Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kvalita záznamu z TV karet

Karell (45)|12.7.2004 12:53
Jako skoro každý jsem prošel obdobím nahrávání VHS kazet, ale jejich kvalita už nestačí, hlavně poté co jsem si zvykl na DVD. Tak bych to rád vyřešil buď pomocí DVD rekordéru nebo pomocí TV karty do počítače. Chtěl bych spíš nahrávat než mít alternativní televizi, odstřihovat reklamy, začátky a konce, a v případě seriálu to celé pospojovat. Archivaci si představuju na DVD discích, které bych chtěl přehrávat zejména na stolním přehrávači. DVD rekordéry jsou zatím dost drahé (aspoň ty lepší s HDD), karta do PC vypadá proto velmi lákavě za cca 2-4 tis. Kč. Pročetl jsem starší příspěvky, kde mě zaujala občas zmiňovaná rada typu "na kvalitní záznam TV je lepší něco jiného než TV karta do PC". Jak je to tedy opravdu s kvalitou záznamu z TV karty? Dá se to s něčím porovnat? Třeba když budou v TV vysílat film, který si zaznamenám pomocí karty v PC v plném rozlišení mpeg2 a pak ho porovnám s tím samým filmem vydaným na DVD? díky za Vaše zkušenosti!!
Ivo Mašek (10205)|12.7.2004 13:15
Dá se to s něčím porovnat? Třeba když budou v TV vysílat film, který si zaznamenám pomocí karty v PC v plném rozlišení mpeg2 a pak ho porovnám s tím samým filmem vydaným na DVD
Neporovnatelné!!!
Jestli se chceš věnovat pouze (nebo většinou) nahrávání a to ještě v kvalitě pro DVD, tak tudy cesta nevede. To zatím tv-karty v požadované kvalitě neumí. Jinak to bude vypadat, až bude digitální vysílání a k tomu uzpůsobené tv-karty. S rozmanitým softwarem se ti to potom povede.
V současné době je tv-karta vhodná, jako druhá televize a je také vhodná pro občasné nahrávání např. dokumentů, apod.
ViKinG (793)|12.7.2004 13:19
Karell: ono by stačilo, kdyby si se podíval na starší příspěvky o tomtéž.
TV karta analog = záleží na kvalitě příjmu, ale i při výborné je záznam vhodný tak maximálně na shlédnutí a vymazání. Srovnání s lisovaným(kvalitně zpracovaným) DVD-Video nepřipadá v úvahu resp. je řádově horší.
DVB-T karta zatím pouze zkušební provoz, nízký bitrate, občasné problémy (počasí, rušení dalšími externími vlivy atp.)
DVB-S drahé, Czechlink neobsahuje Novu a na DVD-R (4.3GB) se nevejde 90+min film, ale výsledek lze obvykle srovnávat s DVD-Video (co se týká kvality videa)
Vše je mnohonásobně probráno ve starších příspěvcích...
jojto (865)|12.7.2004 13:24
"Vsetko ine len Tv kartu nie" :-D
Ta je dobra tak akurat na sledovanie TV ( na monitore) a archivaciu Telenoviel :-D
Ci budes mat SAA alebo BT cip, kvalita je uboha a to nehovoriac o problemoch s vypadkami snimok, skreslenym zvukom a v najhorsom s kompatibilitou hardweru ....
Nepomoze Ti ani kvalitny signal ani FULL PAL a MPEG 2. S DVD sa to neda porovnat. Radsej zostan pri tej VHS :-D

ONO urcite sa najde niekto kto TV kartu (za 2 litre) povazuje za super volbu, vzhladom na moznosti. Su aj nenarocny uzivatelia :-D :BB:
Karell (45)|12.7.2004 13:38
S tím srovnáváním s DVD jsem to přehnal, já vím. Na možnost záznamu s opravdovou kvalitu si budu muset počkat až na digitální vysílání. Měl jsem to formulovat jinak, třeba takto: Když sleduju běžné (nikoli digitální) vysílání TV s kvalitním signálem a nahraju ho na VHS, je kvalita viditelně horší (TV 72 cm uhlopříčka). Rád bych nahradil VHS digitálním záznamem z TV karty a to v kvalitě, která bude o poznání vyšší a bude srovnatelná s přímým sledováním na TV s 72 cm uhlopříčkou. Tedy posun ke kvalitě, jakou sleduju při přímém vysílání. Dokáží to současné TV karty do 4 tisíc nebo jsem z laciného kraje??
ViKinG (793)|12.7.2004 13:47
Karell: pochop, že cena TV karty se odvíjí od renomovanosti výrobce a množství šuntu co ti přibalí do krabice. Všechny digitalizují stejně špatně a navrch některé mají velké problémy při instalaci. Pitomec tady donekonečna opakuje z h***a bič neupleteš a má (v tomto případě určitě) pravdu. To můžeš rovnou zůstat u VHS (lépe u S-VHS ET).
Karell (45)|12.7.2004 16:36
Díky, trochu jsem popátral ve starších příspěvcích. Jestli to správně chápu, tak problém je hlavně v kvalitě A/D převodu. Často se diskutuje o převodníku canopus ADVC 50, jeho cena není až tak vysoká a kvalitu si většinou pochvalují. Když bych použil jako tuner něco mimo PC (TV, videorekordér) a to napojil na tento A/D převodník a uložil na HDD, byla by kvalita už slušná?
vv (47)|12.7.2004 17:41
Ta kvalita TV karty je urcite lepsia, ako kvalita VHS, ale je to podstatne viac problemov. Ale vysledok je lepsi a hlavne moznost upravy, filtre a pod.
karepola (3)|12.7.2004 17:51
Pekny den,

