Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Tvorba DVD s videi ve formátu MPEG-4 (DivX nebo XviD)

gebu (54)|28.12.2005 18:06
Na encódování videa do formátu MPEG-4 (ASP: DivX nebo XviD popř. AVC H.264) existují celkem pěkné návody: např. tento seriál: http://jech.webz.cz/dvdrip3.php?tisk=1
Rád bych, ale zjistil zkušenosti někoho, kdo přímo vyrábí video ve formátu MPEG-4 pro přehrávání na DVD přehrávačích, které to umí:
* Proč tento formát používáte?
* Jak laici zvládnou jeho přehrátí na DVD přehrávači, který to umí přehrávat?
* Jak tam soubory umisťujete? Do kořenového adresáře nebo do podadresářů?
* Jaké používáte rozlišení?
* Dá se nějak vyřešit menu?
* Vadí, když na DVD budou adresáře (nebo adresář) se software popř. jinými daty?
* Může být na DVD autorun (pro spuštění v PC)?
* Nějaké další zkušenosti / komentáře? Výhody? Nevýhody? Problémy? Odkaz?
SS2CZ (874)|28.12.2005 18:09
To děláš anketu pro statistický úřad? :-E
clee (6592)|28.12.2005 18:17
svoje veci delam jako dvd-video, takze mpeg4 zalezitosti sou jen stazeny filmy/serialy, jak to laici zvladnou prehrat zalezi nezalezi tolik na laikovi, ale spis na konkretnim prehravaci, najit sipkama spravny video a zmacknout play umi snad kazda lama, menu nedavam ani na vlastni zalohy dvd :-)
gebu (54)|28.12.2005 18:35
[quote=clee]svoje veci delam jako dvd-video,[/quote]
Proč děláš svoje věci jako dvd video?
[quote=clee]jak to laici zvladnou prehrat zalezi nezalezi tolik na laikovi, ale spis na konkretnim prehravaci, najit sipkama spravny video a zmacknout play umi snad kazda lama, menu nedavam ani na vlastni zalohy dvd :-)[/quote]
Díky.
gebu (54)|28.12.2005 18:58
Ne. Spíš jsem pod časovým tlakem a potřebuju něco vyprodukovat a teprve se v tom začínám orientovat. Hledám optimální metodu a formáty.

[quote=SS2CZ]To děláš anketu pro statistický úřad? :-E[/quote]
gebu (54)|28.12.2005 19:00
Jaký kontejner to vlastně má?
AVI? Nebo je to jedno?
Myslíte, že byl šel použít kontejner MP4 (ten bych zrovna potřeboval)? Popř. Matroška?
gebu (54)|28.12.2005 19:50
A ještě něco: předpokládám, že zvuk může být mp3 a co Vorbis?

[quote=gebu]Jaký kontejner to vlastně má?
AVI? Nebo je to jedno?
Myslíte, že byl šel použít kontejner MP4 (ten bych zrovna potřeboval)? Popř. Matroška?[/quote]
vlada (3470)|29.12.2005 11:32
Já bych videa umístil do kořenovýho adresáře DVD s rozumnými názvy, menu pro výběr už vytvoří sám přehrávač, stejně žádné vyrobit nejde. Je ale nutné počítat s tím, že plno přístrojů zvládne zobrazit jenom 8 znaků z názvu a bez češtiny. Neexistuje žádný standard, který by uimístění na disku nějak definoval.

Dát na DVD adresář s programy nebo autorun by neměl být problém. Přístroje by ho měly ignorovat.

Rozlišení videa doporučuju se čtvercovými pixely. Nečtvercové většina přehrávačů nezvládne upravit. Takže v úvahu připadá 720x504, 640x480, 512x384 nebo 384x288. Správná volba záleží na kvalitě zdroje a hlavně na tom, kolik potřebuješ na DVD dostat hodin. Pokud je zdroj DV kamera, doporučuju 0,3 bitů/pixel. Samozřejmě taky záleží na dynamičnosti scén. Je to plno různych faktorů, který ovlivňujou správnou volbu.

