Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VirtualDub MPG2 instalacia

vlasto_sro (11)|7.7.2004 13:23
Zdravim, nie som nijak extra zbehly v niektorych veciach :) Vie mi niekto polopatisticky vysvetlit, ako mam rozchodit VirtualDub MPG2? Potrebujem konvertovat MPEG2 subory do AVI. Mam VirtualDub MPG2 aj VirtualDub 1.4.10. Ked sa snazim spustit VirtualDub MPG2 vypise mi to, ze sa to spustit neda, pretoze nema ogg.dll - o tom tusim ze je to nejaka kniznica, ale to je asi vsetko.
Podla navodu v readme ku VD MPG2 mam ziskat nejake dlls z exe suborov VD 1.4.10 a NanDubu...a z toho som uplny jelen..
kirk (476)|7.7.2004 14:03
Vykašli se na VirtualDub a začni používat VirtualDubMod! Žádnou takovou DLL knihovnu nepotřebuješ. Pravděpodobně máš kopii VirtualDubu od kámoše, kterej tu DLL knihovnu měl. Ručím ti za to, že ti to pojede i bez ní.
Ale s tím převodem DVD na Avi to tak snadný nebude. VirtualDubMod sice umí načíst přímo VOB soubory, ale takhle bys musel kódovat každý Vob soubor samostatně a výsledné AVI soubory bys musel spojit. Raději si sežeň
utilitku DVD2AVI a VFapi kodek.
vlasto_sro (11)|7.7.2004 15:23
ja nepotrebujem konvertovat dvd vob subory na avi. ja potrebujem konvertovat mpeg2 subory grabnute z TV na avi. a k tomu potrebujem nieco, co vie spravit dobry DivX (virtual dub) a zaroven to vie nacitat mpeg2 (virtual dub mpg2). nemam to od kamarata, mam to stiahnute z tvfreak resp. z dvd.boxu. So ziadnym vfapi kodekom zatial maturovat nechcem, ani sa nechcem vykaslat na VD. Jediny problem, ktory teraz mam je, ze som neporozumel instalacii VD MPG2. Vie niekto polopatisticky vysvetlit?
kirk (476)|7.7.2004 18:01
Ogg.dll je knihovna sloužící na kódování zvuku do formátu ogg-vorbis. Psal jsem ti, že ti to pojede i bez ní! Na VirtualDub se vykašli! Je zastaralej! VirtualDubMod má daleko víc funkcí a s MPEG2 umí rovněž pracovat! :BB:
Nedělá mu problém ani AC3 nebo DTS zvuk! :-)
Miuvek (858)|7.7.2004 21:56
asi bych taky doporučil ten VD Mod jako kirk. MPEG umí otevřít, to jsem ze zvědavosti zkoušel, ale převod do AVI jsem neřešil. MPEG-2 je taky občas celkem k :-k , tak proč to ještě prznit na n-tou do avi? Při dnešních cenách DVD palíren? Ale jinak proti gustu... Jak už ho v tom VD budeš mít otevřený, pak by s tím uložením do AVI neměl být problém. Pokud máš problémy s ovládáním VD, pak tady na tvfreaku byl tuším někde návod...
kirk (476)|7.7.2004 22:53
Miuvku, co to plácáš? Víš vůbec co to je MPEG2? Tentýž kodek používá DVD video! :-R
vlasto_sro (11)|8.7.2004 08:24
uz mam ten VirtualDubMod a tvari sa to, ze to v pohode konvertuje MPEG2 do avi. Celkom slusne to este odskusane nemam, len co som stihol vcera strcit USBkey do PC s tociacou sa hlavou po navrate zo spolocnosti :)
to miuvek: ked chces stahovat filmy z kinoklubu CT a STV a jediny kodek, kde ti po mesiacoch laborovania nedochadza k posunu zvuku voci obrazu je MPEG2, a chces si tie filmy aj archivovat (aspon niektore), tak radsej dam film na dve CD (cca 25Sk) ako na dve DVD (cca 70 Sk). A to je jediny dovod, preco sa vobec kaslem s mpegom a jeho konverziou.
Miuvek (858)|9.7.2004 00:20
Kirk: Jak jsi přišel k tomu, že nevím, že MPEG-2 je formát pro DVDvideo? :-? Dotyčný jenom řešil převod MPEG-2 do AVI, tak jsem mu řekl svoje.

