Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prokladany vystup z TV-out

drsong1 (9)|19.6.2004 18:21
Zdravim.
Nevite nekdo, jestli je mozne nejak dostat z TV out vystupu graf karty (G-Force) prokladany obraz ? Mam na CD video z dig.kamery (bud AVI nebo MPEG2) a chtel bych si ho poustet na TV, ale vystup leze vzdy tak, ze se mi zobrazuji oba pulsnimky dohromady, takze pri rychlem pohybu jsou videt "duchove".

Diky
clee (6592)|19.6.2004 18:44
zkus to pres tvtool ale spis to nepujde, taky sem s tim laboroval...
mirekv (7169)|19.6.2004 19:12
Já TVout nepoužívám, ale měl jsem za to, že produkuje interlaced video (pokud je samozřejmě takový zdroj). :-?
stayman (12393)|19.6.2004 19:17
Skus to s WMP alebo s PowerDVD a tam mu skus nastavit aj rezim WEAVE a spusti si este DivXG400 a nastav "Shift Image by One Row". Skus.
artam (1147)|21.6.2004 21:56
[quote=drsong1]...Nevite nekdo, jestli je mozne nejak dostat z TV out vystupu graf karty (G-Force) prokladany obraz ....[/quote]

Samozrejme, že vieme. Z grafickej karty z výstupu TV-out ide do televízora VŽDY prekladaný obraz :-E :-E :-E
stayman (12393)|21.6.2004 22:07
[quote=artam]Samozrejme, že vieme. Z grafickej karty z výstupu TV-out ide do televízora VŽDY prekladaný obraz :-E :-E :-E[/quote]

Ano, ale NIE VŽDY so spravne nacasovanymi polsnimkami :-E :-E :-E
artam (1147)|21.6.2004 22:11
Tak tomu som akosi neporozumel, StayMan :OO Ako by si chcel na TV-OUT výstupe nesprávne načasovať polsnímky 9-) Ovládaš snáď nejaké okultné vedy, alebo si si spravil Voodoo maketu televízora a picháš do nej špendlíkmi :-E ???
MOJE (537)|21.6.2004 22:17
Tu asi ide o to, že soft. na prehrávanie (alebo kodek?) nejde synchrónne s kartou. B-)
(mne to robí tiež - GeeForce 400 MX2)

PS: a netreba k tomu ani VOODOO :-D
artam (1147)|21.6.2004 22:21
No tak k tomu fakt netreba Voodoo, úplne postačí nestihajúce PC s nestihajúcou grafikou, ale to už nie je o TV-OUTe, ale o dekódovaní, konverzii idct a vykresľovaní - a v pomalosti týchto operácií sú GF 400 hlavne MX2 priam povestné :-I
BROWN (40)|21.6.2004 22:59
Trochu jsem si s tím zaexperimentoval a řekl bych zhruba tohle:
Pokud je konečný produkt (nezáleží na formátu ani kodeku, proto tomu záměrně říkám produkt) s odstraněným prokládáním, mám na monitoru obraz OK! a na TV obraz s výše zmíněným rozmazáváním. Rozmazávání je větší nebo menší v závislosti na nastavení DEINTERLACE filtru a použitém programu, ale je tam vždy. Nezávisí však na formátu ani kodeku a na použitém přehrávači. Pokud je výsledný produkt bez odstraněného prokládání, mám na monitoru obraz buď potrhaný nebo OK!, to v závislosti na tom, jestli umí přehrávač při přehrávání prokládání odstranit. Obraz na TV je vždy OK!. Takže já osobně a na mé sestavě (popisoval jsem ji tady mnohokrát) a hlavně proto, že natáčím povětšinou velmi specifické a dynamické sportovní výkony, které povětšinou po zpracování nahrávám závodníkům a trenérům na VHS, NEDEINTERLACUJI (to je paráda). Nechtěl bych tady rozvádět proč to tak je, ale mně to tak funguje a jakékoliv pokusy zobrazit velmi dynamický snímek s odstraněným prokládáním, bez alespoň malého, leč znatelného rozmazání
mi vyšly vniveč.
HVT (59)|21.6.2004 23:12
No ja som vyskusal aj ATI aj Nvidiu a doteraz som sa nedokazal mojej MATROX G400 zbavit aj keby som velmi chcel, pretoze ta jedina mi dokaze prehrat DV s polsnimkami kortektne bez deinterlace na TV vystup. Ostatne karty deinterlaceuju....
BROWN (40)|21.6.2004 23:18
Tak to bych neřekl. Já pokládám výstup ze svá ATIny za INTERLACED, jen má trochu problém s interlacováním již předem deinterlacovaného díla.
artam (1147)|22.6.2004 00:40
BROWN:
Presne tak ako hovoríš, NETREBA deinterlacovať, iba čo sa tým degraduje záznam a zamlžia sa pohyblivé hrany a potom to vyzerá ... grrrr :((

