Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

konečné řešení

montess (11)|16.9.2005 17:04
Znovu zde otevírám téma multimediálního centra.
Chtěl bych vyřešit toto dilema:
1. přehrávání DVD, MP3, RADIO, DVB-T a následných nahrávek
dvb-t
2. velký úložný prostor (250G)
3. nehlučný provoz
4. rychlý start
5. menu na obrazovce, pokud možno cz - pro mé děti
6. jeden přístroj - né zapínat tři vypínače
7. nechci DVD recorder, neboť žádný neumí dvb-t a to já chci
Nejvíce se mi zamlová Siemens gigaset M740AV, ve spojení se síťovým diskem (např synology) ale tato kombinace neumí rádio, nepřehrává placky DVD a je poměrně dost finančně náročná.
Nechci se zabývat ani střihem, ani následným vypalováním nahraných pořadů.
Otázky: je něco lepšího v poměru výkon cena
co pužíváte vy
Pitomec (10211)|16.9.2005 19:26
DVD rekordér s DVB-T tunerem samozřejmě existuje (http://shop.panasonic.co.uk/invt/dmres20d), ale z podstaty věci je to nesmysl, protože vysílání DVB-T není přímo kompatibilní s DVD-Video, takže není možné přímo stream vysílání vypálit na placku (resp. možné to je, ale pak to nikdo nikde nepřehraje). Proto je lepší mít 2 přístroje (DVB-T receiver + DVD rekordér) a propojt je mezi sebou přes RGB.
exTNT (1421)|16.9.2005 20:37
Skoro bych řek, že nejlepší by bylo tohle všecko nacpat do ležatýho kejsu (třeba Thermaltake dělá moc pěkný), dát tomu nějakej málo topící procesor (a ono na tyhle činnosti ani nic moc vzteklýho potřeba není, s 1 GB RAM by měl stačit třeba Athlon 64 ), zbytek odchladit pasivně a navrch koupit girder na dálkový ovládání a je vymleto. Navíc se to pak dá snadno upgradovat jak po HW tak po SW stránce.
Sám o tom docela vážně taky přemejšlím, krom toho, co píšeš je tam nezanedbatelná výhoda přístupu do místní sítě (mám tady tři kompy a ještě jsou připojený sousedi s dalším, přičemž soused nosí z VŠ dost novejch filmů... :-E ) a přístup na net...
mirekv (7169)|16.9.2005 21:45
exTNT
se máš! :-)
exTNT (1421)|16.9.2005 22:30
mirekv
Ani ne, protože je toho tolik, že ani nestíhám koukat. :-(
Radeq (277)|20.9.2005 14:37
Jeste jsem to teda na vlastni oci nevidel (rad bych), ale podle dostupnych informaci od nemeckych uzivatelu by mohlo byt perfektnim konecnym resenim neco ve stylu Fujitsu-Siemens Activa MediaCenter 370.
Je to v podstate multimedialni PC se dvema DVB-T tunery, HDD, DVD palirnou, samozrejme, LAN, USB, FW, cteckami karet, a navic i dost peknym designem 8-).

Moznosti vlastni stavby je samozrejme mraky (probehla tu nejaka zminka o ASUS Punditu+WinXP MCE, ja zkousim VIA EPIA+Linux), ale vicemene to vzdycky pohori na softwaru. Osobne myslim, ze jesli Bill vychyta WinXP MCE a budou tak za 500-1000 Kc za OEM licenci (ani jedno zatim bohuzel nehrozi, WinXP jsou 10x rychlejsi a 100x stabilnejsi nez MCE), bude to rozumny reseni prakticky s jakymkoli hardwarem. Kdyby nekdo mel cas, chut a znalosti, a chtel vychytat software (at uz Linux nebo MCE) pro masinku s deskou VIA EPIA, klidne mu jeden kousek HW s VIA EPIA (600 MHz Eden, 256M RAM, 80 GB, Technisat Airstar PCI) pujcim (mam ho doma a nemam na nej cas). Pro skeptiky predem hlasim, ze provoz DVBVieweru i prehravani DVD (Intervideo) zvlada v pohode kolem 60% CPU, a to zcela bez aktivniho chlazeni (slyset je jen disk, pokud nespi, pripadne DVD mechanika).

