Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Reset základní desky

wendy (260)|15.11.2005 22:55
Když mi někdo podá vysvětlení budu rád, ale teď jsem ještě radši, že mi PC běží a překonal jsem celovečerní trápení nad mojí PC sestavou.

Odehrálo se toto: Dostal jsem od svého syna za úkol koupit nový zdroj do jeho PC (měl tam 200W a kvůli dalšímu HDD a vypalovačce chtěl napájení posílit). Koupil jsem zdroj 300W a nevím proč mne napadlo vyzkoušet jej ve svém docela rozsáhlém PC. Udělal jsem to, ale raději jsem všechny "vnitřnosti" odpojil a jako HDD jsem použil starý 2G Seagate. Na monitoru jsem počkal na BIOS a start OS Win98 a PC vypnul. Zdroj 300W byl tedy OK.

Poskládal jsem vše nazpět, "hubou" vyfoukal nevelké množství prachu z komponent a po zapnutí NIC !!!
Několik řádek od AMI Megatrend, deska ASUS přiznala, že má na sobě Celeron běžící na 2,66 GHz a posledním řádkem bylo něco jako "Checking NVRAM .."

Ani po hodně dlouhé době se již nic nevypsalo, pokusy o vstup do Setupu přes DEL byly marné.
Nejdříve jem přezkoumal kabeláž, pak opět vše odpojil a nechal jen jeden Master disk, i ten jsem odpojil a čekal na nějakou odezvu, ale stále jen "kontrola NVRAM"

Pak jsem resetoval BIOS příslušným jumperem několikrát s různě dlouhou dobou v "nulovací" pozici a stále bezvýsledně. Bylo to k zoufání a přemýšlel jsem za kolik si koupím novou MB a jestli se nestalo něco procesoru.

Víte, co celý problém vyřešilo ??? Vydloubnul jsem lithiovou baterii, která jak tuším zálohuje tu NVRAM a BIOS se rozběhl, vynadal mi, že nemám disk a nic k bootování - jak mi to od něj připadlo velmi milé ani nevíte.
Sestavil jsem vše do kupy nastartoval PC vybral OS WinXP s Internetem, trochu si zasurfoval a ještě zčerstva píšu tento článek (nějak nabobtnal).

Tu baterku mám stále venku, ale myslím, že až ji vrátím PC bude stále funkční, jen opět nastavím datum s časem a projdu si BIOS, nějaké parametry jsem tam měl změněné. Sleduji, že ty defaultové taky nejsou k zahození, třeba na ně pojedu několik dní, či týdnů.

Končím otázkou Co dělá totální reset MB - jumper nebo vyjmutá baterie ??? O té druhé možnosti manuál k desce ASUS nic neříká.