TV z princípu zobrazuje interlacovane - t.j. prekladane po polsnímkoch, no a ak to chce niekto pozerať na PC monitore, tak to je otázka LEN a IBA softvérová, čiže prehrávača alebo DS filtrov, čiže treba na prezeranie zvoliť vhodný softvérový prehrávač (WMP to samozrejme nevie a hádam nikto rozumný ho nebude na prehrávanie videa používať :-k )

HVT
aj ATI, aj nVidia, aj Matrox aj XYZ alebo akákoľvek iná grafická karta dáva na výstup TV-OUT, ktorý je určený pre štandardný TV prijímač, štandardný (teda viac-menej) videosignál PAL alebo NTSC a to sú štandardy pracujúce len s PREKLADANÝM riadkovaním. Inak by to bežné TV nevedeli zobraziť. Ak máš problém so zubatením prekladaného obrazu na TV, tak je problém väčšinou medzi stoličkou a monitorom :-E pravdepodobne si nemal poriadne nastavené ovládače (TV-OUT u ATI do režimu overscan alebo Theater Mode, u nVidie si už presne nepamätám, ale určite poradí niekto kto také má)
drsong1 (9)|22.6.2004 08:39
Ehm, diky za navrhy, ale asi jsem se nevyjadril dostatecne presne :) Jde o to, ze na TV se mi z TVout karty neposilaji jednotlive pulsnimky, ale cele snimky, ktere obsahuji dva pulsnimky v sobe, takze to neni 50 pulsnimku za sekundu, ale 25 snimku za sekundu. A jelikoz pri rychlem pohybu jsou ty dva pulsnimky dost odlisne, vysledny dojem je, ze obraz neni plynuly. Radkovani ani jiny problem na TV samozrejme neni.
Alespon tak jsem to vypozoroval, nevim, jestli to neni jen opticky klam a cely problem opravdu neni v tom, ze PC proste nestiha. Ale mam Pentium 4, 2 GHz, 256 MB RAM ...
BROWN (40)|22.6.2004 11:32
Já si myslím, že jsi to přesně vyjádřil, ale
a) ten výstup z karty stejně neovlivníš
b) zkoušel jsem to tolikrát a na různých mašinách, že alespoň za sebe moho říct, že to NENÍ OPTICKÝ KLAM, já to na AIW tam mám vždycky. A že to NESOUVISÍ S VÝKONEM PC (aspoň u běžného průměru). Navíc tomu Tvému kompu by určitě slušelo víc paměti, ale plnotučná P4 na 2GHz by měla poskytovat dostarečný výkon. Navíc moje ATIna má HW podporu MP2 a je to tam tak stejně aniž by to bůhví jak zatěžovalo procesor. Možná jiná karta. Ale pochybuji. Já prostě nedeinterlacuji a hotovo
drsong1 (9)|22.6.2004 12:11
[quote=BROWN]... Já prostě nedeinterlacuji a hotovo[/quote]