Při kompresi do MPEG-4 je pro stoprocentní kompatibilitu nutný použít MPEG-4 SP (simple profile). Nastaví se v XviDu výběrem Simple@L3. Správně by nemělo jít rozlišení přes 384x288 (dáno normou MPEG-4 SP), ale XviD to umožní obejít a přehrávače zvládnou většinou rozlišení až do 720x576 (některé jenom 640x480). MPEG-4 SP kromě rozlišení neumožňuje použít z ASP funkce GMC, B-frames a Q-PEL. Také nepodporuje prokládané video (interlaced).

Kontejner musí být AVI. Pouze velmi málo přístrojů podporuje MP4 (jsou to ty s certifikací Nero Digital) a ani jeden nepodporuje Matrošku a OGM. Stejně tak pouze velmi málo přístrojů podporuje AAC, takže pro zvuk nelze použí nic jiného než AC3 nebo MP3. Vorbis sice některé přístroje zvládají, ale nelze jej (teoreticky) uloži do AVI. Prakticky to sice lze pomocí ffmpeg, ale prakticky to taky nefunguje :-) Některé přístroje mají problém s MP3 VBR, takže spolehlivou volbou je MP3 CBR.

Výrobci přehrávačů si na své přístroje hrdě tisknou loga DivX a XviD, ale v podstatě to ani jeden neumí správně přehrát. Neexistuje jeden jediný stolní přístroj s plnou podporou MPEG-4 ASP. Těch omezení je tolik, že se pro přehrávání na stolních přístrojích opravdu často vyplatí vyrobit spíš standardní DVD-Video. Pokud se použije poloviční rozlišení (352x576), není problém dostat na DVD v rozumné kvalitě až 4 hodiny.

Vláďa
gebu (54)|29.12.2005 12:11
Vláďo, díky moc. Takové zkušenosti jsem přesně potřeboval.

[quote=vlada]Já bych videa umístil do kořenovýho adresáře DVD s rozumnými názvy, menu pro výběr už vytvoří sám přehrávač, stejně žádné vyrobit nejde. Je ale nutné počítat s tím, že plno přístrojů zvládne zobrazit jenom 8 znaků z názvu a bez češtiny. Neexistuje žádný standard, který by uimístění na disku nějak definoval.[/quote]
Super. Díky ušetří spoustu zkoušení a laborování. Na Disku bude tak 5 videí a názvy zkrátím a češtinu stejně nemám v názvech souborů rád.

[quote=vlada]Dát na DVD adresář s programy nebo autorun by neměl být problém. Přístroje by ho měly ignorovat.[/quote]
Díky. Opět ušetřené laborování.

[quote=vlada]Rozlišení videa doporučuju se čtvercovými pixely. Nečtvercové většina přehrávačů nezvládne upravit. Takže v úvahu připadá 720x504, 640x480, 512x384 nebo 384x288. Správná volba záleží na kvalitě zdroje a hlavně na tom, kolik potřebuješ na DVD dostat hodin. Pokud je zdroj DV kamera, doporučuju 0,3 bitů/pixel. Samozřejmě taky záleží na dynamičnosti scén. Je to plno různych faktorů, který ovlivňujou správnou volbu.[/quote]
Díky za tyto zkušenosti. Budu postupovat podle návodu na Tvém webu.
Jak to tak vypadá, tak zdrojem nebude DV kamera, ale program DemoStudio, který umí chytat obrazovku. Program umí používat přímo nainstalované kodeky, takže můžu video ukládat přímod ve výstupním formátu.

[quote=vlada]Při kompresi do MPEG-4 je pro stoprocentní kompatibilitu nutný použít MPEG-4 SP (simple profile). Nastaví se v XviDu výběrem Simple@L3. Správně by nemělo jít rozlišení přes 384x288 (dáno normou MPEG-4 SP), ale XviD to umožní obejít a přehrávače zvládnou většinou rozlišení až do 720x576 (některé jenom 640x480). MPEG-4 SP kromě rozlišení neumožňuje použít z ASP funkce GMC, B-frames a Q-PEL. Také nepodporuje prokládané video (interlaced).[/quote]
Aha. Tak toto je velmi důležité. To o těch funkcích GMC, B-frames a Q-PEL jsem už věděl z Tvých článků. To o tom proloženém videu je taky důležité.

