Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

aky kodek pouzivat?

marek836 (22)|17.8.2005 22:01
urcite tu tato tema bola uz X-krat,ale ja sa to opytam.aky kodek mi odporucite??
video striham len pre domace pouzitie,na dvd nenapalujem,prehravam v PC.video zachytavam z analogovej kamery cez WinFast 2000 Expert.doteraz som pouzival DivX ale ako tak citam,tak nemam z neho dobry pocit.dik za kazdu radu

a este,preco mi nejde vlozit video zachyten z Winfast do Vegas??ked dam vlastnosti klipu pise,ze,kompresia videa: MS-YUV
vlada (3470)|17.8.2005 22:44
marek836
Kompresi videa si zjisti pomocí programu GSpot a potom si sežeň aptřičnej kodek.
Co se týká použití kodeku, tak závisí na tom, co od toho čekáš, jaký jsou Tvoje nároky, kolik toho o kompresi videa víš atd. Neni univerzální odpověď.
Pro vyšší kvalitu je optimalizovanej MPEG-2, MPEG-4 ASP (DivX, XviD, 3ivX, FFMPEG, Nero Digital ASP) je spíš účinnej do nějakych 0,5 bpp (bits per pixel). Obecně je kvalita MPEG-2 a MPEG-4 dost podobná, pouze MPEG-4 jí dosáhne už s přibližně polovičním bitrate. Momentálně nejkvalitnější existující formát je MPEG-4 AVC (x264, Nero Digital AVC) na kterej ale potřebuješ poměrně výkonnej stroj, aspoň tak 1,5 GHz.
marek836 (22)|17.8.2005 23:20
no nainstaloval som si ten program GSpot a ukazalo mi ze video nepotreboje kodek,je bez kompresie.do vegasu mi to nejde nijak vlozit
vlada (3470)|18.8.2005 00:49
marek836
Tohle jsem si tak trochu myslel. Bohužel Vegas občas s oblibou odmítá načíst videa se zcela standardní kompresí (HuffYUV, MPEG-4, téměř všechny frameservery, M2V stream atd.). Zkusil bych nainstalovat FFDShow s podporou všech RAW formátů, to by mělo pomoct. Jinak asi nezbývá nic jinýho, než to překomprimovat do něčeho co Vegas zkousne, třeba DV.
A když už jsme u toho, na co vlastně ten Vegas potřebuješ?
marek836 (22)|18.8.2005 10:47
no tak vegas by som chcel na strihanie a upravu.a nainstaloval som vselijake ffdshow a nepomohlo.neviem ci ma podporu RAW.vies kde by som to mohol najst??
vlada (3470)|18.8.2005 11:13
marek836
Spusť si konfiguraci FFDShow a tam máš okno kodeky (codecs). Je to myslim hned to první. Tam si můžeš vybírat podporu různych formátů který se mají dekódovat pomocí FFDShow. Úplně až dole je "RAW video", tak tam zvol "all supported". Jestli to nepomůže, tak musíš to video překomprimovat do něčeho jinýho. DV je asi blbý, protože bys musel prohodit půlsnímky, což asi nevíš vůbec vo co gou. Zkusil bych třeba ten HuffYUV nebo nějaký MJPEG (třeba pomocí FFDShow).
marek836 (22)|18.8.2005 16:18
problem s vlozenim videa do vegasu som uz vyriesil.nahral som to na kamradovej kamere ktora ma AV vstup,a potom cez DV vystup do PC, a je to aj v krajsej kvalite.

Ale chcel by som sa vratit k tym kodekom.teraz pouzivam DivX 6.neviem ci robim zle alebo dobre.kolko bitrate mam nastavit??
vlada (3470)|18.8.2005 17:56
marek836
DivX 6 je celkem O.K., XviD je ale při dobrym nastavení většinou o něco lepší. Bitrate záleží na rozlišení. Zkoušej něco okolo 2000 - 4000 kbps. Taky je to závislý na tom, co od toho očekáváš.
Bullback (352)|23.8.2005 13:40
marek836
Ze zachytáváci karty nepoužívej DivX a ani XVID apod. ale jen DV nebo MJPEG.

DV cca 27 000kbps
MJPEG 25 000-40 000kbps.

i se zvukem.
clee (6592)|23.8.2005 13:42
dv ma celkovej 25mbit
stayman (12393)|23.8.2005 13:44
iba video ano
clee (6592)|23.8.2005 14:14
oj sorry, celkovej je 28,8mbps
koudi (18)|23.9.2005 15:23
I já se přidám se svou otázkou: Jaký kodek mam použít? Chci si nahrávat simpsonovi. Samozřejmě bych byl rád, kdyby to mělo vysokou kvalitu a malou velikost (datovou) :-). Hodlám si to pálit na DVD (datový), ale těch dílů bude fakt dost, takže zase nechci mit plný pokoj dvd placiček :-) . Nejsem v tom zrovna expert, takže co byste mi doporučili (rozlišení, bitrate, kodek,...)? Díky
Tilk (295)|23.9.2005 19:49
koudi

Ak to palnujes pozerat na PC, skusil by som x264 pre video, audio - ogg vorbis, kontajner - MKV, takto dosiahnes podla mna najlepsi dnes mozny pomer velkost/kvalita
Ak sa ti s tym nechce moc hrat, prip. to chces pozerat aj na DVD prehravaci, tak potom AutoGK (XviD/MP3/AVI), spravi vsetko ze teba a mas svaty pokoj :BB:
vlada (3470)|24.9.2005 06:52
Ještě se dá pro zvuk použít MPEG-4 AAC PS, kterej dovoluje rozumnou kvalitu zvuku i při hodně nízkym bitrate. Jinak souhlas.
Na překomprimování doporučuju BeSweet+BeLight pro AC3 do OGG Vorbis/AAC a MeGUI+x264 CLI pro MPEG-2 do MPEG-4 AVC (v MP4 nebo MKV kontejneru). Pokud vim, tak MKVToolnix zatim neumí uložit do MKV nativně MPEG-4 video, který je předtim naprasený v AVI (má zpřeházený b-framy).

