Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vytvořil jsem AVI + OGM + MKV s funkčím DTS zvukem!!!!!!!!!!

kirk (476)|16.6.2004 01:30
Vážení, tak se mi povedlo, něco o čem jsem už ani nedoufal, že to půjde vytvořit. Ve VirtualDubModu jsem načetl DivXové video a hodil jsem tam DTS zvuk. A světe div se, s novou verzí AC3 Filteru to jde přehrát včetně zvuku! :-) :-) :-) :-) :-) :-) :BB: Ale musíte si stáhnout verzi AC3Filter ver 1.01a_rc5. :-R

Dá se stáhnout například odsud:

http://dvd.box.sk/index.php?pid=soft&prj=info&rid=7944
stayman (12393)|16.6.2004 01:35
Ano. Pisal uz o tom artam a ty si mu neveril :-E
kirk (476)|16.6.2004 01:37
Napsal jsem, že v tom není Matrix Mixer \/ :-R
Trent (314)|16.6.2004 10:10
Gratulujem. Len mi nie je jasne, naco vsetko to usilie...
Anonymous (825)|16.6.2004 11:21
Někde psali že zkřížily krávu s opicí a měli z toho taky ohromnou radost :-E :-E :-E
k1d (44)|16.6.2004 12:37
nic novyho, dekoder DTS zvuku uz je delsi dobu v Media Player Classicu...
kirk (476)|16.6.2004 23:02
K1D: Media Player Classic ti ani za nic nepřehraje AVi, OGM ani MKV s DTS zvukem, jestliže nebudeš mít nainstalovanou tuhle verzi AC3 filteru! Jediný, co z toho pak dostaneš je obraz bez zvuku! \/ Mimochodem, AVI s DTS zvukem ti nepřehraje ani WinDVD nebo PowerDVD, který v sobě dekodér DTS mají!
artam (1147)|16.6.2004 23:29
[quote=kirk]Napsal jsem, že v tom není Matrix Mixer[/quote]

Ale je, len zle pozeráš, alebo potrebuješ navštíviť očného doktora :-E
kirk (476)|16.6.2004 23:35
Dobře, tak máš pravdu, ale musím v přehrávači nastavit jinej audiovýstup, jinak jede jenom stereo přes 4 repráky. :-(
artam (1147)|16.6.2004 23:43
[quote=kirk]Matrix mixer je dělanej na MP3 zvuk apod! A s tím zase nepracuje AC3 filter![/quote]

Zobuď sa už konečne, captain \/ ! Už to tu píšem druhý krát, tak si toho váž, lebo to už opakovať nebudem :-E :

Matrix Mixer nie je robený na žiaden konkrétny formát a s MP3 nemá nič spoločného okrem jedinej veci, že ako DirectShow filter akceptuje 2 audio kanály, ktoré mu posiela Windows (v prípade MP3 už dekódované kodekom, ktorý už je vo Windows).

A preto, aby nemusela byť v PC nainštalovaná plná riť kadejakých filtrov, urobil pán Alexander Vigovský najrozumnejšiu vec (veď som mu to aj písal na jeho developer pages), že spojil dva do jedného. Buď mu za to vďaka :-) .
kirk (476)|16.6.2004 23:46
Ale bylo by na čase změnit dekódovací matici, aby se sterem pracovala jako Dolby Pro Logic 2 a ne jako klasickej Dolby Pro Logic. Mohl bys mu to prosím napsat taky? Neumím zas tak dobře Anglicky.
artam (1147)|16.6.2004 23:57
Dekódovacia matica pre Dolby Pro Logic 2 a Dolby Pro Logic je v princípe rovnaká, hlavnou odlišnosťou je len dymanicka zmena zosilnenia, u DPL je len v osi center-rear, u DPL2 aj v osi left-right. Z hľadiska posluchu to už potom absolútne nemá význam pri prehrávaní mp3, hlavne keď sú "štandardné" 128kbps, tam či v DPL alebo DPL2 vznikne namiesto surroundu už len nepočúvateľný zašušlaný humus :(( .