[quote=vlada]Kontejner musí být AVI. Pouze velmi málo přístrojů podporuje MP4 (jsou to ty s certifikací Nero Digital) a ani jeden nepodporuje Matrošku a OGM. Stejně tak pouze velmi málo přístrojů podporuje AAC, takže pro zvuk nelze použí nic jiného než AC3 nebo MP3. Vorbis sice některé přístroje zvládají, ale nelze jej (teoreticky) uloži do AVI. Prakticky to sice lze pomocí ffmpeg, ale prakticky to taky nefunguje :-) Některé přístroje mají problém s MP3 VBR, takže spolehlivou volbou je MP3 CBR.[/quote]
JJ. Díky. Recenzi nějakého stroje, který přehraje OGG Vorbis jsem četl.

[quote=vlada]Výrobci přehrávačů si na své přístroje hrdě tisknou loga DivX a XviD, ale v podstatě to ani jeden neumí správně přehrát. Neexistuje jeden jediný stolní přístroj s plnou podporou MPEG-4 ASP. Těch omezení je tolik, že se pro přehrávání na stolních přístrojích opravdu často vyplatí vyrobit spíš standardní DVD-Video. Pokud se použije poloviční rozlišení (352x576), není problém dostat na DVD v rozumné kvalitě až 4 hodiny.[/quote]
Ono totiž prioritou toho mého výstupu není přehrávání na stolním přehrávači, ale hlavně na PC, ale proč to neupravit tak, aby to ty nové přehrávače neuměly.
Takže díky na info. Rozhodně se mi bude lépe rozhodovat.
Budu mít stejně i verzi v kontejneru MP4 s videem ve formátu MPEG-4 AVC zakódovanou kodekem x264, kterou budu streamovat. Takže pak můžu vyrobit výstup podle potřeby.
stayman (12393)|29.12.2005 13:35
Na PC je to jedno, co si vyrobis, ovsem ak to ma kolovat na roznych playeroch, neostava ti nic ine, iba to DVD-Video, ja mam najnovsi pristroj s podporou aj Mp4 a zvuku AAC, ale to je tak len pre kazdy pripad, pretoze si aj tak robim zo vsetkych tych shitov DVD-Video (teda kvoli ostatnym, co nemaju take pristroje ako ja) a ak uz by sa malo pozerat na perspektivne vyuzitie, urcite to nebudu formaty Mpeg4 ASP, ale prave tie Mpeg-4 AVC, kde najvyssie sance ma prave ten opensource x264 pretoze je to free verzia preferovaneho H.264. Mozno sa ale dockame inych kompresii, takze dovtedy vela stastia s DVD-Video (Mpeg2 MP@ML) :-D
gebu (54)|29.12.2005 13:45
Jak takové video vypadá na stolním přístroji? Myslel jsem si, že stolní přístroj potřebuje větší rozlišení.
[quote=vlada]Pokud se použije poloviční rozlišení (352x576), není problém dostat na DVD v rozumné kvalitě až 4 hodiny.[/quote]
vlada (3470)|29.12.2005 14:22
[quote=gebu]Jak takové video vypadá na stolním přístroji? Myslel jsem si, že stolní přístroj potřebuje větší rozlišení.
[/quote]

Nevím jestli je tohle rozlišení přímo v DVD standardu. Některý authoringový programy mi ho nebraly, ale poměrně často se používá hlavně u SVCD. Je to o něco horší než TV vysílání, ale pořád výrazně lepší než VHS video.

Ještě k tomu zachytávání obrazu - pokud to bude z webové kamery, tak se nebudeš muset s prokládáním prápit. Bude to progresivní. K ukládání videa bych doporučil nějaký kodek s nízkou kompresí, třeba MJPEG. Pokud je na disku dost místa, tak ideální je nějaký bezztrátový kodek (HuffYUV, FFV1, Lagarith). Ukládat video rovnou do výstupního formátu není moc rozumné, navíc budeš mít přeci těch výstupních formátů několik.

