Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Bezradnost - "Upper/Lower field first" bez efektu

thedark (39)|20.1.2006 14:10
Dobry den,
prošel jsem příbuzná témata diskuze,ale nepovedlo se mi najít řešení.
Moje situace:
Chci zaznamenat video z analogové kamery na DVD-Video. Pro záznam používám "Ulead VideoStudio 8 SE DVD." Zde ale při zachytávání(i prohlížení) videa,kde je rychlejší pohyb kamery dochází k rozmazání/rozdvojení objektů. Myslím si že to je Interlace. Pokud ale v "UVS8 SE" nastavím "Field Order" na "Upper" nebo "Lower field first," tak výsledek je pořád stejný. Toto samé dělá i PVR při prohlížení videa z videokamery... při sledování televize se to neděje. Někde na fóru jsem četl o podobném problému a o nějaké "brzdě" v systému. Všechny nepotřeb. programy jsou vypnuté.Co s tím?

Moje sestava:
AthlonXP 1800+, 512 RAM, 40 HDD 7200rpm, Winfast TV 2000XP Expert
Ovládače: 5.13.1.3310
PVR: 4.0.107.3204

děkuji za radu
thedark (39)|20.1.2006 14:12
zapomněl jsem dodat, že pokud propojím kameru s videem a televizí,tak zde je ten obraz OK
ViKinG (793)|20.1.2006 14:30
thedark: Interlaced video tzv.půlsnímky, na PC monitoru si musíš zapnout SW deintelaced (např.Power DVD). Norma DVD-Video počítá s interlaced (50 půlsnímků) videem. Normálně zautorizuj DVD-Video a zkontroluj výsledek. Mělo by to být OK.
Zdejší slovník pojmů:
Interlace: neboli prokládání. TV obraz je složen z půlsnímků, jeden půsnímek obsahuje liché řádky a druhý sudé řádky. Oba půlsnímky jsou časově posunuty, takže při současném zobrazení na monitoru počítače vzniká roztřepení obrazu u rychlejších pohybů.
Deinterlace: je způsob složení dvou časově posunutých půlsnímků do jednoho snímku.
Podívej se na to, abys nejdřív aspoň trochu rozuměl teorii.
thedark (39)|20.1.2006 15:17
a mam tam nastavit Upper nebo Lower field first? UVS8 mi detektoval, že mám dat Lower...ale všude tady na foru se doporučuje Upper. Nebo je to jedno?
Ja zkoušel vypalit Direct burn DVD,ale taky se to sekalo. Nezaleží i na bitrate? V direct burnu je CBR...
redburger (499)|20.1.2006 15:27
Ja mam project vo vegase nastaveny na lower field first.a je to oká.
mirekv (7169)|20.1.2006 16:49
redburger
Jde o to, co načítáš, výstup z TV karty má oproti DV půlsnímky otočené.
vlada (3470)|20.1.2006 17:09
thedark
Mělo by to být upper, což je norma pro PAL. U DV videa má ale i PAL lower. Koukni na moje stránky, kde máš napsaáno jak to zjistíš stoprocentně.
StD (8612)|20.1.2006 18:49
Vlada: Už zase uvádíš v omyl!
(slušně řečeno)

Analog z kamery = LFF
Analog z TV = UFF

Sakrisch, kdy už si projednou tohle zapamatujete, kolikrát to tu už bylo? Je to o několik stránek dál a ty už nikdo nečte, že?!
vlada (3470)|20.1.2006 19:59
StD
Já ne, to Ty nemáš pravdu. Z analogové kamery (např Hi8, VHS) to je TFF. To mám ověřené. Samozřejmě z DV kamery to je BFF a je jedno, jestli to táhneš analogově nebo digitálně. Když to ale zachytíš TV kartou, tak Ti i z toho DV udělá opět TFF. To jestli je vide TFF nebo BFF záleží na digitalizačním zařízení, jak snímky za sebe poskládá. PAL TV karty skládají vždy TFF. Zkus si tohle nastudovat, psal tu o tom nedávno i Mike ve svém posledním článku o prokládání.
thedark (39)|20.1.2006 19:59
ja prošel všechny stránky,ale nic podobného jsem neviděl...podívám se ještě jednou.
Jak je ale možné že funkce Direct burn nefunguje tak jak má? Když nastavím v PVR režim kódování progresivní anebo prokládaný,tak to pořád není to co chci...pořád je ten obraz trhaný jak na PC tak stolním DVD! Vždyt ono by to snad mělo fungovat,ne?
StD (8612)|20.1.2006 20:29
...mno, já tedy nevím, ale mě to tady "leze" v DV vždy LFF. Když je zdroj TV, tak potom UFF. Řídím se tím a nic mi nikde neškube, jako tazateli. Druhou otázkou je datový tok/bitrate toho výstupu...

