Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Taky se mi povedlo otocit pulsnimky

Whitejoker (616)|2.7.2004 12:59
Graboval jsem nějaké filmy z TV do formátu 352*288 pro výrobu VCD.
Pro grabování jsem použil kodek PIC MJPEG, q 19.
Bohužel jsem si nevšiml, že je zaškrtnuta volba "prokládat obraz vyšší než 240 řádků" nebo tak něco.
Po nagrabování jsem to projel přes Mainconcept MPEG kodér do MPEG-1. Použil jsem přednastavené hodnoty MC (chci si jen vlasy umýt a jít...) a výsledek je k :-k .
Přednastavené hodnoty totiž ukládají video 352*288 jako progresive, pořadí půlsnímků je none.
Pokud bylo zdrojové video neprokládané, bylo toto nastavení v pohodě.
Vzhledem k mé chybě, že jsem si nevšiml zatržení u MJPEG-u, se zdrojové video uložilo (asi) prokládaně.
Po překódování se na MPEG-1 soubory nedá koukat - vodorovné pruhy a je to celé neostré :-((
Myslel jsem si, že se to spraví při přehrávání v DVD přehrávači, ale bohužel kužel. Je to hnus pruhovaný.
Zajímavé, že zdrojové video (i když taky prokládané) vypadá normálně, ba přímo neprokládaně.
Zdrojové AVI:


Výsledné MPEG:


Vzhledem k tomu, že zdrojová videa jsem už smazal, ptám se:
dá se s tím něco dělat?
Zkoušel jsem Restream, ale neúspěšně.
Pak mne napadá ještě to natáhnout do VirtualDub-u, dát deinterlace filter a překódovat to do MPEG-1 znovu. Ale to se mi zdá hodně, hodně :-k :-k :-k .
Má někdo představu, co s tím?
vv (47)|2.7.2004 17:42
1. 352*288 je len neprekladane. Nie? Ale preto to je neostre.
2. odinstaluj Pegasus PIC MJPEG a nainstaluj Morgan MJPEG - tie pruhy by mali zmyznut.
Whitejoker (616)|4.7.2004 07:12
Bohužel se to uložilo prokládaně. Jiná videa, která nahrávám s tímto kodekem, jsou naprosto v pořádku. Jen jsem přeinstalovával systém a po nainstalování jsem si nevšiml, že PIC MJPEG má nastaveno něco jako "prokládat snímky vyšší než 240 řádků". Tato videa jsem převedl do MPEG-1 a výsledek je o dva příspěvky výše. Na zdrojovém AVI žádné pruhy nebyly, ty vytvořil až MainConcept MPEG kodér.
Když jsem tu chybu objevil, změnil jsem nastavení MJPEG pro zachytávání a týden je to bez problémů.
Problémem však je, že mám asi 4 filmy v MPEG-1 takto zprasené a zdrojová AVI (kromě jednoho, které je v první ukázce) už jsem smazal.
Problém už je znám (kombinace nastavení PIC-MJPEG a MC MPEG).
Teď jen potřebuji nějak "odprasit" výsledná videa.
Zkoušel jsem výsledné MPEG soubory znovu překódovat s jiným nastavením, ale nepomohlo to.
Zkoušel jsem Restream (ten je sice pro MPEG-2, ale ty moje MPEG-1 pobral a přežvýkal také), ale bez výsledku. Nebo to s ním jen neumím.
Nevím - v každém případě mám 4 videa ve vzhledu druhého obrázku a potřeboval bych je nějak vylepšit.
Teď se nebudu moc diskusi moc věnovat, odjíždím ma dovolenou.
Na Slovenské Kysuci v kopcích nad Rakovou prý dráty nevedou....
Mějte se všichni.
Čus bus lanovka.
Whitejoker
Whitejoker (616)|18.7.2004 22:34
Tak jsem zpět z dovolené.
Žraloci, medvědi, ba ani vlci mne na Kysucích nesežrali, možná jim nechutná moje, hospodskými ventilátory ošlehaná, figura.
Má někdo nápad, co s těmi sprasenými videi (to je ale blbé slovo :-E ) ve formátu MPEG-1?
vlada (3470)|19.7.2004 10:37
Whitejoker> Jedině smazat. Pokud už nemáš ten zdroj, tak s tim asi nic nevymyslíš. To zprasení obrazu nevypadá jako klasický prokládání, takže žádný deinterlace filtr ti nepomůže. Vypadá to spíš na nějaký pokud MPEG encoderu odstranit prokládání z neprokládaného videa a navíc s prohozenými půlsnímky. Jak už jsem psal několikrát. Nikdy nemazat zdroj dokud si neprohlídnu výsledek. Navíc těch 352x288 bude na :-k pořád. I když chceš vyrábět VCD, tak to nahraj 768x576, udělej korektní deinterlace a resize. Výsledek bude o poznání lepší. To je moje rada na příště. S tím co jsi vyrobil už ale asi nic neuděláš. Používat výchozí nastavení programů a nezkontrolovat výsledek je totiž značné rizoto, stejně tak jako používání cizích termitů :-)
Vláďa
Mike (617)|21.7.2004 11:14
To nastavení "prokládat obraz vyšší než 240 řádků" u PIC MJPEG nemá na prokládání vliv, je to jen způsob komprese, kdy se liché a sudé řádky komprimují zvlášť, což zlepší kvalitu, než kdyby se prokládaný obraz komprimoval celej najednou, ty zubatice by to tiž zanášely příliš velkou vysokofrekvenční složku a docházelo by k větší degradaci obrazu, takže tím to není

