Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Umí někdo přehrát video z DV kamer Canon do PC v kvalitě ?

Sity (7)|23.3.2004 16:05
Vážení kolegové.

Již je tomu 342 dní, co jsem zakoupil DV kameru Canon MV 660 i. K tomu jsem koupil střižnu Pinnacle Studio DV8 a naivně jsem si myslel, že mi software Pinnacle Studio 8 umožní nahrát snímky z kamery do PC v kvalitě podobající se TV vysílání resp. lepší.
:-(( No dnes již nejsem tak naivní a vím, že snad neexistuje nikdo, kdo by dokázal výše popsané. :-k
Už jsem slyšel názory o deinterlaci, ale tím to není, protože když přehrávám video v DV full kvalitě, tak tam vodorovné pruhy nemám. Kdyby ano, už bych to uměl odstranit.
Už jsem zkoušel i prográmek WinDV, ale stále když ten obrovskej fajl spustím, tak kvalita se podobá kvalitě mpeg1, když jsem studoval 1. ročník vejšky, tzn. HRŮZA. :-(
V servisu Canon mi dokonce poradili, abych vyměnil Firewire kabel, tak jsem si koupil kabel, ale bylo to k ničemu. :-?
Dnes postupuji tak, že surové video přehraju v nekvalitě do PC, tam ho v Pinnacle Studio sestříhám a přehraju opět zpět na kazetu, čímž neztrácím kvalitu záznamu, ale jsem docela zoufalej z toho, že když už dostanu video do PC, tak ho nemohu dostat kvalitní na CD. :-)
Pora'dte mi někdo nějaký způsob, ať nemusím kupovat pořád ty drahé DV kazetky. :BB:

Dík Petr
Hawkey_tvf (434)|23.3.2004 16:47
[quote]K tomu jsem koupil střižnu Pinnacle Studio DV8 a naivně jsem si myslel, že mi software Pinnacle Studio 8 umožní nahrát snímky z kamery do PC v kvalitě podobající se TV vysílání resp. lepší.[/quote]

No pokial si si myslel ze Studio to dokaze, tak je to naozaj naivita, ale pokial berieme atmosfericky sireny TV signal tak isteze je mozne dosiahnut aj lepsiu kvalitu (pokial to zabezpeci aj kamera... Canon pochybujem).
Vo vseobecnosti ak chceme u Pinnaclu hovorit o akej-takej kvalite tak minimalny SW je Edition a aj tam sa moze vyskytnut prob ze programmeri u Pinnacle nevedia programovat resp. poznaju iba Intel chipsety ci take nieco.

[quote]No dnes již nejsem tak naivní a vím, že snad neexistuje nikdo, kdo by dokázal výše popsané.[/quote]

Naopak to dokaze kazdy aj s tym WinDV ci inym SW. Pretoze to IBA, ONLY, LEN taha uplne tie iste ciselka co su na kazete a IBA, ONLY, LEN ich ulozi na HD. Pripadne naopak. Inak aj v tomto Studio exceluje, im sa rozbieha audio s videom aj v tomto pripade, ako jedinym na svete, valaju to na neIntel chipsety, blbci.

[quote]Už jsem slyšel názory o deinterlaci, ale tím to není...
Už jsem zkoušel i prográmek WinDV, ale stále když ten obrovskej fajl spustím, tak kvalita se podobá kvalitě mpeg1, když jsem studoval 1. ročník vejšky...[/quote]

tak v com je problem??? popisat presne, inak nemoze byt nijaky help!

[quote]protože když přehrávám video v DV full kvalitě, tak tam vodorovné pruhy nemám[/quote]

co rozumies pod "prehravanim videa v DV full kvalite"? tak trochu tusim, ze prehratie z kamery alebo DV rekordera, ale pouzity slovnik nie je adekvatny tomuto oznameniu

[quote]V servisu Canon mi dokonce poradili, abych vyměnil Firewire kabel, tak jsem si koupil kabel, ale bylo to k ničemu.[/quote]

podobni "odbornici" ako Pinnacle programmers a Exac techsupport
kabel je bud prerazeny a nejde nic alebo s obrovskym rusenim, alebo je dobry, a to ktorykolvek

