Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

"Roztrhnutý" obraz

Andyno (163)|19.8.2005 08:52
Čaute, ľudia :BB:
Mám taký menší grafický problém: Zapnem hru, chvíľu ide a potom... no, neviem to presne opísať, ale akokeby sa roztrhol obraz. :-?
Skúšal som rôzne ovládače, staré aj nové, ale nič. Paradoxné je že hry, ktoré idú cez OpenGL, idú bezproblémovo (zrejme nejaké potiaže s Direct3D). Tiež som si všimol, že hra, ktorá nepodporuje alebo nemá zapnutý antialiasing, tiež ide fajn. Som z toho úplne zdeprimovaný. :(( Poprípade môžem poslať screenshot na mail.
exTNT (1421)|19.8.2005 08:58
Když chceš poradit, tak pokud možno nenapiš vůbec nic o svém železe (HW,SW).
Ale pak svůj dotaz radši pošli do delftský věštírny. :-E
Andyno (163)|19.8.2005 09:07
Ou ou, myslím, že sarkazmus mi nepomôže. Tiež pochybujem, že by pomohla konfigurácia môjho PC, ale nevadí. Tu je:
HW: P4 2,8 Gh, 1 GB RAM, GeForce FX 5900 (VIVO)
SW: Windows XP Service Pack 1

P.S.: Ak som niečo zabudol, tak daj vedieť.

Vďaka
exTNT (1421)|19.8.2005 09:59
Jaký verze těch ovladačů jsi zkoušel? Poslední stabilní pro FX je verze 66.93. Když jsi si s těmi ovladači hrál, odinstalovával jsi je jenom tím postupem při reinstalaci nebo jsi použil Driver Cleaner Pro v Safe módu, abys měl jistotu, žes to odinstaloval kompletně? Jaký je výrobce a typ té karty? Nejsem si jistej, jaký DirectX ta karta podporuje? Proč máš jenom SP1? Atd. atp.
Musím teď od kompu a vrátím se odpo, tak snad mezitím něco vymyslíš.
(A sarkasmus Ti pomůže: začneš myslet! Na každým fóru, kde se zeptáš na nějakou technickou radu a nenapíšeš nic o železe, tě pošlou k brdíčkům, tak nebuď outlocitnej! Jak Ti asi někdo může poradit, když neví, s jakou šunkou pracuješ?)
Andyno (163)|19.8.2005 10:33
1.) No, skúšal som predovšetkým nové ovládače (77.**), ale myslím, že som sa hral aj s nejakými šestkami.
2.) Tie ovládače som reinštaloval, nakoľko o Driver Cleaneri počujem prvý krát (eventuálne mi pošli link na download).
3.) Výrobca je GAINWARD, ohľadom typu karty neviem, čo dodať (nerozumiem otázke).
4.) Service Pack 1 mám preto, lebo som mal aj dvojku a robilo to to isté. Myslel som, že keď to sformátujem a nahodím SP1, tak sa to tým vylieči (naozaj som skúšal všeličo možné).
5.) Myslím, že už asi veľa nenavymýšľam, stojím na jednom mieste už asi 2 týždne a fakt si neviem rady - inak by som predsa nebol na tomto fóre.
5.) Možno som trochu úzkostlivý, ale to ešte nie je dôvod, aby si bol na mňa hrubý :-(( ; ja som totiž (ako si si iste všimol) ohľadom chatovania nováčik.

Každopádne - dík, že sa mi venuješ :BB:

P.S.: Na nete budem až v pondelok.