2Pitomec: Mas i nemas pravdu. Transportni stream z DVB-T sice primo na DVD nevypalis (nebo vypalis, ale neprectes na DVD prehravaci), ale jednotlivy audio i video streamy de facto 100% kompatibilni jsou, takze je mozny z nej vyrobit pomerne snadno, rychle a hlavne bez rekomprese (tj. bez ztraty kvality) placku ve formatu DVD-Video. Propojovat DVB-T prijimac s DVD rekorderem analogove (tj. dekodovany MPEG-2 material ) je tudiz hodne velika skoda a nestydim se pouzit slovo prasarna. :-k Kazdopadne diky za tip na dalsi zajimavej pristroj. :BB:
MarsSnickers (139)|20.9.2005 14:53
Jen ještě doplním, že verze FS Activa Media Center 370 DVB-T bez pevného disku stojí kolem 1200€. Už se ale objevuje v různých šopech pod 1000€ což není mnoho na to, co vše to zvládá.
exTNT (1421)|20.9.2005 14:56
njn, ale za ty prachy už se dá i doma postavit něco lepšího, ne? :-)
Radeq (277)|20.9.2005 15:21
Mno, jak se to vezme. Obavam se, ze pokud plati, ze cas jsou penize, pak jen hodne tezko. A nejaky nezamestnany, ktery by na to mozna i cas mel, byl-li by toho schopen, nejspis by uz nebyl nezamestnanym... :-E

A jeste dalsi vec. Bohuzel i vizualne pekne udelanym barebone krabickam (hlavne jejich BIOSum) chybej dost zakladni veci jako moznost probuzeni na povel z DO nebo casovace *), stejne jako nejaky standardne pouzitelny vystupy (2xSCART, Toslink) a moznosti jejich softwarovyho prepinani. Jsou to v podstate malickosti, ktery ale zbytecne komplikujou zivot a bez nich to proste uzivatelsky prijemne pouzivat nejde...

*) Umi snad neco takovyho ASUS Pundit nebo podobny krabicky?
MarsSnickers (139)|20.9.2005 16:21
[quote=exTNT]njn, ale za ty prachy už se dá i doma postavit něco lepšího, ne? :-)[/quote]

