Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Projectx proti Mpeg Video Wizard pro zpracovani DVB-T

ka1ra (120)|11.1.2006 13:17
Ahoj, Pokouším se zpracovat pořad zachycený Airstar2 přes DVBViewer.

V prvním kroku je zde na foru doporučováno provéct Demux pomocí ProjectX a zároven udělat střih, např na vyhození reklam. Prosim o objasnění:

1) Co dělá proces nazývaný Demux? Je to tak, že vytahá z datového toku jen ten jeden pořad a případně rozděli na video soubor a audio soubor?
2) jak je dělaná synchronizace video souboru s audio souborem? (nemohu se zbavit dojmu, že nijak)
3) co to jsou GOPy?
4) dělá projectx ještě něco jiného, kromě bodu 1 a 3? Opravu GOPu a střih umí i Mpeg Video Wizard.
5) Mohu použít pro střih Mpeg Video Wizadr a jak modifikovat zpracování
(například ProjectX-> Mpeg Video Wizard -> Gordian K => divX)

diky
StD (8612)|11.1.2006 13:21
GOP (Group of Pictures) = Unit of MPEG video, the GOP is a block of video frames of different types. Every GOP begins with an I-picture, followed by a repeating pattern of P-pictures and B-pictures, such as this:

I B B P B B P B B P B B P B B P I B B P...

where I = Start of next GOP
ka1ra (120)|11.1.2006 13:43
To StD: stručné, názorné, přesné. Díky, GOPy jsou mi tímto jasné.
Nasty_tvf (568)|11.1.2006 13:54
a tohle jsi četl? https://www.tvfreak.cz/demux-a-strih-nejen-dvb-v-projectx/705
jak je dělaná synchronizace, to nevím, ale každopádně sedí perfektně. Dokonce i když jsou tam výpadky, doplní framy tak, aby se to ve výsledku nerozjelo.
ka1ra (120)|11.1.2006 14:11
To Nasty: četl, perfektní návod a díky bohu (tedy exTNT) za to že je. Dokonce jsem si podle něj i stahnul novou verzi ProjectX, která bohužel je již nastavením jinak dělaná než popisovaná verze. Něco jsem tam nastavil, něco asi ne. Pořád mi ale připadá, že střih je v ProjectX jen vedlejší funkcí. To střih je v Mpeg Video Wizardu propracovanější. (Pro to ty lama otázky.)
ViKinG (793)|11.1.2006 15:42
ka1ra: a brání ti něco v jednom softu (ProjectX nebo PVAStrumento)to demuxnout a v druhém (MPEG Video Wizard) to stříhat? Já to tak dělám a nepřipadám si méněcenější :-).
ka1ra (120)|11.1.2006 15:51
To ViKinG: to je v podstatě jedna z mých otázek. Prosím oprav mne, pokud navrhuji špatný postup, nebo moc komplikovaný.

V ProjectX
1) pořad Demuxnu, neboli vytáhnu ze streamu a navíc jednotlivé jeho části spojim. (zkusil jsem zatim nahrávat do *.ts souborů, velikosti po 650MB).
2) vyexportuji do jednoho velikého empegu.
v Mpeg Video Wizard
3) otevřu a vystříhám reklamy
4) uložim jako v empegu
v Gordian Knot
5) otevřu a vytvořim video a audio soubor
6) převedu do DivX

