Tady bude problém nejspíš u tebe. Obvyklý postup je ten dle Fantase, v DV si vše připrav (střih, titulky, prolínačky atp.) a hotový video enkoduj do MPEG2 /krátký CBR do 60 min, dlouhý VBR do 120 min, hodně dlouhý přes 120 min radši rozděl nebo použij DL/ MPEG2 pak authorizuj do DVD-Video. Přehrát by to měl každý player v pohodě.
Derek_tvf (32)|1.2.2006 15:44
V nejako tutoriale som cital, ze DV dat priamo do encore, ze ten sa s tym uz vysporiada, tak som sa toho postupu aj drzal. Cize ak spravne chapem: Spravit v AP DVcko...to v nejakom programe enkodovat do MPEG2 (este musim zistit, ze v akom) a to MPEG2 vlozit do encore(a nejakym sposobom potlacit, aby ho netranskodovalo) a len vyrobit DVD.. :) dakujem zatial :)...snad sa uz nebudem pytat na take "trivialnosti", aj ked sa priznam, ze neviem, co ja zle na mojom postupe :)
Milosbb (889)|1.2.2006 17:37
Ja mám zlú skúsenosť s dvomi hodinami videa na 4,7 GB dvd médiu.
Nedávno som robil známej stužkovú s VHS, tak som to urobil na dve DVD po jednej hodine. Ona to však chcela na jedno DVD médium. Tak som jej povedal, že to nech si radšej zoženie tú stužkovú od nejakého spolužiaka na originál DVD-čku a že jej to len prepálim.
Tak mi to doniesla a čuduj sa svete, na tom DVD(4,7GB) boli dve hodiny videa, no a to DVD sa pri prehrávaní sekalo. Tak som bol prekvapený, že aj profíci to takto odfláknu, pritom to točil na "profi" DV kameru. To ani nehovorím o tom, že obraz na tom DVD mal kvalitu otrasnúúúúú. Z VHS to bolo takmer lepšie!

Takže moja rada znie - na jedno DVD5 (4,7GB) nedávaj viac ako jednu hodinu videa. Takisto môže byť problém vo vypalovačke, dúfam, že nemáš Teac DV-W58G?

---------
Joe-Joe (593)|1.2.2006 17:43
Milosbb
tak to svata pravda, ak chces kvalitu tak max. hodinu.
Ja som sa pred tyzdnom tak isto trapil zo sekanym videom a problem bol jednoznacne bitrate. Furt som tam pchal 8Mbps a ked som to znizil na 7,5 tak to bolo v pohode.
Fantas! (3016)|1.2.2006 20:10
[quote=Derek]Priznam sa, nerozumiem, ako to myslis, resp. rozumiem tomu tak, ze mam napr. polhodinove video, tak mu dam taky velky datovy tok, ze sa zvysi objem vysledneho videa tak, aby akurat zapasoval na velkost DVD?.. Skusal som vlozit do encore aj mpg2, ale stale ma snahu ho transcodovat, pricom si myslim, ze ho uz nemusi...[/quote]
pokud mas samoze video kratsi nez 1 hodina, tak nebudes davat vetsi datovy tok, nez je tech 8 000 000, protoze jak kolegove pisi, trhalo by to na stolnich prehravacich.
Na vypocet bitrate muzes zkusit pouzit tento bitratekalkulator, ktery jsem si pro tyto ucely udelal...
Bitrate calculator
vladoc (456)|1.2.2006 21:03
Derek
Tvoj problém ma donútil k tomu, aby som si pozrel dcérinu stužkovú na PC (na DVD je 3,69 GB - 1h52´záznamu). V DVD vypalovačke a v DVD-ROM v určitých miestach seká. Toto DVD v domácom kine PHILIPS LX3600D ide plynule, obraz je lepší, ako TV programy z UPC.
Stalo sa mi, že sused prišiel s tým, že nemôže prehrať vo svojom domácom kine DVD. Prehnal som ho len cez DVD Shrink32015 a už išiel aj jemu.
Filmy, ktoré nahrávam z TV (TV kartou do MPEG-2 na HDD), spracujem v UleadVideoStudio7 a nakoniec stlačím a vypálim na DVD pomocou DVD Shrink32015(NERO) mujú niekedy aj 3 hodiny a idú plynule.
(720x576,PAL,25/s,7000Kbps VBR)
Fantas! (3016)|1.2.2006 21:06
vladoc
v tvem popsanem pripade to bylo patrne vypalovackou, ktera se nesesla s nakalibrovanou optikou tvych prehavacu... tim jak jsi to prepalil tak jsi to vypalil tvou palirnou, ktera se sesla s tvymi prehravaci... :-)
Derek_tvf (32)|2.2.2006 10:25
[quote=Fantas!][quote=Derek]Priznam sa, nerozumiem, ako to myslis, resp. rozumiem tomu tak, ze mam napr. polhodinove video, tak mu dam taky velky datovy tok, ze sa zvysi objem vysledneho videa tak, aby akurat zapasoval na velkost DVD?.. Skusal som vlozit do encore aj mpg2, ale stale ma snahu ho transcodovat, pricom si myslim, ze ho uz nemusi...[/quote]
pokud mas samoze video kratsi nez 1 hodina, tak nebudes davat vetsi datovy tok, nez je tech 8 000 000, protoze jak kolegove pisi, trhalo by to na stolnich prehravacich.
Na vypocet bitrate muzes zkusit pouzit tento bitratekalkulator, ktery jsem si pro tyto ucely udelal...
Bitrate calculator[/quote]
Dakujem..az teraz som sa k tomu dostal :)