Pokud je prioritou počítač a přehrávání ve stolním přístroji pouze jako bonus, doporučuju nastavení MPEG-4 kodeku takhle: GMC ne, Q-PEL ano a 1-bframe, packed bitstream ne. Tohle je kompatibilní s naprostou většinou přehrávačů a dá to o poznání lepší výsledek než pouze SP.
gebu (54)|29.12.2005 14:34
[quote=vlada]
Nevím jestli je tohle rozlišení přímo v DVD standardu. Některý authoringový programy mi ho nebraly, ale poměrně často se používá hlavně u SVCD. Je to o něco horší než TV vysílání, ale pořád výrazně lepší než VHS video.[/quote]
To je vlastně pravda. Tím, že normální DVD přehrávač nepoužívám tak jsem fixovaný na zkušenosti s přehráváním na PC, kde se po spuštění videa v menším rozlišení obraz objeví v okně o velikosti odpovídající rozlišení.

[quote=vlada] Ještě k tomu zachytávání obrazu - pokud to bude z webové kamery, tak se nebudeš muset s prokládáním prápit. Bude to progresivní.[/quote]
Pokud to bude z kamery tak určitě z DV - prokládání odstranit umím.

[quote=vlada]K ukládání videa bych doporučil nějaký kodek s nízkou kompresí, třeba MJPEG. Pokud je na disku dost místa, tak ideální je nějaký bezztrátový kodek (HuffYUV, FFV1, Lagarith). Ukládat video rovnou do výstupního formátu není moc rozumné, navíc budeš mít přeci těch výstupních formátů několik.[/quote]
Aha. Díky za tuto poznámku. Problém s místem není. Uvažoval jsem to uložit do stejného formátu jako má DV kamera - MJPEG mě nenapadl. O těch bezztrátových pouvažuji.

[quote=vlada]Pokud je prioritou počítač a přehrávání ve stolním přístroji pouze jako bonus, doporučuju nastavení MPEG-4 kodeku takhle: GMC ne, Q-PEL ano a 1-bframe, packed bitstream ne. Tohle je kompatibilní s naprostou většinou přehrávačů a dá to o poznání lepší výsledek než pouze SP.[/quote]
Díky. Hned to posílám kolegovi. Já budu používat klikací kodeky a on to chystá pro Linux pomocí encoderu.
BTW: Není na to někde pro mencoder ověřený postup? Právě se prokousává mencoderem.
stayman (12393)|29.12.2005 14:42
352x576 je pripustny rozmer pre DVD-Video, kopec authoringovych programov ho aj ponuka.
vlada (3470)|29.12.2005 15:27
[quote=gebu]
Tím, že normální DVD přehrávač nepoužívám tak jsem fixovaný na zkušenosti s přehráváním na PC, kde se po spuštění videa v menším rozlišení obraz objeví v okně o velikosti odpovídající rozlišení.[/quote]

Není to tak, každý slušný DVD přehrávač (MPC, VLC, PowerDVD, WinDVD) si načte správný poměr stran video roztáhne. Stejně tak to funguje i u MP4 a MKV. Při použití XviD nebo FFDShow dekoderu to dokonce funguje is AVI. Jsou to ty takzvané "nečtvercové pixely" proti kterým bojuju. Ale je to jako s větrnými mlýny, CCIR je mocnější :-)

[quote=gebu]Uvažoval jsem to uložit do stejného formátu jako má DV kamera - MJPEG mě nenapadl. O těch bezztrátových pouvažuji.[/quote]

DV a MJPEG jsou velmi podobné formáty. S DV jsou ale při zachytávání občas problémy (colorspace, pořadí půlsnímků při prokládání). Proto preferuji MJPEG. Jediný free MJPEG kodek co znám je v FFDShow a jediný zdarma dostupný DV kodek je Cedocida. FFDShow má i DV kodek, ale nikdy mi nefungoval (pouze komprese, dekomprese je O.K.)

[quote=gebu]BTW: Není na to někde pro mencoder ověřený postup? Právě se prokousává mencoderem.[/quote]

Bohužel mencoder téměř neznám. Ale zkusil bych se podívat na http://www.doom9.org. Tam by něco mohlo být.
stayman (12393)|29.12.2005 16:01
Ak to nebude UKLADAT do rovnakeho formatu, bude sa mu to zbytocne rekompresovat, takze z DV kamery ako DV a to pouze kopirovat data, ziadny prevod sa tam nedeje !!!
gebu (54)|29.12.2005 16:02
[quote=vlada]Není to tak, každý slušný DVD přehrávač (MPC, VLC, PowerDVD, WinDVD) si načte správný poměr stran video roztáhne. Stejně tak to funguje i u MP4 a MKV. Při použití XviD nebo FFDShow dekoderu to dokonce funguje is AVI. Jsou to ty takzvané "nečtvercové pixely" proti kterým bojuju. Ale je to jako s větrnými mlýny, CCIR je mocnější :-)[/quote]
Nemyslel jsem přehrávání DVD na PC, ale normální spuštění videosouboru, ale za tuto informaci díky.