[quote]Dnes postupuji tak, že surové video přehraju v nekvalitě do PC, tam ho v Pinnacle Studio sestříhám a přehraju opět zpět na kazetu, čímž neztrácím kvalitu záznamu[/quote]

"v nekvalite" znamena co?
"v nekvalite" a "nestracam kvalitu" je protirecenie, a keby aspon dialekticke, ale uplne mechanisticke a tudiz nepochopitelne aj pre mna, stareho marxistu

poprosil by som, a nielen ja, ale vsetci ochotni pomoct, PRESNE a EXAKTNE vyjadrovanie a pouzit nazvoslovie podla ISO/CSN/STN

[quote]ale jsem docela zoufalej z toho, že když už dostanu video do PC, tak ho nemohu dostat kvalitní na CD[/quote]

ahaaa tak na CD, no a v akom formate to chces mat "kvalitne" na tom CD?
nebude pes zakopany niekde tu, ak ma moj cuch neklame?
pripadne mam este tusaka ze dalsi problem bude color matching & monitor callibration
trochu prehnane sa da povedat ze na CD to nebude ono nikdy

[quote]Pora'dte mi někdo nějaký způsob, ať nemusím kupovat pořád ty drahé DV kazetky.[/quote]

a na com chces uchovavat originalne nezostrihane zaznamy?

skonsoliduj sa, clovece, a presne popis co mas za problemy
Zdenda (0)|23.3.2004 17:26
Já mám MV 650i, natahuju do PC přes Scenalyzer Live a zpracovávám v AP Pro. Všechno bez problémů a ztráty kvality...
peki (17)|24.3.2004 09:43
sity

napis v cem to DV video v PC prehravas.
Sity (7)|24.3.2004 09:52
BS player a Power DVD, jak uz mi nekdo poradil
Sity (7)|24.3.2004 09:54
co je AP pro ?
peki (17)|24.3.2004 10:03
No dobre a v POWER DVD se ti nezdá co.V prvnim prispevku pises kdyz prehravam video v DV full kvalite, tak tam vodorovné pruhy nemám tak co se ti zda spatne pri prehravani,zkus popsat jak prehravany obraz vypada,trha se,radkuje,je rozmazany nebo co?
Mike (617)|24.3.2004 10:16
Podlě mě tvůj problém není v tom, že to špatně nahraješ do PC, ale když si to pustíš třeba Media přehrávačem, tak to vidíš jen v poloivčním rozlišení, protože DirectShow decoder je tak nastaven - takže si v nějakém přehrávači ten tvůj soubor otevří, klepni na nastavení filtru DV Decoder a nastav tam dekódování na Full resolution, stačí k tomu použít i GraphEdit, tam najít ten decoder, vložit ho a nastavit to.

