Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Záznam z DV kamery do DivXu - problémy...

hozjacz (101)|17.8.2005 08:22
Jsem v následujícím tématu totální lama, tak případné odpovědi podle toho přizpůsobte prosím...

Kamarád natáčel na půjčené kameře (Panasonic a JVC) a pak mi dal kazety. Po sestříhání v Pinnacle Studiu a převodu do DVD-VIDEO šlo vše dobře. Pak jsem to samé již sestříhané video chtěl převést do DivX (nebo XviD). Nejprve jsem měl problém s tím, že VirtualDub si nerozuměl s DVSD videem. Pomocí příslušného kodeku vyřešeno. Další problém byl s nějakýma "interlace" snímkama. Pomocí deinterlace filtrů a AviSynth jsem se přes toto přenesl a snad tak nějak vyřešil. Jenže aby to vypadalo uspokojivě, tak jsem po použití deintelace filtru překódoval zpět do DV kodeku.
Když chci toto video převést (ve VirtualDubu, Dr. DivX...) do DivXu, tak můžu nastavit jakou chci bitrate (od snesitelných - kolem 1200kbps až po nesmyslných 4000kbps) a video sice nemá interlace snímky, ale je takové trhané a jsou hrozně moc patrné hranaté fragmenty, které jsou rozmazané a bez detailů (to video prostě vypadá, jako když u profesionálního DVD nastavil pro DivX bitrare tak 250kbps).
Po převodu do XviDu je při snesitelném bitrate (kolem 1200kbps) video stejné jako při převodu do DivXu. Ale když u XviDu nastavím bitrate 8000kbps, tak se na to už jakžtakž dá koukat (ale ta velikost!!!) - ale i tak bych si tu kvalitu představoval jinou.
Čím to je způsobené, že když převádím své vlastní video do těchto formátů, je to takhle "hnusný", a přitom normální film z DVD-VIDEO je super?
Co mám ještě a jak udělat?

Sorry, že je to tak dlouhé, ale nevím jak bych to zkrátil....
Pitomec (10211)|17.8.2005 08:27
Nechápu proč to převádíš do DivX z DVD, když máš k dispozici i primární DV-AVI, ale každopádně bych pro převod použil Canopus ProCoder 2.
killerGBU (182)|17.8.2005 08:30
wow, předem říkám, že Pinnacle nepoužívám, jenom ho dávám lidem co s videem začínají. V jiných diskusích tady na foru lidi nadávají na kvalitu výstupních formátů z Pinnacle.
co to video sestříhat a uložit do DV a potom načíst do VD? a tam až nastavim 2-pass Xvid bittrate cca 2500 (alespoň tolik dávám já, je to pro případ kdeby se všechny DVD-Video zničili/stratili tak aby z toho šlo udělat ještě něco použitelného)
hozjacz (101)|17.8.2005 08:40
No asi jsem nepopsal zase úplně všechno (i přes délku mého příspěvku)
- sorry. Vše výše zmíněné se stává i když to zkusím rovnou ze "surového" AVI, které je stažené z kamery... (i z AVI, které je sestříhané v Pinnaclu a převedené z5 do DV kodeku)
Ještě "divnější" (alespoň pro mě) je, že ten "surový" AVI z kamery např. takový Dr.DivX vůbec nepřevede a VirtualDub nahlásil problém s otvíráním (DVSD kodekem). Po instalaci MainConcept DV Codec v2.4.4 video VirtualDub video již otevře, Dr.DivX stále ne.
Jo a ještě jedna poznámka, kolega má kameru SONY a ten klidně i video přímo z kamery (i sestříhané v Pinnaclu) šoupne do Dr.DivX a vše se mu bez problémů převede a ke všemu to vypadá odpovídajícím způsobem.

Jo a ještě jedna superlamařská otázka, co všechno umí Canopus ProCoder 2?
mirekv (7169)|17.8.2005 08:55
hozjacz
Nevím, proč to cpeš ještě do nějakého DrDivXe, když už to máš ve VDubu přes Avisynth (příp bez Avisynthu). Kodek si přece nastavíš i ve VDubu.
hozjacz (101)|17.8.2005 08:58
[quote=mirekv]hozjacz
Nevím, proč to cpeš ještě do nějakého DrDivXe, když už to máš ve VDubu přes Avisynth (příp bez Avisynthu). Kodek si přece nastavíš i ve VDubu.[/quote]

Dr. DivX je jen další varianta. Přes VirtualDub s AviSynthem jsem docílil odstranění interlace snímků, ale když si při tom odstraňování (překódování) vyberu jakýkoli kodek (DivX, XviD) než DV nebo uncompressed, tak to prostě dopadne tak jak jsem popisoval na konci prvního příspěvku....
mirekv (7169)|17.8.2005 09:42
Video z DVD je už vyhlazené, kdežto z kamery ne, proto kodek nestíhá. Dr Divx neznám, ale předpokládám, že dělá resize a má nějaké filtry. Jaký rozměr (rozlišení) má to hotové video z Dr DivX? Tohle vše umí i VDub, chce to ovšem nějaký kalkulátor na výpočet kompromisu rozměru/kvality a taky vyzkoušet nějaké de-noise filtry.
Video z kamery se do DivX/Xvid dělá špatně, chce to zkoušet. V dnešní době levných DVD výpalek a médií bych video dělal na DVD (MPEG-2), což taky dělám.
hozjacz (101)|17.8.2005 10:08
Já to zkouším dát do DivX jak z toho DV AVI, tak z DVD-VIDEO.
V Dr.DivX si můžeš resize nastavit (neměním jí - nechávám plný PAL), můžou se do něj přidat VDub filtry (skoušel jsem bez filtrů, s filtry) a nic. Pořád viz. výše.
No právě že kolegovy na SONY kameře to jde do DivX (klidně přes Dr. DivX) bez filtrů a bez problémů a hlavně KRÁSNĚ!!!
Co přesně dělají "de-noise filtry" (z ENG to umím taky přeložit, ale co přesně dělají)?
exTNT (1421)|17.8.2005 10:45
To DVD-VIDEO je ve VOBech? Každopádně by to měl být MPEG2, pokud z toho chceš mít opravdu DivX nebo XviD, zkus to demuxnout pomocí ProjectX a převést pomocí GordianKnotu, tenhle postup mě nikdy nezklamal. Návody na obojí jsou tady v návodech.
vlada (3470)|17.8.2005 12:45
hozjacz
Zkus se podívat na moje stránky a něco nastudovat. Podle mě toho děláš plno úplně špatně.
Sestříhej v Pinnaclu a vyexportuj jako AVI DV Type 2. U Type 1 Ti AviSynth ani VD/VDM nenačte zvuk. Pokud to Pinnacle do Type 2 neumí, tak jsou na to konvertory, případně filtr DirectShowSource v AviSynthu se to načte.
Ve VD načti to AVI nebo AVS skript. Deinterlace bych nedělal v AviSynthu, ale ve VD pomocí filtru smart deinterlace (nastavení vzi. moje stránky). Zvuk vyexportuj do WAVu a při dalšim zpracování ho zakaž. Potom musíš správně nastavit kodek, doufám, že máš nejnovější verzi XviDu 1.0.3. Ještě je vhodný, změnit rozlišení na nějaký se čtvercovejma pixelama. To znamená třeba 720x540 nebo 640x480. Zvuk zkomprimuj do MP3, radši CBR a potm ho ve VD/VDM spoj s videem.
De-noise filtry jsou na potlačení šumu, je tady na TVFreaku pěknej článek jak na ně.
Bullback (352)|17.8.2005 14:35
hozjacz