Tak hezkej víkend a zatím se měj. :-)
exTNT (1421)|19.8.2005 15:29
Driver Cleaner Pro je třeba tady. Myslím, že je tam i docela podrobný postup, hlavně jde o to, že to odstranění zbytků musí proběhnout v Safe modu (F8 při startu Windows a pak si z nabídky vybereš Safe mode).
Jak jsem tak zběžně koukal, tahle karta by měla umět monitorovat teplotu - koukals na to? Jak se hřeje? (Pravej klik na plochu - Vlastnosti - záložka Nastavení, dole tlačítko upřesnit - záložka s názvem Tvé karty (chvilku trvá, než se načte) a pak v levém panelu je položka Teplotní nastavení nebo tak nějak.
U většiny karet se udává, s jakým DirectX jsou kompatibilní - koukal jsem ke Gainwardu, ale tu kartu tam nevidím, takže nevím. Jestli jsem to dobře pochopil, tak je koncepčně z poloviny loňskýho roku, tzn. že by už mohla být kompatibilní s DirectX 9.0, takže tam asi pes zakopaný nebude.
Znám výhrady některých proti SP2, ale nesdílím je, můj názor je, že kvalitně napsaný aplikace (hry, ovladače...) se pozná právě podle toho, jestli pod SP2 funguje, protože SP2 je "přísnější" na dodržování "pravidel hry". Takže bych SP2 z těch problémů primárně nepodezříval.
A jestli Ti připadá můj první příspěvek hrubý, tak to Ti radši přestanu psát, protože tohle je zatím čajíček... :-E
Andyno (163)|22.8.2005 08:10
Ahoj, dík za ten link... apropo:

1.) Pozeral som sa na tú teplotu - pri zapnutí to bolo 35 stupňov. Keď som spustil hru, po 2 minútach to bolo 55 stupňov a po pol hodine až vyše 80. Ako laik, samozrejme, nedokážem posúdiť, či sa to prehrieva, alebo nie. Jediné, čo môžem povedať je, že som žiadne problémy nezaznamenal ani po hodine, čo ma veľmi prekvapilo. Je možné, že sa to teraz neprejavuje, lebo už nie sú také silné horúčavy a tým pádom sa to až tak neprehrieva?

2.) Keď som druhý krát spustil hru, načítala sa úvodná obrazovka... a nič. Reštartoval som to a na začiatku mi Windows vypísal takúto hlášku (neviem, či je úplne presná):
“Improper shutdown during setting VGA clock.“ Preložiť by som si to ešte vedel, ale ako celok mi to nič nehovorí...

3.) Pri dlhšom hraní začne z počítača vychádzať divný vysoký pískajúci tón (nie vždy, ale dosť často). Pokúšal som sa identifikovať, z akého komponentu to ide, ale nie je to také jednoduché. Zaujímavé je, že keď sa načítava nový level alebo sa Alt-Tabom prepnem na plochu, zvuky nepočuť...

4.) Na grafickej karte sú 2 vetráky podsvietené LED diódami, pričom jedna LED dióda z nejakého dôvodu prestala svietiť a druhá teraz občas preblikne. Tiež neviem, či mám tomu venovať nejakú vážnejšiu pozornosť...

5.) Ešte keď som mal SP2, tak tesne po spustení nabehol ‘blue screen‘, ktorý sa odvolával na súbor nv4_disp.dll, čo je, myslím, knižnica patriaca pod Direct3D. Viac o tom neviem...

Čauko
Andyno (163)|23.8.2005 08:12
Amigo, žiješ ešte alebo si sa na mňa vykašlal?
Doom (2331)|23.8.2005 08:59
80°C na grafárně? mno, ta je evidentně blbě chlazená. možná by pomohlo to, co zde zmínili jiní v jiných diskuzích - opatrně sundat chladič z karty a vyměnit "pastu" - takovej sajrajt co je mezi graf. čipem a chladičem. teplovodivou pastu bys měl sehnat v jakémkoliv PC shopu
je docela možné, že ti provoz karty s teplotou tvých 80° něco poškodil a proto to blbne.
Andyno (163)|23.8.2005 09:17
Aha, to ma vážne potešilo... :-( Neviem ale, či si na to 'sundanie' chladiča trúfam... nemohlo by sa stať, že to ešte viac poseriem ako to je?
A nemohol by si, prosím ťa, reagovať aj na tie ostatné odstavce (2-5)? Dík.
Doom (2331)|23.8.2005 09:30
teď budu vařit z vody, mám FX5200 které stačí pasivní chlazení.

