Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Editace souborů MPEG2 - začátečník

bond007 (24)|2.9.2005 00:41
Ahojte. Předem se omlouvám za možná amatérský dotaz, ale jsem začátečník. Dotaz tedy zní, jaký mám použít program na výslednou editaci nahrávky (vystřižení reklam, nastavení správného začátku a konce) a jaký program pro authoring DVD a nakonec jaký vypalovací program. V mém případě asi bude platit, že čím jednodušší, tím lepší. A ještě jeden dotaz. Je možné pomocí nějakého programu výslednému video souboru v MPEG 2 snížit kvalitu (=zmenšit ho)? Díky všem za radu. Radek
mirekv (7169)|2.9.2005 01:09
bond007
viz sekce Návody apod.
exTNT (1421)|2.9.2005 07:03
bond007
Zkus taky napsat, z jakého zdroje ten MPEG2 pochází (analogová x digitální TV karta), v jakém je formátu (mpg, ts apod.) a proč chceš ten výslednej soubor zmenšovat.
Principielně: většina authoringových softů je ráda, když jim dáš video a audio odděleně, takže bys měl nahrávku nejprve demuxovat. Aplikace, která Ti provede demux (oddělení videa a audia při zachování, resp. opravě synchronicity) a zároveň Ti umožní vystříhat nepotřebné, je ProjectX (viz Návody, jak už psal "mirekv"). Během demuxu Ti taky PX vytvoří log, ve kterém je mj. napsáno, jaký má video (i audio) datový tok. DVD by mělo mít datový tok videa kolem 8000 kbps, protože nevím, co je zdrojem té Tvé nahrávky, tak nedovedu říct, jestli to bude potřeba zmenšovat, ale dost bych se divil. Každopádně: demuxované soubory můžeš použít jako základ pro tvorbu DVD prakticky v čemkoli, pro začátečníka je (dle mého názoru) dobrý DVD Lab Pro. Výsledek se dá zmenšit třeba ve Shrinku.
Pokud ovšem potřebuješ nutně menší výsledný soubor, doporučil bych spíš pouvažovat o převodu do XviDu, tam dosáhneš (subjektivně) stejné obrazové kvality při výrazně nižším datovém toku - ovšem je to ztrátová komprese, takže ačkoli to okem nepoznáš, technicky vzato bude ta kvalita horší.
bond007 (24)|2.9.2005 10:33
Používám analogovou TV kartu a zdrojem je tv signál vedený přes klasický koaxiál. Chtěl bych zálohovat filmy a tv seriály na dvd v mpeg2. jestli jsem to dobře pochopil, tak nejprve nahraji přes tv kartu daný pořad v co možná nejlepší kvalitě, provedu demux, přápadně sestříhám reklamy, vytvořím pomocí auth. programu dvd a to pak ve shrinku můžu zmenšit. No, práce jak na kostele. Nebylo by lepší smenšení souboru provést tím, že na začátku budu zkrátka zachytávat menším datovým tokem? Odpadlo by pak závěrečné snižování kavlity ve Shrinku.
ViKinG (793)|2.9.2005 12:39
bond007: zachytávat v co nejlepší kvalitě a pokud možno v jiném formátu než MPEG2 (MJPEG, HuffYUV). Pak převést na MPEG2, zvuk na AC3, nechat vysoký bitrate(ideálně 8.000kbps) a převádět už na konečnou velikost - nejčastěji 4,35GB.
mirekv (7169)|2.9.2005 12:46
bond007
No to jdeš na to pěkně blbě. :-I
exTNT (1421)|2.9.2005 13:26
ViKinG
Amen! :BB:
bond007 (24)|2.9.2005 15:12
No já sem na nic ještě nešel, přečti si pořádně mojí odpověď, proto sem se ptal. Ale že by to bylo user friendly se zrovna říct nedá. To neexistuje nějaký jednoduchý nástroj? Asi zůstanu u nahrávání na VHS. :-)
bond007 (24)|2.9.2005 15:23
P.S. Chci si jen nahrát z TV seriály a filmy a bohatě mi stačí "tv" kvalita aniž by se ze mě musel stát odborník na zachytávání videa, jeho zpracování atd. Díky všem za pomoc. :-)
vlada (3470)|2.9.2005 15:42
bond007
Pokud chceš pracovat s TV kartou a vytvářet koukatelný video, musí se z Tebe stát odborník, jinak nemáš šanci. Neni to ale zase až tak složitý, spíš je to plno práce se sestříhánim reklam a tak.
ODSakEda (2278)|2.9.2005 18:46
- Mpeg-2 pro vlastní použití??? :-k

