Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

RDS z radio/tv karty?

Machi007 (13)|13.11.2005 12:26
Zajímalo by mě, jestli existuje nějaký software, který dokáže přijímat RDS (názvy stanic, skladeb) z rádiokarty na PC.
Když je možné přijímat teletext z televize tak by mělo jít přijímat i RDS z rádia ne?
MaTToS (23)|13.11.2005 12:29
nj ale netreba nato nejaky HW aby to podporovalo prijimanie tych veci ?? lebo aj autoradia to maju len niektore a to zrovna tie drahsie , neviem ci je to zrovna vec SW .
Ivo Mašek (10205)|13.11.2005 12:37
Funkce RDS ti automaticky přeladí stanici, když se autem přiblížíš k dalšímu vysílači.
Jak často vozíš puštěný počítač v autě při jízdě z jednoho konce země na druhý konec?
Machi007 (13)|13.11.2005 12:46
[quote=Ivo Mašek]Funkce RDS ti automaticky přeladí stanici, když se autem přiblížíš k dalšímu vysílači.
Jak často vozíš puštěný počítač v autě při jízdě z jednoho konce země na druhý konec?[/quote]
O tohle mě nejde, zajímalo by mně jestli jde na počítači přijímat radiotext - zobrazení názvu stanice, názvu skladby - hodně stanic to už vysílá.
Ivo Mašek (10205)|13.11.2005 12:50
Já mám dojem, že u tv karet, které umí FM to nejde - respaktivě není zabudováno. A to z praktických důvodů - je to na nic (system RDS byl vymyšlen pro účely, které jsem popsal výše), a také by se podražily tv karty (a myslím, že citelně).
Machi007 (13)|13.11.2005 13:09
Na této stránce jsem našel program, který RDS podporuje:
http://www.knc1.com/gb/download/phil_karten.htm
Takže musí existovat i TV/FM karty s podporou RDS.
Ivo Mašek (10205)|13.11.2005 13:36
Tak pokud máš na tv kartě čip SAA7134, tak si tam tu "srandu" nainstaluj a uvidíš, jestli to bude fungovat. Já jsem v tomto pesimista.
richie (86)|15.11.2005 09:42
[quote=Ivo Mašek]Já mám dojem, že u tv karet, které umí FM to nejde - respaktivě není zabudováno. A to z praktických důvodů - je to na nic (system RDS byl vymyšlen pro účely, které jsem popsal výše), a také by se podražily tv karty (a myslím, že citelně).[/quote]
.. hmm .. ze som taky smely .. ale imho je to blbost co pises .. popisovana funkcia je len malou castou co vyuziva RDS .. tych moznosti je ovela viac .. to ako by som napisal, ze pocitac bol vymysleny len na pracu, takze na ostatne ucely ho pouzivat je blbost .. takze na ostatne napr. multimedialne veci si kupte video, vezu ci podobne zariadenia ..

RDS nie je len o automatickom preladovani autoradii .. ale aj napr. o radio texte, informaciach o stanici, kategorizacii programov, stanic a podobne (je toho naozaj vela) .. to ze v autoradiach sa pouziva len desatina funkcii RDS neznamena ze ine nie su pouzitelne ..

a co sa tyka sprevadzkovania, zial asi tam bude potrebna aj nejaka HW podpora .. to ako keby som chcel mono radio kartu softverovo rozsirit o podporu sterea .. aj ked podla mna rds dekoder vobec nie je drahy .. skor by som to videl v moznych licencnych poplatkoch .. ale mozno je to inak ..
Ivo Mašek (10205)|15.11.2005 10:26
Vývojáři dostali za úkol vymyslet zařízení, na kterém budou vždy aktuelní zprávy pro řidiče, kteří navíc z bezpečnostního hlediska nebudou muset ručně přelaďovat své autorádio. Toto zařízení bylo vyvíjeno původně pro autorádia. Zařízení nazvali RDS.
Že to umí i více věcí, je vedlejší - nebylo to v plánu, proto se ani všude nevyužívá.
Co se týče počítačů, tak ty se původně vyvíjely pro úplně jiné účely, než se dnes používají. Pouze se časem využily i možnosti, které jaksi bokem uměly.
mirekv (7169)|15.11.2005 11:21
Machi007
No softwarově to není problém, dokonce jsem o tom slyšel, ale taky to musí podporovat TV/FM karta (info jsou vysílány na zvláštní mezinosné).
LuckyLuk_tvf (15)|23.3.2006 17:15
zdar -mozna trosku pozde (fora na tvf moc neprolezam) - ale tohle by mohlo tazatele zajimat https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=1271
enduro (2)|23.3.2006 22:57
Firma terratec vyraba tv kartu s RDS - Cinergy 600 TV Radio .