Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prechody v premiere pro 1.5

Fiiik (8)|20.9.2005 13:40
Presiel som z Premiery 6.5 na Pro 1.5, kde je pre mna novinkou single track editing. Na to by sa dalo zvyknut, ale nechapem jednu vec: Poukladam si za sebou presne orezane zabery, pospajam ich prelinackou, ale program si naberie material, ktory je pred alebo za tymito zabermi. Ako to v praxi riesit? Nechce sa mi pracne pozerat kazdu prelinacku, ci tam nieco nie je pridane. Dufam ze program, ktory si hovori PRO to ma nejako vyriesene. Dik.
Pave (158)|20.9.2005 18:15
single track editing je běžná věc (u střihových sw). Šetří místo, je to přehledné. Naproti tomu AB editing se moc nepoužívá.

Záběr má určité "přesahy". Pokud střiháš střihem "ostrým-tupým", tak je nepotřebuješ.
Pokud ale použiješ prolínačku, tak se bez nich neobejdeš. Stejně jako se neobejdeš bez nutnosti tu prolínačku pak skouknout.

Pokud jsi předtím střihal "AB", taky jsi se přeci taky musel podívat, kam při použití prolínačky přetáhneš tu spodní (horní) stopu - :-) .
vilik (127)|20.9.2005 21:30
Tam kde končí prolínačka by měl být vidět celý obraz (bez efektu prolínačky). To znamená, že prolínačka se musí z něčeho vyrobit. A to je právě ten kousek, který jsi ustřihl. Pokud nechceš, aby se prolínačka dělala z tohoto kousku (nevhodný záběr apod.), tak musíš ustřihnout o trochu více. Někdy se stane, že začátek, nebo konec záběru neustřihneš a prolínačka nejde vycentrovat (prolíná konec předešlého a začátek nového záběru) a pak to vypadá hrozně. Poznáš to tak, že strana přechodu, která nemá z čeho brát (ustřižený kousek) je šrafovaná. Někdy jsem musel ty dva záběru položit na timeline každý na jinou stopu, trochu je překrýt a pomocí Opacity je prolnout. To znáš z 6.5. Ale to se stává zřídka.
V každém případě se ale vyplatí si celé dílko zkouknout, než ho vyexportuji. Ušetřím si tak mnoho času a nervů.
Modena (1706)|20.9.2005 23:21
Fiiik
Skládej si obrazy jednotlivých kousků střídavě na 1. a na 2. videostopu trochu s přesahem - cca 2 snímky - a pak tam nakopej ty prolínačky ! :-)

Malá poznámka :
1)je rozdíl mezi prolínačkou a prolínačkou - některá Ti vezme i značný kus videa z 1. i prolínaného 2.kusu, ale lze samozřejmě nastavit její rychlost a tak to u všech srovnat na stravitelnou míru
2)nezapomeň, že nejlepší prolínačka je fade in x fade out, poňádž všeho moc škodí a dívat se na home video, kde autor právě objevuje kouzlo efektů a prolínaček Hollywood FX je hrůza pro všechny přísedící ! ! ! :-k
Fantas! (3016)|21.9.2005 08:14
[quote=Modena]Fiiik
Skládej si obrazy jednotlivých kousků střídavě na 1. a na 2. videostopu trochu s přesahem - cca 2 snímky - a pak tam nakopej ty prolínačky ! :-)

Malá poznámka :
1)je rozdíl mezi prolínačkou a prolínačkou - některá Ti vezme i značný kus videa z 1. i prolínaného 2.kusu, ale lze samozřejmě nastavit její rychlost a tak to u všech srovnat na stravitelnou míru[/quote]


1) Boze pretahovat 2 snimky kazdou prolinacku a delat presah...co to je za silenost? To bych se z toho zblazni!

2) Vysvetli mi tu Malou poznamku. Dik

P.S. To mate v Premiere takove problemy s blbou prolinacku? Tak proc Vas to furt u ni drzi? :OO B-)
vilik (127)|21.9.2005 08:38
To Fantas
Tu malou poznámku od Modena můžu vysvětlit.

