Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

deinterlace

mil84 (61)|13.1.2006 12:47
zdravim, narazil som na taky mensi problem. graboval som pred par dnami alfa a ked som to daval do xvidu, nahodou som zabudol odstranit prekladanie. cuduj sa svete, video bolo uplne normalne (ako keby som to rpekladanie odstranil). tak som to skusil este raz aj s odstranenim prekladania a ked som tie 2 videa porovnal boli rovnake. nejak mi to nedalo tak som si spravil z oboch videi vo Vdube screenshoty z pomalych aj rychlych scien a opat, aj tie screenshoty boli rovnake. iba v rychlych scenach tam boli urcite, ale velmi malicke rozdiely. hodil som originalne video, z kt. som to daval do xvidu do Gspot a tam mi ukazalo ze je interlaced. tak sa pytam ze ako je to mozne, ze ci odstranim prekladanie, alebo nie, nie je tam viditelny rozdiel. ale ked u simpsonovcov neodstranim prekladanie, tak je z toho poriadna mazanica a u alfa nie. ako je to mozne???

druha otazka - skusam si len tak h.264 ze ako to vyzera. aky je najlepsi encoder? h.264, x264, nero digital, pripadne nejaky iny? aky kontajner je lepsi, mkv ci mp4 a aky format zvuku pouzit? mp3 & x264 mi pripada ako sedliacke vidle v mercedese. rozmyslam nad ogg, ale ak je nejaky lepsi...a aky bitrate? diky moc za rady.
clee (6592)|13.1.2006 14:55
simpsonovi sou prevadeny z ntsc bety nejspis, a kdovijakym procesem, takze to vypada dost strasne i jen tak, obcas mi tv technici prijdou jako alchymisti :-E jinak do mp4 idealne x264 a aac, udelal sem si zkusmo rip stominutovyho koncertu do 700mb fajlu a vypada to nad ocekavani dobre...
ODSakEda (2278)|13.1.2006 15:46
mil84 -deinterlaci ti v reálném čase i z prokládaného videa v SW playeru udělá dekokodovací filtr-pravděpodobně máš nainsatlovanej ffdshow?! Nebo "jen" XviD? Jeli však kvalitní i filtr deinterlace již při záznamu nebo deinterlaci dodatečně (napař. ve VirtualDubu), rozdíl je minimální!
- Pakliže ale nahraješ prokádaně do jiného rozlišení než ...x576, nastávaj potíže interpolační!!!

- Video nejen z analog TV vysílání ale i z dig.kamer (AVI/DV) převádím na AVI/XviD (z TV přímo do něj zachtávám v reálu!) a méně dynamické scény raději deinterluji ve VD(z TV hnet při zachytávání v reálu) , neb mnozí to na PC v základních playerech a jednoduchým de-koderem ("de-kodekem") v systému na CRT natož LCD maj vroubkované a nechápou proč (viz šířené video po netu s pády motorek...) tím spíše, dělám-li resize na nižší rozlišení do mailu a na net!!! S prokládáním je resize zase problém! I zachytávání bez deinterlace do něčeho jiného než 720x576 nebo 768x576!!! (není to tvůj problém?!)!