Kdysi mi to poradil Clee a nevím proč by to neměla být pravda.
Milosbb (889)|20.1.2006 20:39
thedark

pořád je ten obraz trhaný jak na PC tak stolním DVD

Už by bolo načase myslieť aj na iné príčiny ako je upper alebo lower.
Napr. kvalita vypalovačky(vysoký počet PIF errors), média. Ani tá funkcia Direct burn sa mi nepozdáva. To akože priamo vypaluješ grabované video v real time ? Neviem, či som to dobre pochopil, nemám Leadtek.

----------------------
thedark (39)|20.1.2006 20:43
takže takove moje zhodnocení, po přečtení jednoho níže uvedeného fóra:
Muj postup:
1) nahraji video do MJPEG AVI, kde nebudu nastavovat žádné pořadí snímků (pomocí PVR)
2) toto video sestříhám a převedu do MPEG-2 (pomocí Ulead VideoStudio 8)
3) toto video vypalim jako DVD-Video s tím,že tam někde u pálení nastavím jednou LFF a podruhe UFF

bude to aspon jednou fungovat?

A nevadí,že se mi to video v rychlých scénách trhá i při preview toho co leze do TV karty(nic nenahrávám)? Je to teda tím, že monitor zobrazuje oba pulsnímky zároven(ten jeden v čase t a druhý v čase t+1/50 s) a při rychlem pohybu je teda velký posun obrazu v obou půlsnímcích?
thedark (39)|20.1.2006 20:47
-> MIlosbb
Palírnu mam LG 4167 (PIF error neumí zjištovat)
Media Verbatim
Ten Direct burn podle mne funguje tak,že si během nahravaní udělá image na disku a na konci nahravání to vypálí na DVD. Takže je to o tom že nemusím provádět ješte authoring MPEG-2,ale hned po vypalení to mužu hodit do stolního přehrávače.
Ktěm jiným příčinám-když se seká obraz i v preview,tak to palírnou asi nebude...
Nasty_tvf (568)|20.1.2006 20:49
No, tak jak to popisuješ bych si nebyl jistej, že příčinou cukání jsou prohozený půlsnímky, ačkoli to jindy vždycky propaguju :-) .Tentokrát to škube i na pc monitoru - tak to bude něco jinýho, protože jinak to poznáš až na televizi :-(
thedark (39)|20.1.2006 20:55
-> Nasty...není to škubání na monitoru v preview tím,že ten monitor ty oba pulsnímky zobrazí součastně,jak jsem z mnoha zde uvedených článků pochopil. Dělá to v PVR i UVE 8, takže chybu jednoho můžu vyloučit.
StD (8612)|20.1.2006 20:56
To jsou zase "rychlé Colty". Proč si to nezkusit nejdříve nanečisto na HDD. Proč zrovna nějaký DirectBurn?? Tato funkce mne ještě u grabovacích programů nezaujala a asi nikdy nezaujme... :-E
Nasty_tvf (568)|20.1.2006 21:05
thedark
nevím, kecal bych, ale to by spíš bylo asi jako máznutý, než cukající se :-?
StD (8612)|20.1.2006 21:07
...no a to ještě tazatel nesdělil, jak se při tom vypalování chovají buffery...
Nasty_tvf (568)|20.1.2006 21:17
nevím, já bych to pálení za tím nehledal, pokud je to vadný pálení, tak to spíš přeskakuje o kus, kostičkuje atd. ale tu popisovanou závadu "cukání" si představuju jinak - no to je možná ten problém: Každej si pod tím představí to svoje. Každopádně, jak říká StD - nepálit rovnou, spustit z HDD a tím se jedna příčina dá vyloučit nebo potvrdit
StD (8612)|20.1.2006 21:19
Tak tak, step by step...
thedark (39)|20.1.2006 21:28
-no Nasty má pravdu...je to takové máznuté, ale když to pouštím do videa tak to OK,takže neco nezvládá asi ta TV karta...
- jen nevím-když to nagrabuji do avi MJPEG a bude se to sekat,tak na to nemám brat ohled a převest to na mpeg2 a na dvd-video,nebo už je to v tom okamžiku špatně?....už se do toho asi moc zamotávám, tak sorry za trapné chyby
- zkusim s tím neco udelat krok po kroku a zitra se ozvu
Nasty_tvf (568)|20.1.2006 21:33
Ještě možná zkus menší rozlišení na to zachytávání, ten 1800 Atholon možná úplně nestíhá :-?
StD (8612)|20.1.2006 21:37
...do Mjpegu to stíhat bude. Sám na něm teď dělám, vedlejší 2500 používám jen pro encodování. Na grab 1,54 GHz úplně stačí, má-li dostatečné místo na defragmentovaných rychlých HDD a nic v OS "nezaclání" (jako třeba LAN!)
nahled_310.jpg nahled_310.jpg
vlada (3470)|20.1.2006 21:38
thedark
Nahraj to MJPEGu a dej na WEB pár sekund záznamu s nějakým pohybem a cukáním. Já to zanalyzuju a řeknu Ti, co s tím je. Případně mi to pošli ne e-mail vladovi@atlas.cz a já to na WEB dám sám. Ale na víkend jedu na lyže, takže až v pondělí....