podle mě chyby v nahrávání hry a po restartu souvisí právě s přehřátou grafikou.
LED diody na větrákách bych nějak moc neřešil, asi to taky souvisí s přehříváním, možná se pokazily. důležité je že se ty větráky točí.

chladič bys měl sundávat opravdu opatrně, pokud si na to netroufneš, tak to raději nechej někomu zkušenějšímu, třebas technikovi v PC obchodě. může se stát, že bys mohl něco pokazit... např škrábnout plošný spoj té karty... (nevím, jak je chlazení na té kartě přidělané, možná to bude triviální záležitost...

jenom na okraj, já osobně mám kvůli chlazení PC oddělanou bočnici skříně, takže tam může líp vzduch :-)
Andyno (163)|23.8.2005 09:37
Díky moc krát, amigo! :BB:
exTNT (1421)|23.8.2005 13:35
Tady je bezvadně vidět, jak se tazatelé snaží dopracovat k odpovědi, kterou chtějí slyšet...
1. 80 stupňů je hodně, ale nikdo neřekl, jaká při téhle hodnotě byla teplota okolí, jaká byla teplota v kejsu a jaká byla teplota ostatních "topných" komponent - zejména CPU a NB se dají zjistit poměrně snadno, horší už je to s RAM. Navíc: v tý tabulce, co jsem psal, kde jsi našel tu teplotu GPU, by měla o kousek výš být uvedena ještě jedna teplota, kterou nelze měnit, protože je nastavená od výrobce - a co ta hodnota říká, je tam jasně napsaný: Prahová hodnota zpomalení jádra. Neznám nV FX 5900, ale třeba moje nV 6600GT má tuto hodnotu 145 stupňů - pokud tam máš podobnou, pak bych se odvážil nesouhlasit s názorem, že ta karta sestřeluje systém kvůli přehřátí - ale věř si čemu chceš. Jenom pro doplnění - 6600GT má s origo chladičem taky 55 v klidu, ale při zátěži leze max k 70.
2. Co se týká toho pískání - jak je ta karta stará? Docela bych se domníval, že se to pískání objevuje po dosažení určité teploty a že je důsledkem opotřebení větráků - vzhledem k tomu, že teplem se většina materiálů použitých na kartě roztahuje, můžou se tam víc projevit nějaký vůle v uložení osiček těch větráků, ale klidně to může bejt i něco jinýho. Stejnou otázku, jako na začátku tohohle odstavce, bych položil i u těch LEDek: pokud je ta karta postarší, nejspíš odešly kombinací vysokých teplot a stáří, ale pokud je nová, pak bych jí šel reklamovat...
3. Ale prakticky nejpodstatnější informace zapadla - a sice ta zmínka o nv4_disp.dll. Tahle knihovna je součástí ovladačů k nVidii (pokud si ve Správci zařízení dáš zobrazit Vlastnosti svého grafického adaptéru a pod záložkou Ovladač si zobrazíš Detaily ovladače, tak jí tam najdeš. A je to právě jeden ze souborů, které se dají důkladně odstranit pomocí Driver Cleaner Pro (nebo růčo, když víš co hledáš...), ale pouze v Safe modu, jak jsem Ti už psal, protože ten jí pro zobrazování nepoužívá, takže je možný jí smazat. A pokud se tahle knihovna objevuje v BSOD jako původce pádu systému, tak máš prostě blbý ovladače.
Tak si běž nechat vyměnit pastu pod chladičem (nebo radši celej chladič, stejně Ti pískaj větráky) a až Ti to potom zase párkrát spadne, tak zkus třeba vyměnit zdroj, případně základní desku nebo RAMku nebo pevnej disk, ale to nejjednodušší - tedy korektně odinstalovat ovladače a nahradit je stabilní verzí - vynech. To dává smysl, ne? :-E :-I
Andyno (163)|24.8.2005 10:04
Čau exTNT,
Dík za toto komplexné vyjadrenie... :BB:

1. Moja hodnota prahového spomalenia jadra je 120. A s tým názorom, že je to kvôli prehrievaniu už prestávam súhlasiť aj ja - včera totiž, som mal náhodou zapnutého Half-Lifa 2 a znovu sa objavil ten "roztrhnutý" obraz. Rýchlo som prepol na plochu Alt-Tabom a skontroloval teplotu - bolo tam 60 stupňov. Keď som znovu prepol na HL2, obraz sa akoby zázrakom "vyčistil" (po 5-10 minútach sa to, samozrejme, znovu vrátilo). Je tiež veľmi zaujímavé, že toto "vyčistenie" sa dá previesť aj zmenou rozlíšenia - nie je to kravina?!
2. Tá karta nie je až tak stará, má asi vyše roka a bola kupovaná ako nová.
3. To môžem kľudne vymazať tú knižnicu (nv4_disp.dll)??? Nebude to systému chýbať???
4. Vyzeráš ako dosť skúsený človek, nevieš náhodou, čo znamená tá hláška: “Improper shutdown during setting VGA clock.“?

Odpíš... dík

Andy
exTNT (1421)|24.8.2005 13:56
Hoj, podle mně to fakt bude jenom v ovladačích - ta "oprava" přepnutím do oken a nebo změnou rozlišení by tomu nasvědčovala.
2. Ten rok a půl je dost relativní doba - u mně jede grafická karta tak 18 hodin denně, 7 dní v týdnu, ale třeba na kompu mý manželky tak 1 hodinu denně... Každopádně u běžných větráčků není životnost nijak vysoká, tzn. mohlo by to pískání pocházet od nich. Do jistý míry by se to dalo potvrdit nebo vyvrátil výměnou chladiče na kartě, případně výměnou karty za jinou (třeba nějakou starší, jenom na chvilku).
3. nVidiácký ovladače si tam tu knihovnu zase nainstalujou, ale budeš mít jistotu, že si nainstalovaly korektní verzi. V Safe modu používaj wokna nějaký generický ovladače pro grafickou kartu, takže Ti dovolej smazat soubory, který jsou v běžném provozu používání konkrétním typem grafické karty. Po restartu ze Safe modu Ti wokna klasicky nahlásej, že našly novej HW a budou po Tobě chtít projít tím klasickým průvodcem - bez obav to rovnou zruš a spusť si instalaci těch správných ovladačů - pokud je nemáš, tak si je napřed stáhni, tady je odkaz na archív guru3d, jsou to ofiko ovladače od nVidie, notabene první dva odkazy dole vedou k downloadu přímo od nVidie. Navíc jsou WHQL, takže certifikovaný od mrkvosoftu, což je lepší.
4. S touhle hláškou jsem se zatím nesetkal, ale z toho, co píšeš to působí docela logicky: když nastartuješ počítač, až do okamžiku, kdy Ti naskočí wokna (plocha) běží grafická karta v nějakým generickým režimu a nízkým rozlišení. Wokna si při startu natáhnou konkrétní ovladače ke konkrétní kartě a začnou zobrazovat tak, jak sis to nastavil. Jestliže Ti v tom místě změny zobrazování zatuhnul počítač, je to velmi pravděpodobně opět problém ovladačů. Ta hláška vlastně konstatuje, že jsi nesprávně (tedy ručně) vypnul počítač v době, kdy se wokna snažily nastavit takt (Clock) grafický karty. To je sice divný, protože pokud nemáš nějakou utilitku, která by tu kartu ve woknech přetaktovávala (např. moje MSI má DOT - Dynamic Overclocking Technology - která by to teoreticky způsobovat mohle, protože nastavuje takt GK dynamicky dle potřeby), tak by wokna takt tý karty měnit neměly. Ale oni ty mrkvosoftí popisy závad jsou občas krapet nepřesný, takže bych ten takt nebral tak doslovně - prostě se wokna snažily pustit grafickou kartu dle svých nastavení, nešlo jim to, tak zatuhly, tys je shodil a tak Ti vynadaly... :-E
Pokud by Ti od tohohle problému nepomohla přeinstalace ovladačů, mohl bys provést dvě úpravy v BIOSu - jednak si zvolit jaký je primární grafický adaptér, bývá tam nabídka PCI nebo AGP, teď z hlavy nevím a restartovat, abych se podíval, nemůžu, neb nahrávám... Protože předpokládám, že je ta karta v AGP slotu, tak bys tam měl mít AGP, obvykle bývá ve výchozím nastavení PCI. Ale to by neměl být problém, protože pokud tam nejsou grafické adaptéry jak v PCI, tak v AGP, tak se prostě použije ta, která tam je, bez ohledu na nastavení. Ale nijak neuškodí mít to tam nastavený na AGP. Druhá věc, která by mohla pomoct, je zapnutí "PnP aware OS" nebo jak se to jmenuje, což vlastně nechává inicializaci Plug&Play hw plně v režii woken, takže by to teoreticky mohlo odstranit konflikt mezi tím, jak kartu inicializoval BIOS před startem woken a jak se jí snaží inicializovat wokna při svém startu. Ale napřed zkus ty ovladače, na vrtání se v BIOSu je vždycky času dost...
Andyno (163)|24.8.2005 15:54
No, priateľu, urobil si dojem! :BB: :-D Neviem, ako sa ti mám poďakovať, snáď len: 100-krát vďaka!
Skúsim tie ovládače a potom ti dám vedieť...
Apropo... nakoľko som veľmi zúfalý, napadlo ma, či by to nemohlo byť RAM-kou. Totiž, najskôr som mal dve 256-stky a jedna z nich mi odišla. Tak som si zaobstaral dve 512-stky a mám pocit, že odvtedy to robí tieto "*uhm*-oviny"...
exTNT (1421)|24.8.2005 16:34
RAMka nejspíš nebude mít jako původce problému uvedenou dynamickou knihovnu z ovladačů k nVidii, ale spíš povede k pádu systému - aby dělala jenom problémy se zobrazením je hodně málo pravděpodobný...
A moc mě nechval, už takhle jsem strašně namyšlenej.
(Mimochodem - tohle je můj 1000. příspěvek, takže mi můžeš pogratulovat...) :-E :-E :-E
Andyno (163)|25.8.2005 07:32
Zaujímavé - takže teda: Gratulujem! :-E
... A pozdravuj manželku! :-E :-E :-E
Andyno (163)|26.8.2005 10:00
Ahoj amigo!