´Takz bych neřekl, že se dá postavit něco extra lepšího. Nemůžeš brát jen cenu jednotlivých komponent, ale i vzhled atd.Já sám mám pracovní kout v obyváku, ale pc pod televizi, ať už by vypadalo jako sebehezčí barebone, bych si určitě nedal.
exTNT (1421)|20.9.2005 16:54
Vy mně nakonec donutíte, abych se tím začal zabejvat vážnějc, než jsem původně chtěl...
Jako skříň se mi docela líbí tohle a hodně tohle.
Zabejvat se vnitřnostma do detailu se mi fakt teďka moc nechce neb jsem líný, ale obecně lze říct, že CPU s co nejmenším tepelným výkonem, podle toho MB a zbytek komponent. Grafika s S-Video out, protože TV mám s S-Video in, chlazená pokud možno pasivně. Zvuková karta s digital out, protože bych jí stejně pouštěl přes D/A převodník v receiveru.
No a krom třeba Girderu ještě bezdrátová klávesnice a myš (hlavně kvůli internetu). Se spouštěním kompu pomocí DO nemám zkušenost, ale nečiní mi problém ho zapnout vypínačem, jakkoli třeba na svým mám v BIOSu nastavený zapnutí jakýmkoli tlačítkem klávesnice, abych se nemusel ohejbat pod stůl - takže přes tu klávesnici by jistě šlo spustit i tohle řešení.
Zásadní výhodu vidím v tom, že uvnitř tý skříně bude BM formátu ATX a principielně se nemůže stát, že tohle zařízení "morálně" zastará - prostě když bude třeba, libovolnou komponentu si dle potřeby vyměním, uberu nebo přidám.
Tak kde je problém?
Radeq (277)|20.9.2005 18:24
Hm, je to desne veliky, hlavne do hloubky, a uplne zbytecne. K cemu 3x 5,25 slot? Jeden 5,25 na DVD-RW a jeden 3,5 na HDD uplne staci, PCI karty bych polozil redukci (stacej dve), vsechno to roztahnul do placky (vyska do 8 cm) a je to zn. ideal (aspon teda muj).
Krabice je ale fakt jen otazkou osobniho vkusu, zatimco podpora DO a casovace primo v BIOSu je podle myho nazoru vylozena nutnost jinak to je furt normalni PC, ktery musis zapinat cudlikem, musis k nemu mit nejaky klavesnice nebo mysi a musis resit propojeni pristroju jinejma kabelama nez je v kraji zvykem (tj. SCARTama).
Casovani je castecne resitelny buzenim ze sleep modu, coz nejakej ten planovac ve Winech umi. Osobne mu ale nikdy moc neverim, snad krome notebooku na kancelarsky ucely, kde je jedno jestli zinicializuje vsechny ovladace a znovuzprovozni vsechny ospaly sitovy propojeni nebo ne. Uz mockrat se mi stalo, ze mi NB usnul a probudil se pak v dost podivnym stavu, takze jsem ho pak musel stejne resnout. Proste neni nad to nabootovat poradne z BIOSu a pekne pri tom vysmejcit celou pamet a registry :-). A to bohuzel moc normalnich desek neumi, ale ono to snad taky prijde. Billa zrovna dvakrat nemusim, ale s WinXP MCE ma napad dobrej a je asi jeden z mala kdo by to mohl dotahnout do pouzitelnyho konce. MCE je zatim docela porod (instalace na pul dne a vysledkem je kulhavej otesanek), ale vyrobci hardwaru jsou na tom jeste o poznani hur (jeste jim asi uplne nedocvaklo) :-I.
Pokud se mylim, budu jedine rad.
exTNT (1421)|20.9.2005 18:54
No, o tý hibernaci jsem tady psal už kolikrát - u mně naprosto bez problémů, ze stovek případů (protože DVB-T používám primárně na programovaný nahrávání) se mi stalo JEDNOU, že to kikslo - a bylo to po poměrně čerstvý přeinstalaci systému BSOD kvůli ovladači grafiky a ani nevím, jestli to bylo způsobený buzením z hibernace a nebo něčím jiným. Navrch mám pro jistotu nastavený pravidelný automatický restart systému (v pondělí v 6 ráno, kdy se prakticky nikdy nic nenahrává), právě pro potřeby pročištění systému.
O naprogramovanejch nahrávkách po dobu mých dovolených jsem tu psal.
K DO už jsem psal, že by to měl umět Girder, takže PC nemusím zapínat čudlíkem a klávesnici s myší spíš beru jako výhodu, protože pak s tím můžu i do dalších tří kompů na síti a na net.
A propojení S-Video vidím opět spíš jako výhodu, než nevýhodu, a zvuk si stejně většinou pouštím přes receiver, takže scarty mi můžou... :-)
A nezapomeň na flexibilitu takovýho systému...
Atkins (447)|22.9.2005 11:30
Me osobne se nejvice libi tahle: http://www.digitalconnection.com/Products/Cases/ht400_4.asp,
v Cesku jsem nesehnal dovozce a navic neni vubec levna :-)
exTNT (1421)|23.9.2005 01:47
A co tohle?
Atkins (447)|24.9.2005 09:43
Jo, vypada hezky ale uz je to nejake "Hotove" a to me az tak nebere, navic cena vc MCE licence nebude patrne z nejnizsich. Krabice nema moznost rozsireni ci vymeny DVB karty. Porad jsou tam nejaka "hranicni mista". Premyslel jsem o platforme MiniITX nebo s Pentiem-M ale videl jsi ty case - to je des. Kdyz uz clovek objevi neco hezkeho, tak to neni v Cesku, mnohdy ani v Evrope ku sehnani, nebo je to nejaka uz hotova "prasarna" - Ale uprimne, zas tak moc mne to netrapi :-)