Mimochodem BFF/TFF musíš nastavit už při kompresi do MPEGu. Jde to sice ještě zpětně změnit, ale správně se to nastavuje už při kompresi.

StD
Jestli Ti TV karta nahrává BFF, tak to máš nějaký unikát. Můžeš mi poslat ukázku?
StD (8612)|20.1.2006 21:47
Vlada: já ji (TVkartu) provozuji pouze přes S-video vstup mimo tuner, a tudíž to bude asi halt tím, že si za zdroj mohu vybrat, co chci... :-E

P.S. I "hloupé" a pomlouvané Studio8 samo pozná, čím ho právě "krmím".
vlada (3470)|20.1.2006 22:23
StD
To je jedno, jestli krmíš chip daty z tuneru z s-videa. Tady jde o systém, jak se půlsnímky poskládají za sebe. Do karty lítají po sobě horní a dolní půlsnímky a od nějakého z nich je karta začne digitalizovat a v páru ukládat za sebe. Analogový signál tedy není TFF nebo BFF - jdou jeden půlsnímek za druhým a ani jeden neni první. Teprve až karta tím, jak je při digitalizaci spáruje dohromady určí, jestli je video TFF nebo BFF. A PAL karta ukládá (pokud není zmršená) vždy jako první horní půlsnímek. A protože už rovnou karta složí půlsnímky do snímku, nemůže s tím zachytávací SW vůbec nic udělat.
Přečti si kdyžtak tohle, pokud mému výkladu nerozumíš. Třeba Ti to pomůže víc.
StD (8612)|20.1.2006 22:28
Mě nepomůže nic. Já se řídím dříve uvedenou zásadou, navíc mi to na vstupu vždy ještě jednou potvrdí CPC, tak co bych měl řešit? Tady to o tom zřejmě není, ten tazatelův problem může mít ještě tisíc jiných příčin.

