Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T == MPEG2 upgrade na MPEG-4?

KamilS (52)|9.9.2005 23:29
Zajímalo by mě jak to dopadne s DVB-T. na CT1 v teletextu na stránkách Audio-Video tuším od str. 650. Byla uvedena zajímavost. Prý dnešní zkušební vysílání MPEG2 , kde už je jinde ve světě zaběhnutý, prý možná vystřídá MPEG4. :-((( Kvůli nižšímu datovému toku a hlavně možnost vysílání více programů v určitém multiplexu nebo tak nějak. Píší , že dnes použité recivery MPEG4 nebudou podporovat a tudíž bude potřeba dodat ještě jeden reciver s MPEG4 před reciver MPEG2 a potom do TV. Docela mazec. Nebo zakoupit nový reciver, který zvládne obojí.
Zajímalo by mě zda DVB-T recivery s PC vstupem na firmvare, zvládne MPEG 2 recivery přeprogramovat na MPEG 4.
clee (6592)|9.9.2005 23:38
firmwarem podle me ne, protoze cipy sou staveny jen na mpeg2 (mpeg1)
ViKinG (793)|10.9.2005 10:55
pokud nebude zvládat oboje (MPEG2 i 4) tak jedině výměna DVB-T receirvru. A jestli bude u nás pokračovat "zkušební vysílání" ještě několik dalších let bude už třeba něco úplně jiného... :-(
Atkins (447)|10.9.2005 11:45
Zarizeni, jez jsou postavena na SW dekodovani [USB a vetsina PCI] nebudou patrne potrebovat zadnou zasadni upravu - naopak SetTopBoxy Zcela urcite a u nekterych to patrne nepujde vubec. Ja ovsem doufam, ze zustane u MPEG-2 a max 4 streamy v MUXu :-)
KamilS (52)|10.9.2005 22:05
Atkins

--------------------------------------------------------------------------------
Zarizeni, jez jsou postavena na SW dekodovani [USB a vetsina PCI] nebudou patrne potrebovat zadnou zasadni upravu