lisi se nejak obecne kvalita, kdyz nahravam na karte primo z anteny
a nebo si nejprv nahraji na videu SVHS zaznam a pak to pomoci
SVideo konektoru a teze karty prevedu do pc?
vv (47)|12.7.2004 18:20
To urcite. Ked raz znizis kvalitu, tak naspat ju uz nevratis. Najskor do PC a potom trebars na VHS.
karepola (3)|12.7.2004 20:34
Spatne jsem se zeptal. V tomto tematu se pise, ze TV karty maji horsi obraz nez vidim na bezne TV. Me by zajimalo, jak nejlepe pomoci TV karty si nahrat film na digitalni medium. Bud
1) Nahrat z anteny primo na TV karte (vyuziti tuneru na karte)
2) Nahrat z anteny na SVHS video a pak pomoci SVHS vstupu na karte prevest do pocitace (vyuziti tuneru ve videu).
Kdyz si promitnu nahrany film z pocitace na TV, tak ktery z uvedenych bodu mi prinese na BEZNE TV lepsi obraz?
Ivo Mašek (10205)|13.7.2004 07:07
Obraz na monitoru z TV-karet je lepší, než obraz na běžné TV. Je to dáno jiným řádkováním. (ovšem, není klasická televize, jako klasická televize, a to už vůbec nemluvím o plazmové obrazovce).
Stano_tvf (504)|13.7.2004 08:40
Kvalita zaznamu ani pri DVD rekordere urcite nedosiahne kvality lisovanych DVD, ale urcite je podstatne lepsia ako pri zazname na VHS.
Skusal som AVer TV Box 5 a kvalita zaznamu je velmi dobra. Predsudky o kvalite TV kariet pochadzaju vacsinou z cias roznych kombinovanych kariet AllinOne, kde sa hromadili moznosti na ukor kvality. Pri jednoucelovych kartach ( TV tunery) to uz celkom neplati. Treba si to odskusat, kazdy ma ine naroky na kvalitu. Pitomec napr. neuznava ani DVD (jedine DV :-D ), pre niekoho je DVD vrcholom kvality.
V niektorych firmach taketo PCI alebo ext.boxy - TV karty na 1-2 dni aj zapozicaju.
Co sa tyka kvality digitalneho vysielania, osobne si myslim ( a nie som sam), ze ide iba o reklamny humbug. Je to ako pri porovnani analogovych a digitalnych satelitov. Pri analogovych mozem mat aj zasumeny signal, pri digitalnych ho bud mam kvalitny alebo nemam.
Ale je ten kvalitny skutocne kvalitou porovnatelny s kvalitou kvalitneho analogoveho signalu? Asi tazko. Vidno to temer pri kazdej stanici pri nizkych datovych tokoch. Nakoniec, aj vacsiny sucasnych analogovych vysielani je uz sprznena v studiach, kde ho robia v digitalnej podobe a iba pred vysielanim prevedu do analogovej formy. Zname poskakovanie zvislych linii pri rychlych pohyboch kamery a pod. Skutocny dovod je absolutny nedostatok volnych frekvencii v analogovych vysielacoch.
Takze moj zaver - pri kvalitnom analogovom signale a kvalitnejsom TV tunery (3-4 t.) urcite stoji za to odskusat si to priamo do mpeg-2, samozrejme s datovym tokom aspon 6000. ( to je skoro 2-nasobok dat.toku, akym vysielaju satelity UPS/CL). :-E . Bude to urcite kvalitnejsie ako VHS.
Stano_tvf (504)|13.7.2004 08:57
Este dodatok, co tak skusit vyuzit tuner z videa ? Nenahravat na pasku, ale z kompozitneho (resp.s-video) vystupu videa to pripojit priamo na vstup napr. ADVC-50. Kvalita tunerov vo videach ( napr.Panasonic) je zrejme lepsia ako u TV kariet, kvalita ADVC-xx je tiez znama.
Takze aky problem? Za predpokladu kvalitneho vstupneho signalu je jedinym obmedzujucim faktorom kvalita kompozitneho signalu, ktory je menej kvalitny ako napr. s-video (s-vhs). :BB:
