Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Životnosť médií

Andyno (163)|28.9.2005 07:43
Ahojte, ja by som sa chcel spýtať niekoho skúseného, aká je SKUTOČNÁ životnosť médií, resp. CD a DVD. Táto téma je dosť diskutabilná asi pre každého, kto vypaľuje, no aj tak som ju v tomto fóre nenašiel, takže sa jej venujem... Píšte... Ďakujem.
stayman (12393)|28.9.2005 08:31
Je blbost vobec takuto diskusiu zacinat, pochybujem ze najdes niekho "skuseneho", pretoze prave tie moje media on nema urcite. :-D
Ivo Mašek (10205)|28.9.2005 08:40
pretoze prave tie moje media on nema urcite.
:-D
Andyno:
Zeptej se za 50 let. :-D Teď vážně.V 90-tých letech udělali v Holandsku pokus. Uložili vypálená CD (měli na to laboratorní podmínky) a myslím, že minulý rok, nebo letos na jaře, je vyzkoušeli. 30% jich bylo nepoužitelných. Nevím, o jaká media šlo (značka, výrobce...).
Bavíme se, samozřejmě, o vypálených CD, nikoli lisovaných.
wencaS (853)|28.9.2005 10:05
ja narazil na media po roce necitelny. konkretne datawrite (TY). podle me hodne zalezi na kvalite vypaleni, rychlosti atd., ale nejvic na tom mediu.
Andyno (163)|28.9.2005 10:20
Ivo Mašek
Celkom zaujímavá zaujímavosť s tým Holandskom. :-)

wencaS
Datawrite? To je značka? Ak áno, tak o nej počujem prvý krát... Inak, tiež som presvedčený o tej kvalite vypálenia a rýchlosti - počul som, že čím pomalšie sa na médium vypaľuje, tým je to kvalitnejšie...
pfuto2 (4)|28.9.2005 10:42
Ja som zase počul že média by sa nemali vypalovať ovela pomalšie než je maximum lebo.....lebo.....medveď
:-!!! :-!!! :-!!! Ešte nikdo presne nedefinoval čo vlastne je správne a čo nie.
Teda vlastne sú "odborníci" ktorý majú vo všetkom jasné len nakoniec som zistil že majú viac zmetkov a nepodarkov ako iní.
CD a hlavne DVD neni na archiváciu. Blbá reklama typu:"navždy si zachovajte svoje záznamy" ludí zavádza a oblbuje o digitalizácií napr. VHS. :((


OK spravte si DVD ale starú VHS si ešte nechajte, môže sa hodiť o pár rokov :-) :-) :-)

O pár rokov ked bude niečo lepšie /resp.iné/ tak nás zase oblbnú. Obchod je obchod :((
ODSakEda (2278)|28.9.2005 12:29
- Jen doplnuji, že do hry domácích zkušeností či testů vstupuje krom značky, ale i konkrétního typu (či padělku!...) media i značka a výrobce DVD-RW mechaniky!!! Jde totiž o to, že krom různých čtecích schopností mai i velmi rozdílné zapisovací schopnosti-tedy různě kvalitní laser (snat zaostření a výkon!)!
- Tedy při zápisu mohou některé palírny vypalovat nevýrazné (hloubkou a ostrostí okrajů) pity (dírky) do povrchu (většinou Al folie), která časem oxiduje a tedy podobně jako slabě vytesný nápis do kamene(neb v tom principiálně nevidím rozdíl), se tento záznam časem a vlivy změn materiálů (žádný není stabilní na 100%, ani zlato!) stává nečitelným! K tomu když zrovna některá mechanika mizerně čte a opravuje chyby, data nepřečte.
- Doporučuji krom používání značkových medií (nejraději mám s lakovaným bílým matným povrchem, připadá mi to jako smaltovaná :-) a bezpečná vrstva, mimo mechanické odolnosti i lépe zastinující folii proti UV záření!) nečitelné medium budto přeleštit, nebo vyzkoušet v jiné mechanice!
- jojo, Made in China...
- jináč trvanlivý a zápisu na HDD podobající se je záznam na DVD-RAM, podobně i na MiniDisc (a dnes nejen hudby-dříve toto medium bohužel SONY pro záznam jiných, obecných dat blokoval...)
wencaS (853)|28.9.2005 13:08
[quote=ODSakEda] --- podobně jako slabě vytesný nápis do kamene ---[/quote]

s tim souhlasim, jen bych te chtel videt tesat do kamene 4,7 GB :-E :-E :-E :-E
mirozav (122)|28.9.2005 13:29
Vlastna skusenost:

CD-R

NO NAME - po styroch rokoch - odisli - alebo postupne odchadzaju
Verbatim a imation - zatial drzia aj tie, s ktorymi som zacinal tak 7 rokov dozadu.

Typ si z hlavy nepamatam, mam to doma....

