Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prevod 4:3 na 16:9

mathyass (5)|5.10.2005 09:36
Ahoj

predem predesilam ze jsem hledal tady na foru nez jsem se rozhodl jsem napsat takze me nekamenujte - asi jsem nemel stesti na vyhledavani tak jsem mozna nenasel ze to tady uz nekde nekdo sdelil.

Mam video natocene na kamere 4:3 a stazene do kompa ve formatu DV

potreboval bych oriznout toto video na 16:9 - zkousel jsem virtual dub - sice super ale neumoznuje mi to preulozit zase do DV ale pouze do AVI - zbytecne velike a mam strach aby se tim ten DV format nerozdrbal.

Po hlednai na internetu jsem nasel super software DVFilm Maker - super presne dela jednoduse to co chci - ale mam pouze trial - kterej je mi na nic pise do videa reklamu. Zakoupit si takovy SW za 150 dloaru pro prevod asi 45 minut videa mi prijde trochu drahej spas.

Poradte mi prosim v cem (vyzkousle jsem uz nekolik SW a nic) je mozne tak jednoduse zeditovat 4:3 DV na 16:9 DV

dekuji, za pripadnoiu slepotu v jinych threadech se omlouvam

Cau

Mathyass
Pitomec (10211)|5.10.2005 09:38
16/9 není o tom, že něco ořízneš. Navíc každý NORMÁLNÍ editační soft tu změnu umí, ovšem je otázkou k čemu to? Když to máš natočený 4/3, tak to tak nechej.
mathyass (5)|5.10.2005 09:42
Mno podle me se obraz orizne - nebo mi snad chces rict ze obraz s pomerem 4/3 se vejde cely bez oriznuti do 16/9 ? to asi ne ...

a co se tyce toho proc - no rpsote to potrebuju mit v 16/9 jelikoz se to tocilo 2 kamerami a vetsina zaznamu je 16/9 tak to potrebuju mit jednotne.

Dotaz byl proste jednoduchy - jak a v cem to zeditovat tak abych z 4/3 dostal 16/9, zkousel jsem ruzne softwary ale nedobral jsme se vysledku - proto jsem se ptal.
Pitomec (10211)|5.10.2005 09:46
Uděláš to třeba v Ulead Media Studiu, ale fakt si myslím, že je to práce pro kočku. A co se týká ořezu, tak 16/9 opravdu není o tom, ale teď se mně nechce sáhodlouze rozepisovat jak je to doopravdy.
exTNT (1421)|5.10.2005 09:53
mathyass
A co je to za nahrávku, čistě ze zvědavosti? Nějak mně nenapadá, co bych si dokázal natočit a pak v klidu obětovat čtvrtinu obrazový informace...
mathyass (5)|5.10.2005 09:59
diky, vyzkousim kdyztak se jeste zeptam. Mno Nemyslel jsem konkretne oriznuti - myslel jsem spise jako ze prijdu o cast obrazovych dat - pruh nahore a dole ...
mathyass (5)|5.10.2005 10:01
je to video z manazerskeho skoleni na jachtach v chorvatsku .... povetsinou je to tocene stejne trocha zpovzdali takze nahore a dole nic extra neni.
Atkins (447)|5.10.2005 10:05
Manazersky skoleni bych neprevadel ani do "1:3" - jeste ze nemusim :-!!!
mathyass (5)|5.10.2005 10:07
tak to hle bylo zabavny -.... vicemen skoleni to bylo jen pro danovy urad ....
jinak to byl 4 denni amatersky zavod na jachtach v chorvatsku :-) takze spise kupa chlastu a zabavy ... a pak jeden volny den na plachteni dle libosti ....
Modena (1706)|5.10.2005 19:46
mathyass
Jestli byl záznam zbytku filmu v "pravém" 16:9, stálo by za to to ještě po editaci videa v ULEAD protáhnout to Canopus Procoderem, který by měl "dopočítat" chybějící obrazové informace, aby výsledek ořezu 4:3 na 16:9 nepřipomínal starou dobrou VHS ! :-)
Whitejoker (616)|10.10.2005 15:37
[quote=mathyass]
Mam video natocene na kamere 4:3 a stazene do kompa ve formatu DV

potreboval bych oriznout toto video na 16:9 - zkousel jsem virtual dub - sice super ale neumoznuje mi to preulozit zase do DV ale pouze do AVI - zbytecne velike a mam strach aby se tim ten DV format nerozdrbal.

[/quote]

Jakouže příponu má uložený DV soubor v počítači?
Jinak pokud používáš kodek na komprimaci z VD, musíš ho mít kompu nainstalovaný. Ale to snad máš - jinak by jsi v kompu neměl soubor z kamery.
A pravidlem je - "rozdrbávám" záložní soubor, ne originál
Jinak je ještě jedna cesta - zkusit přepsat jen hlavičku v hotovém MPEG-2 souboru (programem Restream) z 4:3 na 16:9
vlada (3470)|10.10.2005 16:22
[quote=Whitejoker]
Jinak je ještě jedna cesta - zkusit přepsat jen hlavičku v hotovém MPEG-2 souboru (programem Restream) z 4:3 na 16:9[/quote]
Tohle je IMHO dost blbý řešení, protože se obraz zdeformuje.

mathyass>
Doporučuju Ti ujasnit si vůbec předem pojmy jako kontejner, komprese, letterrbox atd. Můžeš zkusit třeba moje stránky. Jak už správně podotýká kolega předemnou, AVI je kontejner, DV je komprese, která se obvykle používá v AVI kontejneru.
Každopádně si musíš nejdřív rozmyslet, jestli chceš anamorfický 16:9 video nebo letterbox. Rozdíl je v tom, že u klascikýho 16:9 videa vyplňuje obraz celou plochu (720x576 pixelů) a je tam informace o skutečném poměru stran. Letterbox video má oproti tomu poměr stran 4:3 a video je doplněné černými pruhy. Jako domácí úkol si spočítej, jak budou široké. Pokud to napíšeš napoprvé dobře, máš u mě pivo. Navíc Tě může těšit vědomí, že jsi pochopil princip poměru stran na DV a DVD.
Řešení obou způsobů je program AviSynth, opět viz. moje stránky. Zabere to maximálně 10 minut, ale musíš vědět, co chceš.