Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

vidomi a posledni xvid

inseminator2004 (32)|1.1.2006 20:28
protoze divx 6 me nejak *urvil videa prechazim na xvid (beztak ho tu vsichni tlacite o stosest), problem ale je ze po nainstalovani xvidu (XviD-1.1.0-30122005) a jeho vybrani jako kodeku ve vidomi aplikace spadne s hlaskou ze encoder.exe provedla neplatnou bla bla bla......

co s tim ?, nebo neni neco lepsiho nez vidomi ???
clee (6592)|1.1.2006 20:40
vidomi je prastarej projekt, ja delam veskery mpeg4-avi ve virtualdubu s pomoci avisynthu
inseminator2004 (32)|1.1.2006 20:56
[quote=clee]vidomi je prastarej projekt, ja delam veskery mpeg4-avi ve virtualdubu s pomoci avisynthu[/quote]
avisynth neznam, ale narozdil od virtualdubu se ve vidomi komprimuje hodne pohodlne, napr. neni nutne spoustet kazde kodovani 2x (pro 2pass)
clee (6592)|1.1.2006 21:46
ve vd to staci nahazet do job control a pak se uz o nic nestaras, mam ale tucha ze nejnovejsi xvid ve vidomi nerozjedes...
inseminator2004 (32)|1.1.2006 22:58
tak to chce jinej kompresor, vrdub me nenacte po sobe VOBy do kterych je video rozsekany
kdyz nacita soubor (MPEG2) tak ho pomalu parsuje, a vhledem k tomu ze si televize vysilaj s +-30min (spis -) spozdenim musim tak blbe nahravat ze jsou mpegy strasne velky, navic to parsuje jak pri prvnim nacteni tak i hned po tom co spustim ulohu (job) tak i pri druhe uloze (2nd pass) :-? - si autor asi dela prdel

nestaci oznacit chtenou cas, ale musim odrezat na zacatku i na konci to co nechci, 2x tolik prace, nevyplni automaticky nazev souboru podle zdroje a dalsich 10 podobnych nedomyslenin

asi si pohraju s tim divx6
clee (6592)|1.1.2006 23:05
vzdyt rikam ze vd+avisynth, do avisynthu nahul mpegdecoder plugin, pri prvnim nacteni se vytvori d2v a mas pokoj, segmenty umi taky...
SS2CZ (874)|1.1.2006 23:16
Clee
Jak se hulí do Avisynthu ten plugin? :OO
Hawkey_tvf (434)|2.1.2006 10:41
clee mas pravdu vo finalnom XviDe 1.1 je pozmenene VfW rozhranie, takze v starom softe akosi nejde
Vidomi bol neaktualny uz roky dozadu
vlada (3470)|3.1.2006 15:03
Jak nacpat přes AviSynth video do VirtualDubu najdete v mym návodu. Je už malinko starší, ale až na drobný detaily stále aktuální. AviSynth má výhodu, že načte v podstatě cokoliv - DVD (MPEG-2), MPEG-1, QuickTime MOV, RealMedia, Windows Media, AVI, MKV, MP4 nebo OGM (pokud mám potřebný DirectShow filtry nebo VfW kodeky). Všechno tohle potom můžu pohodlně překonvertovat ve VirtualDubu nebo MeGUI do MPEG-4, případně v HC, ProCoderu nebo CCE do MPEG-2. AviSynth má taky velmi kvalitní filtry pro práci s obrazem i zvukem. Je to základ pro každýho video-nadšence.
SS2CZ (874)|3.1.2006 15:58
vlada
Návod jsem trochu četl,ale pořád nevím jak se s tím skriptem manipuluje?
Napíšu to v Notepadu a co dál?
Dík. :-?
clee (6592)|3.1.2006 16:35
ulozis jako *.avs a otevres ve vd...
SS2CZ (874)|3.1.2006 17:43
Hledám tenhle editor AVSEdit 1.0a2 to je součást Avisynthu nebo ne? :-?
clee (6592)|3.1.2006 17:52
neni, ale k cemu editor, staci notepad a dokumentace k avisynthu, podle toho napises libovolnej skript
SS2CZ (874)|3.1.2006 17:57
:-E Já radši obrázky a okýnka. :-E To možná ty já asi ne. :BB:
Neviděl jsi ho někde?
Dík.
clee (6592)|3.1.2006 18:08
nevidel, ale na triradkovej skript typu

[code]directshowsource("video.avi")
Lanczos4Resize(720,576)
ConvertToYV12()[/code]

pouzivat nakej editor je jak sekat travu napalmem 9-)
SS2CZ (874)|3.1.2006 18:26
Dík,už ho mám :-E v1100.
Já chci zkusit HC tak ještě potřebuju d2v.(mpeg2-mpeg2).
vlada (3470)|3.1.2006 18:56
SS2CZ
A proč si se nezeptal pana Googla? Třeba by Tě odkázal na http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=57023.

