Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

synchronizace audio/video

pee.tr (1208)|3.10.2005 07:45
Chci se podělit o své záhadné zkušenosti s řešením tohoto problému.
Rozchází se mi video a zvuk. Mám nagrabovaný video jako master stream none v 768x576 MJPEG + audio stereo 44,1MHz (48MHz rozsynchronizování u mě nevyřeší - mám vyzkoušený).
Můj postup na synchronizaci: Ve Vegas srovnat video a audio, vyrenderovat Wav, nový Wav načíst ve VDM a uložit.

A teď k problému:
Ve Vegas celé avi načtu, zvuk (je delší než video - zpožďuje se) "dotáhnu" na délku videa, zvuk vyrenderuju do Wav, ale po jeho načtení ve VDM je pro změnu příliš napřed oproti videu (moc krátkej). To znamená, že ho musím přikrátit pouze částečně. Jenže další problém je, že Vegas i VDM uvádí u totožného Wavu různou délku (kolem 2s rozdílu). Ještě zajímavější je, že pokud renderuju Wav z originál materiálu (MJPEG 768x576) je ve VDM v porovnání se stejnou délkou zvuku vyrenderovaným z téhož materiálu ale již v Xvid 512x384, vůči videu úplně někde jinde. Pro lepší pochopení:
Vegas - MJPEG - render Wav - ve VDM zvuk 48:30,15 např. napřed vůči videu
Vegas - Xvid - render Wav - ve VDM zvuk 48:30,15 např. opožděn vůči videu

Poslední zmíněný problém mám jelikož jsem si z důvodu málo místa na disku převedl originál do Xvidu. Ale když už si ten zvuk i zde ručně dorovnámm, že opticky sedí na hotový Xvid ve VDM, uložím Avi z VDM (Xvid - direct stream copy) i s novým zvukem (Wav), poté zkomprimuji zvuk do MP3 (ne VBR), pustím si to celé ve WMP10 a zvuk je zase jinde než video (!!).
Takže výsledkem je, že pokud mám obraz ještě v MJPEG, jakž takž se to dá sladit, ale jak mám už Xvid, je to celé o náhodě a nekonečným zkoušení a doplňování 20ti a víc verzí délky zvuku. Pak se dokopu k výsledku, kde je rozdíl mezi délkou audio stopy Wav u nesychnronizovaného videa Xvid a délkou Wav před kompresí po synchronizaci dle vegasu o 0,09s na 52minutách záznamu, což už mi přijde jako podivný počty, protože bych nečekal, že tu desetinu ve videu poznám. Rozdíl délky 0,09s, o nějž audio stopu zkrátím na timeline ve Vegas totiž VDM ukáže ve stopách jako 0,28s (!!!). Ten údaj z VDM je určitě reálnější i dle pohledu na video.
Čím to všechno je, je pro mě záhadou.

A závěrem 2 dotazy:

