Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prosím o radu - WinFast DV2000 (ekv.TV2000 XP Expert)

Tano (34)|3.6.2004 21:08
Zdravím, a prosím o radu.
Mám problém s TV kartou Leadtek WinFast DV2000 (ekv. TV2000 XP Expert) - při pokusu o nahrávání z FM rádia v případě nastavení komprese do PCM zahlásí "Connect to WD Failed!", "Connect to ACM Failed!" a poté "Cannot open Recording Device!". Pokud mám nastaveno ukládání do WMA nebo MP3, program se zhroutí a Win oznámí "Základní součást jádra Win32 provedl neplatný přístup do paměti" (Wffm.exe) . U TV je vše v pořádku!

Hardware: Duron 800, MSI K7 Turbo, 256MB RAM, GeForce 2 32MB
Software: Win 98 SE, DirectX 8.1, poslední WF Ent. Center ,ovladače pro DV2000, VIA 4in1

Už nevím, kde hledat chybu. Děkuji za každou dobrou radu.
Ivo Mašek (10205)|4.6.2004 07:52
Selhává ti spojení.
V položce Compression Format nastav pro ".wav"
Nastav si také rozumnou frekvenci v položce Compression Attributes.
Uvědom si, že máš slabý procesor, při nahrávání si tudíž nemůžeš tolik vyskakovat.
Pohraj si s nastavením (tabulka se ti otevře po zmáčknutí druhého tl. zleva na panelu rádia) - je třeba zkoušet možnosti.
Nepíšeš, že bys měl zvukovku. V tom případě položky "Audio-Out Control Line" a "Audio Recording Line" nastavit na Line In.
Tano (34)|4.6.2004 20:45
Děkuji za odpověď.
Zvukovku samozřejmě mám, integovaná Via. Nastavovat jsem taky zkoušel všechny možné parametry formátu. Právě při pokusu o nahrávání do *.wav to hlásí "Connect to WD Failed!", "Connect to ACM Failed!" a poté "Cannot open Recording Device!". Nahrávání *.wma a *.mp3 program zhroutí - viz výše.
Výkonu bude na rádio dost, protože mi to nahrává z TV (a to je určitě náročnější na výkon) a tam je to v pořádku - VCD + SVCD - pouze když nastavím tu nejvyšší kvalitu nahrávání, takto trochu trhá obraz.
U toho rádia to bude určitě nastavením Windowsů, ale nemůžu prostě přijít na to kde?
Nemáte někdo tip?
Doom (2331)|7.6.2004 09:54
Integrované zvukovky mě osobně nikdy moc nenadchly :-k . Zkus zjistit, jestli je zvukovka správně nainstalovaná. Zkoušel jsi nahrávat v jiné aplikaci? Třebas v záznamu zvuku, který je přímo ve Woknech... nebo třebas v SoundForge. Tak zjistíš, jetli je problém v instalaci zvukovky nebo ve spojení zvukovka TV karta...
Tano (34)|8.6.2004 02:30
Díky za rady. Zkusil jsem tedy nahávat v aplikaci záznam zvuku, a to tak, že jsem pustil WinFast FM a spustil nahrávání. Do formátu PCM proběhlo vše tak, jak má. Pokud jsem se ale pokusil nahraný zvuk uložit do MP3 nebo WMA, program zahlásil "Program Záznam zvuku nemohl převod dokončit" - a nic víc.
Kodeky by ale měli být OK, protože z CD normálně grabuji do WMA a MP3, navíc jsem dnes instaloval nový MP3 kodek LAME 3,95. Zvukovka by také měla být správně nainstalovaná.

Pokud máte někdo ještě nějaký nápad, prosím, poraďte!
Doom (2331)|9.6.2004 08:56
Zkus si na internetu vyhledat FRAUNHOFER RADIUM MP3 CODEC. je to sice starší záležitost, ale je to kodek, který je poměrně rychlý a stabilní. já nahrávám z rádia s jeho pomocí (před jeho instalací mi Winfast FM nabízel pro MP3 jenom vzorkování <= 22kHz a bitrate <= 56kbps) a bez problémů.

