Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVD Lab - medzi 16:9 filmom a 4:3 obrázkami

stivik (28)|9.11.2005 17:14
Ahojte všetci,

nevedeli by ste mi, prosím, poradiť ako mám skombinovať v DVD Lab-e film, ktorý je 16:9 a obrázkami, ktoré sú vo formáte 4:3 (akože ináč...). Už som skúšal všeličo, raz sa mi to (no neviem ako) podarilo, no urobil som chybu inde, tak som to prerobil - a moja úspešná kompilácia bola v keli \/ . Viem, že správne zobrazenie filmu sa musí nastaviť ako zobrazenie z filmu 16:9 na obrazovke 4:3 ako "Letterbox". No potom sú obrázky roztiahnuté aj vo formáte fotografií, ktoré sa snažia roztiahnúť sa do formátu 16:9 z 4:3. Už som skúšal všeličo, no akosi mi to nejde. Používam DVD Lab Pro 1.0. Inak som s ním veľmi spokojný.

Ďakujem za pomoc
vilik (127)|9.11.2005 17:43
Tak tohle se mě taky nepovedlo :-( . Chtěl jsem na DVD umístit vizitku a dopadlo to tak, že mám dvě verze. 16-9 a 4-3 a ty umísťuji podle toho jaké je video.
stivik (28)|19.11.2005 21:15
Okrem Vilíka sa do mojej diskusie nikto nezapojil, takže ma to vlastne vyprovokovalo k PORIADNEMU prečítaniu návodu. A tam je to takto. v DVD lab Pro je oproti DVD Lab Standard ešte možnosť vytvorenia tzv. VMG menu - to je najvyššie nadriadené všetkým menu v strome - akési supervízorské menu. Z neho potom je potrebné porobiť linky - treba si ale dať pozor, aby sme špatne nezvolili 1. root, z ktorého sa bude po zasunutí DVD hrať ako prvého. Ešte stále existuje možnosť editovať toto zavádzacie menu jednak prepisom priamo v zdroji kompilácie - pre toho, kto to vie \/ - ale ja to nie som :-(( . Tak použijem menej presné definovanie napríklad pomocou zmeny orientácia linky za "vypínačom" - potom to funguje celkom elegantne. Stačí použiť tool pre smerovanie v partii "connections" - a je to!
Pokúšal som sa vytvoriť moje video s dvoma 16:9 kratučkými filmami s 4:3 fotografiami - ide to. Aj tak som rád.
vilik (127)|20.11.2005 10:30
stivik

Tak to ti tiše závidím.
Mám dotaz. Rozumím tomu tak, že jsi utvořil video 16-9 a do něho vložil foto 4-3. Byly ty fotky 4-3? Zkoušel jsi to opačně, nejdříve fotky 4-3 (úvodní znělka) a potom video 16-9?
Mohl by jsi stručně popsat postup?
:-R .Anglina není zrovna moje parketa.

Díky
ai (2993)|20.11.2005 12:21
16:9 a 4:3 nemuze byt soucasti jednoho VTS (nebo VMG)

Muze se to zamichat do jednoho VTS, jestlize treba to 4:3 udelam jako menu do toho VTS (treba bez buttonu, jen video), ale to je ze vsemi nevyhodami, ktere to prinese, neplynulost pri prehravani, po stlaceni menu na ovladaci to skoci do toho menu ...
ODSakEda (2278)|20.11.2005 13:21
stivik -jednak je si třeba uvědomit, že miniDV ani DVDvideo nezná skutečné rozlišení 19:9 v pixelech, ale jen poměrem stran!... (to zná až HDV!)
- Takže i když je viditelný obraz videa v poměrustran 16:9, tak je budto:
- včetně černých pruhů stejně vždy rozměru 720x576 pixelů a tedy 4:3 (nebudu raději ani rozvádět že 720x576 ani néni přesně 4:3...)
- nebo je obraz do vždy daného pole 720x576 (skoro 4:3) anamorfně natočený (speciální širokou předsádkou-skutečně širší záběr, nebo SW-pouze ořez shora a sdola...-klasika u miniDV kamer) a černé pruhy jsou udané jen příkazem ve videosouboru, jak to má zobrazit player a pak má čistý viditelný obraz stejně zase jen rozlišení 720x576 (jen 0,4Mpx!...) a tedy zase 4:3 a je deformovaný a příkaz určuje plejeru jej roztáhnot!

