Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

80min. film na 1/2CD utópia? Kdeže

Tilk (295)|1.10.2005 19:25
DVDrip Pach Krve - 1h 20m 45s

video kodek - x264
audio kodek - AAC (aacPlus v2)
kontajner - MP4
resolution - 608x320
video bitrate - 579kbps
audio bitrate - 24 kbps 44khz Parametric Stereo

Video som komprimoval v MeGUI x264, predtým resize v AviSynth, audio som musel dekomprimovať do WAV a komprimovať vo Winampe lebo Besweet mi stále z mne nevysvetlieľných príčin padal. Na spojenie som použil utilitku mp4UI.

Kvalita mi pripadá ako filmy na 1CD z prvých 2pass DivXov, možno trochu lepšia. Audio znie celkom dobre, čakal som horšie. Kodek je ešte vo vývoji, pod 64kbps je dosť neistý (autori sľubujú CD kvalitu pri 48kbps a dobrú kvalitu, napr. pre internet rádiá ešte pri 24 kbps) ale pri sledovaní filmu je to dobré.

Tak takto nejak vyzerá súčastné best of medi kodekmi, týmto som si chcel iba vyskúšať, kam až sa dá dnes ísť, každopádne vidno že pri použití takýchto kodekov neznie už ani 1CD rip vo výbornej kvalite a 5.1 zvukom vôbec nereálne. Snáď stojí za úvahu či by komprimovači na P2P seťach nemali zmeniť soft.

Ešte pár slov ku kompatibilite. Použil som MPEG-4video/audio a MP4 kontajner. Na trhu sú viaceré stolné DVD prehrávače s podporou NeroDigital, čiže vlastne s podporou MP4 kontajneru, jediným problémom je že tie zatiaľ podporujú len MPEG4-ASP, je však veľmi pravdepodobné, že keď sa začne zavádzať podpora MPEG4-AVC, bude to okrem iného práve pre NeroDigital. Na tom že toto video nie je vytvorené za pomoci kodeku NeroDigital ale x264 vôbec nezáleží, keďže stolné prehrávače požívajú hardwareové dekódovanie, je jedno aký kodek sa pri enkódovaní použije. Problém by mohol byť pri dekódovaní audia, použil som Parametric Stereo, netuším ako si stolný prehrávač poradí s týmto.

Niesom si istý, čo všetko je potrebné na prehratie videa na PC v bežných prehrávačoch. Zrejme by mal stačiť kodek x264 a CoreAAC, DirectShow filter na dekódovanie audia. Samostatný audio stream v AAC mi WMP10 nechcel prehrať, keď som to však spojil s obrazom, už to zrazu išlo. Tak či tak ak by bol s prehratím problém, myslím že Nero ShowTime by to mal prehrať vždy.

Zaskočila ma záťaž CPU, pri prehrávaní v WMP10 cca 60-70% (niečo som ale vtedy sťahoval, ešte to skúsim, možno to bude menej)

Poslal by som nejaké ukážky, ale mám len dial-up pripojenie, a korem toho nemám poňatia čím by sa to bez rekompresie dalo strihať.
john (149)|11.10.2005 20:13
kdysi mooc davno jsem udelal TM svet pod 400MB / nonstandard MPEG-1, tj XVCD, pokud si matne vzpominam, tak asi 330MB /
dost me prekvapila "kvalita", cekal jsem, ze to bude nekoukatelne...
urcite to bylo na TV srovnatelne s VHS / samo, ze tam ve velkych statickych barevnych plochach byly kostky jak "svina" /, ale byl to docela zajimavy experiment :-D / max. 2pass variable bitrate byl cca 2400 /

tj. kdyz MPEG-1 byl schopen poskytnout "koukatelnou" kvalitu pred cca 3-4 lety, tak jsme dal....