Pokud ale ten DV AVI otevřeš v nějakém editoru, tak bys to měl mít v plné kvalitě už teď (Vegas, Premiere,...)
Sity (7)|24.3.2004 10:17
Nahrávám v DV full kvalitě, co mi Pinnacle Studio povolí, tzn. 750x567 (nejsem si jistý těmi čísly), 25 frames/s. Když pak přehrávám video, tak je rozmazané, jakoby nezaostřené, netrhá se.
Ted mi poradili v jiném fóru, že to může být tím, že PC přehrává v Half Pal , a že někde musím nastavit FullPal, ale nevím kde.
Sity (7)|24.3.2004 10:21
už jsem to našel, docela to pomohlo.....
ještě to zkusím deinterlacovat a uvidíme
ViKinG (793)|24.3.2004 12:58
Sity: 750x567 určitě ne, 720x576 jsou ta správná čísla. A ještě mi prozraď na co tak nutně musíš provádět deinterlaci a jaký chceš mít výsledný formát...
Sity (7)|24.3.2004 13:49
no to video má vodorovný pruhy, tak to deinterlacuju metodou dva řádky do jednoho a pak budu teprve řešit výstupní formát, co doporučujete ? nějaký postup ?
ViKinG (793)|24.3.2004 14:19
Sity: Ty "vodorovný pruhy" jsou způsobený skutečně půlsnímky z DV. Výsledný formát ale musíš vyřešit na začátku, protože pokud to bude zpětné uložení po zpracování na DV kazetu (100% kvality jako záloha nedocenitelné - doporučuje 10 uživatelů DV z 10ti) a potom konverze na MPEG2(osobní favorit ProCoder 1.5) a následně autorizace na DVD(pro začátek je dobrý UMF2 příp.3, nebo TMPGEnc DVD Author) tak nikdy!!! nepoužívej deinterlaci (a už vůbec ne tu tebou jmenovanou!). DVD interlaced video nevadí jen neprohoď půlsnímky. Na TV bude vše naprosto OK, v PC si SW přehravač (např.PowerDVD) udělá deinterlaci sám, a celkem to jde. Jestliže chceš nějaký další výstupní formát, tak možná budeš deinterlaci muset provést, ale pak je ti celá DV kamera k ničemu. Snad sem nic nevynechal, já DV dělám jen okrajově a určitě jsou tady ostřílení kozáci s hlubší znalostí...
Hawkey_tvf (434)|24.3.2004 14:42
Presne ako pise ViKinG - pre ulozenie ako MPEG-2/DVD zasadne NEDEINTERLACOVAT, pokial nie je VELMI dobry dovod to urobit. Tym myslim teoreticky a nasledne aj prakticky podlozeny nejakymi kilami papiera a nasledne gigabajtami videa.
Napr. v tom ProCoderi ale aj inde musis akurat nastavit ze VSTUPNE video je interlaced, BOTTOM FIELD FIRST (ako prvy sa uklada druhy riadok od vrchu) resp. v CCE je to offset 1. Vystupne je tiez prekladane, ale pre DVD by malo byt TOP FIELD FIRST (cize prvy zhora je ulozeny prvy), v CCE offset line 0.
Pokial si nie si isty, odporucam skonvertovat nejaky kus kde je rychly pohyb a picnut na RWcko a prehrat v stolnom prehravaci.
ProCoder 1.5 mi to ale hadze sam od seba OK.

A teraz priklad kedy sa OPLATI deinterlacnut.
Mam jedno DVcko z prazdnin, spravne exponovane a na prvy pohlad ciste.
Chcel som ho pre ucely poslatia netom kamosovi skomprimovat do DivX 5.1.1. Tak co, 3200 kbit/s, interlaced, Q-Pel, BiDi, idemeee... a vyliezol taky kockaty shit ze som sa :-k .
Zrazu sa zjavil moj strazny sajtan a oznamil mi ze MPEG-4 nemaju zatial bohvieako implementovany interlaced encoding. Tak som to natiahol do VD cez AviSynth, deinterlacol TomsMoCompom, vo VD odfikol HF sum wavelet denoiserom a opat v full PAL rozliseni skomprimoval s the same parametrami. A bolo to OK.
Sity (7)|24.3.2004 17:12
Děkuji, teď trochu reci pro amatera. Jakej tedy doporučuješ postup, když natahnu ve WinDV video do PC a chci ho dat do nejakyho mpegu (DivX) tak, aby se mi veslo tak min 30 min na CD. Co mám a v čem jak nastavit.
Dik, do teď jsem netušil, že jsou lidi, co dokážou tak fundovaně a ochotně poradit.

Fakt dík, rok si hraju s kamerou a tady to teď vyřeším za týden.