Nakoukni do ovládacího panelu Zvuky a multimédia (nebo jak se to ve Win9x jmenuje). Někde v něm se nastavují priority a vlastnosti jednotlivých kodeků pro ACM (audio compression manager). Je možné, že tady máš něco špatně...
Tano (34)|10.6.2004 02:23
S těmi kodeky to byl dobrý nápad, Díky, zřejmě se Windowsům něco na tom Lame 3,95 nelíbí. Teď už mi WinFast FM nabízí i vyšší datové toky, jsem zase o kus dále.

Ale narazil jsem na další problém. Do MP3 se mi povedlo nahrávat pouze jednou, a teď to při pokusu o nahrávání hlásí "Aplikace přesáhla velikost své dočasné paměti." (Wffm.exe) a program je ukončen (toto asi nemá na mysli - mám nastaveno "Virtuální pamět nastaví systém Windows"- ale o jiném nastavení dočasné paměti nevím).

Nevíte někdo, jak toto vyřešit?
Ivo Mašek (10205)|10.6.2004 07:27
to TANO:
Dočasnou paměť si můžeš nastavit sám. U tebe je problém, že máš pouze 256 MB paměti. Tam si v nastavení dočasné paměti nemůžeš dovolit velký "rozlet" - padal by systém / zatuhnutí.
Ideální je nastavit max. velikost dočasné paměti - to jde ale pouze při osazení nad 512 MB (pak nebudou problémy).
Doom (2331)|10.6.2004 09:00
Franuhoffer/Radium MP3 kodér je klasika. :BB: škoda, že se dál nevyvíjí, ale na druhé straně je to dobře, aspoň to nemůžou pokazit :-)

Docela by mě zajímalo, jaký kodek používá Winfastí rádio jako výchozí, když nabízí tak omezené spektrum možností záznamu MP3. Radiátor mi na těch samých woknech nabízel daleko víc.
Ivo Mašek (10205)|10.6.2004 10:16
Dlouhá léta se TV-karty vyráběly pouze pro sledování TV, nikoli radia. Až v poslední době se přiřatují programy pro radio (marketinkový tah). Nemůže to být "to pravé ořechové" už z toho důvodu, že firmy, zabývající se radiem, nečekali na výrobce TV-karet (nemůžou je tudíž dostihnout). Ale pořád platí, že TV-karta převážně slouží k přenosu TV-signálu.
Já radio v TV-kartě nepoužívám, neboť vedle PC mám Hifi-věž.
Tano (34)|11.6.2004 01:26
pro DoomHammer:

Ten Radiator funguje dobře s touto kartou ?

To WinFast radio asi používá jako výchozí Fraunhofer ve zjednodušené verzi (24 kHz a 56 kBit/s), který používá i WM Player (viz např. http://home.zcu.cz/~msour/mpeg4/kodeky/divx3codec.php - 4 odstavec). Původně jsem ho tam také měl. Radiator možná používá jiný kodek, tak jako např. CDex, ten obsahuje kodek Lame.

pro Ivo Mašek:

Té dočasné paměti nerozumím. Pokud je myšlena dočasná paměť pro Win (virtuální), tak tam mám nastaveno "Virtuální pamět nastaví systém Windows", to by přeci mělo používat HDD pro to, co přesáhne velikost RAM (a nemělo by záležet na tom, jestli mám RAM 256 nebo 512). Zkoušel jsem i nastavit maximální velikost 6 GB, a chovalo se to stejně.

A že bych mohl nastavit paměť pro každou aplikaci zvlášť, jak by to mohlo vyplývat z hlášení drwatsona, tak to opravdu netuším, kde?

Aplikace přesáhla velikost své dočasné paměti.