[quote=vlada]DV a MJPEG jsou velmi podobné formáty. S DV jsou ale při zachytávání občas problémy (colorspace, pořadí půlsnímků při prokládání). Proto preferuji MJPEG. Jediný free MJPEG kodek co znám je v FFDShow a jediný zdarma dostupný DV kodek je Cedocida. FFDShow má i DV kodek, ale nikdy mi nefungoval (pouze komprese, dekomprese je O.K.)[/quote]
Díky.

[quote=vlada]Bohužel mencoder téměř neznám. Ale zkusil bych se podívat na http://www.doom9.org. Tam by něco mohlo být.[/quote]
No, problém. Pohledáme, vyzkoušíme. Jeden náš kamarád o tom napsal článek do LinuxEXPRESu http://www.linuxexpres.cz a v něm je dost informací a máme možnost konzultací. On ale používá DivX.
gebu (54)|29.12.2005 16:04
Vláďa zřejmě myslel při zachytávání obrazovky.
[quote=StayMan by €RikŁ€]Ak to nebude UKLADAT do rovnakeho formatu, bude sa mu to zbytocne rekompresovat, takze z DV kamery ako DV a to pouze kopirovat data, ziadny prevod sa tam nedeje !!![/quote]
vlada (3470)|29.12.2005 18:16
[quote=gebu]
Nemyslel jsem přehrávání DVD na PC, ale normální spuštění videosouboru, ale za tuto informaci díky.
[/quote]

Je jedno, jestli to je DVD nebo něco jiného. Akorát že u DVD čtvercové pixely neexistují, takže tam se musí video přepočítávat (deformovat) vždy. Můžeme za to děkovat pánům z CCIR a snaze sjednotit digitální PAL a NTSC.
U ostatních video formátů jsou zase standardní čtvercové pixely, ale není to podmínkou. Třeba i přímo XviD kodek má v nastavení možnost určit poměr stran. Problém je, že to plno dekoderů a hlavně stolních přístrojů nepodporuje. Tak se to nepoužívá a většina lidí potom ani neví, že to jde.
gebu (54)|30.12.2005 00:47
gebu (54)|2.1.2006 12:50
Je spolehlivý, mě se zdá, že po jeho nainstalování mi začalo blbnout přehrávání některých videí ve formátu mpeg ve WinAmpu? A taky mi začalo blbnout zachytávání v programu DemoStudio.
[quote=vlada]Jediný free MJPEG kodek co znám je v FFDShow a jediný zdarma dostupný DV kodek je Cedocida. FFDShow má i DV kodek, ale nikdy mi nefungoval (pouze komprese, dekomprese je O.K.)[/quote]
vlada (3470)|2.1.2006 15:38
gebu
Mluvíš o FFDShow? MPEG-1 a MPEG-2 nefungují spolehlivě, radši je v konfiguraci zakaž a nech tam původní dekodery. Já mám dobrý zkušenosti s DScalerem 5.
Na zachytávání by FFDShow neměl mít vliv. Je to v podstatě sada 3 typů filtrů a kodeků: DirectShow video filtry pro dekompresi, DirectShow audio filtry pro dekompresi a VfW kodeky pro kompresi/dekompresi. Takže pokud nezvolíš FFDShow jako kodek pro zachytávání, neměl by na to mít vliv.
Je ale možné, že se některý z těch DirectShow filtrů použije i při zachytávání. Máš povolené zpracování RAW videa v menu "Kodeky"? Kdyžtak to zakaž. Taky je vhodný zaškrtnout v FFDShow, aby zobrazoval ikonku v trayi, čímž poznáš, že je momentálně načtený a používá se.
gebu (54)|2.1.2006 23:05
Chová se mi to nějak divně a protože jsem nepostupoval moc systematicky (odinstaloval jsem víc věcí) tak teď nevím v čem byl problém, ale FFDShow to asi nebyl, protože jsem ho nainstaloval zpátky a je to vpohodě.
Blbnul (např. jedno video bylo vzhůru nohama některá se zasekla po několika sekundách apod. - šlo o mpeg něco nechtěl přehrávat vůbec - to zase byly některé AVI) mi WinAmp, ale to se spravilo.
Ale některá videa mi nejdou přehrávat ve VideoLANu. Jako videokodek to hlásí CRAM. Divné je, že by to např. měl být XviD. Stejná videa Windows Media Player přehraje podobně WinAmp (před odinstalací několika kodeků mi nechodil ani on).
Takže můj dotaz je teď na ten CRAM.