Je to tak správně?
Nasty_tvf (568)|11.1.2006 16:20
A není zbytečný nahrávat *.ts po těch 650MB kusech? Proč ne v celku?
Miuvek (858)|11.1.2006 16:34
Já demuxuju v PX, PVAstrumento mi zlobil - buď zkolaboval a nebo byl výsledek neppřehratelný ve stolním přístroji. Demux není jen oddělení streamů, ale i případná korekce chyb a pohlídání synchronizace A-V. Já jsem taky zastáncem použití více softů a ne řešení typu "automatická výrobní linka, do které se strčí živé prase a z druhé strany vypadne buřt". :-)
Stříhání dělám v MPEG2Schnitt. Jakkoliv jsem k němu měl ze začátku odstup, teď si ho nemůžu vynachválit - nejsou to žádné omalovánky, ale dělá přesně, co se po něm chce.
Jestli jsi nezkoušel, doporučuju zkusit Auto Gordian Knot. Je o něco přehlednější než jeho větší brácha, akorát je třeba dopočítat velikost souboru, aby byl vhodný bitrate ve výsledku, ale to není žádná vysoká matematika.
ka1ra (120)|12.1.2006 08:47
To Nasty: těch 650MB je z neznalosti věci. Když něčemu nerozumim nechávám defoltní nastavení. No a navíc jsem vrámci pokusů nahrávání něco chtěl nahrát v celku, sice jako mpeg a po 1.5GB se to kouslo a nenahrálo.

To Miuvek: v jakém formátu máš výstup z ProjectX? O tom Auto Gordian Knot jsem již slyšel, údajně je stejně kvalitní jako Gordian Knot, jen je více automatizovaný.
Miuvek (858)|12.1.2006 16:48
ka1ra
z ProjectX vystupují ES (elementary streams) - tedy video i audio odděleně *.m2v, *.mp2. Jelikož stříhám v MPEG2Schnitt, je to v poho, protože ten bere jen ES. Taky jsem zkoušel stříhat v TMPGencMPEGeditor - ten vezme ES i PS (program stream - vše v jednou souboru) - tedy *.mpg. Výstup z TMPGencMPEGeditor je opět volitelný mezi ES a PS. AutoGordianKnot bere jen PS. Jinak kvalita AutoGK bude stejná jako GK, záleží hlavně na kodeku - já používám XviD.
MPEG2Schnitt upřednostňuju proto, že TMPGencMPEGeditor občas pozmění první GOP (i když jsem začínal na I-frame) tak, že video je pak nepoužitelné pro authoring. Pokud ale svoje nahrávky zpracováváš do MPEG4, je to fuk, protože dojde ke kompletnímu překodování.
ka1ra (120)|19.1.2006 08:36
To ViKinG: jak píšeš, tak provádíš Demux v Projctx, výstup máš jaký? Video jeden soubor a audio druhý, nerozjede se to pak v tom Wideo Wizadu?
vlada (3470)|19.1.2006 09:53
ka1ra
Právě naopak, pokud je video a audio zvlášť, tak se nemá důvod rozjet. Pokud už teda neni rozjetý. MPEG má totiž schopnost držet synchronizovaný i úplně zmršený video. Jakmile to špatně demuxneš, tak už to nedáš nikdy dohromady. ProjectX by měl právě tohle opravovat.
Jinak doporučuju sledovat vývoj programu DGMPGDec, který už taky umí demux (sice ne tak dobře jako ProjectX) a chystá se v něm vylepšení střihu. Zatím jde jenom video oříznout ze začátku a na konci.
ka1ra (120)|20.1.2006 10:38
Jak dal a kde je chyba?

Provedl jsem Demux v ProjectX 90.3. (staženo u návodu https://www.tvfreak.cz/demux-a-strih-nejen-dvb-v-projectx/705). Vytvořily se mi soubory film.d2v (438kB), film.mpa (190MB) film.mpv (2,8GB), film.idd, film.biglog.txt.
1) Jak to mam načíst do Gordian Knot v. 0.35.0, (staženo u návodu https://www.tvfreak.cz/dvb-do-mpeg4-pomoci-programu-gordianknot/701). Pokud chci použít k načtení film.d2v tak mi to hlásí, že soubor neni d2v nebo avi soubor a nic se nenačte. tlačítko pro spuštění DVD2AVI nemohu v záložce ripping najit.
2) Pokud bych chtěl zpracovat soubory v Auto Gordian Knot, tak potřebuji jeden avi soubor, jak spojim file.mpa s file.mpv?

