Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kvalita DVD vyrobeného z DVB-T a cesty jejího dosažení

Tomáš X. (166)|31.5.2004 16:41
Vážení, jsem z Plzně a nemám vůbec žádné zkušenosti s kvalitou DVD vyrobeného z DVB-T, ale na přelomu roku by se mělo dostat DVB-T i do jiných měst a snad by mohlo být rutinní. No a protože bych rád našel nějakou cestu, která mně umožní dostávat televizní vysílání do MPEG-2 formy, tak logicky musím uvažovat, že DVB-T je nejlepší způsob. Samozřejmě budu chtít nejlepší poměr (kvalita + user-friendly) / cena.
Jaké jsou možnosti:
1. Už dnes TV karta do počítače - levné, ale kvalita je jak jsem se zde dočetl OTŘESNÁ
2. Čekat, že na konci roku se dostane DVD recorder pod 10 000,- Kč a používat k nahrávání TV a pak to nahrnout do počítače a tam dále zpracovat - vystřihnout reklamy u filmů a z pořadů vystřihávat jen zajímavé věci a vyrábět si upoutávky, .... Protože mám DVD mechaniku Toshibu SDR-5112 tak kvůli oboustranné RW kompatibilitě a neplýtvání jednorázově zapisovatelnými DVD-R disky směřovat rekordér na DVD-RW, což je Sony nebo JVC (dnes 15 000,- Kč)
3. Spolehnout se na příchod DVB-T a pak koupit kartu do počítače a nahrávat přímo MPEG-2 do počítače a pak z toho vyrábět sestříhané DVD-R a DVD-RW disky pro stolní přehrávač.

Bod 3. by teoreticky měl být nejlevnější a nejkvalitnější - žádná D/A a A/D konverze na cestě od vysílání k DVD, ale z diskusních příspěvků zde jsem překvapen, že to s tou kvalitou asi nebude nic moc. Samozřejmě oproti variantě 2. je shedulování počítače mnohem méně user-friendly, takže bych stejně asi využíval částečně VHS na to, co si nebudu chtít trvale ponechat a nahrávání do PC toho, co ano.

Prosím, pokuste se srovnat bod 2. a 3. podle kvality, pohodlnosti a i financí. Dnešním zdrojem analogového signálu je kabelovka Karneval (dříve InterKabel, dříve Pilskabel), protože "stoletá neservisovaná" anténa v paneláku je ještě podstatně horší.

TV mám rok starého Thomsona S2021 55 úhlopříčku s Virtual Dolby Surround.

Díky moc, musím se rozhodnout už teď, zda budu posilovat PC nebo naopak půjdu přes klasickou elektroniku.
ViKinG (793)|31.5.2004 23:34
Tomáš X: jsem zvědav co ti kdo napíše ale podle mě:
1. nesmysl
2. pokud si aspoň trochu rozumíš s PC a chceš si s tím pohrát tak taky zatím ne.
3. karta do PC (DVB-T) a nasledné zpracování na PC. Problém je použitý nedostatečný bitrate (cca 4.000) což je pro náročnější scény málo, takže kostičkuje. Pokud kvalita zůstane nebude to nic moc. Czech Link (cca 8.000) je výrazně lepší. Zase je problém dostat delší film (cca 2 hod) na DVD-R(4.3GB).