1) proč se mi ve Vegas (4.0) při načtení Xvidu zobrazuje jen zvuk a obraz tam není (i dole vypíše pouze data o zvuku)? Jak udělat abych ho viděl?
2) tím, že si vyrenderuji zkrácený zvuk (Wav) se mi ten zvuk zdá na poslech určitým způsobem zdeformovanej. Čím to může být a dá se s tím něco dělat? 3 destiny sekundy na 53minutovém záznamu snad přece neudělají slyšitelnou deformaci zvuku. Mám něco špatně nastaveno?
Dík.
mirekv (7169)|3.10.2005 08:59
pee.tr
Víš co schválně zkus? Udělej si kopii videa (video - direct stream copy, audio - no audio), zkopírované video otevři a připoj k němu zvuk z Vegasu. Ono totiž to původní video nese info o zvuku a to může dělat bordel.
pee.tr (1208)|3.10.2005 09:09
mirekv
Pokud myslíš takhle rozlousknout problém s těmi různě uváděnými délkami audia, tak to mě taky napadlo, ale stejně si myslím, že když vidím ve stopách ve VDM časy všech stop, tak to asi moc nevyřeší. A taky si myslím, že těch 0,09s o které zkracuju ve Vegasu audio stopu je nějaká blbost, když pak ve VDM vidím, že rozdíl je ve skutečnosti 0,28. To už je jiná. Stačí se podívat na to video a těm 0,28 by to odpovídalo.
Pitomec (10211)|3.10.2005 09:09
[quote=pee.tr]Můj postup na synchronizaci: Ve Vegas srovnat video a audio, vyrenderovat Wav, nový Wav načíst ve VDM a uložit.[/quote]
Já mám lepší postup: pořídit A/D převodník od Canopusu, který má lock audio :-)
pee.tr (1208)|3.10.2005 09:20
Pitomec
Tím se ale pouze na úkor své kapsy tomu problému vyhnu aniž bych ho řešil. :-)
mirekv (7169)|3.10.2005 09:23
pee.tr
Za pokus nic nedáš. Já nedávno řešil problém, že z kamery (DV) jsem měl v záznamu asi 3s pokaženého záznamu, zvuk však skočil hned na další záběr a tudíž se po zbytek záznamu předbíhal o ty 3s. Takže jsem zvuk vyseparoval, vadnou část videa vystřihnul a zvuk opět přidal zpátky. A ejhle, ono se vystřihly ty 3s i ze zvuku, i když byl mimo. Pomohlo až to, co jsem psal, tedy zkopírovat to vystřižené video a pak teprve připojit zvuk.
Fantas! (3016)|3.10.2005 11:28
pee.tr
Pokud se ti nezobrazuje video a audio ano, tak je to problem kodeku.
Vysvetlit ti to nevysvetlim. Dam ti radu. Je to pracnejsi, ale zvuk tak sedi presne! Je potreba vlozit si do vegasu dane video i se zvukem, potom si podle videa projizdet zaznam a cca po 10 minutach provadet strihy audia a posouvani jeho prave casti na spravny cas, kdy to sedi a tak postupovat po potrebnych intervalech. Pokud mas pocit, ze je to dobre, klidne proved strih az po treba 20 minutach(v pripade, ze je zvuk nelinearne zpozdovan). B-)
Problem se zvukem jsem mel v nandubu. VDM to vyresil... Nicmene jednalo se v mem pripade o trochu jiny problem a tak by to nemelo mit v tvem pripade vliv. Kazdopadne bych doporucoval VDM!

