Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TV Tuner pro starší notebook

RangerCZ (2)|16.9.2005 00:41
Už jste tu podobné dotazy určitě řešili několikrát, přesto se zeptám znovu. Uvítal bych hlavně to, pokud by někdo napsal osobní zkušenost s používáním ať už PCMCIA nebo USB tuneru s notebookem podobné konfigurace - jak to chodí v reálu.

Mám notebook Acer TravelMate 223XC: Celeron 1,13 GHz, 128 MB SDRAM, grafika Intel 82830M - Sandra mi u ní vypisuje 28 MB, podle mě to ale bude jen 16 nebo dokonce 8 MB a každopádně sdílených. Bohužel se mi nedaří zjistit, jaké to má USB, jestli 1.0 nebo 1.1 (2.0 asi těžko). Nepíše se to v dokumentaci, nenašel jsem to ani při maximální snaze na internetu, nevypisuje mi to ani Sandra. Všude je jen "2 USB porty", někde s dovětkem "Type A".

Protože je mi jasný, že na notebooku mi určitě nepůjde nahrávat, radši bych si koupil USB TV Tuner, který bych mohl připojit i ke stolnímu PC, kde bych plně využil jeho funkce, a na notebooku bych se prostě jen díval na televizi na cestách. Líbil by se mi třeba tenhle: http://www.kasa.cz/index.php?0:2:pinnacle-100e:0 - tam píšou podpora USB 1.1, takže by to snad chodit mohlo.

Pokud by s tím USB byl problém, koupil bych si asi tenhle do PCMCIA: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=31115.

Další možností pak je koupit USB 2.0 do PCMCIA a k tomu USB tuner, ale tam náklady vyskočí o cca 700...

Moje hlavní otázky jsou v zásadě dvě:
1. Zvládne vůbec ten můj notebook přehrávat televizi? Možná ještě podotknu, že jsem ho míval přes LAN propojený s digitálním receiverem DreamBox a sledoval jsem na něm digitální vysílání ze satelitu a chodilo to bez problémů (datový tok toho videa byl cca 4000 kbit/s).
2. Pokud na notebooku jako takovém televizi z TV tuneru sledovat jde, myslíte, že mi na něm bude chodit USB tuner, aniž bych si musel kupovat USB 2.0 do PCMCIA?
PCMCIA tuner by předpokládám chodil bez problémů...

Díky všem za rady a tipy.
richie (86)|16.9.2005 18:09
nieco podobne pouzivam, takze sumar HW

notebook Hp OmniBook Xe3 Celeron 1000 384MB SDRAM
integrovana grafika intel 830M so zdielanou pamatou 8MB
usb 1.1 (hp 82801 - 12Mbps)

pcmcia karta http://www.expansys.cz/product.asp?code=117162
antena pribalena (tenka, mala prutova - zisk 3dB)


ad skusenosti - mam ju zatial kratko (druhy tyzden) a najvacsi problem mam so signalom - nie velmi vhodna lokalita (vyhlad z okna smerom od vysielaca - "chrbtom" k vysielacu ) + nie velky vysielaci vykon (ERPmax vraj okolo 5kW) + slaba antena (pasivna prutova zisk 3dB)

ale napriek tomu, ked najdem polohu kde mam aky-taky dvb-t signal (aplikacia ukazuje 35-45%) obraz v pohode a minuly vikend som si nechal nahravat prenos F1 pricom zaznam som ukladal na externy USB disk (notebook ma USB 1.1) a napriek slabemu signalu neboly vypadky v zazname velmi velke (tusim 24 frejmov za dve hodiny) blizsie tu: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=4862

analog ide tiez (je to dualna karta) skusane na kabelovke

problem je len ked som skusal funkciu PIP - karta dovoluje pozerat naraz jeden program digitalny a jeden analogovy - tam uz nestihal HW notebooku

co sa tyka tvojich otazok:
ad1) sledovat tv na tom notebooku by nemal byt problem pokial to bude pcmcia tuner, cez usb 1.0/1.1 to uz bude dost bieda (hlavne analog) - co sa tyka grabovania, tam uz moze byt problem z analogom (este som to neskusal a digital mi nahrava)

ad2) myslim, ze v pripade TV by som bral usb2.0 ako podmienku - takze bud pcmcia tuner, alebo pcmcia adapter na usb2.0


snad som to velmi nedoplietol .. nejak mi to uz na konci tyzdna nemysli ..
RangerCZ (2)|16.9.2005 18:14
Díky, tyhle informace jsou pro mě určitě užitečný :BB:

Já ani nepočítám s tím, že bych na notebooku mohl grabovat... právě proto si chci radši koupit ten USB tuner, abych se na něj mohl na notebooku jenom dívat, a na PC bych mohl využít ostatní funkce včetně grabování.