Možná se zeptám hloupě, a jak poznám na PCI kartách zda je softwareová či harwareová?. Moje zkušenost je s telefonním modemem, kdy softwareový je údajně do AMR slotu a harwareový do PCI slotu, takhle jednoduše mi to vysvětlil jeden prodávač. Ale jak to vlasně je s tímto zařízením.
clee (6592)|10.9.2005 22:33
musis si najit specifikaci dany karty, pokazdy je tam napsany jestli obsahuje hw dekoder...
Tilk (295)|11.9.2005 09:00
[quote]Ja ovsem doufam, ze zustane u MPEG-2 a max 4 streamy v MUXu Smile[/quote]
A preco? Hej, je fakt ze bude pre vsetkych ludi co uz maji primace by bolo asi dost blbe si kupovat zas nove, ale keby sa predsa len preslo na MPEG-4 tak by to bolo hlavne po stranke kvality skor dobre. V principe je mozno MPEG-4 o nieco stratovejsi ako MPEG-2, ale to nas teraz az tak trapit nemusi, ved vidite aky mali datovy tok bude u MPEG-2, keby ale presli na MPEG-4 a az tak zasadne ho neznizili (jasne, uz je druha vec ci tam nakoniec nenapchaju 2x tolko programov) tak by to vizeralo perfekne.
exTNT (1421)|12.9.2005 07:43
[quote=Atkins]Zarizeni, jez jsou postavena na SW dekodovani [USB a vetsina PCI] nebudou patrne potrebovat zadnou zasadni upravu - naopak SetTopBoxy Zcela urcite a u nekterych to patrne nepujde vubec. Ja ovsem doufam, ze zustane u MPEG-2 a max 4 streamy v MUXu :-)[/quote]
Souhlas, tohle bych taky viděl jako ideál, ale bojím, bojím... Sice se dá souhlasit s tím, že při stejným datovým toku má MPEG4 subjektivně lepší obraz, problém ale je, že kdyby k tomu broadcasteři přistoupili, můžeme na stejnej datovej tok zapomenout - stejně, jako se dneska můžeme v DVB-T setkat s MPEG2 s BR pod 2000 kbps, dá se předpokládat, že by pak do jednoho muxu nacpali aspoň dvakrát víc stanic a měli bychom MPEG4 s BR pod 1000 kbps a to už fakt radši nic.
Ale celkem si říkám, jestli by nešlo prosadit třeba přes ČTÚ nějakou normu pro DVB-T vysílání, kdy by se jasně řeklo, že VBR videa u MPEG2 nesmí v DVB-T klesnout pod průměr 5000 kbps, pokud by se přešlo na MPEG4, tak pod 3000 kbps.
Stádník je docela neřízená střela a na tohle by mohl slyšet...
ViKinG (793)|12.9.2005 08:07
exTNT: mám obavu, že nedáme dohromady tolik přesvědčovacích papírků (copyright Státní tiskárna cenin) co lobby hájící těch MPEG4 max 999kbps... a my budeme zase o 50 let zpět (v oblasti TV vysílání). A to přesto že ta lobby má ty papírky od nás...
exTNT (1421)|12.9.2005 09:41
No, já nevím... Trochu mně tahle problematika (mediální analýzy) živí, takže uvažuju asi takhle:
1. TV Nova bojkotuje digitální vysílání z naprosto zřejmých důvodů: čím míň je na českém trhu TV stanic, tím větší část z celkových výdajů na reklamu můžou bez námahy urvat.
2. Prima je v tomhle ohledu naprosto nezřetelná - vysílání v digitálu se nebráněj, naopak vysílaj docela slušně, a zároveň by rádi dohnali ve sledovanosti Novu (aby získali víc z reklam), ale obecně se dá říct, že vysloveně proti digitalizaci nečiněj.
3. ČT je pro digitalizaci a to čím dál, tím víc, protože stejně přijdou o reklamy, takže přítomností více kohoutů na českém mediálním hnojišti nic neztratěj. Naopak, můžou při digitalizaci získat, protože pokud zavedou víc menšinovejch programů, můžou si poměrně logicky nárokovat vyšší koncesionářský poplatky.
4. Obecně se nepočítá s tím, že by v nejbližší budoucnosti mělo být DVB-T zpoplatněný, takže všichni, kdo se ho budou účastnit dodáváním obsahu, budou muset žít z příjmů z reklamy. Celkový balík výdajů na TV reklamu nijak dramaticky neporoste (jako neroste už pár let, protože tenhle náš piditrh už skoro nikoho nezajímá), takže se všechny subjekty budou muset poprat o stávající balík. Ergo čím víc providerů, tím menší podíly utrhnou.
Z uvedeného pro mně vyplývá: tři multiplexy po čtyřech TV stanicích je na český trh zatraceně hodně a pokud uvážím, že čtyři základní už jsou daný (ČT + Nova + Prima), resp. jeden multiplex obsadí programy ČT, čímž ve zbývajících dvou zbyde 6 pozic (protože dvě z osmi obsadily Nova a Prima), pak se domnívám, že na jejich obsazení pomalu ani nebudou relevantní zájemci - přece jenom se budou muset hodně jasně profilovat, aby urvali nějakou specifickou cílovou skupinu, která je pro inzerenty nosná (dostatečně velká a přitom koupěschopná!), přičemž takové mně napadají pouze dvě - muzika a sport.
Hodně nosnej je sice v první řadě bulvár, ale ten už je dostatečně saturovanej Novou a Primou.
Docela se mi líbí projekt Febio, ale obávám se, že dost přeceňuje kulturymilovnost českého národa (jako obvykle). Ale i kdyby uspěl, tak mi pořád zůstávaj tři pozice neobsazený i při hodně konzervativní úvaze o čtyřech TV stanicích na jednom kanálu.
Broadcasteři se sice budou logicky snažit do svých multiplexů (B a C) nalákat co nejvíc "poskytovatelů obsahu", ale ti zase musí oslovit, přitáhnout a udržet inzerenty a to se při velikosti a kupní síle českýho trhu obávám, že bude základní kámen úrazu. Ono utáhnout provoz koukatelný TV stanice není zrovna levná záležitost...
Takže úvaha o zvyšování počtu pozic v multiplexech přechodem na MPEG4 je podle mně ze strany broadcasterů "wishful thinking" a dost se obávám, že skutečná potřeba to nebude nikdy - ale tím líp pro nás, protože na míň stanic zbydou vyšší datové toky... :-E
Waladir (5)|12.9.2005 10:28
exTNT: souhlasím s tou tvojí úvahou. Jen bych doplnil jednu věc. Je otázkou, jak se zachová Nova a Prima, až ČT spustí svůj multiplex. Pokud se DVB-T začně rozjíždět, tak nebude mít smysl rozvoj nadále brzdit, ale televize by se mohli snažit, která z toho rozdrobenýho koláče utrhne víc. Ale možná jsem až velký optimista :-)
vlada (3470)|12.9.2005 11:10
[quote=KamilS]
Moje zkušenost je s telefonním modemem, kdy softwareový je údajně do AMR slotu a harwareový do PCI slotu, takhle jednoduše mi to vysvětlil jeden prodávač. Ale jak to vlasně je s tímto zařízením.[/quote]

Tak to byl ten prodavač blbej jako tágo :-) Do PCI se můžou dávat SW i HW modemy, ale HW modemy jsou většinou jenom ty externí, v PCI jsou v 99% SW modemy.