Těším se na brzké příspěvky.
clee (6592)|15.11.2005 23:20
cmosku (nastaveni biosu) vymaze jumper (pet vterin staci) aspon na my a7n8x deluxe, na jiny sem to zatim nepotreboval, jinak baterka je taky moznost, ale ne tak elegantni :-)
exTNT (1421)|15.11.2005 23:33
No potěš, já bych to taky řešil jumperem, ani nevím, jestli by mně napadlo vyhodit tu baterku, ale je to dost podezřelý...
Zajímavá zkušenost, zapíšu si to do svýho deníčku! :BB:
vOid (181)|15.11.2005 23:38
[quote=wendy]Bylo to k zoufání a přemýšlel jsem za kolik si koupím novou MB a jestli se nestalo něco procesoru.[/quote]
jj kolikrat se me tohle honilo hlavou :-) (nejlepsi je na tom to, ze si to clovek ani nedokaze poradne zduvodnit, proc se to stalo.... takovejch haluzi sem zazil, az me je z toho na :-k ) :-E hlavne ze je vse ok
wendy (260)|15.11.2005 23:47
Taky by mne zajímalo, proč pouhé připojení jiného zdroje na cca 2-3 minuty vedlo k tak drastickému přepsání informace v paměti pro BIOS, že se základní deska úplně zhroutila a nevyšlo z ní ani dokončené hlášení o jejím stavu. Tu baterku tam strčím až zítra, jdu si nechat odpočinout oči na něčem v TV. Po půlnoci si nechám před očima proběhnout dnešní drama s BIOSem.
clee (6592)|16.11.2005 00:28
vypnul si ten zdroj ze site kdyz si ho odpojoval od desky???
Devaster (477)|16.11.2005 01:44
u mojej nforce2 som riesil to iste... tiez som si myslel ze je v raji ale ked som vytiahol baterku
a napajaci konektor tak bolo vsetko v poriadku ...
odvtedy ked sa nieco stane tak bateriu von a konektor tiez :-)
mirekv (7169)|16.11.2005 07:56
wendy
Já jsem v podobném případě ani jumper nehledal, rovnou vytáhl baterku a na chvíli zkratnul kontakty (pochopitelně při odpojené síti) pak ji vrátil zpátky a pustil PC. Na nové desce mám tlačítko, ovšem ještě jsem ho nemusel použít.
wendy (260)|16.11.2005 07:56
Díky za příspěvky. Toto téma bylo zhruba vyčerpáno. Jsou stále věci mezi "nebem a zemí" a aspoň víme, že než se deska vyhodí dejme jí šanci na znovuožití vyjmutím baterie a odpojením konektoru napájecího zdroje (resp. odpojením všech konektorů a ještě ji na chvíli strčit v tmavém antistatickém sáčku do originální lakované krabice).
Nashle - wendy.
exTNT (1421)|16.11.2005 09:38
[quote=wendy]...a ještě ji na chvíli strčit v tmavém antistatickém sáčku do originální lakované krabice...[/quote]
Jj, ale musí to bejt za úplňku! :-E :BB:
StD (8612)|16.11.2005 09:44
wendy: Buď rád, že to tak dopadlo. U desek, které používám já, se v takových případech rovnou vymázne cmoska biosu a je vymalováno. Musí se nově flešnout ze "zdravé" - proto mám vždy po ruce raději dvě :-E
wendy (260)|2.12.2005 15:59
Měl jsem za to, že toto téma je pro mne uzavřené, ale situace s resetem MB v mém PC se opakovala.

Předposlední restart PC končil na výše uvedeném hlášení
"Checking NVRAM ..."
Pomohlo opět vyjmutí baterie pro zálohování CMOS-RAM a proto mohu tento příspěvek v rychlosti napsat.

Jenže tentokrát jsem s PC HW nic nedělal. Byl asi tak necelých 24 hodin odpojený od sítě, protože jsem jej na stole vyměnil za donesený (pouze skříň) kvůli instalaci OS a SW.

Opět se jedná o zdánlivě nevýznamný funkční nedostatek, protože již od teď bude na síti připojený opět trvale, ale něco s tím MB bude. Baterie měla 3,1V - tady příčina asi nebude. Kdybych měl jinou, hned by tam šla.
Jedná se o low-endový ASUS P4V8X-X pro Celerona D 2,66 GHz.
Vyžaduje zřejmě: "nesahat, nepřemisťovat, neodpojovat"

V zátylku mi však zůstane nepříjemné mrazení pro příštích několik týdnů,
jakmile zapnu PC a budu sledovat výpisy POS.
Morální podporu mi můžete vyjádřit popisem obdobných příhod.
StD (8612)|2.12.2005 19:38
:-(( To je na delší vyprávění... nikoli po modemu :-E
Devaster (477)|3.12.2005 01:21
[quote]Předposlední restart PC končil na výše uvedeném hlášení
"Checking NVRAM ..."
Pomohlo opět vyjmutí baterie pro zálohování CMOS-RAM a proto mohu tento příspěvek v rychlosti napsat. [/quote]

toto iste som riesil aj ja a po nejakej dobe to samovolne prestalo :-?
exTNT (1421)|3.12.2005 10:04
[quote=StD]:-(( To je na delší vyprávění... nikoli po modemu :-E[/quote]
Tak to napiš offline a pak to sem jenom pastni, jsem zvědavej... :-E :BB:
StD (8612)|3.12.2005 12:23
...právě, že to je k :BB: , proto si myslím, že to není na "odborné forum"... Už jsem měl párkrát tu příležitost si potom vyměňovat názory s rádobyodborníky z PCT a jim podobných komunit...