k bodu 2: DVD rekorder bez HDD nemá moc smysl... s cca 120GB už si dovedu představit, že jde S-VHS ET na odpočinek. Ale to se bohužel pod 10.000,- letos určitě nedostane.
clee (6592)|1.6.2004 00:41
no s tou kvalitou nevim, ted je to fakt otresny, ale UPC direct neni o moc lepsi a lidi za to jeste platej :OO
Tomáš X. (166)|1.6.2004 09:45
Díky moc (!!!!) za odpověď, ale protože jsem trochu natvrdlý, tak jsem z toho nepochopil doporučení a nějaké další věci.
Znamená to tedy, že když si koupím nějakou slušnou TV kartu do počítače, že budu moci nahrávat do MPEG-2 v rozumné kvalitě? V takové, která snese srovnání s DVD rekordérem?
Dále to má znamenat, že pozemní vysílání ČT1, ČT2, Nova a Prima je na bitrate 4000 a je pravděpodobné, že tak zůstane i do rutinního DVB-T, protože se do vysílacího pásma víc nevejde?
Znamená to taky, že ideální řešení je a i po zahájení rutinního DVB-T satelit a CzechLink? Co CzechLink vysílá? Taky HBO? Neví někdo, zda kabelové televize (Karneval) budou dále vysílat analogově i po spuštění digitálního vysílání? Kolik takový satelit a k tomu karta do počítače stojí? Víc, než 10 000 Kč?
Ten DVD rekordér bez disku vypaluje alespoň na DVD-RW (Sony GX3), takže by to mělo být mnohanásobně přepisovatelné a tudíž několik médií DVD-RW by mohlo sloužit jako jeden harddisk s tím rozdílem, že harddisk nepotřebuje po každém filmu vyměňovat, což je, uznávám, trochu pakárna a díky tomu je sheduling na týden dopředu problém - stejně jako na VHS. Ale přenos přes DVD-RW do počítače je snad O.K., ne?
Tomáš X. (166)|1.6.2004 09:47
Ta ViKingova odpověď "1. nesmysl" má znamenat, že nesmysl je to, že je ta kvalita otřesná nebo že nesmysl je si tu kartu kupovat? :-? :-? :-E :-E
Barico (9)|1.6.2004 10:54
1. Nesmysl je tu kartu kupovat, protože kvalita je otřesná.

3. Podle testovacího provozu DVB-T bych rozhodně nepředjímal kvalitu pravidelnýho vysílání. Například v sobotu jsem nahrával z ČT2 Most přes řeku Kwai, průměrnej bitrate byl cca 4500Kb. Prohnal jsem to ProCoderem, aby se to vešlo na 1DVD a výsledek je na 71cm TV dobrej.
Naproti tomu včerejší MASH měl cca 2500Kb, tam je kostičkování v dynamických scénách patrný.

Jestli máš dobrej analogovej signál, doporučoval bych spíš nějaký HW A/D převodník. Třeba tento .
Tomáš X. (166)|1.6.2004 15:30
Je možné ten digitální signál rozbočit jednak do počítače s nějakou tou kartou pro příjem MPEG-2, kam to budu pochopitelně chtít bez D/A převodu, a jednak do D/A převodu do klasické televize a VHS videorekordéru?
Barico (9)|1.6.2004 16:10
Možné to je, například pomocí tohoto:
http://www.alzasoft.cz/DetailPage.asp?DPG=44638
Anonymous (825)|1.6.2004 17:46
Kvalita DVB - je příšerná bez ohledu na příjmový podmínky které budou velmi špatné, homogení signál po zemi ve měsě není zaručen že bude v pořádku, prakticky taky není, je v něm spousta chyb (i při silném signále - DEC 2000), tyhle chyby ale NEJDOU OPRAVIT BEZ NĚJAKÝCH ztrát vypadlých snímků atd.