BTW: To "pořadí" jí určím zvolením zdroje/kodeku... zde je to o DV a patřilo by to o pár řádek níže.
thedark (39)|20.1.2006 23:08
Vlada: mne ten muj Unlead Video Studio detekoval sam ten signal z kamery jako LFF, takže se musím zastat StD; asi mám vyjímečný kousek :)

něco na web umistím...zkusím aj to nižší rozlišení
vlada (3470)|20.1.2006 23:33
thedark
Analogový signál přece není ani BFF ani TFF. Jde to jeden půlsnímek za druhým. Jak může UVS něco nadetekovat? I u digitálu to je pouze nějaký flag (značka), který navíc může být špatně. Pokud například nahraješ něco do DV kodeku, bude Ti počítač tvrdit, že to je BFF i když to je TFF. Nevěř v tomhle počítači, pouze svým vlastním očím :-)

Video z digitální DV kamery stažený přes firewire je samozřejmě BFF, aby nedošlo k nějakému nedorozumění.
Milosbb (889)|20.1.2006 23:40
thedark
- jen nevím-když to nagrabuji do avi MJPEG a bude se to sekat,tak na to nemám brat ohled a převest to na mpeg2 a na dvd-video,nebo už je to v tom okamžiku špatně?....

Skús grabnúť dve minúty bez kompresie do 768x576 alebo 720x576 a budeš vedieť, či nebude chyba aj v MJPEG kodeku.

-------------
vlada (3470)|20.1.2006 23:53
Milosbb
To není IMHO moc dobrý nápad, protože tu je velká šance, že to nestihne ukládat disk. Chtělo by to alespoň nějakou lehkou kompresi, třeba HuffYUV.
Milosbb (889)|21.1.2006 00:02
vlada
Bežne to robím, samozrejme nič nesmie bežať na pozadí, ani antivír. Hlavne na krátke klipy z domáceho videa je to maximálna kvalita. Žiadny kodek sa na to nechytá.

RGB 24, 768x576 no compresion, blended cliping(deinterlace) a to všetko dokonca na systémový HDD Seagate 40 GB :BB:

-----------------
vlada (3470)|21.1.2006 00:43
Milosbb
Blend? To mi radši ani neřikej. Ten když vidim, tak bych střílel :-R

HuffYUV je bezztrátovej kodek, takže kvalita je stejná jako nekomprimovaný video a má přibližně 3:1 kompresi.
Milosbb (889)|21.1.2006 08:37
vlada
Tak si skús zachytiť pár minút RGB 24 uncompressed a HuffYUV a porovnaj.
Inak s Huff-om som mal v compe problémy, tak som ho odinštaloval. Ale nezatracujem, možno je chyba vo mne.

----------------------
thedark (39)|21.1.2006 11:11
dobré dopoledne,
takže jsem provedl par testu, při kterých jsem video nagraboval do jednoho kodeku jak v LFF tak i UFF a pak pomocí toho Studia vypalil jako DVD-Video:

1) použil jsem Morgan MJPEG - na stolním přehrávači se hrozně škubal obraz
2) použil jsem nekompr. AVI-YUY2 - na stolním běželo podle mých přání,jen se občas zaškublo(asi vlivem rychlosti grabovani->nestihal PC+system.disk)
3) použil jsem Morgan MJPEG V3 - na stolním přehrávači to bylo něco mezi 1) a 2)...bezelo to jakžtakž ale škubalo se to víc jak YUY2 - opět nestihal PC

nejpěknější obraz byl tedy v 2), ale vzhledem ke kapacitním problémům(40 GB system disku) si to nemůžu dovolit. Na PC v DVD playeru se mi všechny rozmazávali ikdyž jsem měl zapnutou deinterlaci-automatickou.

Zajímavé,že v případě 2) jsem nepozoroval žádný rozdíl při pouštění DVDčka ve stol.přehr at jsem to YUY2 graboval jako LFF či UFF :-?


Má cenu tedy dávat na net ty moje nasnímané MJPEGy?
StD (8612)|21.1.2006 11:17
thedark: Ještě bych zkusil toho Morgana vyhodit a nahradit Pegasusem Mjpeg. U mne po určité době také začal blbnout (v. 3).
Ale i tak, máš tam nastaven Lock na None? Žádný Lock na Audio nebo Video...
thedark (39)|21.1.2006 11:40
StD:
hned to zkusím, jen doufam že nezlikviduji ten pasek v kameře...už je tak po 20 pušteny :-(
Ten Lock myslíš jako Hlavní proud? Ten jsem měl v PVR nastavený na Audio a ve VideoStudio jsem nic takového nenastavoval...
StD (8612)|21.1.2006 11:42
Tak, i to by mohl být onen pověstný "zakopaný pes"...