Jestli je karta HW nebo SW poznáš asi nejlíp na zatížení procesoru. Osobně nevidím žádný smysl v tom, cpát na DVB-T kartu MPEG-2 dekoder, když se to bez problémů dekódovat SW.
exTNT (1421)|12.9.2005 12:34
[quote=Waladir]exTNT: souhlasím s tou tvojí úvahou. Jen bych doplnil jednu věc. Je otázkou, jak se zachová Nova a Prima, až ČT spustí svůj multiplex. Pokud se DVB-T začně rozjíždět, tak nebude mít smysl rozvoj nadále brzdit, ale televize by se mohli snažit, která z toho rozdrobenýho koláče utrhne víc. Ale možná jsem až velký optimista :-)[/quote]
Jsi moc velký optimista... :-E
Tvoje úvaha vychází z chybné premisy, která je vlastní velké spoustě inteligentních lidí: jsem inteligentní a na sra*ky se nedívám, tedy se na ně nedívá nikdo. Což, jak bohužel vyplývá z průzkumů sledovanosti, není pravda ani náhodou - většina národa se právě na ty sra*ky kouká nejvíc.
Takže: ani Nova, ani Prima DVB-T naprosto nepotřebujou, protože jsou prakticky všude dostupný z analogu. Navíc přece nebudou svoje primitivní diváky nutit k tomu, aby si kupovali DVB-T STB, to by ty diváky mohlo rozzlobit.
Takže ještě dlouhou dobu zůstane DVB-T doménou "freaků", kterým není zatěžko přihodit pár korun za novou hračku a pak právě těch přesně specifikovaných cílových skupin, pro které nějaký poskytovatel obsahu vymyslí atraktivní program, který po analogu nebude dostupný.
Ale nestěžuju si, čím míň programů bude v komerčních multiplexech (mezi něž nepočítám mux A), tím líp - aspoň budou rozumný datový toky!
:-E
Atkins (447)|14.9.2005 08:45
Vlada: Ono taky tech karet s HW dekoderem moc v nabidkach neni - lec nesouhlasil bych s tebou zcela. Pokud je PC vyuzivano i ku jinym vypoctum a narocnejsi praci, pak HW dekoder prijde ku.....y vhod :-)
exTNT: U MPEG-4 se hlavne obavam prilis vzdalenych klicovych snimku a tedy mizerne moznosti editace-strihu :-((
exTNT (1421)|14.9.2005 09:12
Atkins
Mno, na vystřižení reklam to stačit bude a jestli nastoupený trend kvality pořadů na TV Nova a Prima bude pokračovat, tak stejně není co nahrávat a tedy ani střihat. A ČT bude mít reklamu zakázanou komplet, takže tam vůbec není co řešit. Uvidíme, jaké nové TV stanice přinese ostrá digitalizace, ale vzhledem k velikosti a zajímavosti českého trhu bych si přehnaně velké naděje nedělal.
Takže v kostce: spíš, než jak půjde stříhat bych se obával, jestli bude co stříhat... :-(
Radeq (277)|15.9.2005 08:52
Atkins
Ja bych s dovolenim doplnil jeste dosavadni kompatibilitu audia i videa z DVB-T s DVD-Video (bez rekomprese). Jasne, spousta DVD prehravacu uz MPEG-4 umi taky, ale standard to rozhodne neni. Taky je to obchodni zalezitost. Vyrabet masinky pro malinkatej MPEG-4 ostruvek v MPEG-2 oceanu vyjde zatracene draho, takze pevne doufam, ze to u DVB-T neprojde. Faktem je, ze zrusit kompatibilitu streamu s DVD-Video, by se mohlo nekomu (komu asi?) zatracene hodit, tak jen z toho mam obavy. Zastanci MPEG-4 z rad technickych nadsencu jsou sice zatim vicemene neskodny, ale muzou bejt prave temahle subjektama snadno zneuzitelny...

Jo, MPEG-4 bych videl realnej mozna tak za 10 let (az budou kompletne volny analogovy UHF kanaly) u nejakyho placenyho filmovyho kanalu v HD rozliseni, ale jako obvykle je to zase spis otazka obchodni (autorsky prava) nez technicka. Podle myho totiz Cesi takovej kanal stejne nikdy nezaplatej. Zatim je to spis sci-fi, ale vysilaci prava na celovecerni film v HD rozliseni musej byt mastny jako blazen. Uz ted si lisovany DVD koupi jen malokdo. Kdo by ho teprve kupoval potom kdyz bude mit lepsi kvalitu na HD streamu, hm? 8-).
Tilk (295)|15.9.2005 19:40
Radeq
[quote]Jasne, spousta DVD prehravacu uz MPEG-4[/quote]
Tu by som sa pozastavil, bolo niekde povedane aky standard MPEG-4 by bol pouzity? MPEG-4 ASP prehravace podporuju, MPEG-4 AVC zatial nie, ale HDTV pojde zrejme prave v nom, preto sa mi to zda ako rozumnejsia volba. Bude potrebny len jeden cip, ktoremu bude jedno ci donho ide HDTV alebo nie.
exTNT (1421)|5.10.2005 10:19
Jenom pro info, žabožrouti testovali... 8-)