Prostě nepořizovat !!! :(( :(( :((
Barico (9)|1.6.2004 18:38
Osobně s příjmem DVB-T nemá absolutně žádný problém. Jedinou vadou jsou častý změny bitratu.
Tomáš X. (166)|1.6.2004 23:45
Na kabelovce Karneval mi řekli, že do kabelové televize budou po zahájení taky pouštět digitální signál, takže nakonec by z kabelovky mohl lézt slušný digitální signál?? Když Karneval poskytuje taky Internet po kabelu, tak by sakra mohli nabízet jednotlivé pořady jako MPEG-2 soubory pro download třeba 3 týdny zpátky a bylo by vymalováno - zachytávání v reálném čase by pak člověk využil jen při on-line sledování. Ať mi nikdo netvrdí, že by to byl nějaký technický problém. A DVD rekordéry a grabovací karty pá pá :-E :-E
Tomáš X. (166)|1.6.2004 23:51
Člověk si ale nepředstaví tu kvalitu DVB-T ve srovnání. Je to celé méně kvalitní třeba jako Shrink na 50% oříznutí bitrate nebo naopak kvalita je chvíli v pohodě a pak do toho kazy? Film pro archivní důvody z toho člověk neudělá?
Barico (9)|2.6.2004 07:34
V případě kdy je bitrate cca 4000Kb, což je hodnota která by měla být použita pro pravidelné vysílání, je možné kvalitu přirovnat k Shrinku na 60%. Samozřejmě taky záleží na tom, jak kvalitní kopii filmu mají televize k dispozici.
Kvalita je konzistentní, ale v případě slabého signálu může docházet k neopravitelným výpadkům snímků.
Osobně si myslím, že k archivaci to použitelný bude, ale až začne pravidelné vysílání, kdy bitrate přestane oscilovat mezi 2000Kb – 4000Kb, jako je to momentálně.
ViKinG (793)|2.6.2004 09:58
Barico+Tomáš X: vaše debata je založena na předpokladu, že když mám údaj o bitrate (4.000), tak už nic nepotřebuju vědět ale to je nesmysl. Zkuste si udělat ukázku z nového filmu z DVD a snižte bitrate MPEG2 na 4.000, vsadím se že kromě zcela brutálně dynamických scén to bude celkem dobrý. A pak si udělejte MPEG2 ze zašumělé VHS a 4.000 vám nebude stačit nikde!!! ani u těch statických scén. A přitom jsou to oba MPEG2 se stejným bitrate.
4.000 je málo! možná na zkouknutí a smazání ale na archiv je to brutálně málo. To je skutečně lepší S-VHS ET (bohužel v tomto má Pitomec pravdu).
Barico (9)|2.6.2004 11:18
Ale samozřejmě, vždyť jsem psal že záleží na kvalitě zdroje. Nejlépe je rozdíl vidět, při srovnání kvality obrazu vlastní produkce tv stanice a nějakého českého filmu 20, 30 let starýho. Zvlášť patrný je to na Nově, kde kvalita zdrojového filmu vypadá jak xtá kopie VHS.
Vím že srovnání se Shrinkem dost pokulhává, ale nemám dostatečné připojení k netu, abych mohl pár ukázek někam uploadovat.
Tomáš X. (166)|2.6.2004 11:32
Tak se tady postupně dopracovávám k nějakému názoru. Zatím se mi zdá, že asi nejkvalitnější a cenově únosná bude digitalizace TV vysílání přes A/D převodník ADVC-55 od Syntexu (7000,- Kč bez DPH) a pak asi ProCoderem Express (2000,- Kč bez DPH) do MPEG-2 a nakonec autorizace (třeba Architect, který vlastním). Má to několik ale:
1. brutální množství práce a času s každým filmem - pořadem - opravdu asi jen tak na 1 akci týdně a ostatní hezky postaru na VHS kouknout a smazat
2. A/D převodník ADVC-55 má vstup S-video a kompozit a i v případě, že mi tuner televize (Thomson 2021) či videa (Thomson VHS 6300) dokáže podat průchozí signál S-video, tak netuším, jak moc tu kvalitu oproti tomu, co leze z anténního vstupu negativně ovlivní.
3. Když jsem tuhle variantu konzultoval telefonicky se Syntexem, od kterého bych si to koupil, tak mě upozornili, že neví, které filmy z TV vysílání mají Macrovision ochranu!!!!
Tomáš X. (166)|2.6.2004 11:40
S variantou A/D převodník + ProCoder Express se dostávám někam na 9 500,- Kč s DPH. A k tomu šíleně práce, nepohodlí a blokování počítače a po přechodnou dobu desítky GB na HDD.