Stano_tvf (504)|13.7.2004 09:14
Aver TV HW encoder - profesionálnu televíznu kartu vybavenú HW chipom pre MPEG-2 nahrávanie. Je vybavená všetkými vlastnosťami TV a FM kariet pričom navyše umožňuje nahrávanie MPEG 1/2/4 súborov bez záťaže procesora. Nie je potrebná zvuková karta. Podporuje Aver Time shift. Obsahuje composite a S-video vstupy.
Pitomec (10211)|13.7.2004 09:42
Karell: Jestli čekáš na digitální vysílání, tak naprosto zbytečně - jednak už existuje v podobě DVB-S a druhak: dokud budou filmy vysílány od TV společností ve sračkoidním Pan&Scan (a ne v 16/9), tak pořád na TV obrazovce uvidíš akorát "půlhlavy", což je dobrý tak akorát na nas*ání, ale rozhodně ne na archivaci... Kromě toho zvuk stereo (v tom lepším případě) taky není nic moc...
Takže radši filmy kopíruj z lisovaných DVD nosičů a pro záznam z TV vysílání si kup S-VHS ET videorekordér s TBC - pak ti můžu garantovat, že nepoznáš rozdíl mezi vysíláním a záznamem (navíc ušetříš čas s nějakým papláním se v PC...).
Karell (45)|13.7.2004 11:19
Pitomec: souhlas s tím, že co vyšlo na DVD je nesmysl shánět jinak. Mě jde o to, že v TV se vysílá to, co jinak neseženu. Například přírodopisné a cestovatelské seriály nebo historické dokumenty. U těch bych chtěl záznam v kvalitě, která nezhoršuje kvalitu toho co přijímám na TV (analog). Co bude až bude digitální vysílání běžné a se solidním datovým tokem teď neřeším. S-VHS je po stránce kvality dobré, ale vadí mi zaznamenávání na magnetický nosič a špatné následné zpracování. Taky bych takový rekordér musel nejdřív koupit a za ty peníze (odhaduju tak 8-12 tisíc) doufám seženu minimálně stejně kvalitní digitální řešení. Proto se pídím u zkušenějších po kvalitě TV karet do PC nebo po variantě se samostatným převodníkem (třeba ten canopus).
Stano: K tomu co píšeš v příspěvku z 4:40 pm: Ten TV tuner za 3-4 tisíc, to máš na mysli třeba nedávno zde recenzovaný Hauppauge WinTV PVR 250 anebo ten co uvádíš - AVer TV Box 5? S tím datovým tokem je to jasné, nepočítám , že bych na výsledné jednovrstvé DVD dal více než 1,5-2 hodiny. Jinak díky za konkrétní zkušenost :-)
Anonymous (825)|13.7.2004 12:50
TV karty mají plochej obraz, chybí detaily. V porovnání je poznat rozdíl.
Využití vidím především v nahrávkách dokumentů a různejch žbleptů.
Karell (45)|13.7.2004 13:41
Bullback: ...TV karty mají plochej obraz, chybí detaily. V porovnání je poznat rozdíl....
Mluvíš obecně nebo máš konkrétní zkušenost? A pokud máš konkrétní zkušenost, tak pls s jakou kartou? Rád bych věděl, jestli nesouhlasíš se Stanem.
A jaké řešení bys zvolil ty - koupit externí převodník (třeba k tuneru ve VHS rekordéru) nebo rovnou DVD rekordér?
Stano_tvf (504)|13.7.2004 14:14
Bullbach, to maju na prvy pohlad 100Hz TVP tiez.
Pitomec (10211)|13.7.2004 14:39
[quote=Karell]S-VHS je po stránce kvality dobré, ale vadí mi zaznamenávání na magnetický nosič a špatné následné zpracování. Taky bych takový rekordér musel nejdřív koupit a za ty peníze (odhaduju tak 8-12 tisíc) doufám seženu minimálně stejně kvalitní digitální řešení.[/quote]