- U důležitého videa obsahující navíc více dynamické scény nechávám video v AVI/XviD prokládané!
Avšak nárok na datový tok vroste z cca 3000kb/s, který používám u deinterlovaného XviD, prakticky na dvojnásobek: 6000kb/s!!!
- Stolní playery s podporou MPEG-4(DivX, XviD) však prokládaný XviD přehrají plynule a volitelně interlovaně pro TV nebo s deinterlací pro LCD(majíli VGA či DVI OUT) i při dat- toku 8000kb/s (bez zvuku, který nekomprimuji-naco, když 1,5h na 1 DVD-R je pro homevideo a 3h pro záznam z TV až až).
- PC a SW playery to umí přehrát opět uhlazeně a bez ztráty ostrosti a okem k nerozeznání od originálu AVI/DV ani od live TV vysílání!
- Pak je ale dobré pro jistotu na medium dát složku (nezvanou pro blbý: !Kodek pro video!) a nejlépe s kodekem ffdshow(nezávislá volba deinterlace ručně nebo automaticky, stejně tak poměr stran u videjí ne přesně 4:3, což 720x576 je...)! Dělám to vždy (ruka mi neupadne) a přehraju to bezpečně u každýho v PC i na stolních MPEG-4 playerech! Ostatní mě nezajímá!
mil84 (61)|13.1.2006 20:02
ODSakEda
nahravam stale rovnako - do mpeg2 bitrate 12000 rozlisenie 720x576. nic nedeinterlujem. ffdshow nemam. jedine kodeky kt. mam v systeme su mjpeg, xvid a x264. inak, ci to prekladanie odstranim alebo nie, vysledny xvid mi Gspot ukaze ako 25fps a neprekladany. Aj ked prekladanie neodstranujem. a vysledna kvalita oboch xvidov je absolutne rovnaka! A original mpeg2 je na 100% prekladany, vidiet to vo vdube aj Gspot to ukazuje. tomu nechapem. este ma napada, zeby to nejak sikovne odstranoval nahravaci soft tv karty, ale to tazko. navyse tam taka moznost ani nie je.


clee
a aac ma aky kompresny pomer? skus to nejak porovnat s mp3 (nechcem statistiky z netu, ale tvoje skusenosti) aky terba bitrate aby to bolo pocuvatelne (dajme tomu zodpovedajuce mp3 128 kb/s)
Devaster (477)|15.1.2006 19:44
x264 je skoro naj nero digital (athene) zas najrychlejsi pri porovnatelnej kvalite s x264 ...
clee (6592)|15.1.2006 21:13
aac-he staci bohate 128 i na beznej poslech hudby, takze na film/mluveny slovo staci i min 96 klidne, ale ja stejne davam 128
Bullback (352)|16.1.2006 12:40
mil84

To že je video uložený interlaced neznamená přece že je nasnímaný interlaced, to jsou 2 věci.
vlada (3470)|16.1.2006 21:46
Bullback
Zcela vyjímečně s Tebou soulasim, važ si toho :-)

Co se týká volby kontejneru pro h264 (alias AVC) viděl bych to takhle: MP4 umí pouze MP3 a AAC zvuk, s kapitolama a titulkama můžou být problémy. V budoucnu se můžou objevit přehrávače s podporou MP4 (AVC/AAC). MKV umí AAC i MP3 a navíc i Vorbis a různé bezztrátové komprese (což asi tady nemá význam). S titulkama ani kapitolama by neměl být problém.
Bitrate zvuku bych viděl kolem 100 kbps, samozřejmě VBR. AAC-HE podle mě při takhle vysokym datovym toku nemá význam, to až tak při 64 kbps.

clee
Celkem mě baví představa, jak autoři Simpsonů kreslí prokládaný půlsnímky. To přece musí bejt vyrobený ve 24 fps, ne? Takže jestli to zase u nás ty diletantí proženou NTSC -> PAL konvertorem, tak to bych je odstřelil na místě bez soudu.
clee (6592)|16.1.2006 21:54
jo puvodne to 24fps asi bylo, nasledne telecined na 29.97fps a pak jakymsi konvertorem rovnou na 25, ale to museli tenkrat delat analogove, otazka je jestli u nas nebo u nich, vzhledem k tomu ze v obraze na zacatku kazdy epizody je logo CC (closed captioning), tak bych tipnul ze se k nam dostala naka transportni verze, kterou tu tech staff ct prebastlil na pal, celkove je to hodne divny, ani decomb si s tim neporadi, osobne to nechavam v mpeg2, na tv problem neni...
vlada (3470)|16.1.2006 22:34
clee
Ono když udděláš telecine a potom to ještě zredukuješ na PAL, tak už se v tom absolutně nedá vyznat. Za tohle bych bez milosti věšel.
mil84 (61)|18.1.2006 14:33
To že je video uložený interlaced neznamená přece že je nasnímaný interlaced, to jsou 2 věci.

