Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problém s požadovanou velikostí výsledného videa v XviDu 1.0

mR_nEo (7)|11.6.2004 19:24
Zdravím všechny encodaře ;).
Mám takový jeden malý problém. Poměrně hodně grabuju z TV a nahrané video následně převádím 2passem do XviDu. Samozřejmě při druhém průchodu zadávám požadovanou velikost výsledného videa. Někdy se mi ovšem stane, že výsledná velikost je jiná, než jsem zadal. Encodování provádím ve VirtualDubu 1.5.4 build 16297 a používám k tomu přesně tento návod: http://www.doom9.org/index.html?/xvid-vdub-final.htm
Všechny videa kóduju stějně a u některých (tak 1 ze 7mi) je výsledná velikost menší a nevím jak tomu zabránit. Ani když to zencoduju znova, tak to nepomůže, velikost je zase menší (řádově zhruba o 100MB). Kdo by měl jakoukoliv radu, která by mi pomohla, byl bych vděčný.
dapipa (23)|12.6.2004 17:05
no, keby si skusil hladat na forum.doom9.org, tak by si zistil, ze ked ti xvid urobi mensie video, ako si chcel, znamena to, ze pri danych nastaveniach je to maximalna kvalita, aku z neho mozes dosiahnut! ak chces to video aj tak zvacsit, rieseni je niekolko:

- pouzi kvalitnejsiu 'maticu' (custom matrix),
- neresizuj (nezmensuj) rozlisenie,
- pouzi menej 'vyhladovacich' filtrov (smoothers), ak nejake pouzivas...
mR_nEo (7)|12.6.2004 19:08
Oki, dikec, zkusim dat kodovat vetsi rozliseni.
mR_nEo (7)|12.6.2004 19:26
Stejně mi přijde divný, proč by to byla maximalní možná kvalita videa.
Schválně tady je postup, jak to video zpracovávám:
Power VCR II mi nagrabuje video v MPEG2 640x480, PAL 25FPS, 8000kbps
v TMPGEnc udělám resize na 513x384, 16000kbps, PAL 25FPS, MPEG1, filtry: deinterlace, noise reduction, sharpen edge, ghost reduction.
vyslednej MPEG1 zpracovávám ve VirtualDubu podle výše uvedeného návodu.
Video, o kterém tu mluvím má 50min, 40sec, a v calculatoru u 2nd pass v XviDu nastavím velikost 434000kB, zvuk 96kbps MP3 CBR. Spočtená bitrate je přes 1000kbps. Ovšem výsledné video, které VirtulDub udělá má pouze 380MB a bitrate okolo 850kbps.

A já se ptám proč? :-) :-)
dapipa (23)|12.6.2004 20:26
ufff - tak ten krok s tmpegom vobec nechapem! preco nepouzivas avisynth? v nom by si otvoril priamo ten mpeg2, vsetky filtre, ktore pouzivas, existuju aj pre avisynth (a urcite su kvalitnejsie), vyhol by si sa zbytocnym konverziam medzi farebnymi priestormi a tak... k tomu xvidu: vysvetlenie je dost zlozite, radsej si skus na doom9 najst temu 'codec saturation', ale v skratke sa jedna o to, ze pri tvojich konkretnych nastaveniach xvidu a konkretnom videoklipe su v nom pocas kompresie detialy zredukovane tak, ze kodek si vystaci s mensim poctom bi(y)tov, ako si mu ty zadal - to asi neznie o moc zrozumitelnejsie, co? uplne dementny priklad by mohol byt napr. taky, ze keby si mal ten isty film v dvoch verziach, jednu napr. z DVD a druhu z VHS (v tom istom rozliseni) a obidva by si enkodoval single passom, tak ta detailnejsia by urcite zabrala viac miesta, povedzme, ze 2.5 CD a ta druha len 1.5 CD, dalej, 2-pass je v podstate zalozeny na tom, ze zoberie vysleok single pass enkodovania(stacia mu statistiky, netreba mu kompletne video) a podla neho este o nieco viac 'stlaci' zdrojove video na pozadovanu dlzku, teda, spat k prikladu, ked bude pozadovana dlzka 2 CD - no problem s verziou z DVD, ale pri verzii z VHS nie je uz dalsia kompresia potrebna, takze skoncis s 'undersized' videom... stale nic? tak ak ti nerobi problem anglictina, skus radsej ten doom9... p.s. na potvrdenie mojho vykladu si otvor statistiku z 1. passu v statsreaderi a pozri si, aku dlzku ti tam udava - je to dlzka, aku by malo to video, keby si ho enkodoval len single passom - a ak je kratsia, ako tvoja pozadovana, tak 2. pass ti ju uz vacsiu neurobi - iba ak by ti tam doplnil nejaku 'vypchavku' (nuly, alebo nejake nezmysly), co by asi bolo dost zbytocne, nie?
mR_nEo (7)|12.6.2004 20:34
Diky za tak obsahly vysvetleni. Chapu naprosto presne co myslis. Bohuzel nejsem jeste tak v encodingu kovanej, takze avysinth jsem jeste nevyzkousel. Ale mrknu na nej urcite. A doom9 si taky prohlidnu podrobneji.
vlada (3470)|13.6.2004 13:19
mR_nEo> Ahoj, ten Tvůj postup se mi moc nelíbí. Zaprvý bych nikdy nezachytával 640x480, to je vhodný pro NTSC. Pro PAL jedině 768x576 nebo 720x576. Převod bych potom nedělal v TMPGEnc, ale ve VDMod, případně za použití AviSynthu. Podívej se na moje stránky http://www.jech.webz.cz a přečti si návody na ripování DVD (pokud převádíš z MPEG-2 je to vlastně úplně stejný) na nahrávání z TV a hlavně o prokládání (interlace). Potom pochopíš proč nemůžeš zachytávat 640x480 a navíc ještě potom použít deinterlace - vždyť to musí bejt hrůza. Ale neber to prosím jako urážku, chápu že ještě nemáš dost informací a zkušeností. Hezkej den, Vláďa
mR_nEo (7)|13.6.2004 14:55
Vlada: super, diky moc. presene takovy rady potrebuju. Grabuju a zpracovavam video opravdu jen chvili, takze zkusenosti chybi. Tvoji stranku si urcite prohlidnu. :-)