Záznam na magnetický nosič je velkou výhodou, protože desetiletí praxe jasně prokázaly, že i záznam po 20-ti letech je normálně k použití (což se u optickýho nosiče někdy nedá říct ani za 2 měsíce od vypálení...).

K tomu zpracování: nějak jsem nepochopil, co chceš vlastně zpracovávat...? To už za tebe snad udělal střihač toho pořadu, ne?

Za 8-12t. seženeš akorát tak A/D převodník do DV formátu (což je sice dobrý digitální řešení, ale jaksi mu chybí ta pointa v podobě archivace neboli "Kam s ním", t.j. kam s nagrabovaným záznamem, když optický nosič a vůbec celý DVD se shitoidní pakompresí nestojí za nic...).
Karell (45)|13.7.2004 15:41
Pitomec: otázka dlouhodobé stability záznamu u magnetické pásky a vypalovaného DVD je diskutabilní, neřekl bych, že vypalovaná DVD jsou na tom tak zle (jak rezolutně píšeš) v porovnání s magnetickým páskem. I když jsi určitě větší praktik a máš bohaté zkušenosti, nemůžeš popřít, že magnetický záznam přecijen stárne a je náchylný na poškození magnetickým polem. Nuly a jedničky na vypalovaných DVD mají u slušných médií zatím obtížně předpověditelnou životnost (existují krátce a simulacím opotřebení nelze stoprocentně věřit), rozhodně však delší než pár měsíců. Poskytují ale nezhoršující se kvalitu záznamu a lze předpokládat, že za pár let si desítky (nebo i stovky) vypálených DVD překopíruju na levné, dlouhodobě stabilní, kvalitní a vysokokapacitní médium. U magnetického pásku mě nic jiného než pomalé umírání nečeká.
Co se týká "zpracování" tak mám na mysli ořezání začátku, konce a reklam. Druhá věc, která mě zajímá, je pospojování více dílů seriálu na jedno DVD, abych třeba z šestidílného seriálu v TV po půl hodinách sestavil dvě DVD po třech dílech. Jinak pro mé oko stačí zpracovávat TV vysílání kvalitou DVD, tj. max. 120 min na jednovrstvé DVD.
Ivo Mašek (10205)|13.7.2004 16:09
U magnetického pásku mě nic jiného než pomalé umírání nečeká.
Hodím otázku k diskuzi: V televizi můžeme i dnes shlédnout filmy z 30-tých let. Kvalita není rozhodně špatná.
Je to uložené na pásku, nebo na CD / DVD ?
Karell (45)|13.7.2004 16:18
Ivo Mašek: To je teda dost těžké téma. Ať už jsou uložena na čemkoli, rozhodně ne na VHS kazetě. A pokud jsou na magnetických páscích tak určitě na speciálních pro dlouhodobou archivaci a byly tam nahrány určitě dlouho po válce (Hitlerově). Pamatuju si ještě z dávnějších dob, že kvalitní studiové "HIFI" magnetofony měly širší záznamovou stopu a pochopitelně nahrávaly s vyššíma rychlostma než běžné tape decky. A pochopitelně měli i tlustší pásek - víc vydržel (nejen kvůli těm rychlostem) a míň hrozilo prokopírování magnetického záznamu.
opek (1)|13.7.2004 17:57
Měl jsem doma zapujčenou TV kartu Pinnacle PCTV Pro (ovl.5.50)
Porovnával jsem nahrávku z této karty a s novým modelem stolního DVD rec.(Philips HDRW 720) a obraz z TV karty je nesrovnatelně lepší (údajně jsou nové výrobky tohoto druhu od Plilipse na tuneru ošizeny...)
Jediný takový větší problém mám, že po asi tak 30 minutách se začne rozcházet zvuk s obrazem a nepřišel jsem na to co s tím....
Pokud zná někdo na toto odpověď, předem děkuji.
MARTIN
Pitomec (10211)|13.7.2004 18:06
Karell: Záznamy na VHSkách jsou i po 20-ti letech normálně k přečtení a jediný nedostatek je samotná nahrávka z té doby, která už tehdy nestála za nic. Takový ty názory o prošumění/zašumění/vyšumění u magnetických nosičů jsou akorát k zasmání - běž se zeptat někam do TV, na čem všechno archivují... (odpovědí ti bude analogový Betacam).
Kromě toho i páska dokáže uložit data (DV) a tady bych na životnost vsadil 100:1 oproti páleným DVD nosičům. Samozřejmě, že i kopie DV>>DV je pořád 1:1, t.j. bez ztráty kvality. A dostupnost je i obyčejným smrtelníkům. Není tedy co řešit.
StD (8612)|13.7.2004 18:51
Martine, mimochodem, mám také PCTV Pro a apriori s tunerem Philips a obraz jak vínko... Mohl bys případně naznačit, jakou teplotu má tvůj grabovací HDD, když nastává opožďování zvuku za obrazem, eventuelně také co máš za zvukovku? Máš vypnutý opožděný zápis na HDD a prioritu PCTV nastavenu na High? Dej když tak SZ a zkusíme to nějak rozebrat. Servus!
Ivo Mašek (10205)|13.7.2004 19:13
Přesně k tomu jsem chtěl Karlla dovést.
Stano_tvf (504)|13.7.2004 22:04
Pitomec, Ivo M., ako mozete porovnavat studiove archivacne pasky ( este k tomu Betacam) s komercnymi VHS paskami, vacsinou oznacenymi "for daily use" :(( . 240-min.komercna VHS stoji 50-70.-, 60-min. VHS urcena pre archivaciu stoji cca 200.-. Este vybalte zivotnost datovych pasok IBM alebo HP a bude to super.
Ivo, filmy pre pamatnikov s Novym a Mandlovou asi tazko boli robene na Betacam. :-E . Po dost nakladnej rekonstrukcii boli pre par rokmi prepisane na pasku, urcenu na archivaciu.
Pred tyzdnom som sedel v jednom TV studiu s 3 Betacamami a technici spekulovali, co s tym. Bezna paska BETACAM ( dobre citas, Pitomec) pri beznom pouzivani (strih, pripadne vo vysielacom Betacame opakovany posuv dopredu/dozadu podla riadiaceho PC, playlistu, TC atd.) im v nezmenenej kvalite vydrzi 5-10 kompletnych prepisov relacii! Nevies nahodou preco sa v poslednej dobe zacinaju nahradzovat tieto pasky (nie archivacne) "diskrekordermi" a pod.?
Pitomec (10211)|13.7.2004 23:16
Stano: Tak za prvé - i v TV profi sféře je celá řada archivních materiálů na VHS páskách a normálně se používají.

