Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vegas-DV video a fotky

LosPablos (119)|28.6.2004 22:38
Nazdárek lidičky.
Už sem to tu kdysi viděl,ale když to člověk potřebuje tak to nenajde. :-( Jde mi o to,že mám sestříhané DV video a do něj sem použil i pár fotek.Otázka zní,jak nastavit rendering,aby rozlišil fotky a video?Pokud to nechám rendrovat jako jeden celek,tak mám buď roztřesené fotky,nebo neostré video... :-(( A ještě sem se chtěl optat jak nastavit Vegas aby preview video běželo na TV.Mám kartu ATI Radeon 9200.Předem díky moc....
stayman (12393)|29.6.2004 07:25
Tie obrazky najlepsie urobis, ked si ich resiznes na rozmer 768x576, alebo lepsie na 720x576 v nejakom grafickom programe (staci aj ACDsee).

Ten preview ti nepojde cez tu gr.kartu, jedine cez FireWire (IEEE1394) a D/A prevodnikom (kamera, prevodniky od Canopus, Dazzle, Pinnacle...) na TV.
Terka (274)|29.6.2004 12:30
jestli tomu rozumím, když přihodím na časovou osu fotku s jiným rozlišením, než video, tak to dělá problémy?
starej_vul (250)|29.6.2004 13:51
... žádné problémy to nedělá. Ten problém je v tobě. Vezmi si nějaký soft nař PSP, Adobe Photoschop a zkoušej si, jak to vypadá když ty fotky zvětšíš. Tak stejně ti to bude dělat ve VEGASU.
Proto ti €rickl€ radi ... já bych jen dodal, že to jde i bez "resize" a to tak, že to "objedeš" cropem a dáš rozměr obrázku. (Tím ovšem dostaneš "černé orámování obrázků. Což ovšem můžeš pomocí Track Motion obarvit ...)
Terka (274)|29.6.2004 14:43
nechapu, jakej je rozdil mezi resize ve Vegasu a v Photoshopu nebo v jakemkoliv jinem SW
stayman (12393)|29.6.2004 16:16
Je medzi tym rozdiel a dost velky, sam som sa cudoval, napriklad robil som si screenshoty doteraz v obycajnom MALOVANI no a ked som to porovnal trebars s ACDsee (nemam ho moc rad, ale to je jedno), je to neuveritelny rozdiel a to iste plati aj o Vegase, takze pouzivat co najmenej !!! Neviem ako vy, ale ja mam vacsinu obrazkov vo vyssom rozliseni, ako je udavane pre PAL, takze v ACDSee trebars obrazok 1200x800 staci orezat a resiznut na rozmer 702x576 a najlepsie pracovat s nekomprimovanym formatom BMP, TIFF alebo aspon s PNG v tych grafickych softoch a potom to bude OK.
LosPablos (119)|29.6.2004 17:03
Tak tudy cesta nepovede.Všechny fotky mají větší rozlišení jak 720*576.V podstatě z nich dělám jen výřez.Samozřejmě s použitím cropu. :-(( S rozlišením 720*576 sem to taky zkoušel,ale žádná změna.Aby jsme si opravdu rozuměli.Jde mi o to,že pokud nastavím,že jde o prokládané video,tak video je OK,ale fotky jsou hrozny a pokud to nastavím jako neprokládané tak video je děs a fotky jsou OK....Tak nevím.Jo,a díky ze tu radu k té druhé části odkazu.
stayman (12393)|29.6.2004 17:54
Jeeeeej, a pozeral si ten prekladany zaznam na TV ci len v PC ??? Fotka je staticky=nepohyblivy obraz, tam sa ti nema co sprasit :-D A ja sa tu rozpisujem s kvalitou fotky,pricom ty mas iny "problem" :-k
LosPablos (119)|29.6.2004 19:12
No,přiznávám se,že jen na PC.A taky sem možná použil špatnej výraz na to spraseny foto.Fotka zůstane jako celek pěkná,ale některy plochy,případně řádky přeskakují a blikají.Divný je,že v náhledu to nedělá.Proto si myslím,že to bude něco s tím prokládáním.....
stayman (12393)|29.6.2004 22:54
[quote=LosPablos]No,přiznávám se,že jen na PC.A taky sem možná použil špatnej výraz na to spraseny foto.Fotka zůstane jako celek pěkná,ale některy plochy,případně řádky přeskakují a blikají.Divný je,že v náhledu to nedělá.Proto si myslím,že to bude něco s tím prokládáním.....[/quote]

Ale to nie je "NECO" tak TO MA BYT !!! Takze uz nic viac neries, vyhod to na pasku a pokoj svaty !!! \/
Mike (617)|30.6.2004 10:50
Ja teda obrazky orezavam az ve vegasu, takto jsem treba delal velkou mapu a pohyb po ni a funguje to bezvadne, je treba ale nastavit presamplovani na Best, coz zapne bikubickou interpolaci a je to bezva, pomoci crop si to clovek orzine jak chce a zadne cerne pruhy tam nezvniknout, to to mate spatne nastaveny 8-)
LosPablos (119)|30.6.2004 19:45
Hm.Tak sem to převed na mpeg a dam kde ty fotky zlobily tak jsou rozmáznuty,případně rozjety.A to i na TV. :-( Ve Vegas nejde provést rendering do původního formátu?Nebo nejde nastavit aby čás projektu rendroval jako prokládané a část jako neprokládané video?A Mike,můžu se zeptat jak to mám nastavit,aby to chodilo jak tobě?Jinak je Vegas opravdu super. :BB:
starej_vul (250)|1.7.2004 09:09
LosPablos:

1/ format c:
2/ instalace W2000
3/ instalace Adobe Photoshop
4/ instalace DVD Architect
5/ instalace VEGA

Postup práce:
A) Photoshopem "prožeň" ty svoje obrázky neklépe:soubor--> automaticky --> fotogalerie pro Web (tam si nastav hlavně rozměr 720x576 - je to nejlepší soft na resize)
B/ ve VEGAS ty obrázky načti přes import media
C/ dvojklikem na obrázek "zasuneš" fotku kam potřebuješ ...

Potom to a) zapiš zpět na DV-kameru pro prohlížení na TV
b) zapis na HD v nějakém "koukatelném" kodeku napr. DV pro případné další použití přes DVD Architekt na DVD-medium
-prohlížt lze potom třeba PowerDVD

Pokud ti to ani po tomto postupu nebude chodit: věnuj se jiné činnosti
LosPablos (119)|1.7.2004 16:27
Tak dík.Možná sem tutan,ale tak moc zase ne.Práce s OS,Vegas i Photoshopem zvládám docela dobře.Měl sem spíš na mysli nastavení renderingu a projektu....jestli někde nedělám nějakou botu.Tak asi tak.Ještě bych dodal,že ve čtverce sem to kdysi dělal a bylo to OK.Schválně sem se na svoje tehdejší výtvory díval.Ptal sem se protože sem se nechtěl zase otravovat s instalacemi a vracet se k V4.Každopádně dík za radu.
petik (84)|12.7.2004 20:35
Myslím, že s tím nic udělat nejde.Já mám na TV video taky dobrý a fotky mi tak trošku lítaj :-), ale zas tak hrozný to není - ty fotky na papíře nebo na 21´ LCD stejně vypadaj líp tak jako tak.
LosPablos (119)|12.7.2004 21:36
Díky všem.Taky sem došel v konečné fázi k názoru Petika.Ono se to mihotání tak nějak ztratí.Díky všem za trpělivost. 8-)
Tomáš X. (166)|12.7.2004 23:38
Ale no tak, vážení, platí jedno základní pravidlo:

"Počítačový monitor je na fotky a televize je na video. Když to používáte obráceně, stojí obojí za prd."

Prosím rozlišovat mezi oříznutím (crop) a resize. Ořezávat má smysl především ve 2 případech:
a) poměr stran fotky není stejný jako poměr stran cílového videa
b) na okraji fotky je něco, co tam nechci

Žádný jiný důvod pro ořez neexistuje.

Resize na menší rozlišení za pomocí vhodné interpolace je tak kvalitní, že ztráta kvality je o několik řádů nižší, než ztráta kvality daná tím, že se na to bude koukat na televizi nebo ve formátu videosekvence a navíc v MPEG-2 jako takovém, který udělá po JPEGu v pořadí druhou, ke všemu ještě horší rekompresi.

Druhů interpolací jsou desítky, bikubická je nejlepší běžně užívaná (Photoshop, ACDSee, Zoner, GIMP, Jasc Paint ShopPro, ....). Existují kvalitnější, ale zvláště placené konkrétním autorům. Bikubická interpolace bere v úvahu 16 sousedních bodů, tedy 4 horizontálně (2 zleva a 2 zprava) a 4 vertikálně (2 shora a 2 zdola) a z nich počítá výsledek - pro každý RGB spočítá polynom ve vertikálním i horizontálním směru. Zajímavé je, že vliv RGB jasů sousedních 16 bodů není jen vážený průměr, tedy čím blíž, tím větší vliv na výsledek, ale jde někdy i do mínusu - tím se totiž realizuje zostření a kontrast - prostě šikovně nastavené koeficienty v pouze 3- členném polynomu!

Nicméně přesto je obrázek po zmenšení nepatrně méně ostrý, takže se pro výsledné fotky aplikuje mírné sw doostření (zvýraznění obrysů).
Ovšem takhle si s tím hraju, když potřebuji prezentační kvalitu na kvalitní CRT monitor, na TV do videa je to úplně jedno, jestli předám Vegasu/Architectu původní fotku 1984*1488 nebo resize na 720*576. Dřívě jsem to poctivě resizoval, ale už na to kašlu, protože na TV je ta fotka úplně stejně mizerná. A za to, že se klepe, nemůže samozřejmě ta fotka, ale televize jako taková a MPEG-2 formát jako takový, který je optimalizován taky na pohyb a ne statické obrázky. Fotce dané do videa prostě klesne dynamický rozsah jasu, abych věděl proč, musel bych znát do puntíku specifikaci MPEG-2, ale je to tak.
Mike (617)|13.7.2004 09:46
Podle mne resis kraviny :-) rozliseni fotek z digitaku je nejakych 1600x1200 a vyse, kdezto video ma jen 720x576, takze to nemuze byt ostre jak original, navic pri zobrazeni pomoci soft DVD prehravace na monitoru se dela BOB, takze je to rozliseni vlastne jen 720x288, coz uz je dost malo, na TV to vypada o trochu lip