Jinak jak řiká Clee. Je to většinou úplně jednoduchý a používat na psaní skriptů nějakej speciální editor je zbytečný. U složitějšího skriptu zase narazíš na problém s tim, že editor nebude umět udělat to, co potřebuješ. V dokumentaci je všechno perfektně popsaný i s příkladama.
clee (6592)|3.1.2006 18:59
pokud chces importovat mpeg2, tak idealni je mpegdecoder plugin

http://www.avisynth.org/warpenterprises/files/mpegdecoder_25_dll_20030216.zip
SS2CZ (874)|3.1.2006 19:05
vlada
Ptal jsem se,ale na "AVSEdit 1.0a2". :-E
1.problém je že editor chce frame net 1.1 9-)
clee
Dík,už jsem tam nakydal co se dalo,tak budu zkoušet. :-E
Chci v HC předělat klipy z DVB-S na PAL DVD.
vlada (3470)|3.1.2006 20:08
SS2CZ
A ty snad ještě nemáš nainstalovanou Microsoftí skoro-Javu? V poslední době je to dost oblíbenej jazyk. Namátkou mě napadá třeba MPEG4 Modifier, MeGUI, Autopano-SIFT nebo SubtitleCreator.

clee
Já používam jako MPEG-2 dekoder dgdecode.dll z DGMPGDec, zdá se mi to jako nejlepší řešení. Ale dá se taky klidně použít nějakej DirectShow dekoder.
clee (6592)|3.1.2006 20:32
ten sem mel predtim taky, ale mpegdecoder si sam zparsuje d2v a prijde mi rychlejsi
SS2CZ (874)|3.1.2006 22:47
Celej večer jsem něco dělal,nevim co a výsledek byl dvojnásobnej soubor ve stejný kvalitě. :-E :-E
clee (6592)|3.1.2006 23:52
blbe nastavena bitrate, co vic k tomu rict 9-)
SS2CZ (874)|4.1.2006 11:17
clee
Bitrate jsem samozřejmě zvyšoval a čekal jsem lepčí obraz z HC.
Napsal jsem skript s crop a resize a HC mi to neudělal?
Ve VDM te skript fungoval. A nechtěl pracovat s m2v(PX) souborem,jedině s d2v a souborem z VOB (DGIndex),ale taky bez crop a resize.
Nevíš v čem jde udělat (crop,resize a pod.) a uložit do d2v?
Dík.
mirekv (7169)|4.1.2006 12:04
SS2CZ
Nepomůže ten m2v přejmenovat na mpv?
clee (6592)|4.1.2006 15:24
[quote=SS2CZ]clee
Bitrate jsem samozřejmě zvyšoval a čekal jsem lepčí obraz z HC.
Napsal jsem skript s crop a resize a HC mi to neudělal?
Ve VDM te skript fungoval. A nechtěl pracovat s m2v(PX) souborem,jedině s d2v a souborem z VOB (DGIndex),ale taky bez crop a resize.
Nevíš v čem jde udělat (crop,resize a pod.) a uložit do d2v?
Dík.[/quote]

no to si delas prdel????? myslis ze kdyz vezmes ts s nizkym bitratem a prekompresujes ho enkoderem s dvojnasobnou tak se zlepsi obraz?? :OO no to snad ne 9-)

hod tam tenhle skript pokud je to progresivni
[code]loadplugin("C:\Program Files\AviSynth 2.5\plugins\MPEGDecoder.dll")
MPEGsource("zdroj.m2v")
lanczos4resize(720,576)
ConvertToYV12()[/code]