Filmy s "Novym a Mandlovou" jsou nepochybně v originálu na filmovém pásu, ale žádná TV stanice tento materiál nemá k dispozici a všichni čerpají pouze a jen z analogové Bety, na kterou jsou původní záznamy přepsány... :-E

Běžná (což je poněkud zavádějící pojem, protože se nejedná o masové rozšíření) Betacam SP páska vydrží tolik přepisů, že můžeš jenom mlčky závidět a žádný nahrazování nehrozí! Možná TA3 tam cosi mastí v MPEGu, ale to rozhodně není nějaký měřítko technickýho pokroku (a časem to dopadne stejně jako VTV nebo LUNA...).
Anonymous (825)|15.7.2004 12:48
[quote=Karell]Bullback: ...TV karty mají plochej obraz, chybí detaily. V porovnání je poznat rozdíl....
Mluvíš obecně nebo máš konkrétní zkušenost? A pokud máš konkrétní zkušenost, tak pls s jakou kartou? Rád bych věděl, jestli nesouhlasíš se Stanem.
A jaké řešení bys zvolil ty - koupit externí převodník (třeba k tuneru ve VHS rekordéru) nebo rovnou DVD rekordér?[/quote]

Mluvim o kartách či zařízení co jsem měl.Problém jsou nekvalitní DA převodníky i AD. Obraz z DVD přehrávače je daleko horší (pložší) než z přímo z TV, tak vypadá i televizní karta (dobrá TV katrta).