Pitomec
Jak ti pomuze Conopus, kdyz si z netu stahnes takto zmrseny film a chces si ho upravit, protoze je jinak obrazove i zvukove kvalitni? 9-)
Modena (1706)|3.10.2005 11:51
Pitomec
jj :-)
Fantas!
Neznám z netu stažený video, co by stálo za úpravu ! Neznám u těchto pojem kvalitní, spíš zajímavý ke kouknutí a šup s ním do popelnice ! Ty šílený streamy, v kterejch to chodí, jsou akorát tak na :-k :-E ! ! !
Já si pod pojmem kvalitní video vhodné pro upravy dokážu představit pouze kontejner DV AVI a i to je dnes s mnohým otazníkem - hlavně do budoucna, že ? ! :-E :-E :-E
Pitomec (10211)|3.10.2005 12:09
[quote=pee.tr]Pitomec
Tím se ale pouze na úkor své kapsy tomu problému vyhnu aniž bych ho řešil. :-)[/quote]
A proč bys ho měl vůbec řešit, když ani nenastane (nebo máš tolik času, že se můžeš nimrat v nesmyslech? 9-) ) :-)
Pitomec (10211)|3.10.2005 12:11
[quote=Fantas!]Pitomec
Jak ti pomuze Conopus, kdyz si z netu stahnes takto zmrseny film a chces si ho upravit, protoze je jinak obrazove i zvukove kvalitni? 9-)[/quote]
Na takovej film bych okamžitě použil Shift+Del a autora poslal do haj*lu :-k
Fantas! (3016)|3.10.2005 13:05
PitomecModena
Jde o napriklad skladby ruznych kapel, ktere maji obrovskou hodnotu!
Naposledy to byla 5-ti minutova skladba deep purple, ktera se neda se sehnat na DVD, protoze nikdy nevysla a nikdy nevyjde, jelikoz ji natocil nekdo na home kazetu a potom zdigitalizoval¨s tim, ze se mu zvuk takto rozjel...Napriklad jsem tak sehnal od jednoho nadsence jednu z prvnich amatersky natocenych skladeb a to byste pak pochopili, proc ma smysl takove otazky resit! \/
No jak je vidno vy dva jste nikdy takovy problem nepotrebovali resit a proto jsem za vas rad... Nedejboze, kdyby jste na neco narazili, tak se ozvete, my vam potom poradime! :-)
Pitomec (10211)|3.10.2005 13:18
Tak to, že kdosi cosi natočil a pak to neumí ani pořádně upravit do podoby pro stažení na netu, se tady snad vůbec neřeší - alespoň ten původní dotaz o tom nevypovídá :-I
pee.tr (1208)|3.10.2005 13:41
Fantas!
Uvidím, jak se to bude chovat, když to budu ve Vegasu synchronizovat ještě v MJPEGu, myslím, že ten problém nastal až když jsem to rovnal s Xvidem.
Ale spíš by mě zajímal ten poničeněj zvuk po renderu z Vegas, kdyby s tím měl někdo zkušenost. Pokusím se dát sem zítra ukázku. V některých místech to je slyšet víc, někde téměř vůbec. Nevím, jak ten "efekt" popsat, cosi jako když se někomu lehce třese hlas.
Fantas! (3016)|3.10.2005 13:58
pee.tr
vim kde mas problem... Vegas umi nekolik moznosti, jak prevzorkovat zvuk. Bud ze zachova ladeni a upravi delka, (pak to trochu jde slyset) a dalsi zpusob je, ze nezachova ladeni - nepoznas zadne vady!
presne napisu az z domu, ted to tu nemam...
Fantas! (3016)|3.10.2005 13:59
Pitomec
Tady neresme, ze to nekdo neumel udelat kvalitne, ale ze to tak proste muzes stahnout(narazit na to) a pak je rozumne umet si zvuk dorovnat k videu. A popri to! :-R
mirekv (7169)|3.10.2005 13:59
pee.tr
Zkus dát tu ukázku. Jo, ten ujetý zvuk 0,28s přece už nemůžeš poznat!
clee (6592)|3.10.2005 14:04
280ms je 7frejmu (25fps) to je znat a dost...
mirekv (7169)|3.10.2005 14:10
No je fakt, že už jsem dost hluchej.
pee.tr (1208)|3.10.2005 14:29
mirekv
Opravdu jsem to nakonec rovnal podle toho co vidím a slyším, takže a věř, že těch 0,280-0,300s (VDM to ukazuje na rozdíl od Vegasu na tisíciny) znát bylo. Akorát je občas problém i v tom, že konkrétní pořad (seriál Dobrá čtvrť) jsou aspoň dle mýho dabovaný až po natočení, takže už tady to úplně všude nemusí přesně sedět. Už jsem z toho byl večer tak zblblej, že když jsem koukal večer na Dohráno, tak mi přišlo, že se moderátorům předbíhá zvuk. :-)
mirekv (7169)|3.10.2005 15:02
pee.tr
Hm, tak to je asi dobře, žes nezkoušel ten VDub, jak jsme se bavili, tam jsou skoky dost velké. (360 ms na 2h filmu.)
pee.tr (1208)|3.10.2005 15:20
mirekv
Myslím, že co je nad 0,1s rozdílu zvuku a obrazu už poznáš.
mirekv (7169)|3.10.2005 15:27
pee.tr
No myslím, že ne, obvzlášť když se zvuk zpožďuje za obrazem. Ovšem taky záleží co, třeba u dabingu je posuv i větší.
Fantas! (3016)|3.10.2005 15:27
pee.tr
:BB:
pee.tr (1208)|3.10.2005 15:31
mirekv
Přeci jen si myslím, že jo, alespoň já. :-)
Musíš si najít nějakou pořádnou scénu, třeba kde si jeden druhýmu naplno vysvětlují co si o tom druhým myslí! :-D :BB:
pee.tr (1208)|3.10.2005 15:37
Teď mě napadá, že lépe je dát zvuk napřed. Vlastně o 0,01s (330m/s) se ti zpozdí už přenosem v obýváku! :-D Pak ještě stačí přimontovat nějaký dlouhý kabely k bednám...... :BB: :-E
Pitomec (10211)|3.10.2005 18:56
[quote=Fantas!]Pitomec
Tady neresme, ze to nekdo neumel udelat kvalitne, ale ze to tak proste muzes stahnout(narazit na to) a pak je rozumne umet si zvuk dorovnat k videu. A popri to! :-R[/quote]
Na srovnání videa s audiem ti stačí libovolný editační soft, který má timeline - to snad nemá ani cenu dál rozebírat, takovou triviální věc...
Fantas! (3016)|3.10.2005 19:48
Pitomec
ty to umis, ja to umim, ale jsou tu lidi, kteri s tim maji problemy...
Pears (1027)|3.10.2005 19:50
Pitomec
Tak podle tebe je to trivialni vec :-? ? Musis byt asi velkej sikula, protoze ja mam ten samej problem jako pee.tr a srovnani 2hodinoveho home videa ve Vegasu mi zabere klidne cely den.