Myslím, že niekto tam dával takú požiadavku s tým DPL asi tak pred 2 rokmi, ale asi je taká minoritná, že je niekde na spodku todo listu :-( .
kirk (476)|17.6.2004 00:04
Artame, další rozdíl je v tom, že Dolby Pro Logic ti dialogy přehrává pře všechny 3 přední repráky najednou, zatímco Dolby Pro Logic 2 ti je přehrává z více než 90 % pouze přes centr! A to jsem se ještě nezmínil o tom, že zadní repráky hrají u Dolby Pro Logicu 2 stereofonně, zatímco u Dolby Pro Logicu pouze monofonně. Pusť si nějakej surroundovej film v PowerDVD 3.0 (který má jen klasickej Pro Logic, a pak v PowerDVD 4.0, a uvidíš ten rozdíl :-) Hlavně se soustřeď na dialogy. \/

A co se týče zvuku, tak když už někdo používá ve filmech MP3 zvuk, tak je hovadina používat Joint Stereo a menší datový tok než 192 Kbit/s. Právě to Joint Stereo dokáže totálně odrovnat surroundový efekty. Bohužel řada filmů je na netu s MP3 zvukem s datovým tokem nižším než 192 Kbit/s s v Joint Stereu. :-(( Ale v normálním stereu má MP3 s datovým tokem nižším než 192 Kbit/s mizernou kvvalitu.
k1d (44)|17.6.2004 11:06
[quote=kirk]K1D: Media Player Classic ti ani za nic nepřehraje AVi, OGM ani MKV s DTS zvukem, jestliže nebudeš mít nainstalovanou tuhle verzi AC3 filteru! Jediný, co z toho pak dostaneš je obraz bez zvuku! \/ Mimochodem, AVI s DTS zvukem ti nepřehraje ani WinDVD nebo PowerDVD, který v sobě dekodér DTS mají![/quote]

nevim jak ti to vysvetlit ale MPC obsahuje vlastni filtr pro dekodovani AC3, sam jsem delal AVI (XviD) s DTS zvukem 5.1 (768kbit) pomoci GK a nemel sem nejmensi problemy s jeho prehranim vcetne videa a DTS zvuku.. a ze uz je to pekna chvilka...to ze ted vysel AC3 filter ktery ma vic nastaveni a prehrajes pomoci neho ten DTS zvuk v jakemkoliv prehravaci je vec jina. Ja jen rikam ze prehrat AVI s DTS slo bezproblemu jiz daleko driv... 9-)
k1d (44)|17.6.2004 11:09
viz http://sourceforge.net/projects/guliverkli/

DTS/AC3 Source 1.0.0.0 kde je datum 2.6.2003..., je to samozrejme jeden z mnoha filtru ktere MPC obsahuje...
kirk (476)|18.6.2004 00:25
K1d, možná se mýlím, ale dal bych krk za to, že mi WMP Classic ještě nedávno nepřehrál MKV s DTS zvukem. Ale teď jsem odiinstaloval například AC3filter a jelo to v něm bez problémů :OO Od které verze má WMP Classic v sobě ten univerzální DTS dekodér? Co se týče WinDVD, tak po odinstalování AC3 filteru mi z takovýho souboru jede jenom obraz. U PowerDVD se stejným výsledkem. Ale přehrávat takové video ve WMP Classic nebudu. Zjistil jsem, že je to náročnější na přehrávání a občas mi to v něm škubalo. Ve WinDVD, BSPlayeru a MV2Playeru mi to jede plynuleji. Rozhodně uvažuju, že takovej film jako je Pán prstenů, bych udělal v DivXu s DTS zvukem, formát nejlíp MKV. Aspoň to nebude muset být na dvou discích a celej film budu mít ve slušné kvalitě v "jednom kuse".
StD (8612)|18.6.2004 19:16
Kirk, a na to jsi přišel až teď? Jinak, mimochodem, PwrDVD 5 De Luxe a full už nesmí do domu... :-E Jistou dobu už to jistí pouze CineMaster Engine plus MPC = nemám problem. Pokud nezapomenu zavřít dveře na balkon a nepoužiji "Multidisc" s náhlou ztrátou paměti, a to znalci vědí... :-D