[quote]Co mám ještě a jak udělat?[/quote]
Přečíst si noviny "Komsomolskaja Pravda" :-E :-E :-E
[quote](od snesitelných - kolem 1200kbps až po nesmyslných 4000kbps) [/quote]
Tak tenhle vtip má váhu ... :-E :-E :-E

Potěšující příspěvek, pořád mám důvod sem chodit častěji :-E :-E :-E
hozjacz (101)|17.8.2005 15:16
[quote=Bullback]hozjacz

[quote]Co mám ještě a jak udělat?[/quote]
Přečíst si noviny "Komsomolskaja Pravda" :-E :-E :-E
[quote](od snesitelných - kolem 1200kbps až po nesmyslných 4000kbps) [/quote]
Tak tenhle vtip má váhu ... :-E :-E :-E

Potěšující příspěvek, pořád mám důvod sem chodit častěji :-E :-E :-E[/quote]

Víš, sem tady novej a jak jsem psal za začátku, jsem v tomto ohledu lama. Nevim jakej si "kádr" Ty, ale jestli sis nevšiml, tak ostatní se mi snaží s mým problémem pomoci (a jsem jim za to vděčen). Tvůj bezpochyby brilantní ostrovtip možná někde zabírá, ale mě takovými výlevy dětinské fantazie prosím neobtěžuj!!!
Omlouvám se za OT
Bullback (352)|17.8.2005 15:22
hozjacz

Kdybys byl lama tak sem nevtrhneš s DivXem a tvrzejními mázory o bitrate, chápeš se ???
[quote]Ale když u XviDu nastavím bitrate 8000kbps, tak se na to už jakžtakž dá koukat (ale ta velikost!!!)[/quote]
Z kamery transformuju (pokuď Vůbec toto dělám) do MPEG-2, je 100x kvalitnější než DivX apod. a nejsou vesměs problémy.
Nemysli si že kdyš to nasereš na 1000kbps že to diváka (poku'd není slepejš) neporazí :-E :-E :-E
hozjacz (101)|17.8.2005 15:41
[quote=Bullback]hozjacz

Kdybys byl lama tak sem nevtrhneš s DivXem a tvrzejními mázory o bitrate, chápeš se ???
[quote]Ale když u XviDu nastavím bitrate 8000kbps, tak se na to už jakžtakž dá koukat (ale ta velikost!!!)[/quote]
Z kamery transformuju (pokuď Vůbec toto dělám) do MPEG-2, je 100x kvalitnější než DivX apod. a nejsou vesměs problémy.
Nemysli si že kdyš to nasereš na 1000kbps že to diváka (poku'd není slepejš) neporazí :-E :-E :-E[/quote]

Myslím si, že naše konverzace opravdu není nutná; resp. nemám na Tebe vůbec náladu. Ale odpovědět je slušnost a tak tedy:

To, že jsem ve zpracování videa z kamery začátačník je pravda, ale opravdu si myslíš, že každý začátačník nemůže mít alespoň základní pojem o tom, co je to datový tok? Když bys četl tento thread celý pořádně zjistíš, že to video mám již v DVD-VIDEO bez problémů. Prostě ho chci dát ještě do dalšího formátu, to že jsem zvolil DivX nebo XviD je moje rozhodnutí. Promiň, ale to, že Ty "transformuješ" svá videa do MPEG-2 Ti přeju, ale nevim proč to cpeš mě, když já tu řeším něco zcela jiného. To proč chci zvolit datový tok třeba 1000, nebo 2000, nebo 3000 nebo já nevim kolik je moje věc a rozhodnu se podle toho, co budu s tím videem hodlám dál dělat (třeba ho pouštět "slepejšům" - do toho Tobě není vůbec NIC).

[color=red]A teď už snad naposledy: opravdu nechci být hrubý ani vulgární, ale buď tak laskav a již mě svými zbytečnými posty zde neotravuj!!! Kvůli Tvým zbytečným a s prominutím hloupým výlevům se to zde začíná stávat nepřehledným....
Nemáš-li mi co poradit - NEPIŠ SEM a jdi oblažovat svou přítomností jinam. Doufám, že jsem Tě neurazil a dovolím si navrhnout, že bychom tyto OT posty ukončili. Díky[/color]
hozjacz (101)|17.8.2005 18:32
Zpět k tématu:
Tak jsem si pročetl několik návodů na vladovo stránkách (díky za doporučení - jsou SUPER). A pokusil se podle toho něco udělat. Zítra se mi teda do ruky dostane kamera SONY, tak to zkusím celé od znova (od "přetáhnutí do PC" podle výše zmíněných stránek).
Jinak všechny postupy které jsem stihl dosud vstřebat z výše zmíněných stránek nevedly ke kýženému výsledku... bohužel. Pravdou je, že interlace snímky již nejsou (i díky smart deinterlace), ale mám stále bídnou kvalitu videa po kompresi do DivX (XviD).
Dokonce jsem si instalnul Canopus ProCoder 2, se kterým to zatím moc neumím, ale když v něm spustím náhled toho mého videa, tak vypadá přesně tak jak bych si představoval, ale poté co to dám konvertovat, tak to sic asi vypadá pěkně, ale video se na začátku párkrát škubne (tak první 1-2 sekundy videa se přehrají) a pak už jde jen zvuk se zastaveným videem. Proč to je? Co dělám v Canopus ProCoder 2 špatně?