Chyba může být též v používaných verzích programů, neb návody ppisují starší verze než jsou ke stažení na odkazech v návodech. A tak mnohdy hledam příslušné tlačítka či nastavení.
vlada (3470)|20.1.2006 11:03
ka1ra
DVD2AVI se nepoužívá už několik let. Proč to proboha pořád někdo vytahuje na povrch zemskej. Použij DGMPGDec a z toho .mpv soubor v něm vytvoř novej d2v. Potom to zkus. Návod najdeš na mých stránkách. Pro správný funogvání musíš mít stejnou verzi programu DGIndex a knihovny DGDecode.dll, obojí je v balíku DGMPGDec. Pokud Tvůj D2V neodpovídá verzi DGDecode.dll, nebude to fungovat.
ViKinG (793)|20.1.2006 11:33
ka1ra: muj postup
1. záznam z DVB-S Czechlink (skoro nic jinýho nedělam)
2. stream projedu(demux) PVA Strumentem (protože mi to nedělá žádný vylomeniny co naznačuje Miuvek, tak u něj zůstávám, v PX je to totéž)
výsledkem je video a audio,, nikdy se nerozjelo (někdy se stává, že si posunu zvuk, protože se mi zdá že je mimo už při vysílání).
3. MPEG Video Wizard natáhnu audio a video a sestříhám začátek konec a pokud jsou reklamy atp. uložim opět video a audio zvlášť.
4. převedu MPEG1Layer2 audio na ac3 SoundForge (nejčastěji 192 nebo 256kbps)
5. DVD authoring (TMPGEnc DVD Author ) pokud je to větší než 4,35GB udělám authoring a v Shrinku to "zmáčknu" na 4,35GB.
Na žádný složitější postupy nemám čas...
ka1ra (120)|20.1.2006 11:58
To vlado, díky za pomoc. Bohužel je nekde chyba. Stahnul jsem si DGMPGDec tak jak to máš u sebe na stránkách, rozbalil a spustil. Soubor film.mpv v pohode do DGMPGDec načtu, uložim jako projekt (vytvořim film.d2v) Bohužel, Gordian stále hlásí, že to neni avi a odmítá ho načíst. Mam snahu hootevřít pomocí tlačítka v Gordianu jenž je vlevo dole.
vlada (3470)|20.1.2006 12:21
ka1ra
GK zřejmě používá vlastní knihovnu DGDecode a snaží se Ti jí tam vnutit. Zkus jí najít a nahradit tou z DGMPGDec. Co takhle GK úplně obejít a napsat si skript sám? Zabere to maximálně pár minut.

ViKinG
Proč ještě prasíš MP2 do AC3? Vždyť to nemá žádnej význam, akorát snížíš kvalitu.
ViKinG (793)|20.1.2006 12:33
vlada: sice jsem nezažil že by DVD player nepřehrál zvuk v MPEG1L2 ale ten kdo by chtěl audio prohnat DPLxII, jako třeba já, tak má šanci jen s AC3. Stačí to jako vysvětlení???
Vsadím poslední košili že z 100 lidí 99 nepozná mezi původním a převedeným zvukem žádný rozdíl. A aby to bylo ještě veselejší není to přímý převod (SF neumí mp2 načíst) je to přes WAV :-) .
Prasit se u nás používá v jiném, mnohem, mnohem příjemnějším kontextu...
:BB:
vlada (3470)|20.1.2006 13:11
ViKinG
Tak to, teď už to chápu. No on zvuk už jednou zmrvenej (to taky používáte :-) ?) MP2 kompresí je tak špatnej, že to těžko může bejt horší. A jestli přes WAV nebo ne je úplně jedno, ten mezistupeň nekomprimovanýho zvuku je tam tak jako tak.
ViKinG (793)|20.1.2006 13:27
vlada: nechci se hádat, jsem oproti netopýrum hluchej jako pařez ale u těch MP2 z DVB-S mám výhrady spíš k dabingu. Pokud je možnost porovnání CZ s původním zvukem /EN/, tak je ten CZ "chudý, očesaný" ale to je problem i u DVD. Někdy je skutečně mnohem lepší zážitek z filmu s původním zvukem a titulky. A to titulky nemám moc rád... U CZ filmů je vše OK.
Jinak zvuk je z Czechlinku čistý a prost všech analog nešvarů a takový zůstává i po převedení na ac3.
Miuvek (858)|20.1.2006 18:14
kamarád si pořídil DVB-S, dělal jsem mu nenáročný návod na zpracování nahrávek. Třeba se to bude hodit ještě někomu:
http://www.bue.wz.cz/nahravky_dvb.rar
Miuvek (858)|20.1.2006 18:21
ViKinG