A řešení ...., pro nahrávání filmů bych volil VHS nevbo S-VHS, pro občasné nahrání dokumentu či pár minut z TV (nějaký ten blaf) volím televizní kartu.
vv (47)|15.7.2004 13:02
To:Pitomec
S tou televiziou si to trochu prehnal.
Ja robim vyse 20 rokov v TV a nieco o tom viem aku ma trvacnost magneticky zaznam.
Archiv je klimatizovany a aj tak to nestaci. Uplne stare veci su na filme a ked idu do vysielania sa prepisu na pas a tak sa vysielaju. Novsie veci /70-80 roky/ boli na AMPEXoch a neskor na SONY pasoch. Cely rok , okrem normalnej vyroby, sa stale dokola prepisuje archiv, aby vydrzal aj pre dalsie generacie. A je to robota na zaplakanie. Clovek musi obehat vsetky stroje, aby to mohol vobec zhrat. Potom sa to prepise na novsie formaty /BETACAM/.
Ale vsetko je len otazka penazi. Keby ich bolo dost, tak na pasky by sme uz zabudli.
Betacam je pokrok len vo velkosti, ale inac je to stale paska a v spravodajstve to vydrzi max par mesiacov. 3-4 kopia beta-beta uz stoji za prt.
A ta archivacia na VHS to je na smiech.
Ja teraz doma davam stare VHS na CD, lebo po 5 rokoch su pasky zaryhovane zasumene a pod.
TA3 robi na HDD lebo je to najnovsia televizia. My sa na to chystame, ale su to velke peniaze. Hovori sa , ze asi o rok.
Pitomec (10211)|15.7.2004 14:46
vv: V TV se před Betacamem používal U-Matic, 1"C formát a další, což jsou všechno magnetické záznamy. Celá řada záznamů je z různých důvodů i na VHSkách a podle zkušenosti z ČT je to po 20-ti letech normálně k přečtení (a to podotýkám, že žádné přetáčení v průběhu let, ani jiné úpravy s tím nikdo nedělá).
Pokud se podívám na svoje vlastní nahrávky, tak po 10-ti letech jsou normálně použitelné a žádný náznak šumu absolutně nehrozí. Tím neříkám, že to vydrží věčně, ale rozhodně je to dobrý důvod, abych bral magnetické médium jako jasnou jedničku v archivaci (zvlášť, když zapisuju 1 a 0 v podobě DV formátu). Dalším důvodem je taky to, že na optické médium tu VHSku nikdy neuložíš bez ztráty kvality - encodér do MPEG-2 za milión nemáš a s nějakou free sra*kou z netu akorát archivuješ fialovo-kostičkovaný mazaniny. Snad by se mohl DV formát uložit na optiku, ovšem... na DVD médium se vleze 24 minut (na CD 3 minuty) a životnost DVD/CD nosičů je s hodně velkým otazníkem...
Páska je prostě páska a i když se může přetrhnou apod., tak je mnohem snažší z ní dostat aspoň něco (což je u optiky vyloučeno - buď všechno nebo nic a zůstane akorát tácek pod pivo...).
vv (47)|15.7.2004 15:25
Sme sa tu zacali bavit o profi TV, nie?
To mi nechces nahovorit, ze CT vysiela z VHS? :OO
Ty v tej televizii robis?
Pitomec (10211)|15.7.2004 15:44
vv: Já sem nikde nepsal, že ČT vysílá z VHS, ale pouze to, že VHSky má v archívech (něco se už ani jinak bohužel nedochovalo, např. záznamy různých menších divadelních představení nebo rozhovory s dnes již nežijícími herci) a jsou i po 20-ti letech normálně k přečtení.
vv (47)|15.7.2004 16:40
A ja som pisal aky je stav archivov v TV na pasoch.
Kazdy zaznam ma svoje vyhody aj nevyhody, ale buducnost nie je v paskach.
Je to ako debata, ci je lepsie LP alebo CD
Podla teba LP, podla mna CD.
Mike (617)|15.7.2004 17:28
Tedla podle myho nazoru magneticky zaznam ma vyhodu jedine v tom, ze to za 20 let na 100% prectes, ale kvalita urcite trpi, to sena oddiskutovat, myslim, ze je tady zbytecny se bavit o casovym meritku 20 let, za 20let prectes dobry CD nebo DVD taky, ale co treba lisovany disky? ty vydrzi temer vecne, protoze zadne starnuti barviva nehrozi. Problem je jedine v tom, ze se to na to musi ukladat komprimovane, coz sice nevadi pro zaznam poradu pro dalsi vysilani, ale vadi to pro dalsi zpracovani, doma si taky muzes zrchivovat sestrihany zaznam na disk, s ktreym ale uz nikdy nic delat nebudes, nebo si nechas treba DV kazety s nezestrihanym zaznamem, ja bych ale za ne za 50 let ruku do ohne nedal, protoze rezervy v zaznamu jsou dost maly - bude tam za 50 let vubec neco? Dneska se vsechno dava na betacam hlavne z toho duvodu, ze je to zavedeny a cele zpracovani je bezproblemove, ale bude to platit i za 20 let? To do toho nasi synove budou kopat a rikat - co je to tu za hroznou kazetu, proboha na co to nahravali? Tak se na to taky musime divat, pracovat s tim, co je, ty stary zaznamy z 30 let jsou trvanlivy z toho duvodu, ze se natacelo na celuloid, ktery starne daleko min, nez analogovy zaznam - porovnej nejaky film s burianem a pak neco ze 70 let - tak ten zaznam ze 70 let jednoznacne prohraje (kdyz pomineme kvalitu puvodniho zaznamu), protoze se to utapi v sumu, nebo se podivej v nedeli bezi na Nove profesionalove, coz neni zase tak stary a porovnej to s nejnovejsima serialama, ta kvalita je otresna - analogovy zaznam starne a to se neda poprit. Co se tyce celoverernich filmu, tak nas spasi jedine to, ze se to toci na celuloid, ktery je trvanlivy ma i lepsi rozliseni a dynamiku

ja to beru takhle - jstejne jsou ty vsechny pristroje, co pouzivame, komercni sra**y, tak co bysme od toho chteli?

k puvodni otazce - TV karty nejsou zase tak na hovno, necha se s nima poridit docela slusny zaznam, problem je v tom, ze se to neda pouzivat misto videa - obsluha je horsi, protoze do videa strcis kazetu a macknes REC, u Tv karty musis nabootovat, spustit nejakej program, nahrat a co pak s tim? ulozit se to nikam neda, protoze na 1 DVD se celej film stejne nevejde, takze leda na dve, ale ty prace, nezle odjet na dovolenou a nechat to s jistotou nahravat, protoze na to proste neni spoleh, kdezto na video jakz takz je
Anonymous (825)|15.7.2004 18:53
[quote]nebo se podivej v nedeli bezi na Nove profesionalove, coz neni zase tak stary a porovnej to s nejnovejsima serialama, ta kvalita je otresna - analogovy zaznam starne a to se neda poprit.[/quote]