Vlado: já si to na tvých stránkách najdu jak na každou věc, ale napiš mi zde co mám přesně dělat po sobě:
např.
- stáhnout video pomocí WinDV (jak se dočtu na tvýém webu)
- přes VDM ...... atd -> atd
Myslím takovej jednoduchej přehled. Vím, že to máš na stránkch, ale je to tam vždy tak jako, no a teď následuje toto, nebo toto a to je tam a týká se toho a toho.... (prostě občas se v těch odkazech ztrácím)
vlada (3470)|17.8.2005 19:23
hozjacz
Já vim, je toho moc a chce to možná třeba přečíst i dvakrát, myslím si, že všecho to tam nějak je, ale asi budu muset vypíchnout to opravdu důležitý.

Takže ve stručnosti jak na to:
1) Z kamery do PC pomocí WinDV, Pinnacle nebo čehokoliv jinýho
2) Sestříhat pomocí Pinnacle, Vegas, Premiere atd.
3) Export zpátky do DV type 2.
4) Otevřít ve VD a použít filtry. Deinterlace musí být první, potom šum a nakonec resize (lanczos, bilinear)
5) Ve VD vytáhnout ven zvuk a zkomprimovat ho externím programem. Jde to sice komprimovat i ve VD, ale často to zlobí.
6) Zkomprimovat video dvouprůchodově do XviD
7) Spojit do AVI/MP4/MKV nebo čehokoliv jinýho

U kodeků se počítá kvalita hodnotou bits per pixel (někde to tam mám taky popsaný). Je to vlastně bitrate/(rozlišení*snímková frekvence). Pro DVDrip je vhodná hodnota kolo 0,2, pro DV musíš jít kvůli špatnej kvalitě zdroje (šum, nestabilita) výš, třeba 0,3. Při rozlišení 720x540@25 fps to dělá nějakych 3000 kbps. Pokud zvolíš míň, nebude video dobrý. Pro MPEG-2 potřebuješ pro stejnou kvalitu přibližně dvojnásobek.
Pokud chceš nižší bitrate, musíš snížit rozlišení, třeba na 640x480 nebo 512x384. Je to menší ztráta kvality než příliš nízký bitrate.

Canopus ProCoder téměř neznám. Ale používat ho na kompresi do MPEG-4 (DivX, XviD) považuju za nesmysl. Ten program na to neni dělaný a kvalita bude úplně stejná jako z jinýho programu. Všechny totiž používají stejný kodek.
exTNT (1421)|17.8.2005 19:52
Jenom znovu připomenu alternativu, hlavně proto, že (jestli jsem to teda správně pochopil) hozjacz už z toho původního materiálu má funkční DVD: VOBy z DVD demuxnout v ProjectX a následně zkomprimovat (audio i video současně) do XviD nebo DivX v GordianKnotu.
Nemůžu si pomoct, ale pořád mi to připadá o hodně jednodušší... :-E
vlada (3470)|17.8.2005 20:45
exTNT
No to sice jo, ale máš mezi tim tu kompresi do MPEG-2 navíc.
exTNT (1421)|17.8.2005 21:03
No v případě, že by dělal jenom DV AVI - DivX, tak jo, ale on dělal i DVD, takže mu tohle šetří dost času a rozdíl v tom finálním XviDu nebo DivXu stejně nemá šanci poznat.
vlada (3470)|17.8.2005 22:34
exTNT
Já myslim, že
1) Téměř žádnej čas se tim neušetří, protože nevim kde by se šetřil.
2) Jsem přesvědčenej, že by to bylo poznat.
Zvlášť u DVD z Pinnaclu, to má tak mizernou kvalitu, že je určitě horší než XviD s polovičnim bitratem. Potom už s tim neuděláš nic. Navíc použíješ deinterlace a denoisery až po kompresi do MPEG-2, čimž jim pořádně zkomplikuješ práci. Fakt se mi to nezdá jako dobrej nápad, pokud můžu mít i zdrojový video.
exTNT (1421)|17.8.2005 22:43
whatever...
hozjacz (101)|18.8.2005 12:16
Tak vám všem zatím děkuji a jsem tu z5 s dalšími poznatky. Teď jsem to svoje video stáhnul přes Pinnacle znovu do PC přes SONY kameru. Zvláštní je, že obrazová kvalita je u tohoto zdrojového formátu výrazně jiná, než když jsem to do toho PC soukal z kamery Panasonic (subjektivně vzato - lepší). Nicméně budu pokračovat dle vladova popisu (diky za něj).
Chci jen upozornit, ze tvorba DVD-VIDEO je jinou odnoží mého snažení. DVD jsem vytvořil, funguje, vypadá obstojně a dobrý...
Nyní řeším pouze převod z DV->DivX (XviD). To proto upřednostním vladuv popis.
Jo a ještě, píšete, že DVD z Pinnaclu má mizernou kvalitu? Co to znamená (vím, co znamená mizerná kvalita, ale ptám se proč má Pinnacle takovou kvalitu, nebo v čem je lepší to DVD dělat/stříhat... ).
Jinak kazí-li Pinnacle nějak video při tvorbě DVD, tak pokazil mi ho taky, když jsem při tvorbě DVD si to v Pinnaclu jen sestříhal -> výstupem byl opět AVI kódovaný DV kodekem a na samotnou tvorbu (tvorbu menu, kódování, vypálení) jsem použil Nero...?