pro rejpaly, ty uvozovky tam nejsou pro srandu kralikum....
Pears (1027)|11.10.2005 20:53
Tilk
Postup je mozna super, ale v dnesni dobe...... \/ 9-) \/ 9-)
cena placky + cena DVD palnicek + rychlost = co chces vic?
john (149)|11.10.2005 22:46
tady nejde o cenu placky, ale nekteri "chudaci" jsou stale na dial-upu a tady to vyznam ma....
Pears (1027)|11.10.2005 22:55
john
Urcite myslis pro sosani z netu. Ja patrim mezi ty "chudaky" taky a vyznam to pro teda nema. Staci mi 100-150MB (software-zu) za noc. Film v teto kvalite a formatu bych nikdy nesosal. Ztrata casu.
john (149)|11.10.2005 23:06
ja nemluvim o sosani... / tady si kazdy asi poradi jinak /, ale o moznosti ruznych prezentaci, upoutavek apod. na webu v "nejvyssi mozne kvalite na co nejmensim prostoru" , / ono se filmy jeste sosaj?, vim, ze jo, ale jsou i jine cesty, napr. posta vyjde urcite levneji nez sosani / :-)
Pears (1027)|11.10.2005 23:10
john
Aha. Byla rec o 700MB (1CD) ne o prezentackach na webu.
john (149)|12.10.2005 01:27
byla rec o 1/2CD, tj cca 350-400MB/80min, tj. cca 5MB/min v "jakztakz koukatelne" kvalite, ale i to je na dial-up hodne...
kdyz se obcas kouknu na 400kbps stream na CT24, tak se mi dela docela "blujno"...
vlada (3470)|12.10.2005 16:53
Tilk
U h.264 (MPEG-4 AVC) je několik profilů. Těžko odhadnout, který z nich budou přehrávače podporovat. Dodneska ani jeden neumí MPEG-4 ASP. To samý platí o AAC. Většina umí jenom AAC LC, podpora HE a PS je dost špatná. No a ani s MP4 to nevidim až tak růžově. Podpora menu a titulků nebude taky všude ideální.
Tilk (295)|12.10.2005 18:36
Pears
[quote]Postup je mozna super, ale v dnesni dobe...... Mmmm Nut Mmmm Nut
cena placky + cena DVD palnicek + rychlost = co chces vic?[/quote]
Ja som to sem dal hlavne ako demonštráciu možností dnešných kodekov, netvrdím že si tak plánujem archivovať filmy. Toto je sekcia Kodeky a preto by sa tu občas podobné príklady mali objavovať, už len pre udržanie si prehľadu prípadne ako zaujímavosť pre tých čo sem výnimočne zavítajú. No a tak som aj ja prispel svojou troškou. :BB:

vlada
[quote]Dodneska ani jeden neumí MPEG-4 ASP[/quote]
Ako to? Všetky prehrávače podporujúce DivX/XviD príp. Nero Digital vlastne podporujú MPEG-ASP (Teda som si to aspoň doteraz myslel)
[quote]No a ani s MP4 to nevidim až tak růžově. Podpora menu a titulků nebude taky všude ideální.[/quote]
Netvrdím že to s podporou MP4 bude ideálne, ale z pomedzi všetkých použiteľných kontajnerov je to s jeho podporou a možnosťami asi najlepšie. Matrošku sa podporovať nikto nechystá, OGM je minulosť, AVI ani nepočítam.
vlada (3470)|12.10.2005 18:55
Tilk
Ani jeden přehrávač nemá podporu ASP kompletní. U každého se najdou nějaké věci, které neumí. Nejčastěji to je 3-bodové GMC. Jsem schopný vyrobit Ti video podle standardu MPEG-4 ASP, které nepřehraješ na ani jednom stolním přehrávači (s HW dekoderem).
Tilk (295)|12.10.2005 19:04
Je fakt že hádam každý má s niečím problémy, ale že by ani jeden neprehral všetko sa tvrdiť neodvážim.
Každopádne sa nedá očakávať že sa výrobci budú snažiť o dosiahnutie absolútnej podpori ASP, ale že sa pôjde ďaľej na AVC sa očakávať dá. Aj keď že to nebude bez problémov je samozrejmé.
vlada (3470)|12.10.2005 21:30
Tilk
No já se to odvážím tvrdit proto, že v podstatě všechny přehrávače používají pouze několik různych chipů ne dekódování. A podpora formátů je závislá od použitýho chipu.
Samozřejmě může ale někdo postavit přehrávač, kde se bude dekódovat SW a pojede tam všechno. Dneska o něčem podobnym psali na CD-R serveru.

Já jsem pouze chtěl upozornit, že s podporou AVC to pravděpodobně taky bude ze začátku dost zoufalý. Třeba x264 má specielní profil pro SONY PSP.