Když už jsme u toho plácání - na DVDvideo disku je spolu s videem a audiem ještě nějaký kodek? Jsou tam soubory *.vob, *.ifo a *.bup. Ani jedno z toho není žádný kodek. Ujasni si terminologii a rozdíl mezi pojmem Formát a Kodek.
Ještě, že tě tady máme, abys podržel upadající odbornou úroveň fóra. V sekci Pokec se rozhodně vyjímáš líp. :(( :((


vlasto_sro:
teď jsem zrovna dával analogový grab na jedno DVD-R, 2h film, pro mě kvalita naprosto v pohodě. Rozhodně lepší než stejný film v MPEG-4 (DivX, XviD,...) na 2CD - vyzkoušeno

Když občas zachytávám, používám PIC MJPEG a audio PCM 48kHz, master stream na audio a v pohodě - ale to jsme tady někde v diskuzi myslím řešili
vlada (3470)|9.7.2004 01:01
Já bych namísto VDM doporučil DgDecode (bývalý DVD2AVI) a AviSynth na dekódování MPEG-2. Samozřejmě následně použít VDM pro komprimaci do čehokoliv. Problém je totiž v tom, že pokud se použije dekoder z VDM, tak se formát barev YV12 převádí na RGB a konverze je méně kvalitní a pomalejší. Ale neni to žádná tragedie, lze to samozřejmě i takhle. Podrobnej návod jak na to je na mych stránkách.
Vláďa
kirk (476)|9.7.2004 01:10
Miuvku, jestlis to nepochopil, tak MPEG2 je pouze KODEK digitálního videa! :(( \/ A DVD video je FORMÁT, který tento KODEK používá! SVCD je taky FORMÁT, ale používá zase KODEK MPEG2!!!!!!!!!!!!!!!!!!! \/ Je to tak složitý tohle pochopit?! :(( :-? :OO Jedinej rozdíl oproti DivXu, XviDu a podobným kodeků, je v tom, že ho nemusíš instalovat! \/ Musíš si pouze nainstalovat dotyčnej přehrávač, kterej má v sobě dekodér tohoto kodeku!!!!!!!!!!!!! \/ \/
AVI/OGM/MKV jsou také jenom FORMÁTY! Ale KODEK může být různej! Laskavě nezaměňuj pojmy FORMÁT a KODEK! \/

Ta moje poznámka se týkala tvojí věty:
[quote]MPEG-2 je taky občas celkem k :-k [/quote] Proto jsem napsal, že tento KODEK používá i FORMÁT DVD video! \/ :-R MPEG2 je v pohodě vždycky! Záleží jenom na datovým toku, popřípadě kvalitě zdroje \/ :-R
kirk (476)|9.7.2004 01:20
Vláďa: S barevným prostorem YUV mám mizerné zkušenosti! Kdysi, když jsem ještě pracoval s DivXem 3.11, tak jsem tam ze začátku nechával nastaveno YUV, jenže pak jsem se divil, proč je výsledný video tak hnusně tmavý! :(( :(( A když jsem to zesvětlil, tak to bylo zase vyblitý jak prase! :(( :(( Brácha občas domů nosí nějaký filmy, který pravděpodobně někdo stáhl z netu. Jsou taky dělány v DivXu 3.11 a můžu ti říct, že mají taky takkhle debilní kontrast a jas! A to se týká monitoru i televizoru!!!!!! :(( A jakmile jsem začal v DVD2AVI nastavovat barevnej prostor RGB, tak se mi najednou vytvářejí videa s normálním kontrastem a jasem! Nikdy už se mi nestane, že by to bylo hnusně tmavý a po zesvětlení vyblitý! \/ :-R :-) Barevný prostor YUV je fakt na nic! :-k :-k :-k :(( A když porovnávám AVIčka vytvářený s barevným prostorem RGB, s DVD originálem, tak pokaždý zjišťuju, že to má naprosto identickej kontrast a jas! :-R Když naopak vezmu AVIčka vytvářená s barevným prostorem YUV, tak ouha! :-( Zjišťuju, že kontrast a jas je naprosto jinej naž u DVD originálu! \/ :-( :(( :-k
vlada (3470)|9.7.2004 11:18
Kirk> Ale já sem vůbec nepsal o YUV, já psal o YV12. Tohle a pouze to kódování barev používá MPEG-2. XviD/DivX si navíc samozřejmě ještě poradí s RGB nebo YUV, ale proč dělat zcela zbytečnou konverzi kódování barev? Ujišťuju tě, že pokud necham kódování YV12, tak je originál i zkomprimovaná verze úplně stejně barevná. YUV, pokud se nepletu, používá míň bitů na pixel (16?). Proto to je, jako by si konvertoval zvuk 16 bit na 8 bit - ztratíš informace. Konverze YV12 na RGB24 by měla být bezztrátová, ale proč jí dělat, když je zbytečná?
Vláďa
vlasto_sro (11)|9.7.2004 14:01
bud piste kurva k teme, alebo si tie kraviny tarajte inde. ak vam to nevadi, tak mne chodia notifikacie na prispevky, musim sa sem unuvat, aby som si precital dalsie kraviny o farbach. tak sa na to vyserte a dajte si pivo, je piatok poobede.
kirk (476)|9.7.2004 16:05
vlasto_sro: Proč si sakra v nastavení nevypneš, aby ti na mail chodily upozornění na příspěvky :-?
Miuvek (858)|10.7.2004 01:45
Kirk: To neznamená, že když je MPEG-2 formát pro DVD, že nemůže být občas k :-k
Díky za obsáhlé vysvětlení, opravdu jsi to narovnal