koudi
Nevím, jestli rozumíš tomu, co jsem psal, ale skoro se bojim, že spíš ne. Zkus kouknout na moje stránky, snad Ti to pomůže v objasnění některych pojmů.
Tilk (295)|24.9.2005 09:25
vlada
[quote]Pokud vim, tak MKVToolnix zatim neumí uložit do MKV nativně MPEG-4 video[/quote]
Co znamena nativně? :-I
koudi (18)|24.9.2005 15:49
vlada: máš pravdu je to pro mě trochu zmatený :-) , do videa sem ještě moc neproniknul. Ale zkusim to. Když to nepude, zkusim ten AutoGK :-).

Ještě jedna věc: moje tv karta už je mizerná, takže to mam nahraný na vhs a chci to přes kameru (která nahrává na DVD), dostat na na dvd a pak do počítače. Nebude v tom nějakej zásadní rozdíl než kdybych to dělal z v karty?
vlada (3470)|24.9.2005 17:16
Tilk
Nativně je myšleno, že to neni AVI v MKV. Je to čistej video stream a se správným pořadím snímků. A AVI jsou kvůli jeho omezenosti snímky zpřeházený, nejdou po sobě tak, jak mají.

koudi
Video z DVD (MPEG-2) se blbě stříhá, ale lze to taky takhle udělat.
koudi (18)|24.9.2005 19:12
[quote] A AVI jsou kvůli jeho omezenosti snímky zpřeházený, nejdou po sobě tak, jak mají. [/quote]

To sou věci :-?

[quote]Video z DVD (MPEG-2) se blbě stříhá, ale lze to taky takhle udělat.[/quote]

O tom už sem taky něco slyšel. Bohužel za stávajících podmínek to je asi nejlepší způsob.[/code]
Tilk (295)|24.9.2005 19:23
koudi
Ak ma ta kamera lepsi Digital/Analog prevodnik ako Tv karta, a to by hadam aj mohla mat, tak by to mohlo byt lepsie.

vlada
[quote] že to neni AVI v MKV[/quote]
AVI v MKV :-?

BTW pisal si ze MPEG-4 AAC ma pri nizkom bitrate celkom slusnu kvalitu, tak som ho skusil porovnat s ogg vorbis.
Pri 64kbps to bolo dost podobne, ale vorbis sa mi predsa len zdal o nieco istejsi, tak som isiel este nizsie, skusil som cca 40-45kbps (VBR) a tam uz sa mi o nieco lepsi zdal AAC, ale rozdiel tak isto nebol vobec velky. Inak aky odporucas kodek? Ja som pouzil Nero Digital.
vlada (3470)|24.9.2005 21:11
Tilk
Při 64 kbps je podle mě lepší Vorbis. Ale když půjdeš níž, tak přijde ke slovu AAC-HE (High Efficency alias AACplus alias AAC SBR) a když půjdeš s bitrate ještě na nějakých dejme tomu 32 kbps, tak tam přichází ke slovu AAC-PS (Parametric Stereo). Co jsem koukal na srovnávací testy, tak vůbec špatně na tom neni WinAMPovej enkoder (spolupracuje s BeSweet+BeLight). Ale byly to testy při vysokym bitrate u AAC-LC (Low Complexity, klasický AAC). Těžko říct, jestli je lepší i při nízkym. K dekódování je potom nutnej filtr postavenej na FAAD2. To je třeba CoreAAC, FFDShow ho nepoužívá, protože FAAD2 koupila firma Nero a jsou tam nějaký tahanice ohledně licence. FFDShow používá realaac dekoder, kterej ale umí jenom AAC-LC, neumí AAC-PS a myslim, že ani AAC-HE. To je bordel, co? :-)

Ještě k tej matrošce - má režim AVI kompatibility. Takhle se třeba ukládá MPEG-4 ASP. Normálně uloží i FourCC kód a nechá i zpřeházený pořadí snímků. Jinak by to totiž některý starší splittery a dekodery nepobraly. MPEG-4 AVC ale má takovym způsobem provázaný snímky, že nechat to zpřeházený jako v AVI je skoro zločin.

Problém s AVI je totiž v tom, že umožňuje načíst a dekódovat vždycky jenom jeden snímek. Když máš třeba klasickou sekvenci IBBPBBPBBPBBI , tak k dekódování 1. b-frame potřebuješ následující 2 snímky (2. b-frame a 1. p-frame). To ale AVI neumožňuje. Tak se tam místo těch b-framů dají falešný neexistující (tzv. N-VOP) snímky a p-frame se dá jako druhej, potom přijde 2. b-frame a pak teprve 1. b-frame. Dekódování se pozdrží o ty 2 snímky, který má dekoder nakešovaný a nacpe je místo těch falešnych neexistujícich. Řiká se tomu packed bitstream, to už si možná slyšel, ne?

Jenže MPEG-4 AVC přináší pyramidový b-frames a další vazby mezi snímkama, který v tom udělají už totální guláš. Přesto se autorum x264 podařilo narvat to do AVI, což se ještě nedávno považovalo za nemožný.

koudi
To o čem jsem teď psal vůbec neřeš, jinak se z toho zblázníš :-)