Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Amatérská stavba repro-odkaz

Pears (1027)|20.8.2005 21:35
Sháním nejake stranky tykajici se stavbe repro (5.1). Nejde mi o to jake repro a jake vyhybky pouzit, ale spise co se tyce "drevenemu zpracovani".
Nejsem truhlar a o prkynkach toho vim asi tolik, ze jsou ze stromu a ze na nekterych stromech je listi :-)- .
Budu vdecny za kazdy link. Google se mnou nejak nekamaradi :-?
Lupen (34)|21.8.2005 22:41
Nechat nařezat v Obi, Hornbach, Dřevotvar(MDF,Dřevotříska), slepit, sešroubovat vrutama po 10cm, projistotu zevnitř zatěsnit silikonem. Šrouby zapustit, překytovat a navrch polepit samolepící tapetou. Jsem truhlář a jestli o tom nic nevíš, tak tohle je pro tebe asi nejlepší a nejjednoduší způsob, jak to nezmrvit. Hlavně si spočítej objem ozvučnice k danému basovému reproduktoru. Jinak to bude stát za hovn... (vlastní zkušenost).
Lupen (34)|21.8.2005 22:41
Pears (1027)|21.8.2005 22:59
Jo. Presne takhle si to predstavuji, ze bych to udelal. S tim drevem (drevotriskou-DVT) a kytovanim si nejak poradim, ale chtel bych mit ze predu kulate rohy a polepit kulate rohy tapetou tak aby to vypadalo pekne je pekna pakarna. Premyslel jsem, ze boky a zadni steny udelam z DVT a predky si necham udelat (udelam sam) ze dreva.
S tou ozvucnici si budu muset nechat nekde poradit, protoze jsem z DEXONU stahnul nejaky soft, ktery to pocita, ale moc tomu nerozumim. Nejsem nejaky audiofil, ale nejake skripani z repraku bych nesnesl.
Diky
Lupen (34)|21.8.2005 23:30
Ze dřeva to nedělej. Nikde neseženeš tak suchý dřevo, aby časem nepopraskalo. Dneska to všechno sušej v sušičkách a stojí to za prd. Radši to udělej z MDF nebo dřevotřísky a polep to. V dnešní dobe nejsou žádné komerční repro ze dřeva, ale z odýhované MDF nebo dřevotřísky. Musíš mít všechny parametry toho basáku. Jestli jsi je kupoval, tak to u nich musí být. Podívej se sem: http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=80&catit=108&l=2&catg=1
Každý program je jiný a některý chce těch parametrů více a některý méně, ale v podstatě když budeš mít parametry repro, jako udává u svých výrobků TVM, tak to z toho spočítá(viz odkaz).

PS: Ono by to neskřípalo, ale buď by to prostě nebasovalo, nebo kdyby jsi navrhl špatně basreflex tak by jsi mohl ten basák taky odkouřit.
stayman (12393)|21.8.2005 23:49
Drevotrieska nie, ale MDF su vhodnejsie, pevnejsie, homogennejsie a teda s lepsimi akustickymi vlastnostami... Volakedy este na skole ma strasne bavila akustika, dokonca som navrhoval vyhybky a spolupracoval s jednym manikom z TVM (vymena zavesu, kmitaciej cievky, magnetu atd.) pre upravu akehokolvek menica ale uz si to ani nepametam... Ale skrinky som si radsej daval robit na zakazku u jedneho manika v byvalej Tesle OTF, bol to sikovny remeselnik, vyrabal skrinky na vyvoz do nejakych high-endovych sustav pre nemcov, jedna stala vtedy nejakych 2000,-DM aj s menicmi, nepametam si akymi, no je pravda, ze mna tolko stali len tie (Dynaudio) :-D a stlpovita skrinka jedna ma vysla u neho cca na 6000sk, ma vo vnutri prepazku pre oddelenie prac.objemu basakov, otvor pre Variovent a samoze pre skrutky a su nejakej 3.2cm hrubky kvoli rezonanciam pri vysokej zatazi- je to stavane presne podla doporuceni firmy Dynaudio (inak tie menice su suprove, vysky olejovy s olejovym nalevom kmit.cievky a basy s trvalou zatazou 150W/180W a spicky az 1000W.) Napajane je to 120W/180W zosilnovacom DENON a castokrat to mam skoro na max., hlavne ked sa mi nechce umyvat okna... :-E Takze dobry navrh, dosky MDF a sikovny stolar !!!
Lupen (34)|21.8.2005 23:52
Já vím proto píšu MDF jako první. Dřevotříska je jako levnéjší náhrada.
Pears (1027)|22.8.2005 00:16
Co je MDF a kolik stoji? Drevotrisku muzu mit zadarmo a hlavne vim jak vypada. Fakt drevu nerozumim 8-) , ale verim si, ze to dokazu udelat doma sam.
Nemam spickovou sestavu - jen chci mit repro ve dreve, aby mi to nepusobilo doma rusivim dojmem, ale ne na ukor horsiho zvuku nez mam ted \/ . Spise mi slo o to na co si mam dat bacha. Jestli nemusim dodrzet nejake vzdalenosti od repro k zadni stene atp. (krome toho subace).
Kdyz jsem byl malej tak jsme do vnitrku beden davali vatu nebo piliny.- je to jen takovej priklad pro pochopeni o co mi jde.
stayman (12393)|22.8.2005 00:18
[quote=Lupen]Já vím proto píšu MDF jako první. Dřevotříska je jako levnéjší náhrada.[/quote]