Zajímavé ale je, že i video natáčený na Panasonicu, stažený přes SONY do PC i video natáčený na SONY stažený přes SONY se při přímém grabu do DivXu dost "zhnusní" (prostě obrovské rozpatlané čvterce, detaily jsou neostré, nebo nejsou vůbec - prostě hrůza).

Co se týká Canopus ProCoder 2 chtěl bych, jestli někdo kdo tento program zná mi sem nenapsal, co mám při použití tohoto programu nastavit. Protože jak jsem již výše psal, náhled videa v tomto programu je naprosto SUPER (snad lepší než DVD :-D), ale když to zkonvertuju, tak je z toho stejná (pardon) BLITKA jako při převodu v čemkoli jiném a nebo to nejde přehrát vůbec (obraz se zasekne a zvuk jde dál).
Tento výsledek se dostaví při použití Canopus ProCoder 2 samotného a i při použití Canopus ProCoder 2 Wizarda... Jinak pro převod formátů se mi tento soft zdá zajímavý (umí i 3gp a další)....
Bullback (352)|18.8.2005 12:17
[quote=vlada]hozjacz

Takže ve stručnosti jak na to:

4) Otevřít ve VD a použít filtry. Deinterlace musí být první, potom šum a nakonec resize (lanczos, bilinear)
5) Ve VD vytáhnout ven zvuk a zkomprimovat ho externím programem. Jde to sice komprimovat i ve VD, ale často to zlobí.
6) Zkomprimovat video dvouprůchodově do XviD
7) Spojit do AVI/MP4/MKV nebo čehokoliv jinýho

Pro MPEG-2 potřebuješ pro stejnou kvalitu přibližně dvojnásobek.

Canopus ProCoder téměř neznám.[/quote]

Vy dva se ste se dlouho hledali, cóó ???

Ty kecy o dvojnásobným bitrate můžeš tvrdit jak když neznáš ProCoder ??? To se mě jenom zdá ...
Deinterlaci použít proč ??? A filtry ??? Na "odšumění" A resize ??? To si děláš prdel ???
Co zlopbí ve VD, rozhodující je decoder a né VD, VD nemá svoje decodery tak co Ti zlobí nechápu ...
KOmprese do XVID a k čemu ???, diť už to zkomprimovaný je ...
MP4,MKV, a přehrávat na PC ??? No to akorát bude trhanec a né plynulý video.

To má šťávu, jen dál pokračujte .... Hele a co použít filtr "blur" nebo Blur more" z VD :-E :-E :-E

[quote]když já tu řeším něco zcela jiného[/quote]
řešíš tady ptákoviny nemajíc smyslu, kdybys šel raději cvrnkat kukičky udělal bys líp :-E :-E :-E
vlada (3470)|18.8.2005 13:02
Bullback
Tim výrokem "neznam ProCoder" mam na mysli to, že ho denně nepoužívam a nevyplyvnu z hlavy všechny nastavení. To že potřebuje DVD přibližně dvojnásobnej bitrate na stejnou kvalitu jako MPEG-4 ASP jsem zkoušel. Ty jsi akorát jednou před deseti lety viděl hnusnej DVrip v DivX 3.11 a od tý doby všude vykřikuješ DivX a Xvid je shit. Vyzkoušej si ty kodeky a potom něco plácej. A ještě mi řekni, co má MP4 a MKV společnýho s trhanym obrazem? To jsou kontejnery, pokud víš co to takovej kontejner je. Znáš jiný zařízení než počítač, který dokáže bez problémů přehrávat 50fps video? A to je trhaný? Když o tom nic nevíš, tak proč se pořád do toho motáš přihlouplejma připomínkama. Jo a VD má svoje dkodery pro DV a MJPEG, jen tak mimochodem.

Hele ty lidi, co programujou ty různý filtry, to jsou asi úplný magoří, ne? Tady se tisíce možná miliony lidí zabývají vytvářenim a nastavovánim různych filtrů a přitom všechny stojí za hovno. Škoda, že jsem to nevěděl dřív, moh sem si nechat všechny nahrávky z DV zašuměný.

hozjacz

Tim špatnym DVD z Pinnaclu mam na mysli špatnej MPEG-2 enkoder, s Nerem to taky neni žádná výhra. Dobrý jsou třeba ten ProCoder, CCE, HC nebo QuEnc (má občas problémy s dodrženim bitrate). Poslední 2 jsou dokonce zadarmo.

Takže já bych DVD dělal tak, že z Pinnaclu vyexportuješ DV AVI (to je v pohodě) a potom to nějakym slušnym MPEG-2 enkoderem zkomprimuješ. Pak z toho authoringovym SW uděláš DVD.

Přímý nahrávání do DivX je blbost, tam musí bejt zákonitě kvalita příšerná. Zkus si třeba pro srovnání Windows MovieMaker, kterej ukládá video z kamery rovnou do WMV. To je naprostá zoufalost. Slušný MPEG-4 video musíš udělat dvouprůchodově s nastavenim vysoký kvality v enkoderu (což samozřejmě nepoběží realtime). Navíc když tam hodiš ještě nějaký filtry, tak se můžeš spolehnout, že to pojede několik hodin. Už se Ti povedlo získat z VD nějakou rozumnou kvalitu? Jak nastavuješ kodek?
Bullback (352)|18.8.2005 13:25
[quote="vlada"]Bullback
Tim výrokem "neznam ProCoder" mam na mysli to, že ho denně nepoužívam a nevyplyvnu z hlavy všechny nastavení. To že potřebuje DVD přibližně dvojnásobnej bitrate na stejnou kvalitu jako MPEG-4 ASP jsem zkoušel. Ty jsi akorát jednou před deseti lety viděl hnusnej DVrip v DivX 3.11 a od tý doby všude vykřikuješ DivX a Xvid je s**t. Vyzkoušej si ty kodeky a potom něco plácej. A ještě mi řekni, co má MP4 a MKV společnýho s trhanym obrazem? To jsou kontejnery, pokud víš co to takovej kontejner je. Znáš jiný zařízení než počítač, který dokáže bez problémů přehrávat 50fps video? A to je trhaný? Když o tom nic nevíš, tak proč se pořád do toho motáš přihlouplejma připomínkama. Jo a VD má svoje dkodery pro DV a MJPEG, jen tak mimochodem.