Název modulu: KERNEL32.DLL
Popis: Základní součást jádra Win32

Název aplikace: Wffm.exe
Popis: WinFast FM
Verze: 5.13.01.2003-1.55

a následuje výpis systémových informací
Ivo Mašek (10205)|11.6.2004 07:21
Složité programy (a to různé) nejedou "přímým přenosem", ale částečně se ukládají do paměti.(Např. hra Tetris určitě ne -pokud není paměť 16 MB- , hra Codemaister, což je svižná a rychlá rallye už ano - to byl příklad pro pochopení) Od toho je tam ta "SDRAM, DDR", atd. Čím je menší, tím se program zpomaluje (samozřejmě do toho ještě kecá CPU), až se zahltí - aplikace přesáhla velikost dočasné paměti (musíš počkat, až se vyprázdní - pokud není stabilní mašina - nedočkáš se - do toho zase kecají drivery apod.). Dočasnou paměť si standartně nastavuje operační systém. Ty ji můžeš změnit, ale při 256 MB toho moc nezměníš.
Paměti od 1GB (DDR) nahoru již můžou mít dočasnou pamět úplně vypnutou - proces se děje v "přímém přenosu" - ta velikost to obsáhne.
Paměti od 512 MB (SDRAM, DDR) v pohodě snesou ruční nastavení - nejde předem definovat, to se musí vyzkoušet.
V BIOSu si řídíš přístupovou rychlost, buď 2, nebo 3. "3" je větší stabilita, "2" je větší rychlost.
...atd, atd - to je dlouhý povídání, a já to neumím tak dobře hodit na papír - chce to znát základy.
Např. vícečipové Kingmax - SDRAM mají od výrobce doporučenu "3", Kingmax - DDR mohou jít klidně na "2".
Doom (2331)|11.6.2004 09:03
Radiátor mi s Expertem fungoval (a DV2000 je prý Expert s přidaným portem 1394, takže by to mělo fungovat taky) až do doby, kdy jsem nainstaloval poslední - únorové - ovladače. Teď ani nepípne, tak jsem nucen používat tu Winfastí rádiovou aplikaci.

V radiátoru jsem používal plug-in pro karty s čipem BT 8x8 (je přiložen přímo v instalaci). Až se mi bude chtít, vrátím zpátky starší ovladače Experta a uvidim, jestli Radiátor znovu promluví :-)
Tano (34)|13.6.2004 19:47
Tak to taky tedy zkusím ten Radiator, doufám že ho rozběhnu a bude klid. Vrátím tam i původní ovladače. A třeba až se objeví nové ovladače a soft k WinFastu, tak se to jejich rádio možná i mně zlepší. Dostal jsem to do stavu, kdy do *.wav nahrává pokaždé spolehlivě, a do *.mp3 jen občas - někdy to prostě zahlásí "Connect to WD Failed!" a "Cannot open Recording Device!" (tj. to co mi dříve hlásilo při pokusu o nahrávání do wavu).

Ale stejně by mě zajímalo, co přesně se myslí tím "Connect to WD Failed!"? :-?
Ivo Mašek (10205)|13.6.2004 20:01
Connect to WDFailed - Spojení s WD se nezdařilo
Cannot open Recording Device - Nemohu otevřít plánovaný zápis

proč tomu tak je, nevím. To musíš vědět ty, co tam všechno máš nainstalovaný.
Tano (34)|13.6.2004 20:14
No ale co znamená to WD ------ Winfast Driver, Winfast Device, Windows D....??
Doom (2331)|14.6.2004 11:49
Radiátor mi šlapal solidně. Akorát měl jednu chybičku: když jsem ho zapnul, tak mi nehrál :-) bylo slyšet ticho. Stačilo jenom přeladit o krok níž a pak zase zpátky a rádio se rozběhlo. Tak jsem si napsal skript (radiátor podporuje takový pseudoskriptový jazyk) který mi při startu naladil konrétní stanici (mou oblíbenou), potom sjel o frekvenční krok níž a pak se o ten krok vrátil.

Zkoušel jsem psát na fórum, které se Radiátoru týká, o radu, zkoušel jsem kontaktovat i programátora, jestli by nebylo možné napsat plug-in pro Experta, ale ticho po pěšině :-(( . já sám jsem se pokoušel napsat plug-in, ale přestože povoláním programátor, nepovedlo se mi proniknout do zákulisí ovládání karty a můj plug-in nefungoval :-(((


Díval jsem se do windowsí zprávy audio kodeků (ACM) a našel jsem dva pro MP3 - advanced (právě ten, co umí jenom omezené bitraty) a Professional (ten umí asi všechno kromě vaření vajec :-)- ). Jenom nevím, jestli ten kodek Professional je součástí instalace woken, nebo jestli jsem ho tam natáhl instalací toho Fraunhoffer-Radium balíčku. Každopádně se podívej do pořádně do ACM a koukni, jak mají jednotlivé kodeky nastavenou prioritu. Možná, že zde je zakopaný pes.
(jednou jsem měl ve Win98 proházené prioroty a nechtěly mi jít hry, které používaly právě ACM)
Tano (34)|14.6.2004 19:56
Na stránky Radiatora jsem koukal včera, tam je to mrtvý, od autora se plug-inu asi nedočkáme. Přitom podle poznatků z internetu jsou tyto TV+R karty poměrně rozšířený - snad to někdo rozchodí.