- XviD!!! :-D

- Ale na to musíš mít rychlý železo! (P4 2,4 a výš pro rozlišení 720x576 a dat tok stačí od 2000, od 2500 kbps což je 2 až 3h na DVD-R medium :-D )) Střih pak v přímé kopii a to 1h záznamu jak když jen kopčíš z HDD na HDD :-E :-E Jak s editací fotek bez nějakej převodů a renderování do aleluja...
- Na DVDvideo formát (MPERG-2) se vykálet! :-k
(XviD nad 4000kbps je lepší dokonce než MPEG-2 8000kbps!)
StD (8612)|2.9.2005 19:22
@ODSakeda: Už je to tu zas?! :-k Jdi už s tou reklamou na DivX/Xvid do háje (nebo do POKECu) a nech tazatele, ať si to ozkusí sám bez tvých trapných demagogických projevů, jak je ostatně ve vaší P.T. "pastraně" zvykem.

Já osobně XviD opustil před rokem a půl a vůbec mi nechybí.
Ivo Mašek (10205)|2.9.2005 19:29
[quote=ODSakEda]- Mpeg-2 pro vlastní použití??? :-k

- XviD!!! :-D

- Ale na to musíš mít rychlý železo! (P4 2,4 a výš pro rozlišení 720x576 a dat tok stačí od 2000, od 2500 kbps což je 2 až 3h na DVD-R medium :-D )) Střih pak v přímé kopii a to 1h záznamu jak když jen kopčíš z HDD na HDD :-E :-E Jak s editací fotek bez nějakej převodů a renderování do aleluja...
- Na DVDvideo formát (MPERG-2) se vykálet! :-k
(XviD nad 4000kbps je lepší dokonce než MPEG-2 8000kbps!)[/quote]

Grabuji do mpeg_2, mám CPU 1,4GHz (nemusím mít nutně přes 2GHz). Bitrate kolem 8500Kbps. Nestěžuji si.
bond007:
mrkni se do sekce "zachytávání". Problémy se zachytáváním přes tv karty se řeší většinou tam. :-)
Devaster (477)|2.9.2005 20:01
[quote=StD]

Já osobně XviD opustil před rokem a půl a vůbec mi nechybí.[/quote]


NERO DIGITAL !
vlada (3470)|2.9.2005 23:20
[quote=Devaster][quote=StD]
Já osobně XviD opustil před rokem a půl a vůbec mi nechybí.[/quote]
NERO DIGITAL ![/quote]
x264
stayman (12393)|3.9.2005 01:37
Womble+DVDA+DVDShrink+DVDDecrypter
bond007 (24)|3.9.2005 11:34
To StayMan by €RikŁ€: Prosím o vysvětlení co prvaní dva umí. Ty další dva znám, i když mi není jasné, proč bych měl používat decrypter pro nahrávku z tv karty? Díky
stayman (12393)|3.9.2005 11:59
[quote=bond007]To StayMan by €RikŁ€: Prosím o vysvětlení co prvaní dva umí. Ty další dva znám, i když mi není jasné, proč bych měl používat decrypter pro nahrávku z tv karty? Díky[/quote]