Není starý, na porovnání s filmem který nebyl točený na klasický film to ujmou je jenomže dneska se krimi seriálky netoči na klasiku a v tom bude ten rozdíl, ve skenovaní.
Pitomec (10211)|16.7.2004 08:14
vv, mike: Pásky se používají v TV branži celá desetiletí a budou se používat i nadále. Když někomu v TV navrhnete CD nebo DVD, tak se vám akorát vysmějí a budou si ťukat na čelo... :-)

vv: Nesrovnávej LP vs. CD, ale CC vs. CD - a tady zjistíš, že CC je prakticky všude (věže, autorádia, přenosné přístroje atd.) a CDčku se nepodařilo CC vytlačit z trhu.
Co se týká DV vs. DVD, tak tady nemá DVD prakticky vůbec šanci - v profi sféře na to netočí vůbec nikdo a u amatérů jsou kamery s DVD záznamem pouze nepodstatným výstřelkem, bez další perspektivy.
DVD je dobrý jako výsledný produkt, ale v řetězci kamera>>střižna>>vysílání nemá naprosto žádnou naději na úspěch.
Stano_tvf (504)|16.7.2004 09:23
Pitomec, tak v tomto sa podla mna mylis. Kopa TV studii uz ma zaznamy na HD v komprimovanom tvare (digitalny zaznam) a dekoduju sa samozrejme HW dekoderom az "cestou" na vysielac. Spolu s prevodom na analog.
Ako vysvetlis (pisal som to uz minule) napr. znamy fakt, ze niektore programy TV Prima, Markiza atd. maju neprehliadnutelne znamky digitalnego zaznamu, hlavne doslova poskakovanie zvislych linii pri rychlom pohybe kamery v horizontalnom smere? Podoba sa to efektu pri prehodeni poradia polsnimkov A a B pri encodovani.
Pri ciste analogovom zazname (Betacam SP) je to vylucene.
Ivo Mašek (10205)|16.7.2004 09:40
Dávám návrh. Napiš email do studií Barandov, na čem že to uchovávají. Určitě ti odpoví (nevidím důvod, proč ne), a bude vše jasné. Tohle to jinak nevezme nikdy konec.
Mike (617)|16.7.2004 09:54
No ja souhlasim s pitomcem, ze se pasky budou pouzivat jeste hodne dlouho, ale zalezi taky dost na typu poradu, kdyz se toci serialy, tek puvodni zabery se taky archivuji a bude to ve formatu, kterym se to tocilo (DVCAM, DVCPRO), zatim asi ty placky hrozit nebudou, ale v budoucnu se vysledek, tedy vysledny film, serial bude archivovat na necem jinem (DVD), to je nezadrzitelny vyvoj, vsechno uz bude digitalne, coz zaruci, ze se to muze kazdych 5 let prekopirovat na neco jinyho bez ztraty kvality
navic to DV, ktery mi pouzivame taky asi moc nevydrzi, proto se pouzivaji DVCPRO atd., ktery maji sirsi stopu a rychlejsi posuv, takze rezerva je tam daleko vetsi

kdyz uz se bavis o CC, tak podle mne uz je to mrtva technologie, co se tyce mne, tak prehravac mam uz jen v aute, protoze tam bylo, ale moje dalsi auto uz ho rozhodne mit nebude, skoro vsechna novy auta se uz prodavaji s CD prehravacem, akorat si musis priplatit, coz je podle mne jen tahani penez z nas chudych pozemstanu, domu mi uz zadny prehravac ani rekorder nesmi
co se tyce LP, tak je na tom lip, ale to zase trpi prehravanim, protoze se opotrebovava, takze zlaty CD a DVD, ktery si muzes kazdy rok prekopirovat na novy medium a mas 100% kopii bez ztraty kvality, kdyz uz se nekdo boji, ze to za 20 let neprecte

DV s DVD nesrovnavej, DV je pro strih, DVD pro konecny produkt, to ze se delaj DVD kamery je jen pro lenochy, ktery to stejne nikdy strihat nebudou a ten nahrany disk jen strci do supliku

bullback: tim chci jen rict, ze u analogoveho magnetickeho zaznamu to casem utrpi dost, samozrejmne ze dnes je to na digitalu a kdyz se to jednou za cas pretoci na jinou kazetu, tak to kvalitu neztrati zadnou, v tom je ten rozdil, muzeme byt jen radi, ze uz se analog nepouziva, nemluve o tehdejsim strihu, kdy se to kopirovalo na strihovych systemech sem tam a taky utrpelo tu uz pri strihu, coz uz dneska diky DV taky neni pravda
Stano_tvf (504)|16.7.2004 10:17
Ivo M., Barrandov je, ak sa pamatam, filmove studio a nie TV studio.
Nepochybujem ze maju v klimatizovanych priestoroch originaly na celuloide, takisto nepochybujem o archivovanych originaloch v TV studiach na paskach (Betacam).
Nemam doma klimatizovane priestory, ani DV kameru, archivujem klasicke VHS a kazdym prehratim mierne utrpi kvalita. Tomu chcem zabranit, pre obcasne pozeranie je podla mna urcite vyhodnejsie nahrat to na DVD ako prehravat originalnu pasku spred 15-ich rokov.
O tom zacala tato debata, nie o tom ci v CT archivuju a na com. To mi je v podstate "u prde...". :-E
Pitomec (10211)|16.7.2004 10:23
[quote=Stano]Pitomec, tak v tomto sa podla mna mylis. Kopa TV studii uz ma zaznamy na HD v komprimovanom tvare (digitalny zaznam) a dekoduju sa samozrejme HW dekoderom az "cestou" na vysielac. Spolu s prevodom na analog.
Ako vysvetlis (pisal som to uz minule) napr. znamy fakt, ze niektore programy TV Prima, Markiza atd. maju neprehliadnutelne znamky digitalnego zaznamu, hlavne doslova poskakovanie zvislych linii pri rychlom pohybe kamery v horizontalnom smere? Podoba sa to efektu pri prehodeni poradia polsnimkov A a B pri encodovani.
Pri ciste analogovom zazname (Betacam SP) je to vylucene.[/quote]