Tak, musím ti povedať, že to IDE! Testoval som HL2 a GTA: SA a nebadal som žiadne problémy... zatiaľ... Ale keď som si chcel pustiť film (skúšal som aj DVD aj DivX, resp. XviD), išiel iba zvuk a kurzor myši trhal. Zrejme som pri odinštalácii tých driverov zhodil aj kodeky. Je to divné! V každom prípade, neinštaloval som zatiaľ žiadne kodeky, pretože si to nechcem po*rať, kým je to ešte ”čerstvo ukuchtené”... totiž, mám ten blbý pocit, že by sa to kľudne mohlo stať. Predtým som mal nainštalované kodeky All In One 6.0.2.1. a otázka na teba je, či sú dobré (nakoľko si mi odporučil dobré drivery, predpokladám, že kodeky pre teba tiež nie sú ”španielska dedina”). Apropo – keď som v tom SAVE MÓDE zhodil tie drivery a reštartoval stroj, nabehla mi taká divná obrazovka (obrazovka rozumej ako pracovná plocha) s pruhmi alebo čo, pričom uvítacia obrazovka, kde je napísané WELCOME, bola normálna. Keď som pohol myšou, kurzor začal ”premazávať“ plochu na bielo. Keď som to reštartoval, nabehlo to v pohode a nainštaloval tie GURU-drivery. Ako povedal klasik: „Všetko, čo som videl a čo poznám, ma učí veriť tomu, čo som nevidel a čo nepoznám.“ A ja teda verím tomu, že vo výpočtovej technike je všetko nevyspytateľné... Je to des – namiesto toho aby technika slúžila ľuďom, si z nás robí dobrý deň. Na druhej strane, v kútiku duše som aj trochu rád, že mám tento problém, pretože sa aspoň týmto spôsobom človek niečomu priučí od niekoho rozumnejšieho a skúsenejšieho...