P.S. Už jsi si také někdy zkusil ve stroji mimo AC3filter odinstalit/nainstalit i SW S/PDIF Adapter?
kirk (476)|18.6.2004 19:57
StD, AC3 filter mi plně vyhovuje. A co se týče PowerDVD, tak mi kompl utáhne jen verzi 4.0 Deluxe. U verze 5.0 mi to už nestíhá.
artam (1147)|18.6.2004 21:12
[quote=kirk]Artame, další rozdíl je v tom, že Dolby Pro Logic ti dialogy přehrává pře všechny 3 přední repráky najednou, zatímco Dolby Pro Logic 2 ti je přehrává z více než 90 % pouze přes centr! ..... zadní repráky hrají u Dolby Pro Logicu 2 stereofonně .... [/quote]

Chlape, choď po rozumy namiesto do krčmy na chvíľu k dolbymu na jeho stránky a prečítaj si aspoň zhruba, o čom je DPL a DPL2, aby si neplodil pivné nezmysly \/ :BB: .

Takže špeciálne pre teba jedno malé, veľmi zjednodušené školenie (a viac študuj a menej flámuj :-E ):

Matica DPL a DPL2 zjednodušene (L,R je vstup, čiarkovane sú výstupy): L'=L, R'=R, C'=L+R, surround je S'=L-R, ak sa použijú dva zadné repráky, tak sa zapájajú v protifáze, potom je LS'=L-R a RS'=R-L, čiže signály sú len fázovo otočené o 180 stupňov, potom ak L' a LS' majú signál z L vo fáze, virtuálne prichádza zvuk viac zľava, podobne je to u R' a RS'. Tu vidíš, že žiadne stereo sa v zadných reprákoch nekoná.

S dialógmi to v princípe funguje tak, že sa používa zoslabenie alebo zosilnenie C' podľa miery súhlasnosti signálov v L a R (keď sú dialógy, väčšinou sú v strede a nehrá hudba v stereu, všimni si to). Ďalej sa používa dynamické riadenie zisku aj v osi predo-zadnej, t.j. ak je silnejší signál v C', automaticky sa zoslabí S' (RS',LS') a opačne.

Rozdiel je len ten, že že kým u DPL sa používa na riadenie v osi predo-zadnej a pravo-ľavej jediný obvod so spoločnou časovou konštantou slow/fast pre riadenie zisku, u DPL2 sa každú os riadi samostatný obvod, takže kým prechody signálov v ose pred-zad sú pomalé, v osi R-L môžu byť zmeny rýchle.

Toto je vlastne celá podstata podvodu na sluchu obecenstva ako si ty, ktorí potom tvrdia, že u DPL2 im surround kanály hrajú stereo. Blbosť! Pusti si niečo v AC3 alebo DTS a potom downmix do DPL2 a DPL a porovnávaj (vypočuješ si priepastný rozdiel, ak nie si hluchý :-E , ak áno a týmto som sa ťa dotkol, tak sorry :-)- ).

A o mňa sa neboj, nepotrebujem si púšťať žiaden PowerDVD 3.0 alebo 4.0 (mimochodom, kde žiješ, ak si si nevšimol, tak už je 5.0 aj so service packom) :-) , maticové dekodery pre DPL s automatickým riadením zisku (podľa pána Dolbyho) som vyrábal ešte keď sa u nás také receivery nepredávali a ty si dral lavice v ZŠ, prípadne v MŠ ? :-E .
kirk (476)|19.6.2004 00:14
Artame, Dolby ProLogic 2 umí z jakéhokoliv sterea vytvořit uměle 5.1! Takže mi nevykládej, že su blbej. Jasný? Jinak moc dobře vím, že oba dekodéry DPL i DPL2 jsou dělány hlavně pro dekódování maticového formátu Dolby Surround, kde je jen jeden maticově zakódovanej zadní kanál. Jenže Dolby Pro Logic 2 dokáže i tento z tohoto jednoho kanálu uměle vytvořit 2 kanály! Koukni se třeba na oficiální stránky Dolby Laboratories. Jinak co se týče dialogů, tak mám doma minisystém s dekodérem Dolby Pro Logic, takže z vlastní zkušenosti vím, jak to přehrává dialogy! \/ A matrix mixer pracuje úplně stejně! \/ Na rozdíl od toho má Dolby Pro Logic 2 lepší separaci jednotlivých kanálů a již se téměř nestává, aby se dialogy přehrávali přes 3 repráky, jako je tomu u klasického Dolby Pro Logicu. Jen si pusť nějakej film, kterj má pouze surroundový zvuk a uvidíš, jak ti PowerDVD a WinDVD, které mají dekodéry Dolby Pro Logic 2, budou dialogy přehrávat hezky přes centr a ne přes 3 přední repráky :-)