[quote]Miuvku, jestlis to nepochopil, tak MPEG2 je pouze KODEK digitálního videa! A DVD video je FORMÁT, který tento KODEK používá! SVCD je taky FORMÁT, ale používá zase KODEK MPEG2!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Je to tak složitý tohle pochopit?! Jedinej rozdíl oproti DivXu, XviDu a podobným kodeků, je v tom, že ho nemusíš instalovat! Musíš si pouze nainstalovat dotyčnej přehrávač, kterej má v sobě dekodér tohoto kodeku!!!!!!!!!!!!!
AVI/OGM/MKV jsou také jenom FORMÁTY! Ale KODEK může být různej! Laskavě nezaměňuj pojmy FORMÁT a KODEK! [/quote]

plést dohromady kontejnery jako je např AVI, kde kodek může být v podstatě opravdu jakýkoliv, s MPEG-2, které je dáno dost pevným standardem (pokud ho chceš použít pro DVDvideo), je hloupost. Jediná určitá volnost je tu ve zvuku - můžeš mít LPCM, MP2, AC3 nebo DTS.

MPEG-2 je opravdu formát
Kodek je prostředek (většinou softwarový), který provádí kódování a dekódování daného formátu. Výsledkem jeho práce jsou informace uložené v daném formátu a nebo naopak dekódované z daného formátu.

Taky pro přehrávání AVI (DivX, Xvid, apod MPEG-4) nemusíš mít nutně daný kodek. Stačí vhodný DS filtr (třeba FFDSHOW).

Taky nemusí být pravda, že přehrávače např pro MPEG-2 používají jen svůj dekodér jen pro sebe. Většinou to bývá tak, že se do systému zaregistruje DS filtr přibalený k přehrávači a ten pak mohou využívat i další aplikace.

[quote]dotyčnej přehrávač, kterej má v sobě dekodér tohoto kodeku!!!!!!!!!!!!![/quote]
dekodér kodeku - to je perla sama o sobě :-!!!

Kolik jsi udělal vlastních DVD (nemyslím to, že jsi z DVD z půjčovny Shrinkem urobil kopii)?

Abych to uzavřel. Nemysli si, že mám nějakou potřebu chytat tě za každé slovo a přebrept. To je spíš tvůj problém... Trochu jsi mě zvedl ze židle něčím jiným.
Z tvých příspěvků přímo kape, že máš potřebu někoho usadit svými vědomostmi, o nichž si neomylně (a nekriticky) přesvědčený. A to dost nešťastnou formou. Asi kompenzace frustrace se zaměstnání nebo jiných oblastí tvého života.

