Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

oddělovací transformator

shimpi (108)|27.10.2005 13:36
Ahoj, prosím o radu.
Sháním na zapůjčení-vyzkoušení oddělovací transformator pro tv o příkonu 160W pro napětí 230V na primární i sekundární vinutí. Nemáte jej náááhodu někdo doma, nebyla by možnost si jej na chvíli vyzkoušet ? Potřebuji si doma něco ověřit a dle toho buď bádat dál nebo si to pak už jen koupit. díky ZN: přijedu,pučim, vyzkoušim, vrátit, odměnim, Praha a okolí (v křeči i ČR).
shimpi
rara (50)|22.12.2005 16:30
Trafo nemám, hledal bych na nějaké střední elektro škole. Pokud ale potřebuješ galvanicky oddělený zdroj, tak by ti mohla stačit UPS k počítači.
Jinak 99% elektronických zařízení má v sobě trafo, které slouži i jako galvanické oddělení. Jen je někdy potřeba přerušit ochranné nulování.
mirekv (7169)|22.12.2005 16:49
rara
tebe probudili z hibernace, nebo co? https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=5531
Miuvek (858)|22.12.2005 22:08
[quote=rara]
...
Jinak 99% elektronických zařízení má v sobě trafo, které slouži i jako galvanické oddělení. Jen je někdy potřeba přerušit ochranné nulování.[/quote]
rada jak z nosu \/
Saxel (2279)|23.12.2005 16:04
[quote=rara]Pokud ale potřebuješ galvanicky oddělený zdroj, tak by ti mohla stačit UPS k počítači.
Jinak 99% elektronických zařízení má v sobě trafo, které slouži i jako galvanické oddělení. Jen je někdy potřeba přerušit ochranné nulování.[/quote]
To jsou rady nad zlato. Člověče, marně jsem ve tvém příspěvku hledal alespoň jednu pravdivou informaci. Klasická UPS rozhodně není galvanicky oddělený zdroj. Trafa ve většině elektronických zařízení slouží k transformaci napětí a obvykle nesplňují podmínky pro bezpečnostní nebo oddělovací trafa. Ta se používají pouze u speciálních zařízení nebo tam, kde hrozí zvýšené nebezpečí úrazu el. proudem. A to nejdůležitější na konec, nikdy nepřerušuj ochranný vodič/obvod. :-R
jopein (450)|23.12.2005 19:37
trafo mám , ale su z moravy :-((
djrix (2)|9.2.2006 05:14
[quote=Saxel]To jsou rady nad zlato. Člověče, marně jsem ve tvém příspěvku hledal alespoň jednu pravdivou informaci. Klasická UPS rozhodně není galvanicky oddělený zdroj. Trafa ve většině elektronických zařízení slouží k transformaci napětí a obvykle nesplňují podmínky pro bezpečnostní nebo oddělovací trafa. Ta se používají pouze u speciálních zařízení nebo tam, kde hrozí zvýšené nebezpečí úrazu el. proudem. A to nejdůležitější na konec, nikdy nepřerušuj ochranný vodič/obvod. :-R[/quote]

Tak nevím kdo tady teď mystifikuje???? UPS sice není galvanicky oddělený zdroj,ovšem jen do té doby než se odpojí od sítě a sama přepne na zálohování z akumulátorů,sám ji pž´řesně pro tyhle ůčely používám na odskoušení čehokoli.

Trafo v JAKÉMKOLIV elektronickém zařízení musí splňovat bezpečnostní předpisy o izolaci a to na 2500V,to by to vypadalo kdyby třeba takvý trafo v zesilovači neizolovalo a člověk si masíroval hlavu šťávou ze zásuvky.