Bod 1. Záleží na tom, jak je prolínačka dlouhá. Od toho se odvíjí, kolik si vezme z prvního, nebo druhého klipu. Když to přeženu a prolínačku maximálně zkrátím, tak mě sice nevezme nic z klipu, ale už to není prolínačka, ale ostrý střih.
Bod 2 . Méně někdy znamená více. Video, ketré se hemží různými efekty a přechody rozptyluje pozornost diváka od hlavního děje. Od toho, co jsem tomu divákovi prostřednictvím videa chtěl sdělit. Všímej si dokumentů v televizi. Ostrý střih, občas stmívačka, nebo prolínačka. Záleží na tom o čem dokument je. Všechno musí být s citem.
Fantas! (3016)|21.9.2005 09:49
vilik

vysvettlit jsem chtel v bodu 2) toto:
"1)je rozdíl mezi prolínačkou a prolínačkou - některá Ti vezme i značný kus videa z 1. i prolínaného 2.kusu, ale lze samozřejmě nastavit její rychlost a tak to u všech srovnat na stravitelnou míru "

To jako nemuzete chytnout v Premci pravy videoklip a ten pretahnout pres levy videoklip a tim si urcit jak dlouhou prolinacku udelat? Pripadne si zapnout prichytavani k okraji klipu? Jak to tam mate?
Vegas to ma jen o pretazeni pres sebe!

O rovnem strihu me opravdu nemusis nic psat! 8-)
Modena (1706)|21.9.2005 10:26
Fantas!
[quote]P.S. To mate v Premiere takove problemy s blbou prolinacku? Tak proc Vas to furt u ni drzi? :OO B-) [/quote]
No comment . . . 9-)

[quote]To jako nemuzete chytnout v Premci pravy videoklip a ten pretahnout pres levy videoklip a tim si urcit jak dlouhou prolinacku udelat? Pripadne si zapnout prichytavani k okraji klipu? Jak to tam mate?[/quote]
To víš, že můžeme, ale důležitý je, jaké prolínačky kdo používá a když jsou od druhovýrobce (Pinnacle FX), musí se nastavit jejich používání !
Podstatné je i to, že autor píše - přesně nastřihnu (presne orezane zabery) - a o tom já trochu pochybuju - to vypadá na jakýsi MPEG 2 a pokusy stříhat v PremierePro po GOPech ! :-R
Fantas! (3016)|21.9.2005 16:21
Modena
Strihat MPEG? Ouuuu.... :BB:
duck (200)|19.10.2005 00:20
podle mne je cela Premiere PRO 1.5 uplne na hovno
Zlata Premiere 6.5
a to radsi nemluvim o praci se zvukem a o klicovani atd. atd. atd.

A opravdu v tom PRO nejde nejak zapnout zobrazovani A a B videa?
vilik (127)|19.10.2005 08:07
duck
Já nevím, kolik jsi toho nastříhal v Premieře 6.5. Ale tvrdit že 1.5 je na h***o je trochu ujeté. Možná, že se jenom nechceš naučit jinému ovládání, i když princip zůstává stejný. A to je škoda, protože 6.5 se s 1.5 co do stability, funkcí, vybavenosti a i obsluhy nedá přirovnat. Chce to jenom chtít. :-R
Modena (1706)|19.10.2005 08:46
vilik
jj :BB:
Nemám naštěstí osobní zkušenost s 6.5 ! 9-)
duck (200)|19.10.2005 13:14
No tak sorry no za ten vyraz, ale asi v tom PRO fakt neumim delat.
Tak mi porad jak mam udelat treba:
-mam vedle sebe 2 videa a chci obycejnou prolinacku obrazu a zvuku,
u 6.5 je to hned a v PRO mi to moc nejde a hlavne mi vadi kdyz prodlouzim prechodovy efekt tak si to veme cast videa ktery jsem orizl a vytvareni znacek na audiu mi prijde taky trochu ujety (tedy pokud neni nejaka klavesova zkratka, o ty nevim)
-jde nastavit v capture pri natahovani videa aby se pri dropech na pasce prerusilo? protoze se mi ve finale diky dropum rozhodi zvuk s videem

nebo nevis o nejake ceske bichli na PRO?
Modena (1706)|19.10.2005 15:53
Jak jsem koukal na pracovní plochu 6.5, přijde mi dost humpolácká a na 1.5 se mi naopak líbí to, že si s prolínačkou můžu dělat, co chci - každou extra nastavím a ona si pamatuje pro příště, jak ! :-R
Zvuková stopa a její ovládání nemá chybu hlavně v tom, že nepotřebuju žádný klávesový zkratky - stejně si je nepamatuju - a stačí mě pouze mouse ! :-E
Bichle na Pro je k mání jako oficiální výukový kurz v každém větším knihkupectví (nakl.SOFTPRESS + DVD za cca 600,-Kč)

