Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Format audia 5.1 DTS, DD, DPL

Svafko (11)|30.6.2004 14:08
V akom formate(pripona) by som nasiel audio subory na internete. Mali by mat priestorovy zvuk 5.1 (DTS, DD, DPL2).

Chcem si stiahnut nejake pesnicky, napalit a nasledne prehrat na domacom kine.
Skusali ste to.

Dik.
kirk (476)|1.7.2004 01:00
Svafko, žiješ vůbec v reálným světě? :-? :OO Na internetu najdeš v lepším případě AVIčka se zvukem ve formátu Dolby Digital 5.1, ale audio s vícekanálovým zvukem tam tak na 99% určitě nenajdeš! Co se týče těch přípon, tak formát DTS má příponu *.dts. Dolby Digital má příponu *.ac3. DPL není formát, ale pouze zkratka pro název dekodéru formátu Dolby Surround! A tento formát může být uložen různě. Můžeš si vytvořit Dolby Surround uloženej jako Mp3 soubor, ogg soubor, wma, AC3 (Dolby Digital 2.0 Surround), wav (PCM), atd.
Miroslav (43)|3.7.2004 00:26
Kamarád přinesl asi 5 CD s hudbou (Pink Floydi, Nirvana a pod.), která nelze přehrát ani v CD přehrávači HiFi věže, ani v jeho stolním dvd přehrávači (značku nyní nejsem schopen přesně uvést).
Na PC mají tracky příponu cda, SonyFoundry je nenačte, Winamp, WMP, JetAudio apod. je nepřehraje.
Jediné co je přehraje je sw PowerDVD a můj stolní dvd přehr. CH 405 a to tak. že zvuk je "4.1" , tedy bez centru.

"Co to je?"
kirk (476)|3.7.2004 07:06
Víš jistě, že se jedná o CD? Nedonesl ti spíš disky DVD audio?
clee (6592)|4.7.2004 16:55
mm to budou naky paskvilni audioCD, zkus to nacist v cdexu...
Miroslav (43)|4.7.2004 21:17
2 kirk:
Jsem si jistý, že se jedná o cd.

Snažil jsem se vyhledat nejrůznější informace a narazil jsem na informace o SACD, krom toho, že jsem si potvrdil mé značné nevědomosti, tak si nyní myslím, že to co donesl kamarád byla "záloha" SACD. Pro studijní účely jsem pomocí Alkoholu vyrobil kopii a mě zní stejně jako kamarádem donesená "záloha" (trpím však hudebním hluchem).
S SACD jsem se do teď fyzicky nesetkal a ani o něm netušil (hamba).

Svoji původní otázku nyní formuliji takto:

Zálohování SACD - kdo umí, prozradí jak??
clee (6592)|5.7.2004 04:02
SACD je v zasade vylisovany na DVD medium (pouziva i standard ISO 9660) zalohovat pokud vim nejde, jen audioCD layer (pokud je to hybrid SACD)
artam (1147)|6.7.2004 21:27
kirk, clee: To, že ste ešte nikdy v živote nevideli audio CD vo formáte DTS ešte neznamená, že neexistuje \/ . Je to už aj vyše 5 rokov stará vec, nazýva sa to DTS-CD, tak napríklad viď stručné vysvetlenie http://www.towerrecords.com/help/audio_glossary.asp?oldid=e03b9dc7672c18574b0c (a používajte google :-E ).

Aj ponuka je tiež celkom slušná, ale väčšinou len v USA alebo UK, napríklad na http://www.dvdlibrary.co.uk/dts_audio.htm

Pochopiteľne, že sa to dá prehrať len na prehrávačoch, ktoré dokážu prehrávať DTS, čiže DVD prehrávače, alebo niektoré SW prehrávače, napr. PowerDVD, ... alebo pustiť cez SPDIF priamo do receivera, ktorý má DTS dekóder.
clee (6592)|6.7.2004 22:36
nepsal sem ze nic takovyho neexistuje, znam jen sacd a dvd-a, zajimavy to kazdopadne je jen sem doted nevidel player kterej by dts-cd umel prehrat...
shapet_tvf (21)|16.8.2004 02:14
Struktura DTS-CD je pomerne jednoducha,uvazime-li,ze jde o komprimovany PCM format.
Prodej DTS-CD dela slusny prachy,ze sve vlastni zkusenosti vim,ze slusny DVD player(hardw.) s podporou DTS v dekoderu prehraje takove CD velmi hrave v sesti kanalech.
Softwarovy player jej prehraje pouze pod podminkou,ze je pripojen fyzicky na digitalni vystup zvuk.karty(prepinani SPDI_F nepomuze,resp.pomuze,ale musime zakazat regiony v Registru).

To,co je zde popisovano,nebude DTS,tak,jak jej dokaze vyrobit Surrcode.Rada CD disku je bezne kopirovatelna,vejde se na jedno CD-R a soubory tvori *.wavy 44/16 bit az po 192/24 bit pro Stereo.

Takovy disk muze slyset kazdy v softwarovem prehravaci MediaSource Player od Creativu ve verzi AUDIGY 2 a ZS.

Jinak na PC uslysite jen bily sum.Stejna situace nastava v hardw.plaeru DVD,ktery DTS nacte a pokud ma DTS dekodovani,tak Vam jej pusti taky.