přeenkodovat audio z MP2 do AC3 jde i přímo při authoringu v TDA (pokud je nainstalovaný AC3 plugin). Já jsem akorát zkoušel jak to funguje, jinak běžně nechávám audio v mp2. Nějaké srovnávání kvality jsem tudíž neřešil. Máš s tímto nějakou zkušenost?
vlada (3470)|20.1.2006 18:28
Miuvek
Když to překomprimuješ z MP2 do AC3, tak se kvalita logicky zhorší. Ale o kolik to bude, těžko říct. Vzhledem k nízkej kvalitě MP2 asi už o moc ne.
Miuvek (858)|20.1.2006 18:38
vlada
já mp2 z DVB-S nechávám tak jak je, z Czechlinku je zvuk v pohodě, jak říkal ViKing - MP2, 256kbps. Hodně stanic používá MP2 192kbps, což už je na hraně, ale rekordman je TVJoj ze SlovakLinku - ti sice používají taky MP2 192kbps, ale nějaké příšerné, protože jim to děsně "šišlá" ve vyšších kmitočtech, projevuje se to i při mluveném slovu. O vánocích jsem nahrával z Jojky Flashdance, tam je dost muziky a to opravdu bylo k :-k

Jinak, když už je řeč o zvuku - DPL je analogový systém, to jsem netušil, že to má vliv, jestli je stereo s DPL enkodované v AC3 nebo MP2 .. :-? :OO
Receiver mám, ale DPL neřeším u stereo nahrávek, takže nevím...
SS2CZ (874)|20.1.2006 18:51
Já na všechno používám ProjectX(střih,demux) - m2v+Wav a převedu do ac3 se stejným bitrate a vše složim Ifoeditu.
Wav a výsledný ac3 mají stejnou velikost takže nevím kde by byla ztráta kvality? :OO
Miuvek (858)|20.1.2006 18:55
[quote=SS2CZ]
....
Wav a výsledný ac3 mají stejnou velikost...[/quote]
:OO
to asi nebude "čistý", nekomprimovaný wav, jinak to nevidím, nepoměr bitrate je zřejmý
SS2CZ (874)|20.1.2006 19:00
Miuvek
Nevím jestli si rozumíme,PX mám nastavený dle exTNT a vypadne zněj Wav většinou 256 nebo 192kbps a besweetem to převedu se stejným bitrate na ac3. :-R
ViKinG (793)|20.1.2006 19:11
Miuvek: to je asi jen "překlep" místo wav chtěl zřejmě SS2CZ napsat mp2
z principu je jasný, že převod z jednoho ztrátového kodeku do druhého (byť se stejným bitrate) musí nutně znamenat ztrátu kvality. Jenže jakou... já žádnou neslyšim. Tim neřikám že nemůže vůbec nikdo, ale většina lidí jsou pařezy.
Ne přímo v TDA jsem převod do ac3 nedělal (upřímě napsáno jsem ani nevěděl, že to lze), já když najdu schůdnou cestu, tak se jí držim, dokud se neobjeví skutečně lepší (rychlejší, lepší výsledky atp.) Nejsem žádnej badatel-výzkumník :-)
SS2CZ (874)|20.1.2006 19:19
ViKinG
Neee,wav :-E ,aspoň tak mi to zobrazuje v PC. :-E
Co je špatně?PX to mp2 při demuxu převede do wav,ne. :-?
ViKinG (793)|20.1.2006 19:30
demux ti rozdělí stream na video mpeg2 a audio mpeg1layer2, na bitrate to nemá žádnej vliv /zatim pevně věřim že to tak je/. Jestli je to u PX jinak tak nekamenovat používám PVA Strumento. Ale v každym případě bys to poznal... nekomprimovaný wav by ti z placky u filmu na DVD-Video ukousnul víc jak 1GB.
SS2CZ (874)|20.1.2006 19:37
Tak tomu nerozumím,ale wav to je (256/192kbps) a v Besweetu to funguje taky jako převod wav-ac3. :-?
vlada (3470)|20.1.2006 20:05
SS2CZ
No možná že to PX dekomprimuje, ale spíš tomu dá špatnou koncovku. Nekomprimovaný WAV by totiž měl cca 1500 kbps.