to znamena v preklade...?
clee (6592)|18.1.2006 14:40
Bullback (352)|18.1.2006 14:47
[quote=mil84]To že je video uložený interlaced neznamená přece že je nasnímaný interlaced, to jsou 2 věci.

to znamena v preklade...?[/quote]

Jednoduše a to že když je to kamerou nasnímaný jako progressive tak to může být uložené jako Interlaced a obráceně, prostě jak je to uložený to nic nevypovídá o zachyceným videu.
mil84 (61)|23.1.2006 14:07
vlada
dik, presne taketo nieco som hladal

[quote]V zásadě vycházej z tohoto: Pokud nevidíš rozřádkování, čili typický interlace artefakty, ve VirtualDubu při pohybu, je video progresivní. Nic než Tvoje oči Ti při rozhodování nepomůže.[/quote]
ODSakEda (2278)|23.1.2006 14:11
mil84 s tím viditelným prokládáním ve VD (a ne zastavený video, jak správně dodáváš) souhlasím! Taky to takhle zjištuji. 8-)
Bullback (352)|23.1.2006 16:42
ODSakEda
mil84

A když to bude proložený uměle tak takhle poznáte prd. :-I
clee (6592)|23.1.2006 16:45
jo, napriklad pokud to bude shiftnuty o jeden field, tak se to bude jevit jako prokladany, takze napriklad vypada originalni dvd abyss (propast od camerona), tim padem kdyz to prozenu avisynthem a ufiknu prvni a posledni field, video je opet progresivni, oci nestacej, chce to i mozek a avisynth :-E
Bullback (352)|23.1.2006 16:57
[quote=clee]jo, napriklad pokud to bude shiftnuty o jeden field, tak se to bude jevit jako prokladany, takze napriklad vypada originalni dvd abyss (propast od camerona), tim padem kdyz to prozenu avisynthem a ufiknu prvni a posledni field, video je opet progresivni, oci nestacej, chce to i mozek a avisynth :-E[/quote]

Ano, a nebo spojím pole a vidět je to taky.
mil84 (61)|24.1.2006 10:07
no, ak mate nejaky zarudceny postup ako rozoznat ci je alebo nie je interlaced - alebo spravnejsie, ci to treba deinterlovat alebo netreba - tak nemacherte a mozte sa podelit :)
Tilk (295)|24.1.2006 10:58
mil84
Obávam sa že jediný zaručný postup je otvoriť si video v VDM a zamerať sa na bohiblivé scény hlavne vo vertikálnom smere. A buď tam prúžky sú alebo nie sú 9-)
mil84 (61)|24.1.2006 11:31
ved to sme s ODSakEda aj tvrdili ci nie?
clee (6592)|24.1.2006 14:13
osobne to delam tak, ze zapnu mozek a zjistim z jakyho zdroje pochazi to video, pokud je to evidentni filmovej sken a vidim prokladani, tak se mrknu jestli to nahodou neni ntsc, pak je jasno, pokud je to pal a filmovej sken, tak to prozenu decombem, pokud zrestoruje cely snimky tak jde o field shift no a pokud je evidentni ze video je z kamery, tak nic neresim, protoze je to temer na jistotu prokladany (progresivne netoci skoro nikdo)
Bullback (352)|24.1.2006 14:44
[quote=Tilk]mil84
Obávam sa že jediný zaručný postup je otvoriť si video v VDM a zamerať sa na bohiblivé scény hlavne vo vertikálnom smere. A buď tam prúžky sú alebo nie sú 9-)[/quote]

Já už sem to napsal ... Ve VD použiju spojení půlpolí a kouknu na to, když se nezměnilo nic tak je to progressive ...