:-)))
jc_tvf (25)|26.3.2004 08:28
Vážení,
vzhledem k tomu ,že zvažuji koupi taky CANON i když vyšší verzi 700i, zajímalo by mně, zda při použití této kamery dosáhnu stejné kvality obrazu, jak u SONY D8 TRV330E. Tuto kameru jsem měl zapůjčenou k otestovaní firewire (součást zvukové karty AUDIGY) a s obrazem jsem byl maximálně spokojený. Použival jsem na ukládáni Power director (DVD formát (720 x 576) 6000 bitrate) a přes Pinacle studio 7 (AVI format).
Jelikož jsou v tomto článku popisované proglémy s obrazem, mám obavy, aby jsem problémy s kvalitou obrazu nemusel taky řešit u té 700i.
Díky.
Zdenda (0)|26.3.2004 12:08
Mám už asi 3 roky kameru SONY D8 TRV330E a teď jsem si koupil Canon MV 650i, což je to samé jako 750i, jen je malinko větší a má vstup pro ext. mikrofon. Obě kamery jsem hodně porovnával a dospěl jsem k tomu, že kvalita obrazu je stejná, jen při použití světla SONY HVL-20DM se mi zdál obraz ze SONY malinko méně zrnitý. Canon má zase věrnější (přirozenější) podání barev, ale v záznamu je hodně slyšet motorek. Tohle by už mělo být u "sedmistovek" odstraněno. Do PC natahuju záznam přes Scenalyzer Live a střihám na Premiere Pro. Tohle je vše bez problémů..
Hawkey_tvf (434)|26.3.2004 13:00
jc: ak by si sa zamyslel nad tym, o com cela tato diskusia bola, nebolo to fakticky o probleme s kvalitou zaznamu - nemalo to vobec nic spolocne s kamerou, ale o tom, ako moze blbe nastavenie (alebo nenastavenie) napr. monitora alebo softwaru/DV dekoderu viest k presvedceniu ze nieco nie je v poriadku a pritom je vsetko OK len to tak nevyzera 9-)