Zde je popis jak funguje dekodér Dolby Pro Logic 2, kterje jsem okopíroval přímo z oficiálních stránek společnosti Dolby Laboratories

originál je na adrese:

http://www.dolbydigital.com/Consumer/Technologies/PLII/:

Dolby® Pro Logic® II technology processes stereo movie and music content into five playback channels of full-bandwidth surround sound. A product of Dolby's expertise in matrix surround decoding, Dolby Pro Logic II unlocks the directional cues that occur naturally in stereo content and processes these elements to create a five-channel surround sound playback experience. Dolby Pro Logic II is ideal for use in home theater systems, PCs, game consoles, and multichannel automobile audio systems.


Figure 1 How Dolby Pro Logic II Works

Dolby Pro Logic II is fully compatible with Dolby Surround Pro Logic technology. It provides optimal decoding of the thousands of commercially available videocassettes and TV programs encoded in Dolby Surround, for playback in a 5.1-channel home theater system. Broadcasters and content creators can use Dolby Pro Logic II encoding technology to deliver a surround sound experience for viewers of stereo TV services. Dolby Pro Logic II also enables video game consoles to encode five-channel surround sound information into a stereo signal with virtually no impact on the host CPU.

Dolby Pro Logic II technology offers you more than surround sound from stereo video programs. It can give new life to your CD collection.

Many CDs contain hidden magic in their stereo tracks. Dolby Pro Logic II can bring it out. Play your discs through your home theater system, and you'll hear seamless, natural sound with a depth and detail you might never have imagined.

It's almost like having a whole new CD collection. Even as digital multichannel formats such as DVD-Audio or SACD gain popularity, Dolby Pro Logic II brings the sound of your current CDs into the 21 st century.

For an in-depth description of Dolby Pro Logic II, read the white paper, Dolby Surround Pro Logic II Decoder Principles of Operations.

Look for the Dolby Pro Logic II logo when purchasing entertainment equipment from leading manufacturers.

Příště nepiš, že si chodím pro rozumy do krčmy, když je mám přímo ze zdroje! :(( \/ PS.: Slyšel jsi už například o novém dekodéru Dolby Pro Logic IIx? Informace o něm nalezneš na adrese:

http://www.dolbydigital.com/Consumer/Technologies/PLIIx/

\/ Ještě něco: jasně jsem napsal, že mi u PowerDVD 5.0 nestíhá procesor! A co se týče těch dialogů, tak jsem chtěl, abys porovnal zvukovej rozdíl mezi PowerDVD 3.0, které má jen DPL a novějšími verzemi, které mají DPL2, nikoliv, abys používal starší verze! \/ A co se týče stereoefektů v zadních kanálech, tak ti můžu potvrdit, že to funguje! U některých MP3 mi WinDVD dokáže skvěle vytvořit umělé surroundové efekty, kdy se zvuk stěhuje z levýho předního repráku do zadního pravýho repráku! \/ Netvrdím, že DPL2 je pravej 5.1, ale rozhodně je to mnohem lepší než DPL!\/ A taky vím, jakej je zvukovej rozdíl mezi klasickými 5.1 formáty (DD 5.1, DTS) a Dolby Surroundem! \/ Jak někde poznamenal Stayman, tak su přece "surroundovej maniak" :-D :-E
artam (1147)|21.6.2004 21:42
Kirk:

No tak už hádam stačilo :-) , skutočne tu hovoríš o koze a ja o voze. Navyše si pletieš pojmy \/ . Tuším si nič nepochopil. Krásne od teba, že vieš používať copy & paste z dolbyho stránok, lenže to ti nestačí na to, aby si aj pochopil, o čom to je. To, čo som ti vysvetľoval v predchádzajúcom príspevku o DPL2, je dokonca presne do bodky uvedené aj v tom origináli, na ktorý si si dal tú námahu a uviedol link, viď schematické obrázky :-) , a to som sa pokúsil vysvetliť ti to veľmi laicky, lenže asi ti tvoje technické znalosti zrejme nedovoľujú pochopiť podstatu :-( .

Že ti vôbec nie je jasné, ako to funguje, súdim podľa tých anglických viet, ktoré si ďalej od dolbyho okopíroval, len si si nevšimol, že majú nulovú technickú výpovednú hodnotu a sú to obyčajné marketingové žvásty pre masovo tvarovateľných spotrebiteľov (nemyslel som si, že patríš medzi nich aj ty ?) :-D .

Jedinú pravdu, čo si napísal, je Dolby ProLogic 2 umí z jakéhokoliv sterea vytvořit uměle 5.1!, a to umele by som poriadne zvýraznil!

Jediný počuteľný efekt, ktorý si si všimol je kdy se zvuk stěhuje z levýho předního repráku do zadního pravýho repráku! ! A tak isto aj efekt pri dialógoch. Wow! Veď o to predsa ide, oklamať sluch súpera! Akurát sa to nedeje dekódovaním odlišných informácií do RS' a LS' kanálov, ale len zmenou pomeru hlasitosti medzi nimi. Tak isto je to u dialógov len používaním inej metódy riadenia zisku a rýchlosti priebehu, skrátka kamuflážou najvyššieho rangu :-I .

Musíš si uvedomiť základné veci:
- že ZVÝRAZNENIE dialógov v centri je za cenu POTLAČENIA hlasitosti v predných L a R kanáloch a v zadných kanáloch,
- že pri počúvaní STEREO hudby, ktorá má relatívne vyvážený pomer súhlasných a rozdielových zložiek v obidvoch kanáloch dostaneš vpredu len beztvarú hrču bez možnosti lokalizácie nástrojov,
- že v zadných kanáloch ti nikdy nebude hrať žiaden skutočný STEREO zvuk,
- že DPL2 ti NIKDY nebude nedokáže separovať kanály bez presluchov,
- že všetko, čo počuješ, je len kamufláž a v skutočnosti bol namixovaný úplne iný zvukový obraz :(( ,
- a že radšej už nikdy nebudeš downmixovať AC3 zvuk do Stereo MP3 ale radšej si ho vypáliš k filmu as-is :-)- !

Preč sa tu vlastne naťahujeme o jediný tvoj výrok - [St 16. Jún 2004 22:46] Ale bylo by na čase změnit dekódovací matici, aby se sterem pracovala jako Dolby Pro Logic 2 a ne jako klasickej Dolby Pro Logic. - ktorého logická hodnota je FALSE, pretože matica je rovnaká :-) . Prečo to odmietaš pochopiť :-?
kirk (476)|22.6.2004 00:38
Artame, je vidět, že mě asi neznáš. Já NIKDY AC3 zvuk nedownmixuju, ale zásadně ho nechávám v původní AC3 podobě, OK?! \/ :-R Psal jsem to už několikrát! I AC3 zvuk může být pouze ve formátu Dolby Surround! Koukni se třeba na bondovku Chobotnička! :-R tu jsem si dělal v DivXu a zvuk jsem zde pochopitelně nechal v AC3 formátu. Hele, ať je tomu jakkoli, tak nemůžeš popřít, že když se takový AC3 zvuk dekóduje přes DPL2, že bude znít VŽDYCKY líp než když se dekóduje přes klasickej prologik! Bohužel mi pak nezbývá nic jinýho než u takových filmů (mám na mysli DivX) přepínat na Intervideo Audio Decoder, kterej narozdíl od AC3 filteru DPL2 má. U 5.1 dávám totiž přednost AC3 filteru, kterej má pro změnu víc možností nastavení. Pokud nemáš například u klasického Pro Logiku správně rozmístěný repráky, tak aji s tím centrem je problém poznat, odkud přicházejí dialogy. V obýváku mám ještě minisystém s klasickým Pro Logikem. Bohužel kvůli rozmístění nábytku nebylo možno zajistit, aby se "bedna" (= TV) nacházela uprostřed mezi levým předním a pravým předním reprákem, ale nachází se těsně vedle levýho předního repráku. Centr mám přímo na TV. A pravej přední reprák se nachízí asi 3 a půl metru vpravo od TV. Zhruba uprostřed mezi oběma reprákama, na místě kde by správně měla být TV, se nachází samotný mini systém. Vím, že takhle asymetricky rozmístěný by to být nemělo, ale nešlo to jinak :-(((

