Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

16:9 a croping cernych okraju

serb (44)|1.9.2005 08:18
Tak jsem narazil na dalsi problem. Ukazkova situace. Mam 2 filmy, jeden bez cernych okraju nahore a dole, druhy vcetne okraju pro doplneni do pomeru stran 4:3. TV mam 16:9. Pustim prvni film a automaticka detekce v TV prepne bez problemu na 16:9 a film je pres cely obraz. Pustim druhy film a prestoze od oka je to uplne totez(nevim jak probiha v TV ta analyza obrazu), obraz se prepne na 4:3 a i na teto TV mam cerne pruhy a neda se na to koukat. Neexistuje nejaky filtr pro automaticky croping nebo nejake jine prijatelne reseni?
Pouzivam ffdshow. TV Panasonic TX-32PX10P
mirekv (7169)|1.9.2005 08:58
serb
To pouštíš z PC přes TVout? Tak to musí zvládnout nějaký SW přehrávač (zoom).
serb (44)|1.9.2005 09:11
jasne, z PC pres TVOut...ja stale pouzivam mpc, protoze tak nejak jiny prehravac mi neumoznuje pres cmdline parametry to co tento. Proto bych preferoval spise nejaky filtr, jestli je to vubec technicky mozne. ffdshow nejaky croping zvlada, ale naprosto nedostatecne a pouze manualne
mirekv (7169)|1.9.2005 09:31
Automaticky ne, přidané černé okraje berou softy jako součást obrazu a odstranit on-line nejdou, dochází k resize a tím i rekompresi videa, to ti v RT žádný soft neudělá v uspokojivé kvalitě. (A ani nevím, že by to nějaký přehrávač, či filtr dokázal, spíš vyřešit ten zoom.
serb (44)|1.9.2005 09:41
jaky zoom? ja nepotrebuju zoomovat. Jak sem rikal, na TV vypadaji oba filmy stejne(pred samotnym resizem dle automatiky v TV), jen jeden pochopi spravne jako 16:9, druhy spatne jako 4:3. Mne jde o to, aby proste do samotneho vystupu sel uz ten movie bez okraju. Napr ze by to prave zjistil nejaky filtr, ve kterem by byl obdobny analyzator obrazu jako je dejme tomu v te TV(lajcky receno). Zadna rekomprese neni potreba. ffdshow cropuje bez problemu. Kdyz to nastavim rucne, jede to jako po masle i bez rekomprese a kvalita se nemeni...jde jen o orezavani obrazu samotneho vystupu a ja bych rad, kdyby to pokud mozno fungovalo nejak automaticky
mirekv (7169)|1.9.2005 10:35
Ale povídám, TV bere ty černé okraje jako součást obrazu a neořízne je, kdežto když tam vůbec nejsou, tak prostě obraz roztáhne. Takový detektor na černé pruhy by se asi dal vymyslet, ale kdo by si s tím dával práci, běžně se nepočítá s tím, že někdo vyrobí video s černýma pruhama. Nehledě na to, že jsou filmy 2,2:1 a ty musí být doplněny černýma pruhama do 16:9. Detektor by je ořízl až k obrazu a chyběly by kraje.
serb (44)|1.9.2005 12:17
tzn ze moje situace je vlastne neresitelna jestli to chapu dobre? :) urcite nejsem sam, kdo obdobne problemy resi...docela by me zajimalo, jak si s timto pohazuje kdejaky stolni divx prehravac :)
mirekv (7169)|1.9.2005 13:00
serb
Taky se pruhy zobrazí, pokud tam jsou.
serb (44)|1.9.2005 22:08
at zkousim co zkousim, nic nezabira. OK jsem lajk a vzdavam se. Jakym zpusobem zarucit vyuziti co nejvetsi plochy tv 16:9 s libovolnymi filmy? (dvd, divx...)
Je to vubec mozne? pokud ne, obavam se, ze uz bych nikomu nedoporucil koupi 16:9 tv a jeho nasledne propojeni s PC...max tak na dvd. V nekterych pripadech je vyuzita pouze !polovina! zobrazovaci plochy tv, coz je maximalni zoufalost.

nekde zabere cropnuti okraju, jinde zabere zmena aspectu, jinde pouhy resize se zachovanim aspectu...vzdy jde jen o drobne zmeny. Ale zadne universalni reseni, abych to proste pustil a o vic se nestaral :((
serb (44)|1.9.2005 22:10
at zkousim co zkousim, nic nezabira. OK jsem lajk a vzdavam se. Jakym zpusobem zarucit vyuziti co nejvetsi plochy tv 16:9 s libovolnymi filmy? (dvd, divx...)
Je to vubec mozne? pokud ne, obavam se, ze uz bych nikomu nedoporucil koupi 16:9 tv a jeho nasledne propojeni s PC...max tak na dvd. V nekterych pripadech je vyuzita pouze !polovina! zobrazovaci plochy tv, coz je maximalni zoufalost.