[quote=vlada]Mluvíš o FFDShow? MPEG-1 a MPEG-2 nefungují spolehlivě, radši je v konfiguraci zakaž a nech tam původní dekodery. Já mám dobrý zkušenosti s DScalerem 5.
Na zachytávání by FFDShow neměl mít vliv. Je to v podstatě sada 3 typů filtrů a kodeků: DirectShow video filtry pro dekompresi, DirectShow audio filtry pro dekompresi a VfW kodeky pro kompresi/dekompresi. Takže pokud nezvolíš FFDShow jako kodek pro zachytávání, neměl by na to mít vliv.
Je ale možné, že se některý z těch DirectShow filtrů použije i při zachytávání. Máš povolené zpracování RAW videa v menu "Kodeky"? Kdyžtak to zakaž. Taky je vhodný zaškrtnout v FFDShow, aby zobrazoval ikonku v trayi, čímž poznáš, že je momentálně načtený a používá se.[/quote]
gebu (54)|2.1.2006 23:42
CRAM je podle http://www.fourcc.org/codecs.php
CRAM Microsoft Video 1 Microsoft Allegedly identical to MSVC.
Což je dost divné - vypadá to, že sice DemoStudio se tváří jakože používá externí kodeky FFDShow, ale stejně si tam rve Microsoft Video a vypadá to, že s ním má VideoLAN potíže.
gebu (54)|3.1.2006 10:54
Pokud se někdo chcete mrknout na ukázku tak je tady: http://www.cb.cz/prostejov/data/mos01.avi (kontejner AVI, formát MPEG-4 AVC, kodek x264)
Je to 30 min v rozlišení 1024x768 a má to jen 13 MiB. Nastavil jsem snímkovou rychlost jen na 10 snímků / s.
Když dám menší rozlišení tak obraz není moc kvalitní na přečtení. Možná to blbě nastavuju.
Nemáte někdo zkušenosti s takovýmto specifickým videem?
Jak ho připravit pro DVD přehrávač? Myslíte, že zvládne tak malou snímkovou rychlost?
Myslíte, že by bylo vhodné snímkovou rychlost ještě snížit?
vlada (3470)|3.1.2006 13:52
gebu
Pozor na různý codecpacky a podobný věci. Často udělají víc škody než užitku. U kodeků platí, že čim míň tim líp. Proto mam rád FFDShow - jeden program zastoupí 50 kodeků.
Zkusil jsem si nainstalovat to DemoStudio a nahrát AVI. Jako kodek jsem zvolil FFDShow - MJPEG - kvalita 95% a tak se to taky nahrálo. Microsoft Video 1, tam je ale jako výchozí nastavení. Určitě si to správně nastavil?
gebu (54)|3.1.2006 14:19
[quote=vlada]Pozor na různý codecpacky a podobný věci. Často udělají víc škody než užitku. U kodeků platí, že čim míň tim líp. Proto mam rád FFDShow - jeden program zastoupí 50 kodeků.[/quote]
JJ, o tom jsem už slyšel. Codepacky jsem neinstaloval, ale zkoušel jsem různé softy na práci s videem a občas to byl nějaký balíček, který nainstaloval různé věci jako např. svůj AviSynth apod. Kdo ví co tam všechno bylo.
[quote=vlada]Zkusil jsem si nainstalovat to DemoStudio a nahrát AVI. Jako kodek jsem zvolil FFDShow - MJPEG - kvalita 95% a tak se to taky nahrálo. Microsoft Video 1, tam je ale jako výchozí nastavení. Určitě si to správně nastavil?[/quote]
Díky moc. Já myslím, že jsem to udělal dobře. Ale jak jsem psal dříve. PC mi nějak divně reaguje. Bude to asi nějaké zmatené.
ODSakEda (2278)|3.1.2006 15:17
gebugebu -již delší dobu distribuji lidem jejich videodokumenty v AVI a to MPEG-4 a kodeku XviD! Zatím samé nadšení, že to jde hlavně na PC a dále:

1. nedoporučuji jim kupovat stolní playery bez podpory MPEG-4 (DIVx, XviD), stejně jako je nerozvážnost kupovat CDaudio přístroje bez odpory mp3. Takkové DVD s videem, je naproti DVDvideo jakoby jakousi Videoempétrojkovým DVDvideem :-D Pak mohou koukat i na telce ze stolního playeru 8-)

2. A tedy videosoubory jsou volně na DVD-R "jen" jako PC data! Zaručeně je takové přístroje s podporou MPEG-4 uvidí jako ve Windows!!! (to leží v žaludku Hollywoodu a Sonymu a pod.!...)

3. soubory jsou přímo na mediu, nebo ve složkách a podsložkách popsaných libovolně dle témat. Doporučuji raději více a kratších videosekvencí než jediný jednak nudný homevideosoubor a jednak některé player nezvládaj dekodovat soubor nad 1GB velikosti!!!
(např: 01 sraz, 02 zahájení závodu atd 8-) ) Pak se ve videu i lépe pohybujete a orientujete i bez nějakýho authoringu s butony s náhledy...

4. AVI v Xvid z DV kamery či jiného zdroje ve VirtualDubu i jiném softu deinterluji a současně koprimuji do dat toku od 2500 do 4000, vyjímečně až do 6000kb/s, ale to již nezvládne při plném rozlišení 720x576 (jiné nedoporučuji!!!) bez trhání dekodovat nejeden player!!! (PC je to jedno 8-) )

5. tím se mi vejde na jedno medium až 2,5hod takové homevideonudy!... aniž bych komprimoval zvuk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A tedy nač riskovat, že nějaký player nebude hrát nějaký mp3 zvukový kodek, nebo že komprimaví zvuku rozjedu synchronizaci obrazu a zvuku?, když i v horším případě skoro 2h na jedno jsou až až! Wav (z kamer 48kHz/16bit) dekoduji všecky! 8-)

6. nezapomen na každé medium přidat raději složku nazvanou např.:
!Kodek pro video, a Xvid, raději ten kterým jsi video kodoval(!) tam přidat!!!!! Hodně lidem to pak samo nepojedede na PC, nebudouli mít nainstalkován nějaký Mpeg-4 nebo složitější ffdshow! Což není standartní součístí Windows. Kritiky, co namítnou že je kompatibilnější tedy raději DVDvideo formát zase ujištuji, že ani ten nejde bez doinsatlování SW, playeru přehrát standartním nástrojem Windows, ani AVI v DV z dig. kamer! Takže kritika, že je nutné furt něco doinstalovávat neobstojí!!!

7. je tedy jedno co na mediu bude za PC soubory, player je budto dekoduje, nebo přeskočí!