pee.tr
Vzdy se mi rozjede zvuk pouze tehdy, kdyz mam dropouty ve videu a za boha to nemuzu uz ve FLY 2000 nejak nastavit.
Uz jsem to vzdal a se*u se s tim ve Vegasu.
Pitomec (10211)|3.10.2005 23:35
[quote=Pears]Pitomec
Tak podle tebe je to trivialni vec :-? ? Musis byt asi velkej sikula, protoze ja mam ten samej problem jako pee.tr a srovnani 2hodinoveho home videa ve Vegasu mi zabere klidne cely den.[/quote]
A co tam tak dlouho řešíš, proboha :-? Prostě si natáhneš stream do editoru, zobrazí se ti snímky z videa a průběh audia (waveform) a napasuješ to k sobě.
Pears (1027)|4.10.2005 20:36
Pitomec
Chtel bych Te mit jednou u toho :-I .

priklad:
delal jsem 3hodinove video z VHS. Ta kazeta bylo dost znicena tudiz mi to hazelo same dropouty a tim se mi vzdy rozjel zvuk zvuk. Byla na tom mala holcina, ktera si porad s necim hrala a s necim HAZELA. Kazdy jeji treti hod nebo bouchnuti, at mickem nebo cimkoli byl nesynchro a bylo to vydet resp. slyset. To byla zabava.
Bylo to pro kamose a jeste mi za to nedal ani tu flasku co mi za to slibil. ....a ze sem mel fakt chut se vozrat po tom vsem :BB:
clee (6592)|4.10.2005 20:44
no pro takovyhle pripady mam advc :-)
Fantas! (3016)|4.10.2005 21:03
Pears
Vim co presne ti na to Pitomec napise! :-)
Pears (1027)|4.10.2005 21:17
Fantas!
Ja to nevim. Zkusim hadat.....ze jsem Pitomec?
pee.tr (1208)|5.10.2005 07:57
A když se vrátíme k původnímu tématu: Poradí tedy někdo, jak se dá z Vegas vyrenderovat zvuk, který bude i po zkrázení (dorovnání na video) mít původní tóny (nebude zdeformován)? A jak na to? I když je fakt divný že ty 0,3s jsou na 50min. zvukové stopě slyšet.
vlada (3470)|5.10.2005 08:24
pee.tr
Z Vegasu nevim, ale umí to AviSynth - viz. moje stránky a návod na tvorbu DVD (1. díl, úprava snímkový frekvence).
Fantas! (3016)|5.10.2005 08:34
pee.tr
Vegas - pravym na audio -> properties -> dole z none na classic a tam se objevi nekolik moznosti ->
-lock zakliknout = nezachova ladeni
-lock nezakliknout = zachova ladeni

je potreba tam ale zadat jeste o kolik natahnout stopu, pokud jsi uz pred tim danou stopu s ctrl mysi nepotahl...
Pitomec (10211)|5.10.2005 08:38
[quote=Fantas!]Pears
Vim co presne ti na to Pitomec napise! :-)[/quote]
Už to napsal clee - není co dodat. Taky mám Canopuse :-)
Modena (1706)|5.10.2005 19:54
Pitomec
jooo ! ! ! :BB:
Fantas! (3016)|5.10.2005 21:18
pee.tr
mirekv (7169)|5.10.2005 21:34
pee.tr
Škoda, žes nedal tu ukázku, nezdá se mi, že se při tak malé změně délky změní charakter zvuku
Pears (1027)|5.10.2005 22:00
[quote=pee.tr]A když se vrátíme k původnímu tématu: Poradí tedy někdo, jak se dá z Vegas vyrenderovat zvuk, který bude i po zkrázení (dorovnání na video) mít původní tóny (nebude zdeformován)? A jak na to? I když je fakt divný že ty 0,3s jsou na 50min. zvukové stopě slyšet.[/quote]
To se mi taky nezda. Ta deformace. Jestli to je opravdu tak slyset na 50minutach tak to rozdel Splitem po 10ti minutach a "natahuj". To by nemuselo byt tak znatelne.