Viem a u neho to plati dvojnasobne, kedze ju ma zadarmo :-D
Pears (1027)|22.8.2005 00:49
Takhle nejak si to predstavuji Ale jen pro jedno repro (spodek).
Lupen (34)|22.8.2005 11:32
Do beden se dává tlumící material http://dexon.602portal.cz/popisy/k36.jpg
stačí Ti to tlumící rouno. Dej ho na stěny. Na přední se nedává.
K Tvé představě: Vypadá to hezky, ale já bych to radši dělal z tý MDF, protože má lepší tlumící vlastnosti a nebo z tvrdého dřeva (Dub, Buk).
Lupen (34)|22.8.2005 11:38
Napiš jaký máš repráky: Značku a typ. Zkusím se na to podívat co by se z toho dalo udělat.
Pears (1027)|22.8.2005 12:18
Jsou to normalni vobycejny mrchy k levnymu DVDcku, ale hrajou velmi slusne v pomeru cena/vykon. Vim, ze z nich nic lepsiho nevyloudim, ale jak uz jsem psal me staci jen upravit je vzhledove, tak se tady ptam abych jeste neco vic nepok**vil a cela prace nebyla zbytecna. Ted musim do roboty. Vecer to vyfotim a poslu. Pro predstavu - romer- 80x80x36 (jsou hranate, ale po stranach je pozvolny radius)
Pears (1027)|22.8.2005 22:49
dscf1551_114.jpg
Lupen (34)|23.8.2005 00:33
Ta fotka je na prd. Potřebuješ parametry toho reproduktoru. Pokud je nemáš, tak to zkus udělat formou pokus a omyl, ale nikdy nemáš jistotu, jak to bude hrát. Pokud do toho nechceš nic investovat, tak vyrob uzavřenou ozvučnici, která bude větší než ta stávající, dej do ní tlumící rouno. podle mě by to mělo hrát rozhodně líp, než z těch plasťáků ve kterých to je teď. Jestli chceš něco investovat, tak si kup reproduktory(třeba TVM) a vyhybky. Spočítej si bednu a budeš se zvukem minimálně o 2 třídy výš.
Z vlastní zkušenosti doporučuji tu druhou možnost. TVM dělají velmi slušné reproduktory za přijatelnou cenu.
Pears (1027)|23.8.2005 07:38
Diky za rady. S lepsima reprakama v budoucnu urcite pocitam.
elisak (31)|28.8.2005 23:11
Pár lahůdek je tady http://home.hetnet.nl/~geenius/
Tano (34)|2.9.2005 22:44
Mike (617)|3.9.2005 15:02
Asi nejlepší stránky jsou zde:

http://www.diysubwoofers.org/

dělal jsem podle toho repra i subwoofer

repra jsem měl z TVM, nejsou špatný ale pořebujou velkou bednu, jinak stojej za prd, takže je nutné to dohnat subwoofferem, tam kup radši nějaký lepší reproduktor, dřevo jedině MDF - perfektně se zpracovává, dobře se řeže, ale potřebuje potapetovat, je to něco jako silnější sololit, v OBI, Hornbach a spol. ho nemají, budeš muset do nějakýho specializovanejšího obchodu z dřevoprodejem

jedna věc na závěr - doma udělený i horší bedny jsou pořád lepší než ty menší a dražší koupené, většinou totiž mají rezonanční kmitočet posazen vysoko, takže bicí zní jako mlácení do sudu
stayman (12393)|3.9.2005 15:06
Od toho Dynaudio pouziva Variovent (rez.kmitocet ide dole o cca 50%) 9-)

http://mywebpages.comcast.net/kidder/Audio/SubWoofer1/Subwoofer1.htm

BOBA (590)|3.9.2005 16:57
http://www.visaton.com/english/artikel/art_551_6_21.html