IMHO u skoro vsetkeho do nejakych ... 40-50 000? je takmer jedno co kupis... ak si mas vybrat, vyber si kameru co ma vacsi CCD prvok a pri rovnakej velkosti CCD asi skor tu co ma viac pixlov, ale to uz nie je take jednoznacne... a radsej nieco masivnejsie, aby sa menej chvel obraz. U tych Canonov sa povrava ze v servise maju povest bumerangov... tak neviem. Ale zas obraz maju slusny. Dolezite je, aby si pokial mozno mohol pouzit externy mikrofon, vstavane su nanic a u Canonu duplom, pre mna je dolezity aj DV in, pekne je aj analog in, co sa mi uz s mojim Panasonicom NV-DS30 nepodarilo.
Tomáš X. (166)|8.4.2004 16:53
Z jakékoliv miniDV kamery (Canon, JVC, Panasonic, Sony) se přes FireWire rozhraní nahrává video do PC jakýmkoliv programem úplně stejně, tj. probíhá fyzická kopie bajt po bajtu jako když se kopíruje soubor. To znamená, že tu kvalitu, kterou je schopna kamera díky své optice a firmware zaznamenat, tu kvalitu přehrajete do PC do formátu DV zabaleného do souboru typu AVI. V tomto formátu je to uloženo po půlsnímcích, tedy tak, jak to vyhovuje pro přehrávání na televizi, není to optimalizováno pro přehrávání na počítači. Na počítači je to v AVI(DV) proto, aby se to sestřihalo, ozvučilo atd. a nikoliv proto, aby se na to v počítači v tomto formátu koukalo jako na výsledný kvalitní produkt!!! Na uložení a prohlížení na počítači má AVI(DV) 2 zásadní nevýhody: 1. je nesmyslně objemný, 2. je prokládaný, což je bezvadné pro televizi, nikoliv pro monitor. Po sestřihání a ozvučení a oprolínání a otitulkobvání a ojánevímcoještě získáte AVI(DV) k archivaci na tu miniDV kazetu, abyste si zachovali zdrojový tvar, bez ztráty kvality - tedy lépe řečeno bez ztráty informace v něm obsažené, i když ve tvaru pro přehrátí běžným přehrávačem na PC relativně nevhodné. Případně to můžete ještě zaarchivovat navíc kromě pásky na DVD, pokud se to vejde a pokud se o to hodně bojíte. No a pak teprve vyrobíte tvar vhodný pro promítání. Pro PC i stolní DVD přehrávač to může být DVD (MPEG2) formát, pro PC s požadavkem co nejmenší velikosti aby se to vešlo na CD či třeba k uploadu na Web třeba DivX. I když ten MPEG2 oproti DV vznikne ztrátovou kompresí a obsahuje podstatně méně informace, při přehrávání na monitoru počítače to vypadá paradoxně podstaně lépe, protože už to není prokládané, má to menší datový tok a přehrávače jsou na zobrazování MPEG2 (jak který) specializované, kdežto na DV nikoliv. Na televizi pak vypadá MPEG2 o něco, často neznatelně hůř, než DV, protože pro televizi je DV to pravé ořechové.
ViKinG (793)|8.4.2004 17:38
Tomáš X:"I když ten MPEG2 oproti DV vznikne ztrátovou kompresí a obsahuje podstatně méně informace, při přehrávání na monitoru počítače to vypadá paradoxně podstaně lépe, [color=red]protože už to není prokládané[/color], má to menší datový tok a přehrávače jsou na zobrazování MPEG2 (jak který) specializované, kdežto na DV nikoliv."
DV má vyšší datový tok než MPEG2 (pro DVD-Video), na monitoru PC to vypadá lépe protože SW player provede více či méně zdařilou deinterlaci, MPEG2 vytvořený z DV je nejvhodnější ponechat interlaced!
buffalos (4)|7.6.2004 01:15
Mám stejný problém. Při přehrávání viea z kamery je obraz neostrý a při pohybu se obraz rozjíždí do vodorovných pruhů a je tak neostrý. A to jak na monitoru tak i na televizy z TV OUT.
Mám to tedy vaše vysvštlení chápat tak, že si té zhoršené kvality vůbec nemám všímat a až video vapálím na DVD (páličku zatím nemám) tak bude obraz zase kvalitní stejně jako přehrávání z kamery přímo do TV?
Pitomec (10211)|7.6.2004 06:48
Přesně tak - video nemá na monitoru PC co dělat (přes TV out platí totéž), takže až z toho vyrobíš DVD a pustíš ho ve stolním PC, tak bude vše OK (tedy: OK relativně, protože žádné DVD na světě se nevyrovná primárnímu DV záznamu).
Hawkey_tvf (434)|7.6.2004 06:51
Ty si dalsi talian.
Ak prehravas z KAMERY priamo do televizora tak sa ti vobec nemaju interlacing artifacts (tie pruhy) co zjavovat a pravdu povediac si ani neviem predstavit ako by k tomu mohlo dojst... snad jedine ze by si mal TV co vie aj progressive scan (par Panasonicov, napospol nad 25000 korun) a omylom by sa prepol donho, alebo nejaka zakerna zalezitost so 100 Hz scanom u tiez podobne drahych TV. Ale ak prehravas z PC do Tv cez TV-Out grafickej karty, tak potom je problem v nastaveni onoho TV Outu, uvedom si, ze ten je krmeny progressive signalom (25 frames/s) miesto prekladaneho (50 fields/s). No a tu uz zavisi na konkretnej grafarni a hlavne jej TV modulatoru ze co s tym ide urobit.
Take presne vyjadrovanie ma daco do seba, suhlas?
stayman (12393)|7.6.2004 10:55
Ten zaznam v PC prehravaj radsej s PowerDVD, ten ma aspon bob filter, ktory ti ciastocne odstrani to prekladanie snimkov.
Tomáš X. (166)|7.6.2004 11:56
[quote=ViKinG]Tomáš X:"I když ten MPEG2 oproti DV vznikne ztrátovou kompresí a obsahuje podstatně méně informace, při přehrávání na monitoru počítače to vypadá paradoxně podstaně lépe, [color=red]protože už to není prokládané[/color], má to menší datový tok a přehrávače jsou na zobrazování MPEG2 (jak který) specializované, kdežto na DV nikoliv."
DV má vyšší datový tok než MPEG2 (pro DVD-Video), na monitoru PC to vypadá lépe protože SW player provede více či méně zdařilou deinterlaci, MPEG2 vytvořený z DV je nejvhodnější ponechat interlaced![/quote]