a nebo tenhle jestli je to interlaced

[code]loadplugin("C:\Program Files\AviSynth 2.5\plugins\MPEGDecoder.dll")
MPEGsource("zdroj.m2v")
AssumeTFF()
SeparateFields()
lanczos4resize(720,288)
Weave(odd, even)
ConvertToYV12()[/code]
SS2CZ (874)|4.1.2006 15:47
clee
Dík,takle jsem to pochopil,že pracuje enkodér,když jsem říkal něco jinýho tak jste mě přesvědčili o opaku.
clee (6592)|4.1.2006 15:52
enkoder takhle funguje, ale jen kdyz pouzivas min kompresovanej zdroj nez vysledek (napr. DV) zlepsit kvalitu rekompresi s vetsi bitrate nez zdroj je naprostej nesmysl....
SS2CZ (874)|4.1.2006 15:55
clee
Jako třeba xvid-dvd? Viz. tvůj "oblíbenec"? :-E
vlada (3470)|4.1.2006 20:56
SS2CZ
Přesně tak, když z XviD uděláš DVD, tak se kvalita zhorší. To je snad úplně jasný.
inseminator2004 (32)|22.1.2006 13:23
trosku jste to stahli do OT :((

kazdopadne jsem narazil na dalsi problem, to ze je video ve vice souborech (VOBech) jsem vyresil, dam je spojit normalne ve windows commanderu, ale skoncil jsem na tom ze virtualdub (konkretne virtualdub-mpeg2 1.6.11) neprecte/neprekomprimuje zvuk (zdroj je AC3 2chn)

takze to asi bude chtit nejakej lepsi kompresor (fakt skoda ze vyvoj vidomi skoncil), nebo prejit na divx pro kterej existuje napr. drdivx, ale uz bych radsi zustal u xvidu :-D , co si s nim chvilu hraju tak jsem zjistil ze ma mnohem lepsi (citelnejsi, jasnejsi) nastaveni nez divx, ten me na jednom PC udela video s qpel na druhym ne a pritom nastaveny jsou stejne, navis me DVD player nechce nektery videa ktery udelam prez divx pretacet, hlasi u nich spatnou delku, xvidy jsou uplne OK
vlada (3470)|22.1.2006 18:17
inseminator2004
Jdeš na to špatně - správnej postup bych viděl takhle: Pomocí DGMPGDec spoj to VOBy a demuxni to na m2v a ac3. Ten m2v buďto přímo nebo přes AviSynth (lepší) nařti ve VDM, případně aplikuj nějaký filtry a zkomprimuj video. Zvuk zkomprimuj pomocí BeLight (BeSweet) do MP3 nebo čehokoliv jinýho chceš. No a nakonec spojíš to video a zvuk ve VDM nebo ještě lépe AVI-Mux GUI do AVI. Komprimovat zvuk ve VDM je jako říkat si o problémy. Každý program umí nejlíp něco jinýho. Tohle je osvědčená a stoprocentně funkční cesta.

P.S. Pokud by si přeci jenom chtěl pokoušet osud a komprimovat zvuk ve VDM, stáhni si AC3 a LAME (MP3) kodeky.

P.S.2 Spojovat VOBy do jednoho v TC je prasárna a může to způsobovat problémy.
inseminator2004 (32)|22.1.2006 19:57
[quote=vlada]inseminator2004
Jdeš na to špatně - správnej postup bych viděl takhle: Pomocí DGMPGDec spoj to VOBy a demuxni to na m2v a ac3. Ten m2v buďto přímo nebo přes AviSynth (lepší) nařti ve VDM, případně aplikuj nějaký filtry a zkomprimuj video. Zvuk zkomprimuj pomocí BeLight (BeSweet) do MP3 nebo čehokoliv jinýho chceš. No a nakonec spojíš to video a zvuk ve VDM nebo ještě lépe AVI-Mux GUI do AVI. Komprimovat zvuk ve VDM je jako říkat si o problémy. Každý program umí nejlíp něco jinýho. Tohle je osvědčená a stoprocentně funkční cesta.

P.S. Pokud by si přeci jenom chtěl pokoušet osud a komprimovat zvuk ve VDM, stáhni si AC3 a LAME (MP3) kodeky.