Hele ty lidi, co programujou ty různý filtry, to jsou asi úplný magoří, ne? Tady se tisíce možná miliony lidí zabývají vytvářenim a nastavovánim různych filtrů a přitom všechny stojí za hovno. Škoda, že jsem to nevěděl dřív, moh sem si nechat všechny nahrávky z DV zašuměný.

Bhfuhehehehéééééééééé, chápeš alespoň teorii o MPEG-4 a MPEG-2 ??? Určitě né, jinak bys ani tohle o "dvojnásobný" kvalitě netvrdil. Narozdíl od tebe jsem praktik a kontejner, o ten jde prakticky víc než o saamotnej kodek protože v tom PC musí odebírat (jak jinak než softvérově) data plynule aby nevypadnul při přehrávání snímek, u Matrošky tomu tak není protože mixuje se zvukem podle času, na toto se musí použít vyrovnávací paměť, a tady je zádrhel v plynulosti oproti AVI.
Ještě k tý kvalitě, zkus udělat z TV karty MPEG-2 a Xvid na mizernejch 4000kbps, uvidíš velikej rozdíl ve prospěch ProCoderu ... 50fps přehrává běžně televize Ty VOLE ...
Každej filtr je na něco, použití může být jako vložka do střihu apod. Na celý to je :-k
Jestli máš nahrávky z DV zašuměný (nebo měls) tak to raději neříkej nahlas a nech si opravit kameru nebo ten zdroj DV :-E :-E :-E
hozjacz (101)|18.8.2005 16:21
Bohužel, už ho tu máme zas...
2 Bullback:
Chápu, že můžeš mít výhrady k tomu, co někdo prezentuje, ale myslím si, že základem lidské komunikace (i tady na 4u) by měla být slušnost a tudíž by ses měl vystříhat obdobných vulgarismů jako "Ty VOLE... " apod.
Snažíš-li se mi pomoci s mým problémem, děláš to v pravdě zvláštně (zatím mi žádný Tvůj výkřik nebyl k ničemu platný).
Jestliže sis ale tento thread vybral jako místo, kde budeš jen zbytečně otravovat svými hloupými a nemístnými vzkřeky, tak se Ti to zatim daří.

Takže Tě opět slušně žádám: VYPADNI A NEOTRAVUJ - ZACLÁNÍŠ!!!

Už si to pochopil?

Musí následovat další omluva za OT, ale reagovat prostě musím...
exTNT (1421)|18.8.2005 16:39
hozjacz
Když Ti to tak vadí, proč na to reaguješ? Copak si neuvědomuješ, že i v tomhle případě platí zákon akce a reakce? Když si ho nebudeš všímat, časem ho to taky omrzí.
Ale k věci: přestože se s "bullbackovým" názorem na koukatelnost XviD neztotožňuju (eufemismus jako prase... :-E ), osobně si jeho příspěvky rád přečtu, protože pod drsnou slupkou se většinou skrývá velmi zdravé jádro... :-E
A doufám, že nejen pro mě je důležitější obsah, než forma.
hozjacz (101)|18.8.2005 18:05
Dobře, máš asi pravdu.... pokusím se jeho slaboduché narážky přecházet hlubokým opovržením. Bohužel jsem v problematice začátečník a tak nejsem asi schopen oddělit zrno od plev a zjistit, jestli se ve změti hloupých slov neukrývá něco kloudného...

Jinak abychom se vrátili k tématu... zatím jsem se tedy dál nedostal než jsem psal dnes dopoledne, ale snad ještě dnes něco zkusím a pak se podělím...

Co se týká toho Canopus ProCoder 2 nevíte někdo, proč se mi soubory z něj vycházející seknou po cca. 2 sek a pak už jde jen zvuk. Jak mám Canopus ProCoder 2 nastavit?

Jo a napadla mě ještě jedna věc, jak vlada píše, že je dobré ve VD oddělit zvukovou stopu od videa. Vadí to něčemu, když bych jí tam nechal - zatím jsem žádnou desynchronizaci video vs. zvuk nezanamenal.

Díky
vlada (3470)|18.8.2005 18:45
Bullback
Žádnej jinej kontejner než AVI nepoužívá časování podle frejmů. Jedině avíčko je takhle debilní a proto taky tady pořád čteš příspěvky, jak se někomu u AVI rozbíhá zvuk. Žádnej snímek Ti nikdy nevypadne, to je nesmysl. Ani nemůže, protože, kdyby vypadnul, tak jak se asi dopočítají následující P-frejmy a B-frejmy? Matroška a MP4 jsou nejlepší kontejnery jaký byly zatim vymyšlený.
Podle času je synchronizovanej i MPEG a tim pádem i DVD.
[quote]zkus udělat z TV karty MPEG-2 a Xvid na mizernejch 4000kbps[/quote]
Zkoušel jsem, byl tam velkej rozdíl ve prospěch XviDu.
No a 50 fps - já myslim celý kompletní snímky a 50 za vteřinu. Ne nějakou nedokonalou iluzi s roztřesenym obrazem zvanou prokládání. Dokáže tohle nějakej přístroj kromě počítače přehrát?
Jo a filtry ve VD nejdou použít na část videa. Jsou myšlený a dělaný tak, aby se použily na celý video.

exTNT
Bullbacka taky respektuju, protože toho plno ví, ale v určitych věcech máme naprosto odlišný názory a zřejmě i zkušenosti. Je to podobný jako se Staymanem.
mirekv (7169)|18.8.2005 18:46
hozjacz
Rozumím tomu tak: Ty z Pinnacla uděláš znovu DV a to je OK? Potom při konverzi do DivX/Xvid záleží už jen na kodeku, Procoder je prioritně určen na převod do MPEGu. Pokud převádí jinam, používá vnější kodeky, určitě sis při instalaci všiml, že instaluje DivX a QuickTime. Takže to je jen prostředník a kvalita výsledku závisí jen a jen na tom kodeku. Proč se ti to seká, to teda nevím.
hozjacz (101)|18.8.2005 20:19
[quote=mirekv]hozjacz
Rozumím tomu tak: Ty z Pinnacla uděláš znovu DV a to je OK? Potom při konverzi do DivX/Xvid záleží už jen na kodeku, Procoder je prioritně určen na převod do MPEGu. Pokud převádí jinam, používá vnější kodeky, určitě sis při instalaci všiml, že instaluje DivX a QuickTime. Takže to je jen prostředník a kvalita výsledku závisí jen a jen na tom kodeku. Proč se ti to seká, to teda nevím.[/quote]

Ano, přesně tak... z Pinnacla udělám DV, který je "pěkný". Poté bych to chtěl jakkoli převést do např. DivXu nebo XviDu a poté se prostě kvalita stane STŘAŠLIVOU...