1. WombleMpegVCR, alebo Wizard je na upravu toho Mpeg streamu bez rekompresie (v nezmenenych castiach/ostry strih..)
2. DVDA= SonyDVDArchitect je DVD authoringovy program, mozes vsak pouzit aky ti vyhovuje..
3. DVDShrink je na rekompresiu (zmensenie velkosti) alebo na kontrolu spravnej struktury DVD, a nasledne na vytvorenie ISO a..
4. ..a vypalenie DVD tym programom co vravis ze poznas a na ktore si sa pytal v prvom prispevku. Pre zopakovanie: DVDDecrypter.
Pears (1027)|3.9.2005 17:08
StayMan by €RikŁ€
ty prvni tri pripevky = OK
Ale proc zrovna vypalovat DVDDecrypterem 9-) ? To nejak nechapu. Podle me je jedno cim to vysmahnes. Muzes to udelat hned v tom Shrinku a mas hned o soft mene.
clee (6592)|3.9.2005 17:09
shrink pali nerem, coz je na nic, na paleni dvd-video je decrypter idealni...
Pears (1027)|3.9.2005 17:13
Hm. Ja si ve Shrinku vytvorim *.iso a smahnu to Alcoholem 120%
bond007 (24)|3.9.2005 23:14
No tak pánové! Jinak díky za rady. Jestli to tedy můžu shrnout: 1. stánout tv kartou v co nejlepší kvalitě 2. Provést authoring 3. Zmenšit Shrinkem, aby se to vešlo na DVD5 4. Vypálit
Ještě dvě otázečky. Mohu přes tu kartu stahovat rovnou do formátu mpeg2 (prosím nikdo mě od něj neodrazujte) a ten následně upravovat (střih reklam atd)? - někdo doporučoval poté demuxovat. A druhá. Cvičně sem zkoušel zautorovat několik nesestříhaných souborů což se mi k mému překvapení povedlo, ale můj stolní aparát to nepřečetl (pravda je trochu starší) v PC však vše bylo OK. Nemůže být problém v ISO nebo něčem takovém?
bond007 (24)|4.9.2005 00:08
Klucí, pánové, děti - je hezký že se mi tuhádáte :-)
Koukněte na můj poslední příspěvek a ještě navrch mi tedy doporučte podle vás ty nejlepší programy pro jednotlivé části procesu. Fakt díky
stayman (12393)|4.9.2005 00:14
[quote=bond007]No tak pánové! Jinak díky za rady. Jestli to tedy můžu shrnout: 1. stánout tv kartou v co nejlepší kvalitě 2. Provést authoring 3. Zmenšit Shrinkem, aby se to vešlo na DVD5 4. Vypálit
Ještě dvě otázečky. Mohu přes tu kartu stahovat rovnou do formátu mpeg2 (prosím nikdo mě od něj neodrazujte) a ten následně upravovat (střih reklam atd)? - někdo doporučoval poté demuxovat. A druhá. Cvičně sem zkoušel zautorovat několik nesestříhaných souborů což se mi k mému překvapení povedlo, ale můj stolní aparát to nepřečetl (pravda je trochu starší) v PC však vše bylo OK. Nemůže být problém v ISO nebo něčem takovém?[/quote]

V com alebo ako si robil ten DVDAuthoring?
bond007 (24)|4.9.2005 00:21
U palírny byl program DVD Movie factory 3 se, který mi letmo přišel docela ok, ale pořádně sem ho ještě nezkoušel.
Pears (1027)|4.9.2005 00:21
[quote] Mohu přes tu kartu stahovat rovnou do formátu mpeg2 (prosím nikdo mě od něj neodrazujte) a ten následně upravovat (střih reklam atd)?[/quote]
ANO muzes.

[quote]Nemůže být problém v ISO nebo něčem takovém?[/quote]
Pokus se nevytvorit ISO,ale normalni AUDIO_TS a VIDEO_TS a pak to vypal treba Nerem. Ten Ti zarve pokud nebude dodrzen standard pro DVD disk. Ale spis si myslim, ze je chyba na strane prehravace, protoze by Ti zval uz authoringovy soft.
stayman (12393)|4.9.2005 00:22
Tak skus z toho UMF3 SE po authorizacii ulozit vsetky subory na disk, potom to nacitaj do DVDShrinka a vypal DVDDecrypterom, aj na RW radsej a skus a napis.
bond007 (24)|4.9.2005 00:27
Já jako zdroj použil přímo ztažené soubory z karty ve formátu mpeg2 (koncovka je *mpg) a z toho sem udělal authoring, takže Audio_ts a Video_ts tam není. Jde to "nějak" udělat?