Capture nastavení přerušení na "dropoutech" máš na obr. - snad to takhle najdeš i Ty ! :-E :BB:
glbco (93)|19.10.2005 17:35
ctrl+D vlozit video default transition
ctrl+shift+D vlozit audio transition
podmienkou je nastaveny kurzor medzi klipy
co sa tyka AB editace ,pozri sa do okna effects control a uvidis to ako v ap65, pohraj sa s tym prechodom , tahaj do stran a pochopis,
ovladanie samostatne audio alebo video klipu je standardny nastroj alt+mys,trimovanie ctrl+mys
ovladanie appro je zalozene na kl. skratkach a preto je mozno zlozitejsie ale o to rychlejsie, pozri edit , keyboard customization , na zaciatok snad staci...
Fiiik (8)|19.10.2005 22:40
Duck, pred mesiacom som nacal tuto debatu, pretoze som podobne ako ty bol z Pro 1.5 blbec. Tiez sa mi zdala zlozita a malo "user friendly". Ale teraz nedam na nu dopustit. Fakt to chce cvik. Ked sa prinutis podobne ako ja do klavesovych skratiek /mozes si ich prisposobit, ako ti vyhovuje/ zistis, ze je to dobry program, v ktorom idu veci robit rychlejsie a jednoduchsie ako v 6.5. Ale chce to zresetovat hlavu co sa tyka techniky strihu - single track editing je uplne ina koncepcia. Ked si zvyknes, ikona zo 6.5 ti zapadne prachom:)
vilik (127)|20.10.2005 08:50
Modena
Já začínal ještě na 6.02. To byl docela nářez na nervy. Po každém rozstřižení klipu, vložení nějaké prolínačky, nebo čehokloli se muselo okamžitě ukládat a modlit se, aby to spadlo co nejpozději. I tak se často stalo, že po nahrání projektu byla timeline prázdná a nešlo s tím nic udělat. To byla několika hodinová práce v háji. Vložit na timeline hudbu ve formátu mp3 byla sebevražda. P 6.5 se o mnoho zlepšila. ale stávalo se to také. Ne tak často, ale občas ano. P Pro a P 1.5, to je jiné kafe. Dělám toho ve videu poměrně dost a ještě se mě nestalo aby některa z nich spadla. Jediné co nedoporučuji je nechat DVD vytvořit a vypálit Premierou. Zkusil jsem to několikrát a narazil jsem . Při pokusu o vypalování si to nějak nerozumělo s vypalovačkou a zastavilo se to.Premiera si temp soubory uložila někam a já je nenašel, takže jsem je nemohl vypálit extra. Pokud dělám DVD, tak timeline exportuji do mpeg 2 a AC3, to následně vložím do DVD Lab Pro, nechám udělat VOBy a pak vypálím NEREM. Kdyby se něco pojebalo, nebo jsem chtěl něco změnit, můžu se vrátit o krok zpět a ne začínat znovu. :BB:
Modena (1706)|20.10.2005 09:10
vilik
Já začínal na Pinnacle 8 ! To byla čočka - kam se hrabe cokoliv ! ! ! :-k :-E
Dělám to většinou tak, že exportuju timeline do Procoder2 (je tam, jako plugina), nebo MainConcept(totéž), nebo CCP (taktéž) - ale zvuk extra do Audition, kde udělám 6 mono *.waw a pak do SoftEncode na 5.1ch AC3. Pak to dám do Encore a vypálím tamtéž !
DVDLabPro mě láká kvůli DTS (Minnetonka SurCode DTS), ale zatím v něm neumím . . . :-((
:BB: :BB: :BB:
Fantas! (3016)|20.10.2005 09:26
Modena
Ted si opravdu nechci nejak rypat, ale Krtek mi rikal, ze je Premiera ve zvuku lepsi nez Vegas a docela me zarazi, ze to nemichas 5+1 primo v ni. Vegas to totiz zvlada levou zadni...
duck (200)|20.10.2005 10:41
Asi mi tady za ten dotaz ukamenujete ale jakej je rozdil mezi zvukem
PCM a AC3 a jde primo z premiery PRO vytahnout 5.1 nebo k tomu musi byt nejakej plug-in?

diky
Fantas! (3016)|20.10.2005 10:45
duck
PCM je nekomprimovany zvuk, zatimco AC3 je uz komprimovany... Tot hlavni rozdil... Patrne na tvou dalsi cast otazky je odpoved, ze to Premiera neumi..
duck (200)|20.10.2005 10:47
Jo a jeste jeden dotaz, pracuji v DVDlab PRO 1.5 a pri importu videa mi to vzdy nahlasi nejakou chybu s GOB nebo tak nejak, je to nejakej problem casovym kodem nebo co, a kdyz DVD vypalit tak mi vse prijde ok.