Ale já taky nedeinterlacuju. Je to neupravené video z kamery (DV).
stayman (12393)|22.6.2004 13:50
Potom nechapem, co riesis :-? DV zaznam ked das spat na DV kazetu, tak zase bude vsetko OK, to z grafikou vyriesis len s tym DivXG400.. inak ani nechapem, co ti to vlastne robi, ako moze davat prve snimky a tie kopirovat na druhe sa vykaslat, to musis mat nieco zapnute, trebars ked mas ffdshow alebo nejaky iny maraz. Pouzi ten DivXG400, nastav to posunutie riadku a nic ine, iba ak skontoluj, ci mas zapnute DV akceleraciu na FULL.
BROWN (40)|22.6.2004 23:24
To jsem z toho jelen. Nevím, jak Ty, ale na své AIW mám TV výstup v případě, že neodstraním prokládání zcela OK! Tebou zmiňované rozmazání nebo výskyt duchů se mi objeví jen a jen tehdy, když přehrávám video s odstraněným prokládáním. Sice mi nestálo za to analyzovat, který půlsnímek se přehrává přes co, ale aspoň na mé mašině to funguje přesně takhle.
vlada (3470)|22.6.2004 23:29
drsong1> Jak už napsalo plno lidí předemnou, TV-OUT je vždy prokládaný. Problém je v tom, co tam karta prokládaně posílá. Ideální by byl stav, kdy pošle každý půlsnímek z videa jeden po druhém a ve správném pořadí. To ale většinou nenastane, protože monitor a TV mají jinou obnovovací frekvenci a dekoder a grafická karta je jenom jedna. Výsledkem je trhanej obraz na TV. Vyřešit by to mělo nastavení TV jako primárního zobrazovače. Další problém je v tom, že grafická karta (alespoň moje ATI) používá pro TV-OUT rozlišení 1024x768. To znamená, že obraz nejdříve roztáhne na tuto velikost (tim zkurví prokládání) a poté ho následně zmenší na ***x576 a rozdělí na 2 půlsnímky (zkurví prokládání na druhou). Alespoň mam ten pocit, že to takhle funguje. Možná, že režim divadla si s tim poradí líp a pokud má video 576 řádek, nebude ho nijak měnit. Tolik tomu zase nerozumim, ale výsledkem je každopádně obraz se špatnou kvalitou.
Snad jednou dostanou výrobci TV karet rozum a něco s tim udělají.
Vláďa
drsong1 (9)|23.6.2004 13:53
To je presne ono :-)
drsong1 (9)|23.6.2004 14:00
Ten DivX jsem zkusil (s posunutim radku), ale bez efektu. Taky jsem zkousel ruzne triky v PowerDVD atd.. avsak taky bez efektu :(
Dokonce i kdyz to prehravam originalnim programem k DV karte (Canopus EZDV), ktery dokaze zobrazovat jednotilve pulsnimky, tak to je na TV trhané.
Asi bude nejaka zrada v nastaveni ovladacu karty nebo buhvi co.
drsong1 (9)|25.6.2004 11:02
Tak v diskuznim foru na Okounovi jsem se dozvedel, ze TV-out vystupy pracuji v progresivnim rezimu a to vetsinou metodou Blend. Takze je to jasne - musim to vypalit na DVD a koupit si DVD prehravac :)
HVT (59)|27.6.2004 16:03
Ach Ach Artam!!!

nastastie uz odpovedali aj ostatni za mna ze nie sm take lamy aby sme si mysleli ze vystup PAL je neprekladany..ide presne o to ze este pred tym vsak karty Nvidie a Ati deinterlaceuju teda vystum na TV je progresive. Jedine kraty ktore dokazu korektne preniest polsnimky na TV vystup su karty MATROX.
artam (1147)|30.6.2004 22:01
[quote=HVT]...ide presne o to ze este pred tym vsak karty Nvidie a Ati deinterlaceuju teda vystum na TV je progresive. Jedine kraty ktore dokazu korektne preniest polsnimky na TV vystup su karty MATROX.[/quote]

Prosím ťa len o jedno, daj si tento svoj výrok zarámovať :-) a potom si ho ešte raz poriadne prečítaj, ale až potom, keď si poctivo naštuduješ základné princípy TV techniky a normy PAL/NTSC, aj SECAM ti nezaškodí :-)- (alebo ručne na TV-out výstupe pozrieš priebeh videosignálu napr. osciloskopom, ak vôbec vieš, čo to je :-E ).

A môj nasledujúci výrok si tiež daj zarámovať a zaves si ho nad posteľ, aby si si ho mohol každý deň ráno prečítať a zapamätať :-E :
Žiaden výstup TV-out (CVBS ani S-Video) na žiadnej grafickej karte na svete nepracuje s progresívnym snímkovaním, má na výstup s prekladaným riadkovaním. :-R

Uvedom si, že prenos do TV je analógový a nie digitálny, obraz do TV ide časovo sekvenčne po polsnímkoch v poradí polsnímok-N, polsnímok-P, polsnímok-N, polsnímok-P a tak dokolečka (N=nepárne riadky, P=párne riadky). Skrátka, televízory už raz tak fungujú a ty môžeš tvrdiť čo len chceš. Pochopil ? :((
stayman (12393)|1.7.2004 01:35
On je tvoreny s polsnimkov, o tom niet pochyb, ale ina pesnicka je, co v tych polsnimkoch je, alebo ci sa vlastne len neopakuju tie iste dva...
drsong1 (9)|1.7.2004 15:24
Tak tak, to je to jádro pudla... :((
jago (41)|24.7.2005 23:05
Tohle je zajímavá diskuse, tak sem přidám svůj problém, protože v tuto chvíli nevím, kam jinam bych to hodil. :-(