P.S. A to sem chtěl dneska v noci klátit mladou a zase skejsnu u bedny :-)
stayman (12393)|4.9.2005 00:29
To by mal urobit ten UMF3 SE, ak nie, ale vytvori prislusne VOB, IFO, BUP, tak nic nemusis vytvarat, DVDShrink ti tie subory nacita aj bez tych zloziek AUDIO_TS a VIDEO_TS (a vytvori si ich automaticky sam pri tvorbe ISO a vypaleni)...
Pears (1027)|4.9.2005 00:32
Ale je tam! Asi jsi vystvoril ISO. Zkus to vlozit do virt. mech. a prozkoumej to. Uvidis, ze tam ty slozky budou. Anebo tomu nerozumim.

P.S.: Pokud uz stara usnula a nenaleha na tebe tak mas casu dost, ne? A pokud naleha tak se radeji venuj ji. Vyplati se ti to vic.
bond007 (24)|4.9.2005 00:34
Upps. Tak jak píše StayMan je to tak, teď sem se na to koukal na tom vypáleném disku. Když ale klonuju, dneska třeba Kameňák 3 (nekamenujte mě, bylo to kvůli mé práci), tak mi Shrink vytvoří to samé (pak pálím Nerem) a stolní aparát to přečte. Tak to sem z toho daněk.
bond007 (24)|4.9.2005 00:39
A teď ještě koukám, že kromě audio a video udělal soft třetí složku s názvem "uleaddmf" kde sou soubory DMF_ON_DISC.dwz a ME_00_00.ufo. Nemůže vadit tohle.

To Pears: Už usnula. Je to dobrý :-(
stayman (12393)|4.9.2005 00:42
Prosim ta pochop co som pisal !!! :-((( Nacitaj tie subory (IFO, BUP, VOB) do DVDShrinka (mozu tam byt v tej zlozke vedla akekolvek ine subory, bude ich ignorovat) a mozes ist klatit mladu !!!!!!
vlada (3470)|4.9.2005 01:06
bond007
Takhle to jde, ale kvalita bude napytel. Realtime MPEG-2 enkoding bude slabota a navíc to potom doprasit Shrinkem, to to bude vypadat...
MPEG-2 samozřejmě sestříhat jde, ale blbě. Když to nejdřív zachytíš TV kartou jako AVI (MJPEG, DV, HuffYUV), potom sestříháš a následně zkomprimuješ do čehokoliv uznáš za vhodný, tak to bude o poznání kvalitnější.
No a s authoringem - když to nehraje, tak se to spíš nepovedlo ne? Pokud chceš poradit, tak musíš napsat, jak jsi to dělal. Programy, nastavení atd. My tady nevlastníme křišťálovou kouli \/
bond007 (24)|4.9.2005 01:22
[quote=vlada]bond007
Takhle to jde, ale kvalita bude napytel. Realtime MPEG-2 enkoding bude slabota a navíc to potom doprasit Shrinkem, to to bude vypadat...
MPEG-2 samozřejmě sestříhat jde, ale blbě. Když to nejdřív zachytíš TV kartou jako AVI (MJPEG, DV, HuffYUV), potom sestříháš a následně zkomprimuješ do čehokoliv uznáš za vhodný, tak to bude o poznání kvalitnější.
No a s authoringem - když to nehraje, tak se to spíš nepovedlo ne? Pokud chceš poradit, tak musíš napsat, jak jsi to dělal. Programy, nastavení atd. My tady nevlastníme křišťálovou kouli \/[/quote]