nevite nekdo co presne znamena ta hlaska a v cem je problem?
Modena (1706)|20.10.2005 16:09
Fantas!
[quote]Modena
Ted si opravdu nechci nejak rypat, ale Krtek mi rikal, ze je Premiera ve zvuku lepsi nez Vegas a docela me zarazi, ze to nemichas 5+1 primo v ni. Vegas to totiz zvlada levou zadni...[/quote]
[quote]duck
PCM je nekomprimovany zvuk, zatimco AC3 je uz komprimovany... Tot hlavni rozdil... Patrne na tvou dalsi cast otazky je odpoved, ze to Premiera neumi..[/quote]
Opět nevíš o čem povídáš a opět prudíš tam, kde nevíš ! :((
To je ňákej blbej moravskej sport ? :((
Jestli umíš číst, tak zjistíš, že PremierePro umí nejen 5.1, ale i DD - jenže já si to pro lepší přehlednost a kontrolu nad ovládáním zadních "ruchů" posílám do Audition, chápeš ?
Jediný, co zvládáš levou zadní je nekompetentně žvanit o něčem, o čem nevíš zhola nic ! :-k

Duck
[quote]Asi mi tady za ten dotaz ukamenujete ale jakej je rozdil mezi zvukem
PCM a AC3 a jde primo z premiery PRO vytahnout 5.1 nebo k tomu musi byt nejakej plug-in?[/quote]
Popatři okem na připojený obrázek ! . . . chjóóó . . . Umíš si taky něco najít sám ? :-? 9-)
Fantas! (3016)|20.10.2005 16:48
Modena
[quote]pro lepší přehlednost a kontrolu nad ovládáním zadních "ruchů"[/quote]

...tak ze to neni asi moc vymakane, ze? 9-)

A NA ZAVER MEHO PRUDENI DELEJ UZ NECO S TEMA JPGama! JE TO HUMUS! :(( :(( :((

A ted chvili bez rypani:
Libi se mi, jak se chces vrhat do DTS. Myslis ze mas k tomu podminky? Kde bys bral tak dynamicky nadupane stopy? Vzdyt temer kazda kamera ma neuveritelnou kompresi a tim padem ji beznym AC3 nemuzes degradovat tak, abys to poznal! Proto se zvuk nataci (v profesionalni sfere) vzdy zvlast od obrazu a to navic v 24 bitech... Co myslis, mas na to skutecne vse potrebne, aby to melo smysl? B-)
Modena (1706)|20.10.2005 17:11
Fantas!
[quote]Na střih - střihovej soft
Na grafiku - grafickej soft
Na efekty - efektovej soft
Na audio - audio soft
Na encoding - sólo encodér
Na mastering - masteringovej soft
Na export - vypalovací soft
[/quote]
Já Ty možnosti s Adobe mám ! B-) A Ty ? :-)- Bastlíš vše ve Vegasu a jseš vděčnej alespoň za Architecta ? Nebo jsi ještě neslyšel alespoň o SoundForge ? :-E

DTS mě láká a s přihlédnutím k možnostem Aditionu a Minnetonky, čištění, převzorkování, kódování, modlím se k pánubohu, aby to Encore v další verzi podporoval a já se nemusel učit ten DVDLab Pro 1.5 ! Už takhle mám hlavu jak banán . . . 9-)
Ale mám na to čas a nutím se tím k další mozkové činnosti - takže dobře mi tak - pochop, já z toho nejsem živ a mám to jako koníček a kdyby mi šlo o rychlost, dám se k Avidům ! :BB:
Fantas! (3016)|20.10.2005 17:42
Modena
No ja to myslel v dobrem...nic asi to nema smysl... Uz se te vazne radej ptat nebudu...
Nevim cemu rikas bastleni a asi ani nevis, co ten pojem znamena, tak ze to beru...
jo a mimochodem VEGAS byl puvodne software na mix multistop a ma moznosti toho co ma Saundforge + multistopu! 9-)
O audiusoftech se se mnou radej nepri. Nechci Te nijak podcenovat, ale myslim ze hudebni mastering ve studiu a veci kolem toho nedelas kazdy den, jako ja, tak radej v teto oblasti mlc... B-)
clee (6592)|20.10.2005 17:49
dete se hadat nekam do prdele, tohle nikoho nezajima