Tady se mýlíš (a hodně) ty sám - např. ČT odbavuje vše v Betacamu a že koncový uživatel vidí kostičky, je důsledkem pouze toho, že signál jde v MPEG-2 na satelit a z toho satelitu pak stahují signál i terestriální vysílače a retranslační stanice. U Novy se zase místo satelitu používá ATM (distribuční pozemní trasa v MPEG-2, mimochodem s datovým tokem 6Mbps). Takže výsledek je ovlivněný jen a pouze distribucí a nikoliv zpracováním v samotné TV. Ještě podotýkám, že tento výše uvedený MPEG-2 je MP@ML (4:2:0).

Co se týká zpracování a odbavování v MPEG-2 přímo v TV studiích, tak toto používá např. TA3, ovšem MPEG-2 je 4:2:2 a jedná se o něco jiného, než u distribuce! A mimochodem - každá TV stanice si odvysílané záznamy archivuje (dokonce ze zákona po určitou dobu musí) a hádej na co...? (nápověda: na pásku) :-)
Pitomec (10211)|16.7.2004 10:31
mike: Na DVD se nikdy nic archivovat nebude (stejně tam data vydrží pár měsíců :-E ) a jak dokládá historie, tak s optickým záznamem si nikdy profi sféra (ze které vždy vychází i home) moc nerozuměla... Stejně jako v audio nahrávacích studiích je CD nosič akorát všem pro zasmání a nikdo na něho nic primárně nezaznamenává. Všude jedou akorát na páskách. :-)
A co se týká vývoje, tak DVD je spíš krokem vzad, než vpřed a podle toho to taky vypadá - správně píšeš, že vývoj je nezadržitelný a já jenom dodám, že díky tomu se svět s DVD snad brzo definitivně rozloučí.
Stano_tvf (504)|16.7.2004 11:34
Pitomec, o Tvojich poslednych riadkoch predsa nepochybuje.
[quote]takisto nepochybujem o archivovanych originaloch v TV studiach na paskach (Betacam).
[/quote]
dnes 9:17 :BB:
Anonymous (825)|16.7.2004 13:04
Pitomec:
[quote]a že koncový uživatel vidí kostičky, je důsledkem pouze toho, že signál jde v MPEG-2 na satelit a z toho satelitu pak stahují signál i terestriální vysílače a retranslační stanice.[/quote]

To není jen důsledkem MPEG-2 na satelit ale MPEG čuňařiny se vytváří ještě před zpracováním v TV (podívej se na TN na Nově či ČT), hnus ..., že to potom je na Betacamu, to už kvalitu nezlepší. ČT-2 a např.dokumenty jsou zprasemy nějakým MPEG a drtvá většina co televize vyvrhnou (vyjma celovečerních filmů snad vše) :-!!! :-!!! :-!!!
ViKinG (793)|16.7.2004 13:17
Bullback: to už je snad posedlost. Tebe by měli zmrazit a probudit za 100-200 let to už snad budou tvoje představy částečně splněny. Druhá možnost je nebudit nikdy :-) .
Anonymous (825)|16.7.2004 14:04
ViKinG: Je to prostě tak, nevidím důvod proč mluvit o špatném jen o převaděčích a nějakých "komunikacícH" když už se v TV zpracovává a vytváří nějaký MPEG na cca 800kbps, no možná 1200 :-E :-E :-E
ViKinG (793)|16.7.2004 14:13
Bullback: asi to myslíš jen "obrazně" jako "nedostatečný datový tok" ale 800 - 1.200 kbps si tady někteří pytlíkují DivX/XviD filmy na CD. V TV jsou určitě schopni lecčehos ale že by tam šmudlili něco v 800 kbps tomu nevěřím. Hádat se nebudu o provozu v TV nemám ani páru, ale ty někdy (skoro vždy) působíš dojmem, že na něčem ujíždíš před realitou...