Master Stream = None
thedark (39)|21.1.2006 12:19
no nebude tomu věřit, ale ono to FUNGUJE :-)
Chyba byla v tom kodeku od Morgana, akorát se mi to tak pravidelně po 2 sekundách posekává na stolním DVD...
V PowerDVD je to pořád rozmazané aj když tam nastavím nějakou deinterlaci :-?


Btw: ten Pegasus se musí nějak zaregistrovat?Aby zmizely ty reklamní hlášky?
Nasty_tvf (568)|21.1.2006 12:43
ten Pegasus chce 30$, aby neházel ty reklamní hlášky :-)
StD (8612)|21.1.2006 15:53
...a nebo ho mít legálně v rámci třeba Pi Studia... :-E
thedark (39)|21.1.2006 19:56
no tak chyba byla v tom Morganově kodeku...s tím PIC MJPEG to jede.
Akorát se mi nikde v VideoStudiu nepovedlo najit ten MainStream, tak snad to bude nahravat synchronizovaně-zatím mám nejdelší nahrávku půl hodiny :-) - nebo se mi to musí pokaždé rozjet(audio od videa)?
StD (8612)|21.1.2006 22:22
Ten Master Stream se nastavuje v nastavení kodeku, nikoli SW.
thedark (39)|21.1.2006 23:13
hm, tak ho mám asi nastaveny na NONE, jelikož mi ten zvuk docela utíká...je možné že se během pul hodiny zaznamu do MJPEGu posune docela dost(tak 0,2-0,4 s) ?
iuvcr_250.jpg iuvcr_250.jpg
Nasty_tvf (568)|21.1.2006 23:19
klidně i o víc :-(
StD (8612)|22.1.2006 08:05
To může ovlivnit spousta proměnných "záležitostí" v systemu, počínaje třeba kvalitou zvukovky, zatížení CPU atd.
thedark (39)|22.1.2006 11:55
no zvukovku mam Live! ,tak snad to není takový šunt...ale je zajimavé že když jsem se dival v tom Unlead VideoStudiu na delku audia a videa,tak byly obe dve nachlup stejne...to je zase nějaká další mystifikace v softwaru od Unleadu? Zkoušel jsem tam něco jako v tom Vegasovy,ale zde se bohuzel posunovalo jak audio tak i video.
Asi ten video editor od Unleadu není nelineární :-((
thedark (39)|22.1.2006 13:26
tak jsem z toho jelen :-)
Podle navodu (na zmenu sample rate u zvuku) jsem se dival ve VirtualDubu na delky Audia a Videa a jsou skoro stejne(viz obrazek). Ta odchylka ve zvuku byla daleko větší než 5ms.
A taky je zajímavý fps videa :-?
To vypadá jako bych to měl zamknuté na audio,ale jelikož nepasují časové okamžiky audia a videa, tak nevím.

Taky nejsem schopen porovnat souhlasnost audia a videa v puvodním MJPEGu-procesor nestíhá dekodovat tento velky objem dat.
vlada (3470)|22.1.2006 18:36
StD
Master stream se nenastavuje v kodeku, ale zachytávacím programu \/

thedark
Zkus tohle počíst: http://jech.webz.cz/tv2.php a http://jech.webz.cz/deinterlace.php. Snad Ti to pomůže, řekl bych, že v tom máš pořád ještě dost zmatek. Pokud můžeš, hoď někam ty ukázky.

Milosbb
Evidentně chyba mezi židlí a počítačem :-) Bezztrátový kodek má už z principu úplně stejný obraz jako nekomprimovaný zdroj. Možná zlobily konverze barev RGB -> YUY2 je samozřejmě ztrátová konverze. Dalo by se dokonce možná mluvit o jednoduché ztrátové kompresi.