Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

srozumitelnost řeči

stanix (131)|27.10.2005 08:31
Tak jsem tady zase,proč já si hledám samé problémy.Mám instrukrážní nahrávku analog kamera a bůhví kolikátá kopie VHS-to hozeno do kompu.Problém je ten, že řeč je velmi málo srozumitelná,je tam spousta šumu a brumu,je to nahrávka asi 10 až 15 let stará a zřejmě už od začátku špatně natočená (je to v tělocvičně takže dozvuky) a to nemluvím o degradaci kopiemi.Je nějaká šance toto nějak upravit??? (nevadilo by kdyby hlas zněl nepřirozeně,hlavně aby bylo rozumět co říká)
Atkins (447)|27.10.2005 09:21
Denoise, declick, normalise popr. eq - s temito filtry v dobrem editoru urcite uspejes
vilik (127)|5.11.2005 15:35
A ještěmbych potlačil basy a zesílil výšky. PŘIMĚŘENĚ ! \/
Jano (592)|5.11.2005 15:57
stanix
V podpise by som upravil jedno slovo aby si to niekto nevysvetlil tak jak
to neni :-I :-E
Miuvek (858)|5.11.2005 17:25
někde jsem četl, že pro rozumnou srozumitelnost mluveného slova je vhodné, aby geometrický průměr dolní a horní mezní frekvence přenášeného pásma byl 800Hz

odmocnina (fh*fd) = 800

(vše samozřejmě v Hz)
Fantas! (3016)|6.11.2005 03:32
Miuvek
Ano, pasmo srozumitelnosti lidskeho hlasu je kolem teto frekvence. Viz ampliony atd...
ODSakEda (2278)|6.11.2005 10:48
vilik - hluky v tělocvičně bodou sice hlubší tony (zpravidla vím dle EQualizeru, že tam při reprodukci potlačuji výrazně rezonanci (dozvuk) místnosti okolo 250Hz), ale řeč nejsou jen výšky!
- Zvýraznil bych spíše středy, krom použití, kombinaci s ještě nějakým hlukovým filtrem (NR), respektive bych relativně skoro vše potlačil a nechal trčet středy od 800Hz (jak píše Miuvek do 2000Hz (jinak hrozí skreslení-i digitální, při zvýraznění do +!).
- Hodně hluku ale následuje ještě od 2500Hz do 4000Hz! Tyto frekvence (2,5kHz a 4kHz) bych potlačil výrazněji, stejně jako ty pod 800 a to tím více čím k nižší frekvenci, vpodstatě jako klasickýmubráním basů, ale strměji.

- Záznam z analogové... kamery (tedy nejspíš i mono-což opět doporučuji zachovat, jinak se šum ve kvazikvadru a tedy dvou stopách skoro znásobí!) a nejspíš do jen 10kHz a ještě po kopii na VHS..., což to maximum posune ještě níže... (na 8kHz?...), způsobí při zvýraznění výšek nad 12kHz spíše jen další vnášení šumu!
- Však také šumové filtry, at již jen pásmové propusti, či dynamické-ubírající spíše "jen" jakoby výšky, dle toho, jaká je momentální úroven hlasitosti zvuků v nahrávce (Dolby NR), jakoby jsi ručně především v tichých místech natož v mezerách (skladeb) rychle ubral výšky a opětovně rychle přidal současně s začátkem řeči či skladby. Dělá to samo chytřeji-v charakteristických frekvencích.
- nečekej ale zázraky!