Čakám na tvoj ďalší odborný posudok... opäť vďaka.

Čau
exTNT (1421)|26.8.2005 12:38
:-) Dík za pochvalu, jsem rád, že to aspoň trochu pomohlo.
Jinak se plně ztotožňuju s názorem, že instalovat jakékoli "all in one" kodeky je jistá cesta do blázince... Obvykle je s nima víc starostí, než užitku. Jestli to jde odinstalovat, tak to odinstaluj, pokud ne, pak je bohužel asi nejspolehlivější cesta reinstalace woken. Pokud to půjde odinstalovat, doporučuju potom ještě taky aplikaci TuneUp Utilities 2004, resp. její utilitku 1-Click Maintenance, krom jinýho udělá pořádek v registrech.
Mohlo by to sice být i nějakým špatným nastavením karty, ale vzhledem k tomu, že jsi reinstaloval ovladače, předpokládám, že všude zůstalo výchozí nastavení, takže je to dost málo pravděpodobný.
Mimochodem, ještě pořád máš jenom SP1?
Andyno (163)|26.8.2005 14:18
1.) Tú pochvalu si zaslúžiš! Konečne po nejakých mesiacoch sa mi dostali do uší normálne "chlapské slová". Pýtal som sa na to kamarátov, oni sa na to pýtali svojich kamarátov, ale nikto nič nevedel...
2.) Pokúšal som sa stiahnuť tie TuneUp Utilities, ale nejako mi to nejde - klepol som na DOWNLOAD NOW, otvorila sa mi nová stránka, na ktorej bolo napísané "Thank you for downloading." a ja na to "Niet za čo!", pretože som, samozrejme, nič nestiahol.
3.) Myslel som, že keď tie All In One sú shit, tak mi pošleš tiež nejaké schopné linky na nejaké schopné kodeky...
4.) Áno, stále mám SP1... je to tiež chyba???
5.) Na nete budem len do 15.30, tak si asi budeme môcť "pokecať" až v utorok...

Bye
exTNT (1421)|26.8.2005 14:58
1) už toho nech, začínám se červenat! :-E
2) zkust to tedy tady
3) skutečně běžně není potřeba nic víc, než ffdshow
4) no chyba to možná není, ale pokud jsi se SP2 zbavil kvůli tomu "roztrhnutému obrazu" a nepomohlo to, tak bych pouvažoval o tom tam SP2 vrátit - přece jenom to mrkvosoft nevypustil jen tak z plezíru...
5) tak jsem to ještě stihnul :-E
Andyno (163)|26.8.2005 15:31
No, pekne poporiadku: :-D
1.) Ten link je FTP a to u nás v práci máme zablokované, takže som s dlhým nosom len zatvoril to blbé okno s tou blbou hláškou. Ak máš ešte nejaké linky v rukáve, kľudne ich vysyp. :-)
2.) Nechce sa mi preinštalovávať celé Windowsy a doma mám len SP2 v neoficiálnej verzii. Nebude to robiť hlúposti, keď to tam nahodím?
3.) Kľudne sa červenaj ďalej. :-E :-E :-E

Čau v utorok!
Andyno (163)|30.8.2005 09:28
Zdravsvuj amigo! :-)

Skúšal som ten "ffdshow", ale nebadám žiadne zmeny. Čo s tým? :-(
Andyno (163)|30.8.2005 14:09
Ehm, amigo, žiješ ešte? :-)