Vsadil jsem na tyto bedny se zajímavým akustickým principem. Parádně zahrají spodky i bez pomoci nějakého loudness a jiných korekcí. Solidní pro bezkorekční zesilovače.
stayman (12393)|3.9.2005 17:00
Tak to je fakt nadherny kusok, dufam ze aj ten zvuk...
Pears (1027)|3.9.2005 17:00
Mike
To "mlaceni do sudu" jsi vystihl zcela presne.
Vubec nevim kolik MDF stoji korunek za m2, ale asi to bude lepsi nez DVT (DreVoTriska). Potapetovat to chci, ale budu si s tim muset trosku pohrat, protoze tam chci kulate rohy a to se dela tapetou strasne blbe. Mam z toho docela strach 8-).
Miuvek (858)|3.9.2005 17:52
no, já jsem koupil toto:


Kentaur 653 od AQ,
jelikož se musím bohužel ohlížet na cenu a musím říct, že za ty peníze (cca 10kKč/pár) nejsou vůbec špatné, rozhodně bych neměl výhrady k hloubkám.
jopein (450)|3.9.2005 19:09
Miuvek
jj ty hrají dobře, byl jsem u nich ve firmě v Července, lítají tam sice slipky po dvoře, ale bedny mají slušné.
Já už dobře neslyším, tak radši něco takového :-E
http://www.turbosound.com/
BOBA (590)|3.9.2005 19:14
StayMan: hrají parádně a skelet jsem si stavěl sám. Jsou to dvě komory, kde se z horní dostává vzduch přes 100 mm otvor (90 Hz) do spodní bedny kde jsou basreflexy nastaveny na 38 hz. Zkoušel jsem to u kamaráda v domku a tak suverénní zvuk jsem už dlouho neslyšel. Musí se ovšem zahořet basáky.

Pears: MDF stojí cca 200Kč za 1m2. Dají se koupit i dýhované(400Kč) a hrany se dají frézovat. Nevím jestli by se Ti to líbilo po estetické stránce, protože hrany by byly zbaveny dýhy. Jestli máš možnost, tak parádně vytmelit, vybrousit a nastříkat vysoce lesklou barvou a máš kousky jak cumel :-) .
Pears (1027)|3.9.2005 23:51
[quote], vybrousit a nastříkat vysoce lesklou barvou a máš kousky jak cumel[/quote]
Diky za info o cene. Ja radeji v "barve" dreva. Hodi se mi to vice do obyvaku. Tmelit to samozrejme budu taky.
Porad jsem jeste ve fazi priprav, rozhodovani a hledani informaci na netu, abych neco nezku*vil.
Mike (617)|13.10.2005 13:47
[quote=Pears]Mike
To "mlaceni do sudu" jsi vystihl zcela presne.
Vubec nevim kolik MDF stoji korunek za m2, ale asi to bude lepsi nez DVT (DreVoTriska). Potapetovat to chci, ale budu si s tim muset trosku pohrat, protoze tam chci kulate rohy a to se dela tapetou strasne blbe. Mam z toho docela strach 8-).[/quote]

MDF stoji jen o malo vic nec DVT, pokud chces kulaty rohy, tak to netapetuj, ale zkus to natrit nejakou peknou barvou, nebo se delaji taky rovnou umely rohy na ochranu beden
wencaS (853)|13.10.2005 19:47
Pears
prispeju svoji troskou do mlyna, pokud neni uz pozde.
cim ale zacit? okolo akustiky je toho problematickyho tolik. nechci te odrazovat od stavby. \/
pokud ty svoje stavajici repracky zavres do cehokoliv vetsiho ziskas s nejvetsi pravdepodobnosti lepsi zvuk nez mas doposud. ale kdyz uz aspon bych tam zavrel neco jineho, treba cenove vyhodne TVM sirokopasmove ARX-130-00/4 a kdyz je jeste doplnis nejakym piezo vyskovym ... mas velice levne reseni.
pokud chces stavet neco vetsiho a lepe hrajiciho vez, ze je to otazka kompromisu - cena/zvuk.
tedy pokud by ses fakt rozhod stavet bedny komplet v zadnem pripade nemuzes zavrit jakykoliv repro do jakekoliv krabice (cti ozvucnice) :-E rozmery, objem maji rozhodujici vliv na akusticke vlastnosti a predevsim vzdalenosti os reproduktoru maji rozhodujici vliv na delicich kmitoctech. takze kdyz stavet jedine podle nejakeho navodu a nebo objednat stavebnici.
pekny bedny delaji v beroune http://www.shan.cz/index_cz.html (na obrazku) umelecky dila jak zvukove tak i zpracovanim.
a dobre stavebnice jsou od besie osazeni spickovymi norskymi SEAS stavebnice
Pears (1027)|13.10.2005 20:59
wencaS
Diky za info. Nyni je to ve fazi stagnace :-I a premysleni jestli by nebylo koupit treba Genius Theatre. Nemam ted moc casu skoro na nic.
Mike (617)|13.10.2005 21:20
Pears
když si je uděláš, tak budou jedinečný a bude tě šetit dobře provedená práce :-)
Diablo (668)|13.10.2005 21:24
Přes zimu se chci taky do nějakých "bedýnek" pustit, tak se nestyďte a dávejte sem odkazy.