nekde zabere cropnuti okraju, jinde zabere zmena aspectu, jinde pouhy resize se zachovanim aspectu...vzdy jde jen o drobne zmeny. Ale zadne universalni reseni, abych to proste pustil a o vic se nestaral :((
serb (44)|1.9.2005 22:23
at zkousim co zkousim, nic nezabira. OK jsem lajk a vzdavam se. Jakym zpusobem zarucit vyuziti co nejvetsi plochy tv 16:9 s libovolnymi filmy? (dvd, divx...)
Je to vubec mozne? pokud ne, obavam se, ze uz bych nikomu nedoporucil koupi 16:9 tv a jeho nasledne propojeni s PC...max tak na dvd. V nekterych pripadech je vyuzita pouze !polovina! zobrazovaci plochy tv, coz je maximalni zoufalost.

nekde zabere cropnuti okraju, jinde zabere zmena aspectu, jinde pouhy resize se zachovanim aspectu...vzdy jde jen o drobne zmeny. Ale zadne universalni reseni, abych to proste pustil a o vic se nestaral :((
stayman (12393)|1.9.2005 22:25
Nemusis to pisat 3x 9-) ale myslim ze DivXG400 vie nastavit aj ten crop a aj 16:9, ale u Mpeg4 je to iná ako u Mpeg2(DVD)...
serb (44)|1.9.2005 22:32
hm, nemusim psat 3x, ale zkus to na WiFi se 70% packetloss na AP powered by GTS Novera...zkusim i ten DiVXG400, ale pokud to nedela auto, dopadne to stejne jako ffdshow
stayman (12393)|1.9.2005 22:33
No auto asi nie, musis to tam nastavit, ale potom by to "auto" mohlo platit...
serb (44)|2.9.2005 20:54
Tak bohuzel, nenasel jsem kombinaci nastaveni ffdshow a divxg400, ktere by nejak zasadne zmenily predchozi vysledky. Zkusil sem snad 100 ruznych variant nastaveni, ale vzdy to ovlivnilo jen malou cast testovanych video souboru. Tak se mi zda, ze koupe 16:9 TV pro ucely pousteni filmu z pocitace byl VELMI SPATNY napad a mam ceho litovat :/
stayman (12393)|3.9.2005 01:55
Ty kokso, no mne je predovsetkym luto teba :-( :-k
mirekv (7169)|3.9.2005 06:51
serb
Na filmy je TV 16:9 ideální, co si stěžuješ?
vlada (3470)|3.9.2005 13:07
serb
Ta TV je jedna z nejlepšich Panasonic CRT televizí. Detekce probíhá tak, že se vezme obdélník z prostředka (aby se eliminovalo logo) zeshora i zezdola a pokud se zdá být černý, přepne televize na zoom 16:9. Těžko říct proč to někdy nefunguje. Není ta černá málo černá? U nás to šlape poměrně spolehlivě, jedině byl občas problém se softwarem v TV, který mohl takový chyby způsobovat.
Potom každá slušná graf. karta umí nastavit výstup na 4:3, 16:9 nebo auto. V FFDShow můžeš nastavit u titulků letterbox na 16:9 (pouze přidání pruhů) a v záložce "Ořez" můžeš zase naopak video zeshora a zespoda ořezat (někdy je nutný restart filmu pro fungování). To je vhodný v případě, že nějakej idiot zkomprimoval video i s černejma pruhama.
Když je video v menšim poměru stran než 16:9, tak těžko říct, co s nim. Jedině mě napadá ořezat to zoomem, což opět umí FFDShow, ale skoro je lepší nechat to vyřešit TV. Tedy poslat to tam 4:3.

Čili shrnuto většina z těch problémů co zmiňuješ je s největší pravděpodobností způsobená špatnym nastavenim. Pokud jsou černý pruhy už zkomprimovaný ve videu, tak je to špatně a automaticky to (zatím) nejde. Navíc je nutný po nastavení ořezu restartovat MPC. Všechno to funguje spolehlivě, ale je nutný vědět co kde a jak nastavit.

16:9 TV na připojení k PC neni podle mě dobrá volba. Hlavně kvůli titulkum. Ale trend je dneska takovej, že velký TV jsou jedině 16:9.