Samozřejmě, že DV má výrazně vyšší datový tok, já snad napsal něco jiného? Ovšem s s tém ponecháním prokládání u MPEG-2 se musím ještě podívat na nastavení u různých enkodérů, jak to dělají defaultně. Já si pouize všiml, že když Power DVD na monitoru přehrává DV, tak na okrajích pohybujících objektů vznikají ty zubaté posuny, způsobené zipovitým sloučením půlsnímků posunutých o 1/25 sec., kdežto po překodování do na monitoru MPEG-2 zmizí, což doufám znamená, že je to deinterlaced, ne? Nebo tu inteligentní "deinterlaci" dělá až přehrávač při přehrávání, což u MPEG-2 umí a u DV to neumí ???
Hawkey_tvf (434)|7.6.2004 16:17
Tomasso X: ak sa enkoder nastavuje "sam" tak najskor bude drzat rovnaky rezim ako zdrojove video, aspon ProCoder to tak urobi, no a s tym odstranenim prekladu, naozaj to robi az PowerDVD a naozaj u DV to ASI nespravi. Zavisi na tom ako je "urobeny" samotny prehravac.
starej_vul (250)|8.6.2004 11:06
Je tomu něco měsíců-skoro let co jsem s tím "PC-videem" začínal. profackovalo mě tady moc lidí/nicků. Někteří "tak nějak sousedsky", někteří i natvrdo (BULLBACK a PITOMEC). Můžete si o nich myslet cokoliv, ale ty "tvrdší" mě pomohli nejvíce.
ZAPOMEŇTE-pokud Vám to finanční situace dovolí- na TV-karty, a různé DIX,XDIV,WMV kodeky. Ty si ponechte v záloze na "archivní" pořady a zajímavosti podléhající času a dále nerozšiřovatelné.
OPEČOVÁVEJTE" - nebo investujte do digitálních kamer s analogovým vstupem.
VŠÍM JSEM PROŠEL" a za šatičky a botičky mé drahé jsem si mohl pořídit digitální kameru s analogovým vstupem". Dále použiji WinDV, Vegas A DVD architekt...
... jsem na začátku pořádné cesty, na začátku cesty, kdy se za své amaterské výtvory nemusím stydět.
P.S. ZVLÁŠTNÍ (zvláště kladnou) KAPITOLOU JE "StayMan by €RikŁ€" ! Ale o něm zas někdy jindy. Až bude příležitost. Zatím spešl díky.
stayman (12393)|8.6.2004 12:12
[quote=starej_vul]VŠÍM JSEM PROŠEL" a za šatičky a botičky mé drahé jsem si mohl pořídit digitální kameru s analogovým vstupem". Dále použiji WinDV, Vegas A DVD architekt...
... jsem na začátku pořádné cesty, na začátku cesty, kdy se za své amaterské výtvory nemusím stydět.[/quote]

Ani si sa nepochvalil, aky typ si si kupil ze tie šatičky a dufam, ze to tvoja pani ocenila, navyse ja mam tiez zabery svojej pani v "Evinom rúchu", tam najviac otestujes kameru, pretoze farba pleti, tela je najkritickejsia. :-)

[quote=starej_vul]P.S. ZVLÁŠTNÍ (zvláště kladnou) KAPITOLOU JE "StayMan by €RikŁ€" ! Ale o něm zas někdy jindy. Až bude příležitost. Zatím spešl díky.[/quote]

:OO mam sa na co tesit?
Whitejoker (616)|8.6.2004 15:03
Já taky jsem se tady hodně naučil.
Dělám s TV/videem už skoro dva roky, poslední rok jsem přešel na DV.
I když jsem se moc do diskusí nezapojoval (přece jenom v práci musím občas i pracovat :-k a doma přes modem to stojí moc penízků), ten čas strávený tady mi hodně pomohl. I díky (a nejen) StayMan by €RikŁ€.
Čau
Wj
starej_vul (250)|9.6.2004 08:30
StayMan by €RikŁ€:

No ... to je to co jsem právě nechtěl moc nrozebírat, ale koupil jsem si SONY TRV640e ... ale neodnesla to pleť mé milované, ale denni i noční město a Aviatická pouť ... dopadlo to nadočekávání dobře ...
...dokonce i když jsem prohnal svoje analog pásky, bylo nad slunce jasnější, že co soft-kodeky nepobraly to ten HW-převodník v kameře zvládl hladce ... a bez barevného posunu ...
... a ten můj comp (v té sestavě od tebe-gró nápovědy od tebe) to nejezdí už 15 hodin, ale 3 hodiny ... (za ušetřený čas se věnuji pleti mé z nejmilejších...)[mělo být napsáno: nejmylejších - s tvrdým]

P.S. Stále to není to očekávané chválení
stayman (12393)|15.7.2004 17:16
[quote=starej_vul]P.S. Stále to není to očekávané chválení[/quote]

To staci :-) Dost som zamysleny a este ku tomu byt aj namysleny ??? ... tak to nie... :-D