8. na authoringovám softu se pracuje, ale je to jen paráda jak jsem již naznačil!... Nakašlat na to! Dig. foto si snat taky zálohuješ jen jako data do složek tématicky pojmenovaných a ne do nějakého nesmyslu s náhledy s butonky a dalšími volovinami... a video jsou takové navíc hejbací fotky :-) Pak v tom šipkami DOvladače posunuješ jak blbec a ztrácíš... Takto máš pod sebou strom s názvy dle abecedy nebo pořadí čísel před názvem, jak u mp3 přehrávačů, nebo prostě jak u božího (boží=dokonalý :-) ) PC např. v průzkumníku či prohlížeče ACDSee! 8-) 8-) 8-)
gebu (54)|3.1.2006 15:34
Byl by někdo, kdo má stolní DVD přehrávač s podporou XviD ochoten vyzkoušet to moje video přehrát? Udělal bych Verzi XviDovou.
mirekv (7169)|3.1.2006 15:38
gebu
vystav někde kousek!
stayman (12393)|3.1.2006 16:38
No skus, moj player prehra vsetko :-D
wizzard (447)|3.1.2006 19:13
Co to mas za zazrak Stay ? Prehra Ti aj HDTV (1920x 1080) ???
Ved ten novy JVC este nie je na trhu :-?
ODSakEda (2278)|3.1.2006 20:26
wizzard KISS šestistovka by měl umět i 1920x1080!
stayman (12393)|3.1.2006 21:18
Tak tak, uz je dost HD playerov !!! 9-)
gebu (54)|3.1.2006 23:17
Tady to vypadá na překlep, že? 720x540
[quote=vlada]Nečtvercové většina přehrávačů nezvládne upravit. Takže v úvahu připadá 720x504, 640x480, 512x384 nebo 384x288. [/quote]
gebu (54)|4.1.2006 00:58
Videa dočasně vystavim tady:
Zpracovaná jedním průchodem:
http://www.cb.cz/prostejov/data/1P1024.avi 1024x768 68,2 MiB
http://www.cb.cz/prostejov/data/1P720.avi 720x540 42,4 MiB
http://www.cb.cz/prostejov/data/1P640.avi 640x480 35,5 MiB
Zpracovaná dvěma průchody:
http://www.cb.cz/prostejov/data/2P1024.avi 1024x768 21,2 MiB
http://www.cb.cz/prostejov/data/2P720.avi 720x540 15,9 MiB
http://www.cb.cz/prostejov/data/2P640.avi 640x480 15,3 MiB

Už u videa 720x540 je kvalita videa už hodně degradovaná. Nevíte čím to je? Co dělám špatně?
wizzard (447)|4.1.2006 01:41
[quote=ODSakEda]wizzard KISS šestistovka by měl umět i 1920x1080![/quote]

No ten Kiss DP 600 ma tiez uz asi rok meskanie, a neviem ci uz konecne prisiel sem na trh, chipset by mal byt rovnaky ako u IO Data AVeL Linkplayer2 alebo ten JVC-ProHD = Sigma EM 8620L. Na Videohelp.com je o nich zatial ticho, hlavne tu v Europe... :-R
P.S.
vysie rozlisenie formou Upscaling podporuju uz viacere DVD prehravace, ale tie nemaju bud DivX HD, WMV9 HD, MPEG2 HD alebo LAN
clee (6592)|4.1.2006 03:28
dp-600 ma zacit distribuovat acomp behem unora, uz berou i predobjednavky, cena necelejch 11 500,-
gebu (54)|4.1.2006 07:10
[quote=gebu]Videa dočasně vystavim tady:[/quote]
Jestli dobře rozumím svým výsledkům tak MPEG-4 SP se dostanu asi na 15 MiB a AVC až na 12 MiB tj. asi 20%.
Jsme zvědavý, jestli vám to půjde přehrát na stolním přehrávači.
gebu (54)|4.1.2006 09:31
A tady by měl být stream: rtsp://server1.streaming.cesnet.cz/others/spseol/mos/mos01.mp4
Přehrajete VideoLANem.
mirekv (7169)|4.1.2006 09:39
gebu
Nějak ti ta stránka nechodí! Ani po přejmenování samo!
gebu (54)|4.1.2006 10:21
Která stránka?
[quote=mirekv]Nějak ti ta stránka nechodí! Ani po přejmenování samo![/quote]
mirekv (7169)|4.1.2006 10:38
gebu
Tak teda ten odkaz! Nahoře nade mnou.
gebu (54)|4.1.2006 10:46
Zadej ten odkaz do programu VideoLAN http://www.videolan.org/ je to stream.
[quote=mirekv]Tak teda ten odkaz! Nahoře nade mnou.[/quote]
mirekv (7169)|4.1.2006 11:48
Aha! :-) Přitom VLC používám dávno. Stejně jsem to neoživil, ale zkusím ještě!
gebu (54)|4.1.2006 13:38
"File / Network stream" a bacha je to rtsp.
Všem se to nějak alespoň na chvilku rozběhlo.
Dobré je taky zapnout cacheování.

[quote=mirekv]Stejně jsem to neoživil, ale zkusím ještě![/quote]
gebu (54)|5.2.2006 20:40
[quote=gebu]Videa dočasně vystavim tady:[/quote]
Tak jak vám to na videu jelo?