Fantas
Ten obrazek si ukladam :-R :BB: Pekne to popisujes a na to ja si potrpim :-)
pee.tr (1208)|6.10.2005 08:05
mirekv (7169)|6.10.2005 08:13
pee.tr
Takové to praskání podobné mačkání celofánového pytlíku tam patří? Kdybys tak mohl ještě ten původní, neupravený. To víš, já se na todle moc nedívám.
pee.tr (1208)|6.10.2005 08:54
mirekv
tak jelikož jsem v práci, nemám možnost si to tu poslechnout, tak nevím, jaký praskání máš na mysli, a neupravený to tu taky nemám :-((
Takže kdyžtak až v pondělí (zítra jdu točit bratránkovi svatbu).
Ale o žádným praskání, který by tam nemělo být, nevím, takže to by mělo být OK. Spíše jde o takovej ten podivně jaksi "roztřesenej" hlas (především u toho chlapeckýho hlasu). Možná to na začátku i na konci toho 50ti min. záznamu je rozdílně znatelný, to jsem ještě neměl čas zkoumat, tohle je asi v místě s časem asi 46min. Zvuk se mi však posouvá lineárně (alespoň mi to tak připadá), takže tak do 10-15ti min. je to téměř neznatelný. Jak už jsem se zmiňoval, 50min.=cca 0,3s

Apropo, víte někdo o nějakým konkrétním typu Tv karty, která zpracovává (digitalizuje) zvuk z Tv signálu už v sobě samé? Někde to tu kdosi (Fantas! ?) psal, že takový karty dělaji. Díky
StD (8612)|6.10.2005 09:17
@pee.tr: Ad to tvé Apropos - to umí i má stará dobrá PCTV Pro i jiné karty při přímém vnitřním propojení, ne??

[quote]
...Použit je velmi častý zvukový dekodér MSP3410G, takže karta podporuje stereo přijem jak v systému A2 (B/G i D/K normy), tak i digitální NICAM. Nalevo od něj je také interní výstup do zvukové karty a na druhé straně desky se krčí i audio vstup. Jiný audio vstup na kartě není, ani na zadním panelu, takže nevím, k čemu přesně se používá (nezkoušel jsem), je ale zapojen do přepínače HCF4052, takže předpokládám, že by přes něj mělo jít i nahrávat. Nejde mi ale do hlavy absence externího vstupu a proč se místo tohoto přepínače nepoužil rovnou MSP3410G, který toto zvládne také. Video dekodér BT878A je na obvyklém místě, tedy u PCI sběrnice. Zajímavostí je, že jde snad o jedinou kartu, která může využít zvukovou část tohoto čipu pro zachytávání, dodávaná aplikace toho ale nevyužívá...

[/quote]

Viz: https://www.tvfreak.cz/recenze-pinnacle-pctv-pro/1066
pee.tr (1208)|6.10.2005 09:38
StD
Píšeš stará? No tak ta moje je asi 2x stará :-)
Možná jsem to blbě napsal a taky už to skoro nepatří sem, ale jde mi o to, aby se mi nerozjížděl ten zvuk od obrazu tím, že ho zpracovává jiné zařízení.
StD (8612)|6.10.2005 09:53
Přesně tak! Dělá to tzv. "Video Lock/Audio Lock" v zaznamenaném streamu... a patří to do sekce Zachytávání.
pee.tr (1208)|6.10.2005 10:30
podobné tématice, i když na profi úrovni, jako v této diskusi se věnuje tento zajímavý článek:
http://www.elektrorevue.cz/clanky/02051/index.htm
Fantas! (3016)|6.10.2005 11:12
pee.tr
ja mam Genius Video Wonder Pro3. Pri dropoutech vystrihne jak zvukovou tak obrazovou slozku.... Jelikoz zpracovava jak video tak audio na stejne interni frekvenci, tak proto je zvuk s videem synchronni... B-)
Pears (1027)|6.10.2005 12:35
Fantas!
Kam mas strceny ten audio kabilek co vede z ty TVkarty? Mam interni VIA na MB se trema jackama (1x vystup;2x vstup a z toho jeden je na pro MIC). Treba to mam jen blbe zapojeny a muzu to nastavovat ve FLY vsechno zbytecne.