Co se týká ProCoderu, tak mi někdo napište (zcela polopaticky) co zmáčknete, když máte DV AVI a chtěli byste vytvořit v ProCoderu DivX AVI aby vypadalo....
vlada (3470)|18.8.2005 21:37
[quote=hozjacz]
Co se týká ProCoderu, tak mi někdo napište (zcela polopaticky) co zmáčknete, když máte DV AVI a chtěli byste vytvořit v ProCoderu DivX AVI aby vypadalo....[/quote]
Tohle vůbec neřeš, ProCoder na to neni dělanej. Nemá to vůbec smysl.

Pokud máš video otevřené ve VD, tak vypadá O.K.? Jestli jo, tak je chyba evidentně na výstupu, pokud vypadá špatně už i video ve VD, tak je chyba na vstupu. Od toho se dá potom odvozovat dál.

Spíš napiš, jak ty kodeky nastavuješ, jakej bitrate, rozlišení, co z ASP profilu atd. Někde zřejmě něco prasíš, ale těžko říct co.
hozjacz (101)|18.8.2005 22:18
Dobře budu postupně popisovet přesně co dělám, až udělám někde botu (což určítě dělám...), tak mě zaražte (bude to sice hodně postů, ale co se dá dělat).

- Takže pomocí Pinnacle jsem to stáhl z kamery v plném DV. Poté jsem to sestříhal opět v Pinnaclu. Při výstupu jsem jsem zvolil opět DV kodek (bohužel v tom Pinnacle nemám možnost volit nějaké AVI1 nebo AVI2).

- A mám AVI soubor. Pro zjednodušení práce jsem si udělal jen výřez (pro sichr: pomocí VD, video i audio jsem nastavil na Direct stream copy a pak jsem dal Save segmented AVI... - použil jsem key framy). Potud dobře nebo dělám něco špatně?

Je-li zatím vše v pořádku, tak mám AVI soubor, který má cca. 144MB (cca. 40 sek. videa, ve WinXP ve vlastnostech souboru je napsáno, že je to kódováno MC_DVD - je to OK?)

To video je v této situaci docela hezký: má i detaily a tak, ale jsou tam výrazné interlace snímky:

Je taková kvalita videa jako vstup pro další práci v pořádku nebo je někde problém už teď?

Poté si můžu DEMUXnout zvuk a tuším, že je potřeba ve VDM přidat filtr pro prokládané snímky. Zvolil jsem smart deinterlace (2,7 beta 2) a jak ho mám nastavit? Já zkoušel defaultní hodnoty....

Takže jak? Je vhodné použít tento filtr a jestli jo, co mám zaškrtat?
pinnacle_vystup_941.jpg video_po_pinnacle_a_vyrezu_544.jpg deinterlace_filtr_141.jpg
vlada (3470)|19.8.2005 12:41
Takže postupně. Pokud to video jde ve VD otevřít i se zvukem, tak je to DV AVI Type 2. Je to tedy v pořádku.
Ta informace o kompresi videa je divná, na tohle se moc nespoléhej. Pokud to chceš ověřit, tak použij GSpot. Podle velikosti to ale vypadá, že máš opravdu DV AVI, zvuk je nekomprimovaný.
No a teď to nastavení deinterlacingu - pro lepší kvalitu zaškrtní frame and field, je to ale pomalejší. odškrtni asi to compare color chanel..., naopak zaškrtni cubic interpolation a možná motion map denoising (lepší ale pomalejší). Existuje novější verze filtru, která má ještě lepší dopočítávání než cubic interpolation. S thresholdem dole si asi budeš muset malinko pohrát sám a najít optimální hodnotu. Nebo nech těch 100.
V místech, kde je tak velký pohyb jako na tomhle obrázku vznikne vlastně pouze poloviční vertikální rozlišení. Ale tomu nejde zabránit, to je prostě prokládání - jednoduchý pro výrobce kamery, složitý a nekvalitní pro uživatele.
Čili zatím je všechno O.K. a zkus tedy druhý díl - komprese do MPEG-4.
hozjacz (101)|19.8.2005 17:22
Takže zatím díky, bohužel jedu na víkend a tak musím do neděle náš "seriál" přerušit. Jinak zatim díky a až pokročím o kus dál... zase napíšu

---edit---
Jo ještě: než se vrátím a pustím se do samotných převodů, chci vědět dvě základní věci (abych se mohl po příjezdu do toho hned pustit).

Myslím si, že mi budou pro začátek stačit dva filtry (deinterlace -> už jsme probrali a pak resize). Takže můžu použít oba filtry v jednom JOBu? Nebo musím použít jeden - překódovat; druhý, překódovat...

Můžu při použití těchto filtrů rovnou kódovat do např. XviDu nebo pro použití filtrů mám zvolit nějaký méně ztrátový kodek (nebo jak bych to napsal) - třeba DV kodek nebo tak něco?

Závěrem ještě jedno info... když chci použít resize, kde se dozvím správné hodnoty, které mám nastavit (výchozí je: XXXxYYY, další XXXxYYY a tak dál)?

---edit---

... TO BE CONTINUED....
vlada (3470)|19.8.2005 19:40
hozjacz

Všechny filtry se samozřejmě musí naskládat za sebe a v tom pořadí se budou aplikovat. Deinterlace musí být první. Jakákoliv komprese navíc je pouze zbytečná ztráta kvality. Video potom samozřejmě uložíš rovnou do XviDu. Všechno prostě v jednom kroku.