Co říkáte na jiný materiál, mramor? :-R




:-!!!
Miuvek (858)|13.10.2005 22:31
mramor či žula apod. minerální látky mají jedinečnou tuhost pro tento účel
většinou se tyto materiály ale řeší jako odlévané skořepiny z látky na bázi betonu, třeba:

nebo:


jinak před pár lety jsem pracoval s materiálem, který by taky připadal v úvahu pro takovéto extrémní konstrukce - žulové desky tl. 28 mm

já jsem z nich dělal obklad - nelepí se, ale zavěšují na ocelové kotvy
nařežou ti je na míru, cena tenkrát cca 2000 Kč/m2
mirekv (7169)|13.10.2005 22:39
Akorát podle fotek mi to příjde jak nastříkaný sádroš! :-D
Miuvek (858)|13.10.2005 22:42
mirekv: no, já jsem to taky v reálu neviděl - na takové dekadence nemám ani peníze ani chuť :-)
Diablo (668)|14.10.2005 07:05
Stačí dostat v restituci hřbitov a výrovního materiálu máš dost. :-E

Jakými repráky nejlíp bedny osadit? Cena/kvalita? B-)




:-!!!
wencaS (853)|14.10.2005 08:42
co vsichni mate s temi "exotickymi" materialy? konkretne mramor se prilis nehodi-zvoni. a uz te vidim jak lejes bedny z betonu. :-E :-E

jake repro? okolo beden neni nic jednoduche. nekde obslehnes ozvucnici, osadis jinyma reprakama (treba proto ze sou levnejsi) a akusticka katastrofa je na svete.

ale jinak bych, predevsim pro dostupnost, vybiral z techto vyrobcu
TVM - levne, ale nic extra to neni. (radsi bych se vyhnul) osazeni pro 3 pasmove bedny cca 2000
TONSIL - taky jeste levne, o malo kvalitnejsi. osazeni cca 2000
SEAS - kvalita podle zvoleneho typu uz nic levneho. osazeni klidne i 20 000 zalezi od vyberu
BEYMA - asi spicka ktera se da bezne u nas sehnat. osazeni klidne i 20 000 zalezi od vyberu. pro stavbu wooferu bych od jineho asi nebral.

docela se divim, ze se nikdo nezajima o vyhybku. 9-) konkretne treba jaky pouzit delici kmitocty, strmosti ...
v amaterskem radiu vychazel serial o stavbe a konstrukci reproduktoru, tak kdo ma skutecny zajem doporucil bych timto zacit.
wencaS (853)|14.10.2005 08:48
sem vystrachal obrazek tech mych.
porizeni byl kompromis cena/kvalita+zpracovani a jsem nadmiru spokojen.
Mike (617)|14.10.2005 08:58
wencaS
BEYMA jsem taky zvolil pro subwooffer :-)

vyhubku je treba delat na miru reproduktorum podle frekvencni charakteristiky a i podle stavby skrine, to neni tak jednoznacne
wencaS (853)|14.10.2005 09:16
Mike
jaky typ, konstrukce a rozmery skrine, reflexu vykresy, planky? sem s tim materialem. to mne zajima. i kdyz ja osobne uz stavbu woferu vzdal. nemel bych ho kam postavit.

vyhybku jsem nakous, vim ze nema cenu to tu rozebirat, kdo chce podklady si najde treba v tech AR,
... kdyz uz se tu probiral i mramor ... 9-)
Pears (1027)|14.10.2005 21:19
[quote]když si je uděláš, tak budou jedinečný a bude tě šetit dobře provedená práce [/quote]
Naprosto souhlasim \/
Jano (592)|14.10.2005 22:44
Moje garážové repráky 3 pasmove vzadu 50ka ozvučnica v strede
stredový je uzavretý -takže litráž je celá pre basák vata a vnútorné
rohy sú prelepené trojuholníkovým profilom .
Materiál MDF nástrek dekoračným papierovým sprayom a bezfarebným lakom.
Basák tušim 100w vyhybky aj repro Českej výroby

mirekv (7169)|14.10.2005 22:50
Jano
V garáži to je nejlepší :-)
Jano (592)|14.10.2005 23:18
Treba si všimnúť vpravo cd mechaniku a za ňou netienený at zdroj :-)