Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mala rada pri vyberu encoderu

imported_zed (23)|17.7.2004 10:05
Doporucuji vsem experimentatorum s enkodery si vytvorit zdrojove video (avi), kde jsou v jednotlivych snimcich napsana jejich cisla (staci jich treba jen 15). Po prekodovani si vystupni mpeg po snimkach prohlednete (ve vdubmod), mozna budete prekvapeni, ze ulozit CELE video muze byt pro mnohe enkodery veliky orisek :-)
d2-mac (9)|17.7.2004 11:03
Muzes uvest podrobnosti?
PIPO_tvf (22)|17.7.2004 11:04
Hmm..
A co je na Tvojom zisteni take cudne?
Ak vies ako pracuje MPEG2 kompresia tak sa nemas comu cudovat.
imported_zed (23)|17.7.2004 14:50
Kvalitni enkoder by mel pri stejnem framerate vygenerovat odpovidajici pocet snimku. Nejde o to zda I, P ci B, ale aby jich byl stejny pocet (a tim i delka filmu, ktera pak "sedi" s delkou zvukoveho streamu). Pokud mu nesedi pocet na uzavreni (nejen) posledniho GOPu, muze ho prece dynamicky promenit,na to uz standart mpeg2 pamatuje.. To, ze se vypusti vzdy predposledni snimek zaznamu (nebo taky 2. po startu a pod.) povazuji za nedostatek, ktery nastesti vyrobci enkoderu opravuji (napr. prvnich pet snimku ve starsich verzich CCE). Napriklad Procoder s tim problemy nema, jenze to jeho "pribarvovani" vystupu se taky ne vzdy hodi
clee (6592)|17.7.2004 20:21
jaky pribarvovani???? muzes mi sem hodit naky screenshoty, delam vylucne s procoderem a niceho sem si nevsim, barvocit mam na jednicku, narozdil od dioptrii :-E
imported_zed (23)|17.7.2004 23:09
Staci vzit jakykoliv zdrojovy video (avi), vystupni mpeg a oboji nacist ve dvou virtualdubmodech. Najedes-li na stejne snimky, rozdil barevnosti ti bude zrejmy (zvlast s tvym barvocitem). Kdyz jsem rozpoutal diskuzi kolem tohoto "problemu" u verze 1.5, ostatni uzivatele konstatovali, ze je sice obraz znatelne saturovanejsi, ale vetsinou se jim to libilo. Rady na snizeni barevnosti filtrem me ovsem prilis neuspokojily.. CCE ma pri stejnem srovnani barvy k nerozeznani od originalu, ma ale mene ostry obraz (Procoder si pomaha umelym doostrenim obrazu pri zpracovani, ale vystup vypada velmi dobre).
Anonymous (825)|18.7.2004 13:39
zed:

Taky sem si nikdy nedostatku v barvách nevšim, spíš to tragický pozadí a omezení 15 000kbps je na škodu neš nějaký barvy ... \/

A jesli encoder zakoduje o 2 snímky méně na začátku je prkotina oproti kvalitě zaencodování. \/

Ta tvoje metoda je kravina. Zaencoduji kus výběru a pustím na PC a na TV, porovnávám jen při provozu, žádné rozebírání na Dubech \/ \/ \/
clee (6592)|18.7.2004 13:58
bullback, co mas porad s tim nestandardne vysokym datovym tokem, kde ma prosimte takovej mpeg2 prakticky vyuziti?????? na dvd nenarves vic jak 9mbit, v budoucnu urcite pro hdvd a bluray, ted tezko...
Anonymous (825)|18.7.2004 14:08
[quote]kde ma prosimte takovej mpeg2 prakticky vyuziti??????[/quote]

Přece si z analogový kamery neudělám MPEG-2 na 10 000... \/ \/ \/
Prakticky to dám do DV, nebo do MJPEGu nebo do MPEG-2 HL na 30 000kbps.

Prakticky to přehraju jen z PC, to není ale moje chyba praktickýho využití, ale toho že nejsou kvalitní cenově dostupné přehrávače, a snad ani nebudou, no uvidíme ...
imported_zed (23)|19.7.2004 02:33
pribarvovani se samozrejme netyka jen hnidopiskeho srovnavani ve virualdubu, je to dobre videt i v normalnich prehravacich mpegu. Relativne je dost silne, takze se to da snadno poznat a u barevnejsiho zdroje to i dost vadi (slevani presycenych ploch)...
Anonymous (825)|19.7.2004 19:17
[quote=zed](slevani presycenych ploch)...[/quote]

Tak si nastav leveling.... Jesli je to "přeexponované" tak je to jasný, vstup zdroje nastav na 16-235 (je-li rozpětí 0-255)

Jednoduchý jak facka :-)
imported_zed (23)|20.7.2004 10:36
Tak tohle jsem uz samozrejme zkousel...
imported_zed (23)|20.7.2004 10:48
...tedy u procoderu jsem nastavil filtr "shrink colorspace to 601", primou volbu levelu 16-235/0-255 jako v CCE jsem u nej nenasel
Anonymous (825)|20.7.2004 12:22
Já ji u encoderů nikdy nehledám, zdroj AVI DV nebo jiné už musí mít rozpětí 0-255 (nebo jaké chceme), může to být "přesvícené" už tady, to ale opravit encoderem už nejde ...
imported_zed (23)|20.7.2004 13:28
Muj problem prave spociva v tom, ze zdrojove video zacycene v yuy2 nebo rgb24 ma barvy OK, ale po prekodovani procoderem bez uprav jsou barvy sytejsi. CCE to ale se stejnym zdrojem nedela, at nastavim rozsah 16-235 nebo 0-255. Procoder takhle pribarvuje i zdroje z DVD, ktere maji barevny rozsah vporadku.. Pokud v procoderu pouziju filtr "601 correction - Shrink color space", tak je to subjektivne stejne barevny jako zdroj nebo jako vystup z CCE. Jiny reseni nastaveni barev jsem nenasel...
Anonymous (825)|20.7.2004 13:35
Je zákonité že kompresí se přichází o barvy už jenom tím že se hledají společné body a podobné body, tedy i barvy ...

Když si vezmeš snímek z MPEG který si udělal z fotky o stejném rozlišení a necháš zpočítat barvy (třeba na PSP) tak úbytek bude zřetelný, pak záleží na kvalitě kompenzace.

Když mi bude záležet na kvalitě barev, tak vůbec MPEG nelze použít.
imported_zed (23)|20.7.2004 16:22
No to jo, ale "muj" problem se tyka celkem razantniho posunu celyho spektra... I ten mpeg mel snazit o zachovani subjektivniho dojmu.. jiny enkodery krom procoderu to celkem zvladaji i vzakladnim nastaveni, u procoderu je potreba zapnout filtr... Jinak mi prijde obraz z procoderu vynikajici, takze ho to "silhani barev" zkusim odnaucit
imported_zed (23)|20.7.2004 17:11
Chtel jsem sem vlozit nejaky obrazky na ukazku, ale nevim jak to udelat, kdyz je mam jen u sebe na disku (co mam vlozit jako img url??, normalni cesta typu c:\blabla.jpg nefunguje)
d2-mac (9)|20.7.2004 17:33
Musis ho napred ulozit nekam na www, z HD to asi nejde.