P.S.2 Spojovat VOBy do jednoho v TC je prasárna a může to způsobovat problémy.[/quote]
no ja hledam trochu casove mene narocny postup, nemam tolik casu a absolutne bych nestihal vsechno co nahraju zkomprimovat

nainstaloval jsem ten AC3 codec a virtual dub uz jede OK, ale instalace toho lame encoderu se neprojevila - ale mel jsem uz nainstalovanej nejakej radium mp3 codec

tim TC je to hodne drsny, to je fakt, je na to nejaky spec program ?
vlada (3470)|22.1.2006 20:23
inseminator2004
VOBY spojí dohromady ten DGMPGDec, ale vyplyvne Ti samostatně video (m2v) a zvuk (ac3). Což je IMHO stejně lepší. VirtualDubMod by to měl umět takhle načíst taky. Ale ten můj postup není o nic časově náročnější ani složitější než to zpracovávat všechno ve VD, spíš naopak. Pouze použíješ víc specializovaných programů. S videem to uděláš stejně jako si to dělal teď, akorát při druhym průchodu připojíš k videu MP3 vyrobenou z AC3 BeLightem - úplně jednoduchý.

Ad LAME: Stáhnul sis tohle [quote]Bundle: includes lame.exe, lame_enc.dll (ICL4.5) and lameACM.acm (MSVC6)
2005-12-22[/quote]? Do VD potřebuješ ten ACM kodek. Stáhneš si teda tenhle zip, někam ho rozbalíš a najdeš v něm soubor LameACM.inf. Na ten klikneš pravym myšidlem a zvolíš "nainstalovat", tu nesmyslnou hlášku Windows potvrď a je hotovo. Radium MP3 codec je cracklej deset let starej Fraunhofferův kodek - první existující MP3 enkoder. Kvalitou je na tom oproti LAME výrazně hůř.
U LAME můžeš využít taky variabilní bitrate, ale jestli to chceš nutně komprimovat ACM kodem ve VD, zvolil bych radši konstantní (CBR). Jinak tu je dost velký nebezpečí, že se bude zvuk rozbíhat. To je další důvod, proč je lepší komprimovat zvuk zvlášť.
SS2CZ (874)|22.1.2006 20:36
inseminator2004
Na spojení a demux VOBů můžeš použít VobEdit. :-R
Miuvek (858)|22.1.2006 23:56
mělo by jít demuxnout voby v projectx (pouze jsem o tom slyšel, nezkoušel jsem) tak, že do collection listu se naháží všechny voby od daného titulu DVD a PX je při demuxu spojí. V Process window zatrhnout "To M2P" a měl by z toho vylézt program stream s příponouu M2P, kterou lze přejmenovat na MPG. Toto video načti do Auto Gordian Knot a ten se o vše postará (provádí něco hodně podobného, jak popisoval vlada, používá i ten DGMPGDec, akorát je to jednodušší a rychlejší)

lze použít i zmiňovaný VobEdit, akorát, že ten poskytne jen elementary streams a proto je třeba se poohlédnout ještě po muxu (třeba TMPG Mpeg tools)
SS2CZ (874)|23.1.2006 01:05
Miuvek
A proč by nemohl do VD(VDM) načíst m2v a ac3 a zpracovat?
V PX to jde samožřejmě taky a to se stejným výstupem m2v+ac3. :-R
Miuvek (858)|23.1.2006 08:49
no, protože chtěl něco rychlejšího a pohodlnějšího. Ten AutoGK používá jak AVIsynth, tak VDM, akorát je to vše pod jedním GUI

V PX by měl jít vytvořit i program stream (M2P)

já používám AutoGK, pokud potřebuju nahrávky z DVB do Xvidu
SS2CZ (874)|23.1.2006 08:57
Miuvek
To asi špatně chápu,protože na to tvým postupu není nic pohodlnýho natož rychlejšího. 9-) :-)
Miuvek (858)|23.1.2006 14:23
SS2CZ
pokud bude mít nachystané demuxnuté video a audio, myslím, že AutoGK je pohodlnější a rychlejší.
zvolit vstup, nastavit požadovaný objem výsledku, šířku obrazu a bitrate zvuku a jedeme - to vše v jednom okně. Pro méně znalé nebo v nedostatku času je to docela dobrá volba.