Právě že to hraje, ale jenom v PC, ve stolním přehrávači ne.
stayman (12393)|4.9.2005 01:27
[quote=vlada]bond007
Takhle to jde, ale kvalita bude napytel. Realtime MPEG-2 enkoding bude slabota a navíc to potom doprasit Shrinkem, to to bude vypadat...
MPEG-2 samozřejmě sestříhat jde, ale blbě. Když to nejdřív zachytíš TV kartou jako AVI (MJPEG, DV, HuffYUV), potom sestříháš a následně zkomprimuješ do čehokoliv uznáš za vhodný, tak to bude o poznání kvalitnější.
No a s authoringem - když to nehraje, tak se to spíš nepovedlo ne? Pokud chceš poradit, tak musíš napsat, jak jsi to dělal. Programy, nastavení atd. My tady nevlastníme křišťálovou kouli \/[/quote]

A este mi vysvetli, kedze to ma uz na DVD (DVD-5 si bud isty), ako to ten Shrink doprasi ??? :-? :-? :-?

No ty teda vies ale naozaj toho o DVD, to som ani netusil, klobuk dole :-k :-E :-E :-E
clee (6592)|4.9.2005 01:30
valely se tu naky vykaly nebo co, OT a flejm v pokecu...

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=
deda (3)|4.9.2005 06:34
Proč mu radite tak složitě, když naprosto stačí uložený soubor natáhnout do free softu - The Film Machine - a ten mu vyrobí dvd včetně vypálení téměř na jedno kliknutí.

už jsem Vás nemohl číst , zdraví děda
deda (3)|4.9.2005 06:43
Zapoměl jsem uvést podmínku pro Film maschine že musí video uložit v avi. Kvalita je ok. děda
deda (3)|4.9.2005 06:55
Eventuelně - pokud jeho karta umí stahovat jen do MPEG může použít opět na jedno kliknutí soft - VSO Divx to DVD ( starší verse jsou free ) a má to také jednoduše hned - jen musí provést v něčem vypálení Libovolně v čem - nejlépe v Neru. zdravím
bond007 (24)|4.9.2005 10:41
To StayMan: Díky za radu. Prohnal sem to Shrinkem a FUNGUJE TO! HURÁÁÁ. Ještě vyzkouším soft od dedy. Díky všem moc za rady. Snad už sem nebudu muset :-)
Alf (888)|4.9.2005 11:37
[quote=bond007]To StayMan: Díky za radu. Prohnal sem to Shrinkem a FUNGUJE TO! HURÁÁÁ. Ještě vyzkouším soft od dedy. Díky všem moc za rady. Snad už sem nebudu muset :-)[/quote]
Možná jsi to tím Shrinkem prohánět nemusel. Možná stačí pohlídat, aby se nevypalovaly jiné složky než AUDIO_TS a VIDEO_TS a dbát na to, aby ve složce VIDEO_TS nebyly jiné soubory než *.ifo, *.pub a *.vob. To ale předpokládá nevypalovat přímo authoringovým softem, ale uložit na disk a pak teprve vypálit.
Pokud jde o grabování přímo do mpeg-2, záleží (mimo kvality signálu) na TV kartě a konfiguraci PC. a softu ve kterém to děláš. Já to tak dělám už několik let a myslím, že kvalita je velice slušná (samozřejmě v rámci možností kvality vstupního signálu). Mám PIV 2,6@3,05 HT, dual 2x512 MB RAM, AIW 9800SE. Grabuju v MMC 9.06, 720x576, VBR 6-8 Mbps - vytížení CPU 20-25%, žádné dropouty. Pokud chceš při grabování na PC dělat něco jiného bez rizika dropoutů, je téměř nutností ukládat na jiný disk než je systém, popř. svapovací soubory.
starej_vul (250)|4.9.2005 17:30
A ze dojde k posunu zvuku proto obrazku mu nereknete?
A ze se zvuk nejlepe "natahne" ve VEGAS mu taky nereknete?
A ze vystrihani reklam ve Vegas je to nejjednoduzsi, to mu taky nereknete?
A ze dten DV Architekt kodec, do ktereho to ulozi je idealnim vstupem do DVD Architekt, to mu take nereknete.
A ze v DVD architektu muzete udelat menu, zadat ze chcete to "roztahnout" na cele DVD a ten DVDA si vypocita bitrate, to mu take nereknete?