Jaká by asi byla ta kvalita analogu u USB tuneru přes USB 1.1? Dá se nějak odhadnout bitrate nebo aspoň rozlišení obrazu?
richie (86)|16.9.2005 18:21
hmm .. tak na tuto otazku neviem zodpovedne povedat, pretoze som to neskusal

ale podla toho co som doteraz zaregistroval na inete (ked som zhanal info o tv tuneroch) tak:
1) ked skusali tv tuner s usb1.1, tak obraz bol mierne povedane nie velmi dobry (na spravy mozno staci)
2) TV tuner s USB2.0, ktory by uz mohol fungovat celkom slusne, uz moze byt problem vobec rozchodit na notebooku s usb1.0/1.1

takze ak usb tuner tak IMHO len s podporou usb2.0 co v tvojom pripade znamena + pcmcia-usb2.0 adapter

ale zial ziadny usb tuner sa mi este nedostal do ruk .. takze su to skor moje uvahy ..
Ivo Mašek (10205)|16.9.2005 19:18
2) TV tuner s USB2.0, ktory by uz mohol fungovat celkom slusne, uz moze byt problem vobec rozchodit na notebooku s usb1.0/1.1
Fungovat nebude. Vyzkoušeno kolegou na WinFast TV USB_II.
slo (227)|23.9.2005 10:54
Čao, jak to tady tak čtu, musím potvrdit to, co tady píše Ivo. Nechceš-li se opupínkovat a dostat tik, dej si na zachytávání TV dohromady silné PC (P>3GHz, 1GB RAM, 256MB videokarta, 2xHDD - grabovací aspoň 200GB HDD) a k tomu si kup interní kartu okolo 2 000,- s vychytaným software. Na noťas zapomeň. Na koukání na TV si kup raději nějakou TV v akci v nějakém hyper-super marketu (vyjde tě na stejné peníze jako ten externí pokus o TV kartu, jen bude mít větší úhlopříčku...).
Neber to jako plácání u píva, mám to odzkoušené na noťasu P4/2.8GHz, 512MB RAM, USB 2.0 :
-DVB-T Hauppauge 2000T - USB, mpeg2 s HW encodérem - jede to na plno, ale samo, jinak nesmí nic běžet
-Pinnacle 100e - USB, SW encodér - při záznamu do DVD kvality tuhne a je to nepoužitelné, koukat se na TV dá jen při slabším rozlišení, ale musí to běžet samo...
Zdraví máme jen jedno ... :-)-
richie (86)|23.9.2005 14:28
slo:
to co pises je sice v podstate pravda, len trosku mimo otazku, pretoze "...Protože je mi jasný, že na notebooku mi určitě nepůjde nahrávat, radši bych si koupil USB TV Tuner, který bych mohl připojit i ke stolnímu PC, kde bych plně využil jeho funkce, a na notebooku bych se prostě jen díval na televizi na cestách..."

takze na cesty nebude zo sebou balit ani vykonne stolne pc ani nejaku telku zo supermarketu ..
slo (227)|23.9.2005 22:30
[quote=richie]slo:
to co pises je sice v podstate pravda, len trosku mimo otazku, pretoze "...Protože je mi jasný, že na notebooku mi určitě nepůjde nahrávat, radši bych si koupil USB TV Tuner, který bych mohl připojit i ke stolnímu PC, kde bych plně využil jeho funkce, a na notebooku bych se prostě jen díval na televizi na cestách..."

takze na cesty nebude zo sebou balit ani vykonne stolne pc ani nejaku telku zo supermarketu ..[/quote] Jsou tu dvě odlišné věci. Nahrávání a pouhé koukání (asi bez zvláštních nároků na kvalitu). Pro nahrávání s takovou kvalitou, aby to stálo zato, se výkonnému stolnímu PC a interní kartě nevyhneš. Pokud ti stačí něco, co bude koukatelné někde na cestách, to je něco jiného, ale ne jednoduššího. Důležitá je citlivost tuneru, protože zřejmě nebude k dispozici kabelovka, ale něco, co je dosažitelné ve vzduchu, a to do doby plného pokrytí DVB-T nebude zas tak kvalitní (pochybuji, že s sebou vozíš velkou Yaginu nebo aspoň velké síto se zesilovačem). Dovedeš si představit tu kvalitu tuneru PCMCIA karty... Další věcí je zatížení procesoru. Pokud nebudeš chtít současně používat notebook na nic jiného, půjde to za cenu horší kvality vyladit. Nedoporučuji nic, co používá Media Center, ale to co pojede s jednodušším softem. To je případ Pinnacle 100e PMC, který si veme téměř 100% z procesoru. Taky pochybuji, že by to jelo na USB 1.0
Minimum System Requirements:
Intel® Pentium® 4 2.0 GHz, Intel® Pentium® Mobile 1.5 Ghz or equivalent AMD® Athlon® XP
256 MB of RAM
U-DMA IDE hard disk (min 5GB free capacity)
Graphics controller with support for DirectX8 or higher
Sound controller with support for DirectX9 or higher
USB 2.0 (Hi-Speed) port
Více na http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/uk/Products/Consumer+Products/PCTV+Tuners/PCTV+Analog+PVR+%28cable_antenna%29/PCTV+100e+Documents/Features+_+Specifications
Tohle je totiž typický příklad lepšího USB tuneru.
Vyber si...
P.S. Není-li TV na hotelovém pokoji, v hospodě je příjemně a mají tam i TV :-D
Ivo Mašek (10205)|29.9.2005 07:58
Cinergy Hybrid T - analog i digital, pouze pro USB_2. Ale zase se to vejde i do peněženky.
No, nevem to za pouhých 129 Euro. :-)