Jinak nevím proč bych to měl vědět z jinýho důvodu než z hlediska kvality, ale když dám slušnej tok komprese tak to uložím interlaced a nechám to jak to je ... :-)
Tilk (295)|24.1.2006 15:39
mil84
Veď hej. Ale asi nič lepšie nebude. :-R
vlada (3470)|24.1.2006 23:17
mil84
Já použíju AviSynth, načtu video, nastavim ho na TFF příkazem AssumeTFF() a rozdělim na půlsnímky příkazem SeparateFields(). Potom to otevřu ve VD a jedu snímek po snímku. Když jsou 2 po sobě jdoucí i při pohybu skoro stejné, je to video neprokládané, když to jede plynule, je to porkládané TFF a když skáče dopředu a dozadu, je to prokládané BFF. Jednoduché a spolehlivé.
Pokud je video podle tohoto testu neprokládané, ale vypadá při běžném pozorování jako prokládané, jsou posunuté půlsnímky jak psal Clee. AviSynth to bez problémů opraví, teda až na samplování barev, tam e to trochu podojí kvůli YV12. Vznikne drobná barevná vada v místě uměle vytvořených interlace artefaktů.
Bullback (352)|9.2.2006 16:53
[quote]Pokud je video podle tohoto testu neprokládané, ale vypadá při běžném pozorování jako prokládané, jsou posunuté půlsnímky jak psal Clee. AviSynth to bez problémů opraví, teda až na samplování barev, tam e to trochu podojí kvůli YV12. Vznikne drobná barevná vada v místě uměle vytvořených interlace artefaktů.[/quote]

Bože, za co mě trestáš :-E :-E :-E
vlada (3470)|10.2.2006 11:05
Bullback
Pokud s něčím nesouhlasíš, tak se můžeš klidně vyjádřit :-k
YV12 sampluje barvu ob řádek (uDV, u MPEG-2 mezi řádky), takže po posunutí půlsnímků nebude barva úplně sedět. Pokud tomu nerozumíš napsanýmu, možná Ti pomůžou obrázky.
Bullback (352)|15.2.2006 17:10
vlada

No to je dobře že se učíš pomocí obrázků, jenomže jakákoliv konverze nekomprimovanýho nepřinese žádné deformace, avisynth a jaký koliv editor jinak než s nekomprimovaným videem nepracuje.

Následné zakódování je daný standartem a do silně komprimovanýho videa je fuk jak se to uloží protože ta komprese to zničí 1000 x víc. Aa ještě záleží jkým decoderem se video decoduje, všimni se u PC že přehrávání DVD je rozdílný na jakým koli decoderu, tyto "artefakty" se dají slušně potlačit, např. špatně to provádí kodek Intervideo a dobře Cyberlink.