Jinak je mi to celkem fuk, dotyčný chtěl nějakou alternativu k postupu, co napsal vlada, to je vše...
SS2CZ (874)|23.1.2006 14:32
Miuvek
Ve VDM je to taky vše v jednom - nastavíš filtry a kodeky a jedeš.
Kdysi jsem něco zkoušel (asi GK) a to bylo složený z několika programů včetně BeSweetu a bylo to dost náročný asi je to už jiný.
Jinak je to jedno ať si každý dělá v čem chce. :-E :BB:
mirekv (7169)|23.1.2006 15:45
SS2CZ
U těch pseudoformátů DivX/Xvid je taky důležité určit výsledný rozměr videa podle délky a náročnosti a to právě spočítá ten GK, ne? To naštěstí u MPEG-2 DVD nehrozí.
SS2CZ (874)|23.1.2006 16:07
Tyhle pseudoformáty jsou mý oblíbení. Třeba dva až tři filmy na 1dvd.
Udělám crop,resize,bitrate a výsledek mám takový jaký potřebuji.
Na výpočet velikosti výsledku mám bitrate-kalkulačku,takže nevím co myslíš,že spočítá GK. :-)
mirekv (7169)|23.1.2006 16:42
SS2CZ
No, měl jsem za to, že GK spočítá bity na pixel a tím i rozměr videa. Je jasné, že na to stačí kalkulačka, v tom případě GK postrádá smysl.
vlada (3470)|23.1.2006 17:25
mirekv
Žádnej formát DivX neexistuje. Nebo myslíš, že existuje formát ProCoder či snad formát CCE. A nebo je pravda mnohem jednodušší a je tu starej a špatnej MPEG-2 a novej, lepší MPEG-4?

U DVD mě štve právě to, že nemam na výběr. Některym lidem ale evidentně možnost výběru vadí, komplikuje jim to život. Potom doporučuju volit komunisty, ty taky nedávali nikomu na výběr. Případně můžete začít fetovat, potom už člověk taky nemusí řešit žádný problémy a cíl života má jasnej - sehnat další dávku.
inseminator2004 (32)|23.1.2006 18:29
dotaz, co je to de/muxnout ?

jinak ten MP3 Lame uz me bezi

jeste dodam ze kdyz to delam v tom virtualu tak zaroven video muzu ostrihat, zmenit velikost a odstranit prokladani, vsechny postupy co tu pisete jsou min 2-3x delsi a nejdou automatizovat \/, jedinym problemem zustava to brutalni spojeni vobu v TC, ten vobedit jsem nejak nepochopil
Miuvek (858)|23.1.2006 18:30
SS2CZ

jasně :-) :BB:
Miuvek (858)|23.1.2006 18:40
[quote=mirekv]SS2CZ
U těch pseudoformátů DivX/Xvid je taky důležité určit výsledný rozměr videa podle délky a náročnosti a to právě spočítá ten GK, ne? To naštěstí u MPEG-2 DVD nehrozí.[/quote]
Co u MPEG-2 nehrozí? Tam je přece taky jakási úměrnost mezi objemem souboru, rozměrem obrazu a vizuální kvalitou, ne? I když to není totéž co MPEG-4, princip zůstává. Já tedy také dávám přednost MPEG-2 (u DVB nahrávek), ale XviD se mi taky občas šikne.
:-)
SS2CZ (874)|23.1.2006 18:42
inseminator2004
VobEdit dáš open vts_1(dle filmu) a označíš all audio,video,sup.
Potom dáš demux a označíš kam je chceš uložit,vznikne ti jeden VOB s videem a oddělený audia(cz,ang.apod.) a titulky.
Demux je oddělení audia od videa.A dále zpracovat ve VDM můžeš dle návodu na "vlada" stránkách. :-R
Miuvek (858)|23.1.2006 18:50
[quote=inseminator2004]dotaz, co je to de/muxnout ?

jinak ten MP3 Lame uz me bezi

jeste dodam ze kdyz to delam v tom virtualu tak zaroven video muzu ostrihat, zmenit velikost a odstranit prokladani, vsechny postupy co tu pisete jsou min 2-3x delsi a nejdou automatizovat \/, jedinym problemem zustava to brutalni spojeni vobu v TC, ten vobedit jsem nejak nepochopil[/quote]

demux
video záznam, u kterého se video a audio (popř. titulky) nachází v jednoum souboru (*.vob u DVD, *.pva, *.ts u nahrávek z DVB) zle rozdělit tak, že video a audio se uloží do separátních souborů - tzv. elementary streams. Tento proces je demux.

mux
opak k demuxu - spojení elementary streams do jednoho souboru - tzv. program stream.

Pokud je ti použití jednotlivých programů, jak psal vlada, málo pohodlné (myslím že to ale tak hrozné není), pak zkus použít mnou zmiňovaný Auto gordian knot. Nemůžeš ale v něm stříhat, prostě ti převede do Xvid/DivX to co mu podstrčíš.

Mně se osvědčil, když potřebuju něco "instantního", akorát si spočítám velikost výsledného souboru a podle toho autoGK nastavím.