Fraunhofer advanced jsem měl ve Win98 už původně, zřejmě se nainstaloval s nějakým WM Playerem. Fraunhofer Professional se mi tam objevil až po instalaci Fraunhofer-IIS MP3 Radium's audio codec.

Priority jednotlivých kodeků jsem už taky zkoušel měnit (možná od té doby mi funguje alespoň nahránání do wavu), ale ještě jednou se na to zítra podívám (za chvíli už musím jít vydělávat).
Zatím mám nastaveno:
1. Wma
2. Fraunhofer mp3 professional
3. PCM
4. ADPCM
5. IMA ADPCM
6. Lernout & Hauspie
7. Microsoft GSM 6,10
atd.

Ale nakonec problém bude stejně v tom, že WinFast DV2000 a Win98 spolu moc "nekamarádí". :-(

Nebo je tu někdo, komu to spolehlivě funguje pod Win98?
Doom (2331)|15.6.2004 09:36
Myslím, že Ivo Mašek má Win98, takže tomu to asi funguje (pokud jsem dobře četl, tak on má taky Experta).

A mě funguje Expert pod WinME (EN verze) včetně nahrávání z rádia (a WinME jsou v podstatě hybrid Win98).

Já se stejně nemůžu zbavit pocitu, že tvůj problém je způsoben integrovanou zvukovkou. Já tyhle zařízení prostě nemám rád :-) (špatné zkušenosti s čipy CMi 8330 a 8338 a AC97 na mé současné desce). Nemáš někoho, od koho by sis mohl půjčit normální zvukovou kartu a testnout to s ní?
Ivo Mašek (10205)|15.6.2004 09:46
Ano, já mám Win98SE a TV2000XP-Expert a pro "zajímavost", interní zvukovku Realtek.
Ale pozor - mám komplet INTEL, CPU i čipovou sadu.

Jinak rádio moc nepoužívám - vedle PC mám hifi věž.
Tano (34)|16.6.2004 20:16
Po té zvukovce se pozeptám a zkusím to, ale dřív jak o víkendu to určitě nebude.
Jenom je mi divné že do WAV to nahrává pokaždé spolehlivě, přitom dříve mi to hlásilo ty chyby, co teď hlásí při nahrávání do MP3. A MP3 dříve rovnou zhroutilo program. To by ukazovalo spíše na chybu v softwaru - HW konfigurace se nezměnila.

pro Ivo Mašek:
prosím, můžeš mi napsat, jaké máš pořadí (priority) kodeků ve Win98, tam bych také mohl mít chybu. Jedná se mi hlavně o PCM, ADPCM, IMA ADPCM, MP3 a WMA. Předem díky
Ivo Mašek (10205)|17.6.2004 21:09
Pro přehrávání používám PowerDVD (program pro DVD), a ten si do mašiny přinesl ohromné množství kodeků. Prioryty si určuje onen program, a protože to dělá dobře, tak to nechávám na něm.
Windows Media Player nepoužívám vůbec. Občas, ale opravdu jenom občas používám WinAmp s jedním "nejmenovaným" ruským kodekem pro videozáznam.
Ivo Mašek (10205)|17.6.2004 21:12
Rádio z TV-karty nenahrávám, neboť vedle mašiny mám hifivěž - kvalitnější nahrávky než z TV-karty.
Tano (34)|22.6.2004 19:17
Tak jsem o víkendu ještě jednou přeinstaloval kodeky, ovladače TV karty (na listopadové) a PVR (poslední verze). Předtím jsem ještě vymazal z windows vše, co se týkalo Tv karty - ovladače, záznamy v registrech atd. A je to pořád stejné. TV bězí pěkně, rádio taky funguje, jenom to rádio nenahrává do MP3 a WMA. Hlásí to stále ty samé hlášky - viz výše. Nepomohla ani změna IRQ zvukovky a TV karty, aby neseděly obě na stejném.
A Nero Expres (verze 5.5.9.13) se mi hroutí, když mám puštěný WinFast Wizard (ikonka v liště). :-&
Budu to muset asi vzdát, dokud mě něco nového "geniálního" nenapadne.

Zatím děkuji za všechny rady a nápady.