Některé videonahrávky přehrávané ve stolním přehrávači mi jedou trhaně, tj. při rychlejím pohybu je vidět ta zubatice, jako by obrazovka nestíhala vykreslit, pohyb není plynulý, nevím jak bych to popsal. Jiné nahrávky jsou normální, stejný zdroj, myslím že i stejné zpracování, ale to si nejsem jist, jestli jsem to neproháněl CCE, aby se to vešlo na dvd, nahrával jsem to a vypálil jako mpg a teď z toho potřebuju udělat dvd, tak bych potřeboval to trhání odstranit. Jde to vůbec? Někde jsem četl, že nějakým filtrem v AviSynthu nebo Virtualdubu, ale nevím, jakým a jak to nastavit nebo napsat ten skript.
Na pc mi všechny soubory jedou dobře, takže to nepoznám, když je tam ta chyba, teprve až to dám do stolního přehrávače. Jde s tím něco udělat, nebo mám ty placky vyhodit?
Díky za každou radu.
stayman (12393)|25.7.2005 00:01
Vyhodit, nahraj si to na DVD+RW/RAM a skusaj a az tak na DVD+R pripadne DVD-R mozes aj pouzit :-D
Pears (1027)|25.7.2005 00:02
jago
Pochybuji o tom, ze by jsi jen tak nejakym skriptem zmenil prokladani uz ve vyslednem mpegu.
jago (41)|25.7.2005 00:06
[quote=StayMan by €RikŁ€]Vyhodit, nahraj si to na DVD+RW/RAM a skusaj a az tak na DVD+R pripadne DVD-R mozes aj pouzit :-D[/quote]
To jsem nepochopil. Co mám zkoušet? Já potřebuju vědět jak to vzniklo, abych se toho postupu vyvaroval. Když už to nejde opravit.
Pears (1027)|25.7.2005 00:10
jago (41)|25.7.2005 00:35
Zajímavý odkaz, ale neříká mi vůbec nic o tom, co bylo blbě nastaveno. Vím jen, že jsem to přeenkódovával v Cinema Craft Encoderu a vždycky jsem nastavoval to samé. Na některých nahrávkách to blbne, na některých ne. (Ovšem třeba jsem některé nezpracovával, už je to pár měsíců, tak nemám jistotu.)
Nastavoval jsem Quality na High, Progressive frame, Zigzag, Deinterlace nebylo zaškrtnuté.
Pears (1027)|25.7.2005 00:57
Hmm, tak to nevim. CCE nepouzivam. Je divne, ze Ti to blbne jen u nekterych videi. Nejak se mi tam nelibi to slovicko PROGRESSIVE \/
A nevim co je to Zigzag!? Jestli je to jako- (snimky) cik cak, tak se pak nediv :-D
mirekv (7169)|25.7.2005 07:06
Pears
zigzag je způsob DCT (diskrétní kosinová transformace), já myslel, že se to ani jinak nedělá.
jago (41)|25.7.2005 08:06
To Progressive mají ale i videa, která jedou v pořádku, ověřil jsem si to v Preview programu DVD2AVI.

Kromě toho jsem dodatečně zjistil, že u filmu Ring od D. Steelové to trhání jakoby pulsuje. Při plynulé scéně zlomek vteřine jede dobře, pak se zatřese, zase jede dobře a tak dokola. Dokonce jsem u jednoho filmu, autorizovaného do DVD zjistil, že trhání začne až ve třetí kapitole! První dvě kapitoly jedou naprosto normálně. To mi znemožňuje zjistit, v čem to vězí. Každopádně to jsou všechno videa, která jsem přeenkódovával v CCE starší verze. V posledních týdnech dělám v DVDRebuilderu s použitím CCE 2.70 a tam je všechno v pořádku.
vlada (3470)|31.7.2005 21:05
jago
Podle mě může být problém v tom, že máš u toho MPEGu špatně nastaveno, jestli to je TFF nebo LFF. Pomocí programu ReStream to jde změnit. Tak to zkus a dej vědět.