Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak na zasumene video a prebuzeny zvuk z fotaku?

lahvon (6)|23.1.2006 23:18
Ahoj, prosim o radu ohledne zpracovani ozvuceneho videa z fotaku. Pokusil jsem se natocit video na jednom koncertu a bohuzel vsechny me obavy se vyplnily. Video je vzhledem ke spatnemu svetlu velmi zasumnele a zvuk je v pasazich s velkou intezitou basu/bubnu prebuzeny a hraje velmi potichu. Jakmile prestal "rachot" a hraly jen stredy a vejsky vse je ok a nahrany audio signal je poslouchatelny. Po dvou dnech neuspesneho lezeni u PC v ruznych diskuzich a manualu to vzdavam a prosim o radu :-?

1) Existuje nejaky filtr pro VD, ktery dokaze "normalizovat" ci alespon trochu vylepsit prebuzeny zvuk? Nebo je potreba nejaky jiny externi program? Popr. jak tedy z formatu MJPG zvuk vytahnu?

2) Jaky program ci filtr (napr. pro VD), popr. jake jeho nastaveni se vam osvedcilo pro pouziti na barevne zasumene video?

3) Do jakeho kodeku popr. s jakym nastavenim je nejvyhodnejsi vysledek ulozit? 2 min MJPG 640/480/30fps ma bohuzel 145MB, rad bych mel tak max. 25MB.

Velice dekuji za rady. Petr
Pears (1027)|24.1.2006 02:28
Ihned prvni veta me odrazuje od odpovedi:
[quote]Ahoj, prosim o radu ohledne zpracovani ozvuceneho videa z fotaku.[/quote]
V tom VD by s tim obrazem melo jit neco delat, ale urcite necekej zazraky. Nereknu ti Ti ted z hlavy jaky fitr pouzit, ale zkus nejaky Nois nebo Blend.
Na zvuk pouzij SounForge. Tam se daji delat celkem pekne veci, ale z fotaku? 9-)
Kodek pouzij jaky chces, ale nezapomen, ze vzdy pak bude dochazet k nejake rekompresy a tudis k dekradaci. Musis zkouset. Asi bych ti doporucil (ac nerad) v tomto pripade nejaky od Windowsu (WMV).
lahvon (6)|24.1.2006 10:53
... diky. Jsem novacek a i kdyz se ti video z fotaku muze zdat jakkoliv nekvalitni a zavrzeni hodne, tak je na nem neco pro me zcela originalniho a nezapomenutelneho. Mam natoceno neco co bych bez tohoto "suntu" po ruce nikdy nemel. A i kdyz to stoji za backoru, tak je to tam a jsem za to nesmirne rad. Bohuzel vzhledem ke zkouskovem obdobi nemuzu zalezt na tyden k manualu k VD a prokousavat se nescetne nastaveni a filtru od buhvi koho a zkoumat, ktery je nejlepsi. Predpokladam, ze na tomto jinak skvelem foru toto urcite nekdo resil a poradi mi, jak tedy alespon z toho vycucnout zvuk :-? diky :-D
pee.tr (1208)|24.1.2006 11:15
[quote]jak tedy alespon z toho vycucnout zvuk [/quote]

Ve VD "Save Wav"
lahvon (6)|24.1.2006 11:27
aha, snadne a rychle. Dekuji mnohokrate :-D

Jeste dotazecek. Bohuzel po precteni https://www.tvfreak.cz/odstraneni-sumu-z-videa/664 a nasledne jeste dvou podobnych navodu stale nevim jaky filtr pouzit. Mam video, kde se prolina svetlo a tma a to velmi casto. (koncert). Fotak natacel pri ISO 800 (fuji F11) a tudiz je tam velice patrny barevny sum. Jak ho nejlepe odstranit? Poradite mi jeste dalsi filtry, ktere by bylo vhodne pred kompresi uskutecnit? Dekuji
pee.tr (1208)|24.1.2006 11:50
lahvon
Snad ti někdo něco poradí, ale jak tu už bylo psáno, moc bych se v tom nevrtal. Ze špatnýho už těžko uděláš nějak viditelně lepší, a pokud jo, bude to zase na úkor něčeho jinýho. S tím šumem nemám zkušenosti, ale předpokládám, že když ho budeš odstraňovat, možná tím odstraníš z videa i detaily. Ale jak říkám, jen můj názor.
A co udělat na místo DivX MPEG2 ? Já mám zkušenost, že komprimací do MPEG2 se jistý problémový věci v obrazu stanou téměř neviditelný.
ai (2993)|24.1.2006 14:25
lahvon - jak vis, ze to bylo ISO 800, ja mam Fuji S5200 (S5600) a nikde to neni v properties u videa uvedeno,
imported_krist (119)|24.1.2006 14:25
Nefiltruj to, vznikne pak jeste horsi mazanice. Pokud neni svetlo tak vubec nema cenu neco tocit.
lahvon (6)|24.1.2006 15:02
no vzhledem k tomu ze pri foceni tam automatika v naprosto drtive vetsine pripadu cpe 800, (a video umi 800 take), tak si myslim, ze na to i nataci. Ale mas pravdu nevim to, jen predpokladam :-)

To Krist: No me se do toho taky moc nechce, je to vcelku koukatelne. (narozdil od zvuku :( ) Jinak jsem cetl, ze strikne "vycistit" pred kompresi, tak nevim.
pee.tr (1208)|24.1.2006 15:07
Jasně, že před kompresí. Tak to zkus. Když si z toho vystříhneš 5-10s videa, tak ti to nemůže ve VD trvat nijak dlouho ne?
imported_krist (119)|24.1.2006 18:41
jestli neco vykoumes tak dej vedet