SACD neni mozno slyset na nicem jinem,nez na SACD prehravaci,zpravidla je pro kompatibilitu pridana cast s *.CDA pro prehrani na CD.
Mejte se sladce.
Atkins (447)|25.8.2004 12:01
Jeste mas ta "DTS-CD", ti "Floydi" budou asi ospesny rip z SACD - Dark side of the moon, sam toto SACD vlastnim ale nemam SACD prehravac. U kolegy jsem zkopiroval analogovou cestou vsech sest kanalu [3x2] a doma vyrobil AC3 verzi - buhuzel mam pocit, ze se synchronizace zcela nezdarila. Mel bych zajem o ta CD, jake byly ty ostatni tituly ?. Myslim si ze DTS-CD je velmi slusna alternativa - ma jen jedinou nevyhodu - nutnost recieveru s dekoderem DTS ale vzhledem ku neustale klesajicim cenam. Mimochodem by mne spise zajimala moznost archivace DVD-A disku respektive jeho DTS streamu na DTS-CD. Diky :-)
stayman (12393)|25.8.2004 16:41
Pre DVD-Audio som nevidel ziadny ripper, iba ak chces su programy na jeho tvorbu, ale este som to neskusal.
Atkins (447)|25.8.2004 20:10
Me v tuhle chvili ani tak nejde o obsah adresare AUDIO_TS ikdyz kdyby nekdo otevrel ochranu DVD-Audio, takova zaloha DVD-A 1:1 by taky nebyla k zahozeni. Mne jdo o VIDEO_TS, kde je ulozen DTS stream [zpravidla]
stayman (12393)|25.8.2004 23:54
Ak to DTS mas v "klasickom" VOB subore v zlozke VIDEO_TS, tak to potom nie je DVD-Audio, ale DVD-Video !!!
Atkins (447)|26.8.2004 08:31
JE TO DVD-AUDIO, mrzi mne, ze nevis, ze DVD-Audio disk muze ve slozce VIDEO_TS obsahovat DTS ci dokonce AC3stream jez je urcen pro prehravace, jez nejsou schopny prehrat DVD-Audio neboli obsah adresare
AUDIO_TS. Mimochodem, drobatko se vzdalujeme od puvodniho tematu !
stayman (12393)|26.8.2004 08:51
Ale to potom nie je rip z DVD-Audio zlozky, ako som vravel \/ a takych diskov moze byt zopar, nie je to podmienka DVD-Audio disku !!!
http://www.disctronics.co.uk/technology/dvdaudio/dvdaud_spec.htm
stayman (12393)|27.8.2004 11:27
Uz som si vyrobil prvy svoj DVD-Audio disk, kde samozrjme v zlozke VIDEO_TS niec nie je 9-) Zatial "iba" stero ale v tom programe nie je problem spravit 5.1 (skoda ze nevie priamo z DTS, alebo AC3, iba s monokanalovych WAV suborov 5.1... mozno to vie ten druhy soft od Sonicu) :-)
shapet_tvf (21)|1.9.2004 13:04
Velmi elegantne se da DVD Audio vyrobit v novem Steinberg WaveLabu 5,ktery ma podporu masteringu DVD Audio jako jeden z prvnich komercne uspesnych programu.

Kopie DVD Audia z originalu je stejne jednoducha jako u DVD Video.

1.Spustit DVD Decrypter
2.Vyberte Rezim/ISO > Cist a klepnout na tlacitko DVD pro ulozeni Image souboru na disk
3.Pro vypaleni vyberte Rezim/ISO > Zapsat .

Zatim vsechny DVD Audia,ktera jsem mel v ruce,reagovala stejne - kopie.
clee (6592)|1.9.2004 13:27
to je DVD-A... je nejaka moznost jak ripnout SACD (non-hybrid)?? docela bych si poslech Dark Side Of The Moon v 5.1 kdyz uz to tak PF puvodne zamysleli, bohuzel to vyslo jen jako SACD, player mi zvladne jen DVD-audio
Atkins (447)|1.9.2004 16:30
Asi ne - ale mam toto album ve formatu DTS-CD tzn. DTS 5.1 44.1 prehratelne v DVD prehravaci + DTS recieverem napr...Zni to velice dobre. - Taky ted nemam na SA-CD prehravac :-(((
clee (6592)|1.9.2004 17:13
to bude ale tezko shodny s orig. sacd, jedine ze by to nekdo zkopiroval analogovou cestou
Atkins (447)|1.9.2004 18:28
Shodne to kvalitativne urcite neni ani nemuze byt ale je to velmi dobre DTS a taky je docela mozne ze je to kopie z originalniho DTS-audio CD, ktera se tesi napr. v USA celke slusne oblibe. Anologovou cestou jsem to zkousel ja - do AC3 a vysledek byl ponekud tristni protoze jsem to nesesynchronisoval uplne korektne - pak jsem se na to vykaslal protoze jsem nasel to CDcko... :-)
stayman (12393)|2.9.2004 14:21
[quote=shapet]Velmi elegantne se da DVD Audio vyrobit v novem Steinberg WaveLabu 5,ktery ma podporu masteringu DVD Audio jako jeden z prvnich komercne uspesnych programu.

Kopie DVD Audia z originalu je stejne jednoducha jako u DVD Video.

1.Spustit DVD Decrypter
2.Vyberte Rezim/ISO > Cist a klepnout na tlacitko DVD pro ulozeni Image souboru na disk
3.Pro vypaleni vyberte Rezim/ISO > Zapsat .

Zatim vsechny DVD Audia,ktera jsem mel v ruce,reagovala stejne - kopie.[/quote]

Na vyrobu DVD-Audia je uz dost softov, ale na RIP nepoznam a neviem odkedy je kopia disku to iste ako RIP/demux disku :-? :-? :-? Ja o takom softe neviem, ktory mi demuxne trebars do WAV, alebo DTS zvuk zo zlozky DVD-Audio (myslim ze je to MPL kodovanie), tak babo rad :-D
danken (13)|2.9.2004 21:55
NIE MPL kodovanie ale
MLP: Meridian Lossless Packing
aprrill (2)|5.12.2008 14:32
DTS CD ma priponu .wav