Tak a zase jsme nasr*li vlasto_sro , protože tady zase řešíme pi*oviny, které ho opravdu moc nezajímají. Sorry...
clee (6592)|10.7.2004 15:55
codec je zkratka coder-decoder , mpeg2 je format stejne jako mpeg4
vlada (3470)|10.7.2004 16:15
Clee: Ono je to složitější. MPEG-2 je typ komprese obrazu. Zatím jsem neviděl kodek MPEG-2 a asi ani neuvidim, protože tahle komprese je svázána pouze s určitým kontajnerem (MPEG, VOB, MKV). Netvrdil bych přímo, že MPEG-2 je formát, formát je VOB nebo MPEG. Zároveň se ale nedá tvrdit, že by MPEG-2 byl kodek.
A čo vy si vlastně predstavujete pod takým MPEG-4 vojín Kefalín?
Je to komprese obrazu postavená na standardu MPEG-4 nebo zvuk AAC (AAC HE) nebo snad kontajner MP4? MPEG-4 je standard pro kompresi zvuku, obrazu a pro kontajner. Tady už by se dalo spíš říct, že jde o formát, protože je tam i ten kontajner. Ale je vlastně vůbec někde definováno, co to je formát? Já myslim, že to spíš tak všichní tušíme. Pro mě je formát nějaké spojení kontajneru a komprese nebo i samotný kontajner. Někdo to ale může chápat i jinak.
vlasto_sro: Pozorně si všechno čti, v takovýchto hádkách se toho nejvíc dozvíš. Všichní totiž vytáhnou argumenty nejtěžšího kalibru :-)
Vláďa
kirk (476)|10.7.2004 18:30
Podle mě je FORMÁT = spojení komprese a kontayneru. AVI / MKV / OGM jsou přece taky formáty a kodekem u nich může být například DivX nebo XviD. Pokud vím tak opravdový MPEG 4 je přece kodek od Microsoftu. A DivX, XviD případně některé další kodeky mají jenom některé společné specifikace. Co se týče MPEG 2: chce mi snad někdo tvrdit, že SVCD nebo DVD video, které mají dost rozdílnou strukturu uložení dat na médiu, nejsou dva rozdílné formáty? :-?

Vlaďa: formát MKV používá jako kompresi videa kodeky DivX nebo XviD a podporuje zvukové kodeky: PCM (wav), MP3, Ogg-vorbis (ogg), Dolby Digital (ac3), AAC, a v poslední době podporuje i DTS. Zatím jsem se nesetkal s tím, že by do něj někdo kódoval v MPEGu2.
vlada (3470)|10.7.2004 20:46
Kirk> Matroška opravdu podporuje MPEG-2. Podívej se na oficiální stránky http://www.matroska.org/technical/specs/codecid/index.html s výpisem podporovaných kodeků. Co se týká MPEG-4, tak Microsoft nikdy nevyrobil kodek kompatibilní s tímto standardem. Ten nikdy nevyrobil nic kompatibilního s jakýmkoliv standardem :((. Kodek Microsoftu MP43, ze kterého vznikl DivX 3.11, byl pokusem o kodek MPEG-4, ale nebyl s ním úplně kompatibilní. Ani žádný další kodek Microsoftu není.
Kompatibilní s MPEG-4 h.263 jsou pokud vím pouze DivX 4 a 5, XviD a 3ivx. Je to jako s MP3 - jeden standard, ale víc implementací - Fraunhofer, LAME, Xing :-k , BladeEnc atd.
Se zbytkem toho co si napsal souhlasím.
Vláďa
kirk (476)|11.7.2004 07:23
Vláďa: dík za informaci. :BB: dodnes jsem neměl tušení, že by Matroška podporovala MPEG2. Škoda jen, že je ta tabulka napsaná tak složitě. :-(
fako (1)|17.10.2005 15:55
Zdravím, mám problém so strihom súborov v MPEG1 (*.mpg) ktoré zachytávam priamo z tv karty AVER. Súšal som rozne programy(Cutterman, MPEG2Schnitt), ale žiadny z nich nechce tieto súbory vobec otvoriť. Všetky potrebujú súbor *.mpv, *.mp1, *.mp2 a pod., ale to čo mi karta nahráva na HDD je s príponou mpg. VirtualDubMPEG sice strih umoží ale uloží len *.avi po procesingu. Keď som spomínaný súbor *.mpg natiahol do Gspotu tak mi ukázal, že je to MPEG1 ale "codec not instaled". Prečo, keď súbor možem bez problémov prehrať napr. v MediaPlayery?
A eště jeden dotaz: ako vysvetliť kartě AVER STUDIO303 aby zachytávala MPEG2 a nie MPEG1 s príponou ktorá by sa dala strihať napr. Cuttermanom? Díky.
mirekv (7169)|17.10.2005 16:11
Zkus soubor přejmenovat, případně rozdělit v TMPGEnc tools.
vlada (3470)|17.10.2005 22:21
fako
Použij na nahrávání jiný než originální software. SW ke kartě většinou stojí za houby. Formát videa nemá většinou nic společnýho s kartou, je to věc obslužnýho software.
Já mám třeba rád ATV2000, ale jsou tu ještě třeba VirtualVCR nebo i VirtualDub umí zachytávat obraz. Všechny zmíněný programy to ale ukládají do AVI (s libovolným kodekem). Třeba přes FFDShow by to šlo i do MPEG-2, ale to už je trochu složitější věc.
Přímo do MPEG-2 zachytává třeba PowerVCR nebo WinDVR. Ale tyhle programy už nejsou zadarmo.