Miuvek
Zřejmě reciver dokáže dekomprimovat AC3 a roztáhnout z toho DPL do 6ti kanálů, ale neumí to samé s MP2. Aspoň tak jsem to já od Vikinga pochopil. Pokud to povedeš do reciveru analogově, je to už z principu úplně jedno.
StD (8612)|20.1.2006 20:41
SS2CZ: no jestli ti převede m2a na wav se stejnou velikostí, pak se nedivím nemístné Vladově poznámce o "nekvalitě". Správně je to jak píše ViKing - m2a (mp2) by měl být "objemově" téměř stejný jako ac3, ovšem ten mezistupeň wav před úpravou zhruba 5x až 9x větší... Dělám to každý den, i s upsamplováním :-((
SS2CZ (874)|20.1.2006 20:48
Ne to já nevím,schválně porovnám,ale co mi přistane v PC z toho dělám, jak jsem se teď dozvěděl akorát změnu přípony a to dvěma programama(PX a Besweet). :-E
vlada (3470)|20.1.2006 21:30
StD
Proč nemístné poznámce? Jakýkoliv převod mezi ztrátovými kompresemi zhorší kvalitu a je vhodné se mu vyhnout, pokud to je možné.
StD (8612)|20.1.2006 21:42
vlada: od kdy je dekomprese ztrátová??? Pouč mne prosím... Já bych řekl, že tam nenajdu víc, než co tam už jednou je. A srovnat to potom z nekomprimovaného materiálu do jiného je snad věc druhá... tvých oblíbených srovnávacích testíků, které bohužel/bohudík? nikdo asi nečte, jinak bychom byli stále u m2v/pcm a Vy znalci u avi/ogg, ale o tom to snad není, ne?!
vlada (3470)|20.1.2006 22:15
StD
Ztrátová není dekomprese, ale komprese. Čili mám nějaký zvuk a zkomprimuju ho do MP2 (MPEG-1 layer 2). Tím mu dám při 192 kbps celkem dost na frak. Potom tenhle zvuk nahraju a dekomprimuju. Je to pořád ten samý zmršený zvuk, ale je dekomprimovaný. A já tenhel zvuk ještě jednou zkomprimuju do AC3 a znovu ho tím poškodím. Pokud bych rovnou originál převedl do AC3, tak to bude kvalitou někde zcela jinde.
Je škoda, že nečteš srovnávací testy, které tady občas odkazuji. Mají velmi vysokou vypovídací hodnotu a jsou dost užitečné pro správné rozhodování co použít. Měl by sis je přečíst.
Já přeci netvrdím, že nějaká komprese je principiálně špatná. Ale snažím se bojovat proti rekompresi tam, kde není zapotřebí. U převodu z MP2 do AC3 je sice ztráta kvality minimální, ale proč bych to dělal, když to je zbytečné?
StD (8612)|20.1.2006 22:19
...a nestačilo by napsat: lepčí to už nebude!? :BB: :-((
exTNT (1421)|20.1.2006 22:59
Chjo, škoda, že nemám čas... :-E
Miuvek (858)|21.1.2006 07:30
[quote=SS2CZ]Miuvek
Nevím jestli si rozumíme,PX mám nastavený dle exTNT a vypadne zněj Wav většinou 256 nebo 192kbps a besweetem to převedu se stejným bitrate na ac3. :-R[/quote]
no, tak nějak jsem to myslel, že to bude něco komprimovaného, ale s příponou wav
Miuvek (858)|21.1.2006 07:42
[quote=ViKinG]Miuvek: to je asi jen "překlep" místo wav chtěl zřejmě SS2CZ napsat mp2
z principu je jasný, že převod z jednoho ztrátového kodeku do druhého (byť se stejným bitrate) musí nutně znamenat ztrátu kvality. Jenže jakou... já žádnou neslyšim. Tim neřikám že nemůže vůbec nikdo, ale většina lidí jsou pařezy.
Ne přímo v TDA jsem převod do ac3 nedělal (upřímě napsáno jsem ani nevěděl, že to lze), já když najdu schůdnou cestu, tak se jí držim, dokud se neobjeví skutečně lepší (rychlejší, lepší výsledky atp.) Nejsem žádnej badatel-výzkumník :-)[/quote]
No, já jsem to zkoušel a chodí to velice "instantně", mohlo by ti to ušetřit dost času:

http://www.bue.wz.cz/TDA1.png

http://www.bue.wz.cz/TDA2.png
mirekv (7169)|21.1.2006 08:20
SS2CZ
Debatu čtu teprve až teď. Z projectX ti vypadne xxx.mpa.wav, že? Tak to je mpa (v podstatě mp2), to .wav klidně umaž.
SS2CZ (874)|21.1.2006 09:09
No jo,je to tak,nechápu proč se mi to zobrazuje jako wav?
V notebooku už po přeinstalaci woken mám ten samý soubor jako mp2. :-?
mirekv (7169)|21.1.2006 09:24
SS2CZ
Myslím, že to se dá někde nastavit v audiu, nejsem doma, nemůžu to vyzkoušet, ale dělá mi to taky tak. Nějak mi to ale nevadí, taky to v BeSweetu převádím na AC3 224k.
ViKinG (793)|21.1.2006 11:07
exTNT: jsme rádi že nemáš čas :-E
exTNT (1421)|21.1.2006 16:51
ViKinG
Já taky!!! :-E :BB:
ka1ra (120)|23.1.2006 10:56
Pánové krásná přestřelka. No, ale k věci. Komprimace se podařila, dělal jsem to nakonec přes Gordian Knot na dvakrák, poprvé jsem si nechal nastavení 16:9 no a zdroj byl 4:3. Takový malý poznatek, pokud Gordian Knot nenačte .d2v soubor, tak se musí přejít na jinou záložku, neb již přes tu první nenačte nic - vždy skončí s chybou.
1) Trochu laboruji s XviD kodekem, nechce mi chodit, kde co se musí přeinstalovat?
vlada (3470)|23.1.2006 17:17
ka1ra
Co chceš přeinstalovad XviD? Tak i stáhni verzi 1.1, odinstaluj starou a nainstaluj novou. Nevidim v tom problém.
ka1ra (120)|24.1.2006 09:54
Jak začínám zpracovávat DVB-T tak se mi objevují otázky, mohu?

Komprimoval jsem Kamenak3. Postupem: DVB-Viewer->ProjectX->DGIndex (Gordian Knot) -> DivX5 (Gordian Knot). V GK to psalo, že je to ve formatu 4:3. Nahoře a dole byl černý pruh.

1) jakým SW nejlépe zjistim informace o AVI, jak bylo zkomprimováno, poměr stran.....
2) proč se mi obraz neroztáhl na výšku? V Gordian Knot v záložce "Resolution" jsem chybně nastavil požadovaný rozměr 4:3. Horní a dolní černý pruh jsem oříznul pomocí funkce Crop (kříž vlevo nahoře) v záložce "Resolution"
3) chci li změnit poměr stran, jak to udělat? Z poměru stran 4:3 udělat 16:9 a naopak.
4) je v pořádku, že se při komprimaci filmu na disku vytvoří pomocné soubory či co jinak nastavit aby se odmazávaly? Po kompresi mám disk plný, je tam Kamenak_3_part1.avi, Kamenak_3_part2.avi, Kamenak_3_part3.avi, Kamenak_3_Movie.avi, asi 2GB dat a výsledná komprese je 1G.