Pokud něco nupůjde, napiš mi parametry konkrétního videa a já Ti řeknu, jak to správně nastavit.
serb (44)|3.9.2005 13:44
U kazdeho konkretniho videa vzdy najdu spravne nastaveni aby to jelo dobre(krome ultrawidescreenu, kde nezbyva nez zoomovat). S tim problem nemam. Jen jsem predpokladal, ze bude existovat "universalni" nastaveni, respektive nejaky chytry algoritmus, ktery to bude delat vzdy za me. Takove reseni, ze pred pustenim movie budu 2-3 minuty travit stelovanim spravneho nastaveni ffdshow nebo g400 se mi moc nepozdava...
clee (6592)|3.9.2005 13:47
a co to vertikalne roztahnout (v mpc osmickou na numericky klavesnici), dostanes vlastne anamorf a pak staci tv prepnout na 16:9, melo by to chodit...
serb (44)|3.9.2005 14:08
to funguje pouze na primarnim zobrazeni(prehravac), ne na overlay videu pres cely sekundarni display
clee (6592)|3.9.2005 14:14
jo ty to tam zenes pres overlay, no tak to je marna snaha, zkousels tvtool?
serb (44)|3.9.2005 14:23
jasne, ten to v techto konretnich pripadech vic mrsi nez napravuje. Kdybych nezkusil vsechny mne zname varianty, tak se tu prvne neptam...to uz je cista zoufalost :-I
vlada (3470)|3.9.2005 17:09
serb
Naprostá většina filmů je 16:9 (nebo širokoúhlejší) a udělaná bez černych pruhů. V tom případě nastav TV-OUT na 16:9 a FFDShow taky (u titulků). Dostaneš obraz přesně 16:9 na kterym si bude TV pochutnávat. Pokud narazíš na film, kde jsou černý pruhy součástí obrazu (takovej mam snad jenom jeden), tak to ořízneš v FFDShow. Pořád nevidim žádnej problém.
Jedinej problém je film 4:3, s tím si 16:9 televize neumí moc poradit.
Ale tahle televize má snad 10 různych zoom módů, takže si s tim můžeš hrát do alelua. Ale 4:3 na 16:9 TV bude vždycky špatný, s tim nic nenaděláš.
Prostě při mým navrhovanym nastavení pojede přes 90% filmů bez jakýhokoliv ručního nastavování. Těch pár zprasenych musíš holt poladit.
serb (44)|3.9.2005 21:08
tak se zda, ze sem nasel universalni nastaveni!
Ve ffdshow jsem resiznul na 16:9 a aspect ratio nastavil manualne na 2.20:1. Titulky jsem musel uplne vypnout. Dale v DiVXG400 jsem nastavil vystup opet na 16:9 a pustit titulky 4 pixely od spodu. Reseni je to mozna krkolomne, ale 100% vsechny testovane videa pak TV chape jako 16:9 a dle toho se resizne. Ale aby to nebyl uplny med, tak i po resiznuti je na TV dole i nahore cerny pruh...ale uz opravdu pomerne maly, ktery je docela snesitelny. A kdyby nekdo na tomto reseni nasel tu rezervu, ktera me zbavi i techto malych pruhu, tak to jen privitam :)
ale kazdopadne dekuju vsem za navedeni spravnym smerem...
stayman (12393)|3.9.2005 21:27
Tak to natiahni v ovladacoch grafiky :-D
vlada (3470)|3.9.2005 22:45
serb
Kde jsi nastavil AR 2.20:1 a proč? Je to video 16:9 nebo 2.35:1? Má černý pruhy ve vobraze?
Podle mě to děláš pořád částečně špatně z toho důvodu, že Ti zřejmě neleze z PC video 16:9. Pokud totiž poleze ven 16:9 oraz, tak televize nemusí nic zoomovat a samozřejmě je potom video kvalitnější. Musíš v ovladačích graf. karty přepnout TV-OUT na 16:9. Ale možná to je 16:9 a jenom se nepřesně vyjadřuješ, nevím....
No a co se toho černýho pruhu týká, není to korekce overscanu? Čili přesahu obrazu za stínítko? Jakou máš vlastně graf. kartu (nVidia nebo ATI)? Tohle mi dělala stará nVidia GF3.
serb (44)|4.9.2005 08:43
Jen aby sme si tedy presne rozumeli:

"Musíš v ovladačích graf. karty přepnout TV-OUT na 16:9"
kde konkretne? zadne takove nastaveni sem v ovladacich nenasel. Mam konkretne GF FX5700. Tzn forceware ovladace. Jedine co mi bylo umozneno je zmena rozliseni na TV do widescreen rezimu, coz taky mam.
vlada (3470)|4.9.2005 13:17
serb
Aha, tak tady Ti s konkrétním nastavením nepomůžu, já mám ATI. Zřejmě ten widescreen bude ono, ale nevím. Já mám normálně přepínání 4:3, 16:9 a auto.
stayman (12393)|4.9.2005 14:14
serb
Widescreen a 16:9 je to iste, ale este hladaj v tych ovladacoch (myslim ze u celoobrazkoveho rezimu) zmenu mierky (take sipky na vsetky strany) a tym si to zvacsi/roztiahni, podla mna iba v tom uz budes mat len problem, nevyuzivas celu obrazovku.
serb (44)|4.9.2005 19:10
StayMan: tak v tomto problem neni...sice tim dokazu roztahnout obraz o trochu vic nez doposud, ale nasledne to orezava bocni strany, tzn dela to zhruba totez co zoom rezimy na TV, jen s mnohem vetsi presnosti :)
stayman (12393)|4.9.2005 22:44
No ja by som to trochu upresnil.
Musis mat nastaveny ten aktivny okraj v prvom rade uz v ovladacoch graf.karty a az potom mozes riesit nejaky zoom alebo nezoom, pretoze filmy su robene v pomere 1,78:1, co je pravy 16:9 a tak by si nemal mat ziadne cierne pruhy, potom 1,85:1, co je filmovy format a je najbeznejsi a tu uz budes mat cierne pruhy hore a dole a potom sa este pouziva silne panoramaticky format 2,35:1, tu budes mat tie cierne pruhy znacne, takze to si najskor uvedom, a potom ries nejake kompromisy (letterbox vs. crop vs. zoom) \/
serb (44)|5.9.2005 08:04
tohle beru na vedomi zhruba tak od zacatku meho laborovani. Problem je asi v tom, ze jakekoliv nastaveni, ktere se mi jevilo jako logicke v konecnem dusledku neprineslo vysledek. Vzdy bylo procento filmu, ktere TV proste neresiznula do 16:9 ale jen dopocitavala okraje jako by zdroj byl 4:3 (TV je to mozna dobra, ale i kdyz manualne prepnu do rezimu 16:9 a tv si mysli, ze obraz je 4:3, nepremluvim ji a obraz zustane v male nudli uprostred. Zpusob jak TV rict, ze to co tam ma je opravdu 16:9 a at k tomu tak pristupuje, sem nenasel). Az to reseni, ktere sem popsal v threadu par prispevku drive, jako prvni vyresilo spravne prepnuti uplne vsech testovanych video souboru s ruznymi pomery stran.
vlada (3470)|5.9.2005 09:35
serb
Podle mě televize při přepnutí na režim 16:9 předpokládá jako zdroj video, které má 576 řádek obrazu, tedy nikoliv letterbox. V případě letterboxovanýho zdroje tak vznikne úzká nudle, to je zcela logický. Tohle udělají i 4:3 televize, třeba naše SONY.
stayman (12393)|5.9.2005 11:48
serb
To si treba uvedomit este jednu vec, a to ze AVI su spracovane bez tej ciernej obalky, (vidis to aj podla toho rozmeru) a to sa ti vlastne zobrazi pri psravnom nastaveni bez nich, ale aby si zachoval MAR (MaintanAspectRatio=>proporcie objektov nezmenene) tak ti tam vznikne podla toho formatu filmu, co som pisal vyssie, pretoze je jedno ci je to z DVD (tam problemy nie su ani so zobrazovanim) ci je ten film ako AVI, pokial ripič :-D neorezaval, tak tie panoramaticke formaty musia sediet (v porovnani s tym istym filmom) \/ Inak DivXG400 tam ma tu volbu formatov a niekedy staci mat len zaskrtnute "Enable Extented Overlay" -> "No changes".
jopein (450)|5.9.2005 15:21
Vždyť to tu celou dobu píšu.