Kazdopadne maju zivotnost, ako vsetko, ale to ti nikto nepovie....
Zalezi urcite aj na podmienkach, v akych sa skladuju dane media.

Pri dnesnej cene medii :-) , nie je vobec problem napchat stare dolezite data z CD na DVD a mat druhu zalohu.
Krtek (1279)|28.9.2005 23:12
Andyno: Zeptej se nás tak za 70 let, pak Ti poradíme která média jsou nejlepší...
pee.tr (1208)|3.10.2005 15:14
[quote]mirozav
nie je vobec problem napchat stare dolezite data z CD na DVD a mat druhu zalohu[/quote]
Tak to si myslím, že by nebyl dobrej nápad. Sice jsou dnes snad lepší vypalovací vrstvy než někdy v roce 99 (kdy jsem já začínal), ale při té hustotě dat na mediu stejné velikosti jako CD bych počítal s ještě rychlejší zkázou. :-((
Jak říkám, pálím od května 1999 a zatím přečtu vše, co čitelný bylo (cca 300 CD?). Značky: převážně Samsung, pak Verbatim, pár Imation a Platinum. Dnes DVD Verbatim.
RW-Mechaniky: HP 2x CD
Samsung 40x CD
NEC 8x DVD
PeJa (11)|16.11.2005 14:29
Skutocna zivotnost medii je dost chaba, pohybuje sa radovo v rokoch.

Mam sice nejake zlate Kodaky napalene pred 8 rokmi a funguju v pohode, ale ale nie u kazdeho media je to tak.

Ja osobne volim nasledovne:
- kvalitne media na profesionalne vyuzitie
- media so zlatou vrstvou
- CD-R, kvoli nizsej hustote
- z DVD format RAM kvoli vyssej spolahlivosti

Konkretne (hore - najdolezitejsie data, smerom dolu menej dolezite):
- CD-R HHB Gold
- CD-R HHB Silver
- DVD-R HHB
- DVD-RAM Panasonic
- CD-R/DVD Emtec Gold
- CD-R/RW,DVD+/- R/RW Verbatim DataLife Plus Super AZO
- CD-R Maxell
a potom take bezne (nie vypredajove ani suspermarketove media) na bezne data.

Samozrejme ze vsetky su ulozene v krabickach, krabicky v stojane, kde mi nedosvietia slnecne luce a kde nie su velke teplotne vykyvy.

Myslim, ze v ramci domacich moznosti uz toho viac nenarobim.
František Němec (81)|16.11.2005 18:21
Z vypálených DVD (počátky někdy roku 2002) mě odešlo několik zn. Princo - tuhle značku již dlouho nepoužívám.

OVŠEM REKORD DRŽÍ NAŠE EXIMPO SE SLAVNÝMI MULTIDISKY 4X Z POČÁTKU ROKU - TADY DATA MIZELA PO NĚKOLIKA TÝDNECH OD VYPÁLENÍ - JAK ŘADA Z VÁS VÍ A NEJLÉPE ASI TEN, JEŽ JE DO TÉ DOBY MOHUTNĚ VYCHVALOVAL. \/ :((

Ostatní mnou pálená DVD se zatím drží, občas ale vypálené s chybou - to je taky důvod proč se věnuji zkoumání co která kombinace palírna/médium/soft/rychlost co do kvality vypálení.

Z hlediska archivace důležitých dat je opravdu nutné být velice opatrný - lze uvažovat jen v horizontu několika let a zdvojenou zálohu vždy na dvě různá média (z jiné dávky či jiné značky)!!!

Je až neuvěřitelné kolik špatných DVD se mi dostalo do rukou od známích i neznámích ...

U CD už nemám přehled - první bylo někdy v roce 1995/96 a už je nemám - tehdy to byla SCSI Yamaha. Média pálená zhruba od roku 1999 mě fungují pořád, pokud jsem je pálil sám - vždy značkové a na Plextoru (vyjma těch které děcka poničily). Několik médií ale časem odešlo - ta která pálili známí na nejlevnější média na nejlevnějších mechanikách a max. rychlostí.
Jambi (33)|17.11.2005 00:41
S DVD Princo můžu potvrdit špatné zkušenosti, ať už šlo o bílé nebo žluté, po zhruba 1 roce je musím postupně přehrávat na Verbatim. Některé už jsem nenačetl vůbec. :((
ohm (398)|17.11.2005 10:37
Princa jsou shity.
A životnost medií je relativní...
mirekv (7169)|17.11.2005 10:39
Ale zase jsou za 6,- :-D
ODSakEda (2278)|17.11.2005 11:06
IKC Padělky zajisté, ale bílá, skoro jakoby až smaltovaná a dobře popisovatelná Princa za 15,- jsou dost dobrý a bezproblémový!!! Každá značka dělá ještě levnější a dražší, potažmo horší a lepčí, produkt!