chyba je v tom, žes neudělal deinterlace, zkus to natáhnout do virtualdubu a udělat deinterlace, nic jinýho ti asi nepomůže

pokud příště budeš vědět, že pojedeš do VideoCD, tak zachytávej rovnou do 352x288, bude to neprokládaný a vyhneš se problémům
Whitejoker (616)|21.7.2004 12:47
Já zachytávám vždycky do 352*288, v tom je ta potíž.
Po překódování v MC MPEG ( progresive, fields order - none) je výsledek jaký je. Když jsem jediné zdrojové video, které mi zbylo (obrázek 1) překódoval s nastavením interlaced, fields order top first (dokonce i bottom first) výsledek byl normální.
Když jsem odhalil v PIC MJPEG-u zatržení "prokládat obraz vyšší než 240 řádek" a zrušil toto nastavení, MC MPEG to v původním nastavení (progresive, field order none) kódoval bez problémů.
Teď už mi zbývají 4 videa na VCD takto hnusné. Zkusit použít deinterlace už mne taky napadlo (dokonce to jde i přes TMPGENc, použít deinterlace - odd fields nebo even fields a znova to překódovat), ale zdá se mi to hodně fuj. Sice lepší než původní zprasená videa, ale kdyby existoval nějaký lepší postup, jak to napravit, tak bych se nezlobil.
Díky
Wj
Anonymous (825)|21.7.2004 12:54
[quote=Mike]

pokud příště budeš vědět, že pojedeš do VideoCD, tak zachytávej rovnou do 352x288, bude to neprokládaný a vyhneš se problémům[/quote]

Ovšem to neplatí při zachytávání z bTV. Tady bude prokládaných i 288 řádků, jo,jo ...
Borg asi moc chlastal když psal program :-E :-E :-E
Mike (617)|21.7.2004 15:48
bTV nepouzivam, pouzivam ATV2000 :-)-
vlada (3470)|22.7.2004 12:28
Mike> Dovolím si nesouhlasit. Whitejoker zachytával 352x288, takže neprokládaně. S tím, jak funguje to zaškrtávadlo u MJPEGu máš samozřejmě pravdu. Problém ale podle mýho je v tom, že ten MPEG encoder to video považoval za prokládaný a pokusil se o deinterlace.
Já bych taky vždyzky zachytával v nejvyššim možnym rozlišení a kvalitě. Zhoršit se to dá vždycky, ale pokud tu informaci vez zdroji nemam, tak už si jí nedomyslim.
Vláďa
Anonymous (825)|22.7.2004 13:46
[quote=Mike]bTV nepouzivam, pouzivam ATV2000 :-)-[/quote]

No to bych si nedovolil ani pomyslet že snad používáš bTV :-D :-D :-D
Mike (617)|22.7.2004 14:14
a jéjé, já tupec, nějak mi ušlo, že to zachytával do 352x288, beru zpět, tak to u6 teda netušim, v čem může být problém, není to nahrávané v bTV? :-)

vlada: on nedela deinterlace, pouze ten obraz rozdeli na dva pulsnimky a ty komprimuje zvlast (teda aspon si to myslim, logicky to nic jinyho byt nemuze)

Bullback: co je to bTV? :-D :-D
Anonymous (825)|22.7.2004 14:22
[quote=Mike][/quote]

bTV, o tom sem slyšel že psali v Ohníčku :-E :-E :-E

PICka nepoužívám ale u MainConceptu jde vypnout jedno pole, prostě zaznamená jen jedno pole ale když je tam polovina řádek, kdo ví co z toho vyleze, zkusím to, aby řeč nestála :-E :-E :-E
Whitejoker (616)|22.7.2004 14:48
[quote=Mike]a není to nahrávané v bTV? :-)
[/quote]
Né, VirtualVCR, kodek PIC MJPEG, q19
vlada (3470)|22.7.2004 15:26
Tak jsem koukal a MainConcept opravdu nějaký deinterlace k dispozici má, ale zdá sim, že jenom vyhodí jeden půlsnímek. Navíc je defaultně vypnutý. Ale defaultně je asi nastaveno prokládaný video. Těžko říct, kde je chyba. Nešlo by sem hodit kousek toho videa na analýzu. Ale dostal bych se ktomu až tak za týden. Jsem teď po bouračce (kolem sem trefil auto) a asi týden budu mimo.
Vláďa
minduton (12)|26.7.2004 09:34
Muzes to zkusit zvetsit na puvodni rozliseni a prohodit dodatecne takto vznikle pulsnimky a pak to opet zmensit. Ovsem vysledek nebude nic moc, pac vetsina informace z obrazu je uz fuc. Udelat to vse jde napr. Avisynthem. :-!!!
Whitejoker (616)|26.7.2004 10:02
Já to zkusil ve VirtualDub-u, VIDEO/FILTERS/DEINTERLACE/DISCARD FIELD 2. Tím se odbouralo jedno pole toho prokládaného videa. Jako druhý filtr jsem použil RESIZE 352*288, uložil jako AVI a pak znovu překódoval v Mainconceptu do MPEG-VCD.
Je to sice děs běs, ale o maličko lepší než původní video. Když si sundám brýle, tak ze dvou metrů to vypadá docela normálně (jako vše bez brýlí od jednoho metru dále) :-E