Ce se rozlišení týká, je to dost záludná otázka. Každopádně by bylo dobrý zvolit takový, který je 4:3 - 720x540, 640x480, 512x384 atd. Hodnoty musí být dělitelné 16-ti. Konkrétní výběr potom závisí na tom, jak je video dlouhé a kolik MB má mít výstup. Podrobnosti jsou na mé stránce ve 2. díle návodu na ripování DVD.
Pitomec (10211)|20.8.2005 09:30
[quote=vlada]Tohle vůbec neřeš, ProCoder na to neni dělanej. Nemá to vůbec smysl.[/quote]
Co to proboha píšeš za blbosti :-?

stayman (12393)|20.8.2005 10:08
Tak tak, a navyse si poradi aj s AC3, DTS a samoze aj s Mpeg a WAV :-)
vlada (3470)|20.8.2005 13:33
Pitomec, StayMan by €RikŁ€
Já netvrdim, že to ProCoder neumí, ale neni to jeho primární cíl. Je to hlavně MPEG-2 encoder. Naopak VirtualDub je přímo dělanej na komprimování videa pomocí VfW kodeků jako DivX a XviD. Umí to nejlíp ze všech programů, proto jsem psal, že nemá smysl zkoušet to v ProCoderu.
Ten výběr formátů AVI a DivX Pro moc nechápu. Z toho DivX Pro jako vznikne MOV nebo WMV? A potom se člověk diví, že si 90% lidí myslí, že AVI je komprese videa.
Pitomec (10211)|20.8.2005 14:01
[quote=vlada]Pitomec, StayMan by €RikŁ€
Já netvrdim, že to ProCoder neumí, ale neni to jeho primární cíl. Je to hlavně MPEG-2 encoder. Naopak VirtualDub je přímo dělanej na komprimování videa pomocí VfW kodeků jako DivX a XviD. Umí to nejlíp ze všech programů, proto jsem psal, že nemá smysl zkoušet to v ProCoderu.
Ten výběr formátů AVI a DivX Pro moc nechápu. Z toho DivX Pro jako vznikne MOV nebo WMV? A potom se člověk diví, že si 90% lidí myslí, že AVI je komprese videa.[/quote]
Občas by to chtělo si ten ProCoder pustit a podívat se, co vlastně umí - pak by nedocházelo k tomu, že seš mimo obraz :-I
stayman (12393)|20.8.2005 14:26
Tak tak, enkoder to je !!!!
Bullback (352)|21.8.2005 19:33
vlada
[quote]Žádnej jinej kontejner než AVI nepoužívá časování podle frejmů.[/quote]

Ale při HW demixování je to to nejlepší co může bejt, např. u kopírování VHSky bys brzo s matroškou zkončil protože se může rozcházet zvuk nepravidelně na začátku jinak a ke konci taky jinak (vůči času). A to samý platí z těch starších TVkaret ... 95% uživatelů si stěžuje že video jde přehrát OK a při střihu se to rozletí ... U DVD to nevadí je-li přesný zdroj ...
[quote]No a 50 fps - já myslim celý kompletní snímky a 50 za vteřinu.[/quote]
Co že ??? To mluvíš o vysokém rozlišení, normální prokl.video má 50půlsnímků, ty půlsnímky jdou posobě na TV a na PC taky pokuď nemáš nějakej hnusnej decoder který zobrazí každý druhý půlsnímek nebo snímky přes sebe, tak o čem je řeč ???
[quote]Zkoušel jsem, byl tam velkej rozdíl ve prospěch XviDu.[/quote]
Oči z kašparový krávy sis koupil nebo dostal k narozeninám :-E :-E :-E
hozjacz

[quote]Ano, přesně tak... z Pinnacla udělám DV, který je "pěkný". Poté bych to chtěl jakkoli převést do např. DivXu nebo XviDu a poté se prostě kvalita stane STŘAŠLIVOU... [/quote]

[quote]Co se týká ProCoderu, tak mi někdo napište (zcela polopaticky) co zmáčknete, když máte DV AVI a chtěli byste vytvořit v ProCoderu DivX AVI aby vypadalo....[/quote]
Už máš hotovej důlek (na ty kuličky) ??? :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E

exTNT

Když vidím že sem někdo spadnul z Osla tak sem přesvědčenej že rady udělej to 1 200kbps aby to vypadalo stejně jako na 28 000kbps jsou výmyslem a nebudu nikomu radit že to dělá špatně ale měl by si uvědomit že to bude zákonitě horší - a pozor ! Z kamery
mirekv (7169)|21.8.2005 19:58
Tvorba AVI, MOV je u Procoderu jaksi navíc, když už je video ve VDubu, tak už je to nejlepší dělat přímo.
exTNT (1421)|21.8.2005 22:26
[quote=Bullback]
exTNT
Když vidím že sem někdo spadnul z Osla tak sem přesvědčenej že rady udělej to 1 200kbps aby to vypadalo stejně jako na 28 000kbps jsou výmyslem a nebudu nikomu radit že to dělá špatně ale měl by si uvědomit že to bude zákonitě horší - a pozor ! Z kamery[/quote]