Takže ještě jednou, [quote]AviSynth to bez problémů opraví, teda až na samplování barev, tam e to trochu podojí kvůli YV12[/quote] tohle je nesmysl který snad může vyplodit jen málokdo :-E :-E :-E
mil84 (61)|16.2.2006 15:04
hm, nechcem zakladavat novu temu, neviete preco mi nefunguje compressibility test v gknote, hadze mi hodnoty okolo 100-200% co je blbost? pritom autogk mi hodi korektne hodnoty - 50-80%. vobec nechapem ako je to mozne, ved nastavenia kodeku su takle iste...
Tilk (295)|16.2.2006 22:07
mil84
Neviem či ti to pomôže ale skús pred spustením comp. testu v GK dať v nastaveniach kodeku Load Defaults Comp. test možno vychádza z defaultných nastaneví, mne toto pomohlo.
mil84 (61)|8.3.2006 14:45
na pocudovanie je to tak - ale ked som nastavil manualne hociake hodnoty tak to neslo, zaujimave fakt divne. myslel som ze comp. test ma vyznam robit len ked sa robi s takymi nastaveniami ako idem robit film, inak je to logicky nezmysel. kazdopadne dik
Tilk (295)|8.3.2006 20:23
mil84
Možno nemusia byť úplne defaultné, napr. môžeš pridať q-pel, gmc, atď. a hodnota comp. testu sa trocha zmení, tj. ale určite musí byť 1-pass, koniec koncov aj tak by tam bol problém nastaviť viac priechodov keď to nastavuješ len raz.
Jozef2 (188)|3.5.2006 16:52
[quote=clee]jo, napriklad pokud to bude shiftnuty o jeden field, tak se to bude jevit jako prokladany, takze napriklad vypada originalni dvd abyss (propast od camerona), tim padem kdyz to prozenu avisynthem a ufiknu prvni a posledni field, video je opet progresivni, oci nestacej, chce to i mozek a avisynth :-E[/quote]
Presne tento problem ma trapi. Mam film na DVD-RW nahraty DVD rekorderom (cize 5 suborov VOB - format mpg2), ktory pri prezerani vo VirtualDubMod je prekladany. Zdrojom ale je progresivny PAL film!!! Potreboval by som vyhodit prvy a posledny fild a zvysok spojit do progressive. Ale v tom avisynth-e sa vobec nevyznam. Prosim Vas hodte sem prikazy ako to urobit. Ak sa da samozrejme oprava bez rekompresie, a ak nie, tak s co najmensou rekompresiou. Dakujem.
Jozef2 (188)|3.5.2006 17:00
[quote=vlada]mil84
Já použíju AviSynth, načtu video, nastavim ho na TFF příkazem AssumeTFF() a rozdělim na půlsnímky příkazem SeparateFields(). Potom to otevřu ve VD a jedu snímek po snímku. Když jsou 2 po sobě jdoucí i při pohybu skoro stejné, je to video neprokládané, když to jede plynule, je to porkládané TFF a když skáče dopředu a dozadu, je to prokládané BFF. Jednoduché a spolehlivé.
Pokud je video podle tohoto testu neprokládané, ale vypadá při běžném pozorování jako prokládané, jsou posunuté půlsnímky jak psal Clee. AviSynth to bez problémů opraví, teda až na samplování barev, tam e to trochu podojí kvůli YV12. Vznikne drobná barevná vada v místě uměle vytvořených interlace artefaktů.[/quote]
Dalsi vyborny prispevok. Vlada vidim, ze sa v tom slusne vyznas. Prosim Ta, nemozes tu hodit skript ako v AviSynth-e opravit tie posunute polsnimky (ale pre zdrojove subory VOB, cize format kompresie mpg2- vid moj predchadzajuci prispevok). Ak sa da samozrejme oprava bez rekompresie, a ak nie, tak s co najmensou rekompresiou.
vlada (3470)|4.5.2006 20:41
Jozef2
Bez rekomprese to v žádném případě nepůjde. Jakmile načteš video do AviSynthu, dostaneš ho ven nekomprimovaný a musíš ho znovu zkomprimovat. Dostat MPEG-2 do AviSynthu lze například pomocí programu DGMPGDec (můj návod), který zároveň vyextrahuje originální zvuk (MP2, AC3). Potom napíšeš AviSynth skript. Diskuze o srovnání posunutí půlsnímků je tady. Ten skript je na druhé stránce. Potom bych zkomprimoval video enkoderem HC a vytvořil zpátky DVD (návod).

Pokud je něco nejasného, tak se ptej.

Vláďa
Jozef2 (188)|5.5.2006 08:48
[quote=vlada]Jozef2
Bez rekomprese to v žádném případě nepůjde. Jakmile načteš video do AviSynthu, dostaneš ho ven nekomprimovaný a musíš ho znovu zkomprimovat. Dostat MPEG-2 do AviSynthu lze například pomocí programu DGMPGDec (můj návod), který zároveň vyextrahuje originální zvuk (MP2, AC3). Potom napíšeš AviSynth skript. Diskuze o srovnání posunutí půlsnímků je tady. Ten skript je na druhé stránce. Potom bych zkomprimoval video enkoderem HC a vytvořil zpátky DVD (návod).

Pokud je něco nejasného, tak se ptej.

Vláďa[/quote]
Vlada, velka vdaka za pomoc. Pozeram tie tvoje stranky a hlboko sa klaniam. Nic lepsie o spracovani videa som zatial nevidel. Este raz velka vdaka.
Jozef2 (188)|5.5.2006 09:19
Kedze horeuvedeny problem s posunutim polsnimkom nejde riesit bez rekompresie, a za ucelom vyhnutiu sa rekompresie (lebo rekompresia je vzdy strata kvality) ma napadla este ina moznost ako to vyriesit.
Chcelo by to prehravac (stacil by aj softwarovy), ktory by dokazal tie polsnimky prehodit pocas prehravania. Nemalo by to byt narocne, nakolko ak dobre viem, tak prehravace dokazu prehravat po polsnimkoch (rezim prehravania BOB alebo BOB 50). Chcelo by to teda prehravac, ktory by dokazal prehodit polsnimky a zaroven ich spojit do progresive snimku, cize spojit 2.polsnimok 1.snimku s 1.polsnimkom nasledujuceho snimku. To by bolo vyborne. Neexistuje uz nahodou taky?