- další řešení je upravit všechny fotky:
1. oříznout je na poměr stran 16:9 bez ohledu na jejich pixelové rozlišení (videoeditor to stejně vyrenderuje na 720x576 + pruhy!)
2. přidat okolo fotky černý rámeček, nebo jen černé opruhy, aby nechybělo část fotky, jeli to důležitý (část hlavy a pod.) a to právě v poměru stran 16:9 -toto, tejně jako ořez dnes umí také kdejakej prolížeč fotek co je zpravidla i editorem a to hromadně pro více fotek! (např. ACDSee od verze 5.0 :-) )
stivik (28)|22.11.2005 10:54
Som rád, že ste sa poniektorí konečne zapojili:
Vysvetlím pozadie:
Išlo o natočenie filmu, ktorý bol presne ako povedal ODSakEda, natočený miniDV kamerou CANON MV630i. Celé je to o kompresii pixelov a ich následnej rekompresii - pomer ale zostáva štandardných 720x576. Čiže počas nakrúcania bol obraz aj v hľadáčiku aj v LCD paneli trochu komicky "schudnutý" - a potom v PREMIERE "pribral" s vedomím, že keď v DVD Labe poviem, že prispôsobenie televízora 4:3 takto zobrazovanému videu je "Letterbox" - skutočne dostanem oné známe dva pruhy hore a dolu. Pravdaže, keď poviem "Pan&Scan" tak strácam na 4:3 TV okraje po bokoch - ale do toho chcel aj nejaké slidy - série fotografií, ktoré boli robené štandardným ditálnym fotoaparátom - pravdaže "podmáznuté" nejakou tou hudbou a podobnými vecičkami.
Môj problém spočíval v tom, že keď som povedal, že môj film ja 16:9, tak boli 16:9 deformované aj tieto série slidov a naopak. Potom ale som prišiel na možnosti menu VMG

Tu nesúhlasím s "ai", ktorý tvrdí, že
"16:9 a 4:3 nemuze byt soucasti jednoho VTS (nebo VMG)"

Súhlasím po VTS - VMG ako nadradený spôsob práve umožňuje skombinovať čokoľvek v tomto ohľade.
Teda funguje to tak, že vytvorím jedno VMG a dve VTS - jedno pre 16:9 a jedno pre 4:3. Je nad slnko jasné, že súčasťou toho VTS 4:3 sú nielen fotky ale aj filmy 4:3 a naopak. ak mám nejaké "širokoúhle" fotografie, panorámy, ktorým lepšie vyhovuje 16:9, môžem urobiť sériu slidov 16:9. Ale ja som to ešte nerobil...
Treba ale si dobre rozmyslieť, čo sa mi zobrazí po vložení disku - malo by to byť práve menu VMG a nie Root menu niektorej VTS. To sa dá ale elegantne urobiť grafickým prepojením VMG od značky "vypínača" v DVDLab-e - a je to. Jediné obmedzenie je, že ak mám pod VMG ako prvé 4:3 fotky a filmy, musím pre 16:9, ktorý nasleduje urobiť ešte jedno menu - ak mám vo filme (filmoch) kapitoly. Začiatok filmu či prezentácie je spúšťatelný z VMG.
Principiálne ak mám 16:9 film a len fotky 4:3 (nie filmy 4:3), potom do VTS1 dám film, môžem tak nastaviť aj linkovanie na kapitoly, fotky dám do VTS2, lebo tam už žiadne kapitoly nie sú.

P.S. Tak a teraz si môj zať v Nemecku môže už konečne kúpiť aj ten televízor s obrazovkou 16:9 :-!!!
ai (2993)|22.11.2005 17:30
[quote]Tu nesúhlasím s "ai", ktorý tvrdí, že
"16:9 a 4:3 nemuze byt soucasti jednoho VTS (nebo VMG)[/quote]

Nemuzes dat sem fotku connection window a popsat to ? Na tom trvam, ze titles(movies) s jinym aspect ratio nemuzes michat. Jestli s to propojil linkama pres VMG tak to je jina ale kde ti to pak skace do jakych menu, kdyz stlacis title a root menu na dalkovym ovladaci ? Stejne by se hodil snimek z connection window s popisem, protoze z toho jak to popisujes mi to moc neni jasne.
Gappa (36)|4.12.2005 08:36
Jak už bylo napsáno, jde to přes VGM menu. Vše ostatní je funkční jako při použití klasického menu. Tudíž se nemusíš obávat nějakých nestandardních výsledků.

Jinými slovy - nedostaneš pouze jeden vob soubor, ale budeš budeš jich mít několik, což nijak neovlivňuje funkčnost - běžně se to užívá i u originálních filmových DVD (logo, reklamy, rozhovory apod. v jiném formátu než film).
Arthos (10)|19.12.2005 14:51
[quote=ai][quote]Tu nesúhlasím s "ai", ktorý tvrdí, že
"16:9 a 4:3 nemuze byt soucasti jednoho VTS (nebo VMG)[/quote]

Nemuzes dat sem fotku connection window a popsat to ? Na tom trvam, ze titles(movies) s jinym aspect ratio nemuzes michat. Jestli s to propojil linkama pres VMG tak to je jina ale kde ti to pak skace do jakych menu, kdyz stlacis title a root menu na dalkovym ovladaci ? Stejne by se hodil snimek z connection window s popisem, protoze z toho jak to popisujes mi to moc neni jasne.[/quote]

UPLNE SUHLASIM