:-((( Tak teď se nějak nechytám...
Já netvrdím, že DivX nebo XviD s datovým tokem 1200 bude stejný, jako z DV kamery a myslím, že jsem to snad ani nikdy netvrdil - když jsme se na tohle téma kdysi bavili, psal jsem, že mně XviD s takovým datovým tokem pro archivaci stačí - ale nikdy jsem nikomu nevnucoval, že je to jediná správná cesta a že to tak musí dělat taky. Nehledě už na to, že hodně záleží na čem se na ten výsledek bude koukat - na 51 cm úhlopříčce s 50 Hz (což je v našem Kocourkově pořád nejrozšířenější typ TV) ten rozdíl nijak dramaticky nevynikne. Ale o tom jsme se bavili už dávno a já jsem se smířil s tím, že máme jiné názory.
V tomhle vlákně jsem akorát psal, že jestli někomu vadí příspěvky někoho jiného (tedy konkrétně Tebe), ať si jich nevšímá, i když dle mého názoru se může o dost ošidit, protože k tématu práce s videem máš co říct - i přesto, že ve vztahu k DivX resp. XviD jseš reakcionář... :-E :-E :-E
Howgh. :-E
vlada (3470)|21.8.2005 23:58
[quote=Bullback]
Ale při HW demixování je to to nejlepší co může bejt, např. u kopírování VHSky bys brzo s matroškou zkončil protože se může rozcházet zvuk nepravidelně na začátku jinak a ke konci taky jinak (vůči času). A to samý platí z těch starších TVkaret ... 95% uživatelů si stěžuje že video jde přehrát OK a při střihu se to rozletí ... U DVD to nevadí je-li přesný zdroj ...[/quote]
Vždyť to je přesně naopak. Kontejnery jako Matroška, MP4 nebo MPEG synchronizaci narozdíl od AVI udrží. Jakmile to ale demuxneš, tak se to samozřejmě rozjede a nikdo už to dohromady nedá. Kdyby si zachytával takhle blbě do AVI, tak je to rozpadlý už rovnou. S timhle se prostě nedá nic dělat, jakmile se zvuk nepravidelně rozjíždí, tak si vyřízenej a nepomůže ti ani svěcená voda.

[quote]
Co že ??? To mluvíš o vysokém rozlišení, normální prokl.video má 50půlsnímků, ty půlsnímky jdou posobě na TV a na PC taky pokuď nemáš nějakej hnusnej decoder který zobrazí každý druhý půlsnímek nebo snímky přes sebe, tak o čem je řeč ???[/quote]
Už jsem Tě jednou odkazoval na moji ukázku, která Tě vyvede z omylu. Přehraj si ji na TV (z DV kamery) a na počítači (s 50 fps BOBem) a uvidíš o čem mluvim. Princip prokládání je takovej, že v každym momentě vidíš maximálně 288 řádek (u PALu). Na 50 Hz TV mírnym posouvánim půlsnímků nahoru a dolů vzniká iluze, že reálný rozlišení je dvojnásobný, ale je to jenom za cenu pulsování obrazovky. Na PC se musí dělat resize a obraz má i vzhledově poloviční rozlišení - zubatý šikmý hrany. Jediný východisko by byl nějakej realtime smart BOB, ale jedinej použitelnej má PowerDVD a ani to neni žádnej zázrak.
Bullback (352)|22.8.2005 12:15
exTNT
[quote]Já netvrdím, že DivX nebo XviD s datovým tokem 1200 bude stejný, jako z DV kamery a myslím, že jsem to snad ani nikdy netvrdil [/quote]

To vím a ani se nehádám o kolik to bude horší :-) ,možná si ale tazatel myslí že DivX je zázrak a nějaké zastaarelé DV ....... Alespoň mě o tomto jeho divné příspěvky usvědčují :-E :-E :-E
Něco jinýho je udělat DiVX z pořadu TV kde je obraz zničen digitálem a i analog.šumem a rozdíl je z prvotního kvalitního zdroje tj.kamera.
I v tomto mohu částečně potvrdit tazatelovo zkoušení že DV-> MPEG-2-> Divx bude obrazově subj.lepší než DV-> DivX přímo, je to dáno tím že MPEG (jakékoliv) je ztrátové a ty ztráty se projevují v úbytcích malých úrovní a zaokrouhlováním barev apod., tudíš výsledný DivX bude po převodu z MPEG-2 více ochuzen o různorodost "bodů" a toto se lépe konverzuje.
Píšu to jako Tobě protože tazatel možná neví že moje odpovědi na příspěvky si nechávám honorovat dosti vysokou odměnou :-E :-E :-E

vlada
[quote] Na PC se musí dělat resize a obraz má i vzhledově poloviční rozlišení - zubatý šikmý hrany. Jediný východisko by byl nějakej realtime smart BOB, ale jedinej použitelnej má PowerDVD a ani to neni žádnej zázrak. [/quote]

Ty mě dáváš kapky tedy ...Právě to problikávání ty hrany odstraňuje, je to tak rychlý že to oko nepostřehne a vypadá to jako rovná diagonála \/ \/ \/
Princip zobrazování takto na PC a na TV je u prokládaného videa stejný (vyjma synchronizace), žádnej SMARD nebo něco se "zarážkami", to je naprd, kvalitu to akorát zhoršuje ...
vlada (3470)|22.8.2005 13:41
Bullback
Právě proto, že v DV nahrávce z levnych kamer je často plno šumu, je téměř nezbytností použít nějaký šumový filtr. Jsem přesvědčenej, že vícenásobná MPEG komprese vždycky směřuje ke zhoršení výsledku.
[quote]Princip zobrazování takto na PC a na TV je u prokládaného videa stejný (vyjma synchronizace), žádnej SMARD nebo něco se "zarážkami", to je naprd, kvalitu to akorát zhoršuje ...[/quote]
Nevím co je SMARD, můžeš mi to prosím objasnit?
Princip zobrazování na TV a monitoru je dost odlišný, to přece víš. 50 Hz TV zobrazí nejdřím lichý půlsnímky a potom mezi ně napodruhý vykreslí sudý. Tim, že v okamžiku kreslení sudych už ty lichý nesvítí, nejsou vidět žádný interlace artefakty. Monitor oproti tomu vykreslí najednou sudý i lichý řádky a jsou vidět interlace proužky (při WEAVE). Tohle ale přece víš 9-) Na monitoru proto musíš použít BOB 50, kterej roztáhne vždycky jeden půlsnímek na dvojnásobnou velikost, což taky neni ideální řešení. Rozlišení totiž efektivně spadne na půlku a šikmý hrany dudou zubatý, vodorovný hrany budou rozmazaný. Vždyť si to zkus, už Ti tohle vysvětluju asi po desátý a pořád se mi zdá, že to nechceš pochopit.
exTNT (1421)|22.8.2005 20:50
Bullback
:-E
mirekv (7169)|22.8.2005 20:59
Mě fascinuje chlapi, že se dokážete bavit pořád dokola o už dávno vyřešeném! :-R
stayman (12393)|22.8.2005 21:06
Ja len poznamku na vladu, ze 50snimkov asi tazko dostanes z 50polsnimkov bez zmeny dat.toku :-D