P.S:Prehravac by este mohol vediet pri progresivnom prehravani aj prehodit polsnimky v ramci snimku, tj. prehodit horny s dolnym polsnimkom. Toto asi tiez moze byt niekedy problem, napr. ked DVD rekorder nevie, ktory polnimok je v skutocnosti horny a ktory dolny.
vlada (3470)|5.5.2006 10:17
O přehrávači který by to uměl nevím, ale mohl by to zvládnout dekoder FFDShow. Ten umožňuje dokonce přímo používat AviSynth skripty při přehrávání videa. Otázka je, jestli by to tam fungovalo korektně, muselo by se to vyzkoušet.

BOB 50 není zrovna ideální metoda, protože při zobrazení každého snímku zahodí jeden půlsnímek a obraz dopočte pouze z poloviny řádek. Kvalita obrazu jde tedy trochu dolů. Ale je to také řešení.
Jozef2 (188)|5.5.2006 10:49
Vlada
O prehravani BOB a BOB 50 vobec neuvazujem. Spominam ich iba ako priklad, ze prehravace dokazu prehravat aj po polsnimkoch. Preto by nemal byt problem pracovat s polsnimkami, konkretne prehodit polsnimky a zaroven ich spojit do progresivneho snimku, ako pisem hore.
Podrobnejsie povedane: nacitat dva polsnimky (2.polsnimok 1.snimku a 1.polsnimok nasledujuceho snimku), spojit ich do jedineho progresive snimku a potom zobrazit na monitore alebo LCD TV.
vlada (3470)|5.5.2006 18:19
Tak v FFDShow se mi to nějak nedařilo jednoduše nastavit, ale zkusil jsem přehrát následující skript:
[code]
AviSource("video.avi")
AssumeTFF()
SeparateFields()
Trim(1,0)
Weave()
[/code]

Efekt byl podle očekávání - rozhodily se mi půlsnímky, protože v originále byly správně. Hrálo to bez problémů realtime (mám Athlon XP 2000+).

Nevim ale, jak to dopadne, pokud bys použil MPEG2Source, který je určitě pomalejší než FFDShow MPEG-4 kodek. Pokud by to počítač nestíhal, zkusil bych použít [code]DirectShowSource("video.mpg")[/code]

Vláďa
vlada (3470)|7.5.2006 10:30
Tak jsem zjistil, že stačí jenom v FFDShow zaškrtnout panel "AviSynth" a zadat do něj tohle:
[code]
AssumeTFF()
SeparateFields()
Trim(1,0)
Weave()
[/code]

Na prvním místě může být také samozřejmě AssumeBFF(). Podle toho, který půlsnímek je šoupnutý dopředu.
Jozef2 (188)|9.5.2006 08:18
[quote=vlada]Tak jsem zjistil, že stačí jenom v FFDShow zaškrtnout panel "AviSynth" a zadat do něj tohle:
[code]
AssumeTFF()
SeparateFields()
Trim(1,0)
Weave()
[/code]

Na prvním místě může být také samozřejmě AssumeBFF(). Podle toho, který půlsnímek je šoupnutý dopředu.[/quote]
Vlada, velka, velka vdaka!!! Dakujem, ze riesis pre vacsinu ludi mozno aj nepodstatne veci. Este raz dik a idem to vyskusat.
Bullback (352)|9.5.2006 13:06
Jozef2
[quote]Dakujem, ze riesis pre vacsinu ludi mozno aj nepodstatne veci[/quote]

Na to je Vlada expert, řešit nesmysly :-E :-E :-E