No a k tomu přerušování ochranýho vodiče: je to sice šílená prasárna a amatérovi to rozhodně nedoporučuji,pro zkušenější je to taktéž cesta jak si ověřit zemní smyčku v sestavě....
Alf (888)|9.2.2006 07:41
U té UPS bych byl opatrný - jednak má malou výdrž a druhak výstup není přesně sinusový. Dalším negativem je cena, protože pokud ji tazatel nemá, to trafo ho vyjde asi 10x levněji.
U těch traf je to jak píše djrix (nemám na mysli trafa ve vietnamských hračkách). Bezpečnostní trafa se od běžných liší v podstatě tím, že mezi primárem a sekundárem je kovová vrstva připojená na ochranný vodič a tedy nemůže za žádných okolností dojít k průrazu primáru na sekundár.
rara (50)|10.2.2006 10:48
2 Saxel + Miuvek: doporučuji hodně velkou opatrnost při zacházení s el. přístroji a na to co jsem napsal raději zapomente a NIKDY nesundavejte kryt el zařízení

2 djrix + Alf: díky za doplnění. Hodil jsem to sem jako možnost s tim, že tazatel si zhodnotí zda vyhovuje či nikoliv (správně poukázáno na malou vydrž UPS, nesínusovost, nejspíš né moc kvalitní stabilizace... je toho víc). Ono někam vložit oddělovací trafo a pak testovat chce o zapojení dost vědět. Ono galvanicky odělit zem a fázi bez problému a co nulák. Oddělim nulák a vyřadím ochranu nulováním, neodělím nulák a zkreslím testy.
Pravda, televize nulák většinou nemají, ochrana je dělaná jinak.
mirekv (7169)|10.2.2006 11:09
rara
Nevím, jak Saxel, ale Miuvka to rozhodně učit nemusíš! \/ :BB:
Miuvek (858)|10.2.2006 22:15
rara
Ty jsi asi hodně mimo. Radíš tady lidem, aby přerušili u spotřebiče I. bezp. třídy ochranný vodič :-k a ještě máš blbé kecy :((
Bullback (352)|15.2.2006 16:43
Nazdar elektrikáři :-E

Jenom bych podotknul že jakékoliv oddělení má i nějakou kapacitu a tudíš i tudy budou protékat proudy.
slo (227)|15.2.2006 18:56
[quote=shimpi]Ahoj, prosím o radu.
Sháním na zapůjčení-vyzkoušení oddělovací transformator pro tv o příkonu 160W pro napětí 230V na primární i sekundární vinutí. Nemáte jej náááhodu někdo doma, nebyla by možnost si jej na chvíli vyzkoušet ? Potřebuji si doma něco ověřit a dle toho buď bádat dál nebo si to pak už jen koupit. díky ZN: přijedu,pučim, vyzkoušim, vrátit, odměnim, Praha a okolí (v křeči i ČR).
shimpi[/quote]Čéče, na co jsi to vlastně potřeboval? Nestačí ti galvanický oddělovací článek na koax? Musíš oddělovat celou TV? Podle jejího příkonu to bude pěkný kousek a asi rovnou ze Sovětského svazu ... Žeby sovjétskaja stohertzovka s úhlopříčkou 2m?
http://www.omko.cz/index.php?pg=1l0&uid=1f45b5241e5b4c15&lg=cz&idm=katalog&sub=katalog&subidm=PRI&dbl1=id&dbl2=0&vw=0
Ivo Mašek (10205)|15.2.2006 19:27
Když jsem svého času jezdil na Podkarpatsko, tak tam byla oddělovací trafa běžně k sehnání, protože byla nutností. Každý TV tam běžel přes ono trafo.
slo (227)|15.2.2006 20:11
[quote=Ivo Mašek]Když jsem svého času jezdil na Podkarpatsko, tak tam byla oddělovací trafa běžně k sehnání, protože byla nutností. Každý TV tam běžel přes ono trafo.[/quote]Živě si to dovedu představit. Z TV zvonkáč s banánkama a krokodýlama, cvaknutýma na na zeď přibité dráty o napětí okolo 220V. To mi připomíná návod k sovětskému tranzistorovému televiznímu přijímači Junosť: "Nenechávejte zapnutý televizor v místnsti bez dozoru, hrozí nebezpečí výbuchu a požáru!" :-)