bond007 by si to zaslouzil!
mirekv (7169)|4.9.2005 18:23
Vždyť to ví
peetr1 (110)|4.9.2005 20:53
Spusti vegas, do timeline přetáhneš ty svoje mpegy myší (najdeš je průzkumníkem) - tak jak je máš - na demux se vyser. Sestříháš vystříháš - renderuješ(uložíš) jako mpeg2 - parametry si nastav- umí i zmršeniny. V DVD architectu si přidáš jednotlivé mpegy a vytvoříš DVD. Dělal jsem to prve z nahrávek ze satel.karty - teď na to není čas. Mrkni na stránky od Fantase má to super udělané ,jinak Ti tu poradí StayMan. 9-) :-D Čus :-)
stayman (12393)|4.9.2005 22:01
starej_vul
Ja z jedneho jedineho dovodu a to, nechcel som aby zbytocne reenkodoval ten Mpeg2, nach si to podava na DVD v takej istej kvalite, ale ak to bude aj tak zmensovat, tak potom ten Vegas samozrejme moze pouzivat...
Alf (888)|4.9.2005 23:08
starej_vul
Proč by měl mít rozjetý zvuk s obrazem? Já jsem např. nikdy rozjetý zvuk z obrazem neměl, takže jak jsem psal výš - záleží na TV kartě.

Nechápu, proč ho tlačíte do Vegasu? Vegas je vynikající na zpracování videa, ve kterém je nutno stříhat, filtrovat je, dělat přechody, titulky atd. Pokud má ale grabnuté video, kde potřebuje upravit začátek a konec, popř. vystřihnout reklamy, je daleko lepší a rychlejší použití střihového softu, který nedělá rekompresi (např TMPGEnc). A pokud po authoringu bez rekomprese film vejde na DVD, všechno proběhlo pouze s jednou kompresí (při grabování).
Fantas! (3016)|4.9.2005 23:10
Alf
Pokud mu to rozhodilo audio s videem, tak muze vegas pouzit jen na synchronizaci... B-)
Alf (888)|5.9.2005 06:51
[quote=Fantas!]Alf
Pokud mu to rozhodilo audio s videem, tak muze vegas pouzit jen na synchronizaci... B-)[/quote]Jasně, pokud by zakladatel tohoto threadu ten problém měl, ale on, pokud vím, měl problém úplně jiný. Nevýhodou Vegasu je ale rekomprese, což možná nevede ke zhoršení videa, ale určitě prodlouží čas zpracování.
vlada (3470)|5.9.2005 07:06
Alf
Tady je asi nutný lidem vysvětlit, že mají problém i když ho nemají a přesvědčit je používat Vegas i na to, na co je zcela nevhodnej. Na stříhání MPEGu jsou programy jako Womble, Clip Snipe, Cuttermeran, MPEG2Cut a podobné.

Pokud už to je v MPEG-2 a chci to sestříhat, tak je Vegas úplná kravina, protože potom musim rekomprimovat. A rekomprese je věc, které by se měl člověk vždy za každou cenu vyhnout. V reálu se projeví zhoršenim kvality obrazu asi o tolik, jako kdybych dal dvou třetinový bitrate, u zvuku to je ještě horší. No a o době zpracování radši ani nemluvit...

Ostatně soudím, že nejlepší je zachytávat do AVI a tu kompresi do MPEG-2 a vyrobení DVD už udělá 100 různych softů a líp než při realtime kompresi. Noa navíc ta možnost filtrů taky neni k zahození, i když to asi laik nevyužíje. Vyrobit z AVI DVD pár klikama umí například už zmiňovaný FilmMachine, DivX to DVD, DVD Architect a další.