mirekv
serb (44)|6.9.2005 08:01
tak je docela mozne, ze muj problem je uplne jinde. Mylne jsem si myslel, ze mam na TV nastaveny widescreen rezim. Zkusil sem tam tedy nastavit takove rozliseni, ale neuspesne. Opet sem gugloval a hledal, jak ve forceware pres s-video tv-out dostat widescreen rozliseni, ale jedine reseni byly nekolik let stare za pouziti powerstrip. Toto reseni mi uz samozrejme nefunguje, protoze zrejme mam "prilis nove" forceware :) U ATI s tim pry nejsou problemy? (jo vim, ATI rulez :-) )
Nemate nekdo napad nebo postup jak toho docilit? forceware mi momentalne nabizi pouze rozlisni rezimu 4:3...
stayman (12393)|6.9.2005 09:48
To sa mi moc nechce verit, ale zase telku prenasat sa mi tiez moc nechce :-( a to jako nestaci ten DivXG400 s nastavenim na 16:9 ???? :-?
vlada (3470)|6.9.2005 10:30
[quote=StayMan by €RikŁ€]To sa mi moc nechce verit, ale zase telku prenasat sa mi tiez moc nechce :-( a to jako nestaci ten DivXG400 s nastavenim na 16:9 ???? :-?[/quote]
Nestačí, takhle to je nanic. Protože sice na konci výstupu všech filtrů je obraz 16:9, ale grafika z toho udělá letterbox 4:3. Čimž se zaprvý sníží vertikální rozlišení a zadruhý se musíš spolehnout na automatickej ořez a zoom v TV, kterej asi nefunguje úplně spolehlivě.
serb (44)|6.9.2005 11:17
vlada: presne tak! v tom je problem...ale jak to tak vidim, nvidia asi nedava moc moznosti, jak vystup z s-video tv-out poslat v 16:9 co? ne-li zadnou...
stayman (12393)|6.9.2005 11:34
Hmm, asi to skusim, pokial viem pri tom zapnutom "Overlay" je ovladany TV-out grafickej karty, takze vsetky ostatne nastavenia funguju a aby len toto nie, je podla mna blbost! No nic, asi prenesiem tu 16:9 telku ked bude zena prec !!!
serb (44)|8.9.2005 07:44
StayMan by €RikŁ€
uz mas zenu pryc? :)

Kazdopadne ja jsem neprisel na zpusob, jak poslat vystup do tv
widescreen. forceware sou na to prilis tupoucke a custom rozliseni v powerstrip nebo rivatuner z nejakeho, mne neznameho, duvodu jde aplikovat pouze na primarnim displayi(tedy monitoru, ktery stejne widescreen rezimy nezvlada).
serb (44)|27.9.2005 09:18
Tak problem uz je vyresen, nicmene zadnym standartnim zpusobem. Byl sem nucen si napsat vlastni prehravac, ktery analyzuje video soubor pred jeho spustenim(trva to cca 3 sekundy, coz se da prezit), tim zjisti vrchni a krajni okraje(napr zpusobene nastavenim 16:9 overlay v divxg400) a nasledne roztahne samotny obraz tak, aby efektivne vyuzil co nejvetsi plochu TV se zachovanim aspectu. Funguje to vyborne jak pro 4:3 filmy, tak i pro vsechny 3 druhy widescreenu se kterymi sem se setkal pri testovani vcetne ultrawidescreenu(u toho musim orezavat par desitek pixelu z kazde strany, ale to je uz nejmensi problem).

Dik vsem za rady, ktere me dostaly az sem, protoze sem pochopil, ze neexistuje zadne unifikovane reseni a musim si vse od zakladu vyresit sam :-G
stayman (12393)|1.10.2005 22:47
Si sikulka !!! :-!!!
imported_Joe (7)|15.10.2005 10:07
2serb
Anechtel by ses s tim programem podelit, hodit to nekam na web?

Nevim teda konkretne jestli resi i muj problem. z pc mi proste de porad rozliseni 4:3 i kdyz mam v forceware nastaveno na tv naky 16:9 (1024:576 tusim) - to sem tam nejak pridal v tom custom... ale nema to zadny vlin at dam jakykoliv rozliseni (4:3 nebo 16:9) a na tv neni nastaveny zadny roztahnuti obrazu (polozka normal) tak je porad to samy - plocha je proste ctverec uprostred zleva a zprava cerny okraje! A kdyz na tom takhle pustim film tak se hodi doprostred a daji se cerny okraje jeste nahoru a dolu - cely je to zmenseny! co s tim?
serb (44)|8.11.2005 19:10
Podelit bych se mohl, ale nevim, jestli ti moje reseni k necemu bude.
ad1) funguje pouze pri rozliseni 960x600 (tedy aspon tak sem to testoval)
ad2) cela aplikace je designovana pro ovladani externi aplikaci - girderem

sice bych mohl pouzit nejakou cast kodu a udelat z nej samostatny, uplne blby, media player, ale s casem je to u me horsi :/

V nejblizsi dobe neco zkusim, upnu to na web a necham ti to na testovani. resp kazdemu kdo resi obdobne problemy. Urcite to nebude vselek na vsechny situace, ale dalo by se to ladit v prubehu casu.