Kromě toho mám ještě v obýváku počítačovou 5.1 sestavu a tu už mám rozmístěnou správně :-)

Tady je fotka mého PC "pracoviště":



\/ \/ JEŠTĚ JEDNOU PŘIPOMÍNÁM, ŽE ŽÁDNÝ DOWNMIX ZÁSADNĚ NEPROVOZUJU! \/ \/ NEBUDU SI PŘECE KURVIT PROSTOROVEJ ZVUK. :-)
artam (1147)|22.6.2004 01:09
Kirku, ja ťa nechápem. Veď to celé je OT :-I .

Vieš vôbec čítať, a hlavne po sebe ??? :-? Tu predsa nikto nepopieral, že DPL2 "znie" lepšie ako DPL, tak isto nikto netvrdil, že zvuková stopa AC3 2.0 (takto by si to mal správne napísať) môže obsahovať Dolby Surround.

Celá táto diskusia je len o tom, že si sa stále snažil tvrdiť, že DPL2 je niečím, čím nie je, to ako technik veľmi zle znášam :-I , mží sa mi z toho pred očami a mám okolo huby krvavú penu :(( a nesmiem v tej chvíli mať pri sebe strelné zbrane :-E , tak som sa ti tú problematiku snažil nejako ľudsky vysvetliť (aj keď som tu už raz sľúbil, že sa nebudem dlho rozpisovať) :-E . Netuším, prečo to berieš osobne, veď sa aspoň niečo poriadneho dozvieš 9-)

Mimochodom, Octopussy (Chobotnička) z roku 1983 je natočená na 70 mm filmovom páse s 6 kanálovým kino zvukom :-), neviem, prečo pre DVD použili 35mm distribučku s Dolby Stereo Surround zvukom :-( .
clee (6592)|22.6.2004 01:15
protoze jim to pravdepodobne nakej byrokrat nepovolil, jako obvykle...
ViKinG (793)|22.6.2004 08:50
kirk: já se ti nechci posmívat, asi ti prostorové podmínky nedovolují nic jiného ale mírně řečeno, tvoje rozestavení repro (bez ohledu na jejich (ne)kvalitu) není zrovna ideální.
kirk (476)|22.6.2004 12:24
Vikingu, PC repráky mám snad rozmístěný v pohodě. Akorát mám na stole trošku bordel :-E Pokud si měl na mysli minisystém, tak co bys dělal na mým místě? Skříňová stěna nedovoluje lepší rozmístění :-((( TV je moc velká na to, aby se vešla do "poličkového prostoru" ve skříňové stěně, kde mám samotnou věž. :-((( Ta skříňová stěna je kupovaná už snad někdy v sedmdesátých letech, a tehdy se s takovýma "kravskýma" TV, jaké se vyrábějí dnes, jaksi nepočítalo. :-(((
ViKinG (793)|22.6.2004 13:15
kirk: PC 5.1 hlavně vzdálenost mezi repro a sedící osobou, takhle je můžeš mít rovnou přilepený izolepou k hlavě. Pro bedýnky u PC je to v pohodě ale domácí kino je o něčem jiném.