Oproti tomu DVD rekordér zapisující na DVD+-RW se dostane k Vánocům asi tak na stejnou cenu (dnes 15 000,- Kč) a vše neskutečně pohodlné, ovšem se zásadní nevýhodou, tj. možnost výběru jen 1 hod. na 1 DVD v asi skvělé kvalitě a 2 hod. na 1 DVD v problematické kvalitě.
Jak je to s DVD-RAM? Nevejde se tam náhodou víc v max. kvalitě? Přečetla by to Toshiba SDR-5112 ? Pak by to nemělo chybu...
Radeq (277)|6.6.2004 15:46
K tomu napadu stahovani MPEG-2 filmu. Technicky problem to samozrejme neni, ale prodal by pak nekdo jedine DVD? :-) Cili problem je pravni, a je to z pravniho hlediska cira naivita.
Osobne vyuzivam ja a okruh mych znamych DVB-T tam, kde je zasumeny analogovy signal a jiny nejde ani s investici do anten dostat, pripadne na zachytavani a prime paleni na DVD-R (po sestrihani), protoze je to zcela bez casovych prodlev a nutnosti protahnout to rekompresi. I kdyz je mi jasny, ze kvalita by mohla byt lepsi, dokud jsem zachytaval z analogu a pak delal konverzi do MPEG-2, pomer "kvalita/objem dat" byl vyrazne nizsi (navic ta ztrata casu pri rekompresi).
Podle me je idealni varianta pro bezneho konzumenta (nemluvim ted o lidech s plazmovymi obrazkovkami pres celej obyvak), idealni je mit DVB-T receiver s harddiskem, cili PVR (napriklad Humax PVR-8100T). Nahravani je komfortni, ze komfortnejsi asi byt nemuze a zcela bez ztraty kvality (byt digitalni), cena uz do 10.000 Kc bude. Skoda jen, ze ten Humax nema na HDD suplik, ale ti zrucnejsi si ho jiste do toho supliku vytahnou :-) , pripadne si pockaji az v supliku bude. A ze jednou bude, tomu verte! :-D
Tomáš X. (166)|7.6.2004 12:12
S tou nevyjímatelností harddisku chceš říci, že z toho standardně nevede žádná cesta, jak to dostat do počítače třeba přes Ethernet či USB, firewire, ... ? Tak se musí ten disk z toho dolovat "násilím" a připojovat k PC?
Radeq (277)|7.6.2004 12:19
Ja tu masinku nemam, ale predpokladam, ze je to urcene spis jen pro prubezne nahravani a nasledne odmazani.
Tomáš X. (166)|8.6.2004 12:46
Tak jsem včera konečně dokoupil konektory a zkusil si převést kousek vysílání TV přes analog IN do digitální kamery a odtud jako DV do počítače. Mile mě překvapilo, že kvalita opravdu není špatná. V reklamách titulky ostré, stejnobarevné plochy skutečně stejnobarevné a na okrajích žádné artefakty. Pak jsem zkusil Vegasem do MPEG-2 DVD kvalita a titulky (samozřejmě myslím součást videosekvence, ne zvlášť titulky) a vůbec každé písmo to dost odnesly. Docela by mě zajímalo, co by s tím na rozdíl od MainConceptu udělal ProCoder Express nebo rovnou dvojka.
Teď by mě ale zajímalo srovnání s DVB-T. Pojďme se někdo domluvit, že v určitou dobu nahrajeme určitý úsek nejlépe z ČT a porovnáme. Zkusím to přes tu kameru a někdo přes AV-převodník, někdo z DVB-T, někdo DVB-S a někdo z DVD rekordéru? Dalo by se něco takového zorganizovat? Chtělo by to kousek nějakého dokumentu a kousek studia.
Anonymous (825)|9.6.2004 18:19
Ä na co by to mělo bejt ??????
Tomáš X. (166)|10.6.2004 08:41
To Bullback: k rozhodnutí, zda se dát cestou nahrávání vysílání do digitální formy přes A/D převodník nebo z DVB-T nebo DVB-S. Je nás asi moc, co nikdy neviděli srovnání kvality výsledku, ne?
hawaj (3)|11.8.2004 04:02
No to je ale smutný. A co se bude dít až to bude HDTV? :))
Se asi pěkně vopupínkujem
ViKinG (793)|11.8.2004 11:21
hawaj: nevím jak na hawaji :-) ale v našich zeměpisných šířkách si asi ještě na pupínky počkáme dost dlouho. Když pozoruju to tempo rozvoje DVB-S, DVB-T, vysokorychlostního internetu za rozumnou cenu a podobných technologií...
Radeq (277)|11.8.2004 11:46
Zatim je k archivaci s rozumnou kvalitou a rozumnym nasazenim nejlepsi varianta DVB-T (samozrejme jen tam, kde je signal bez vypadku). Po sestrihani se da hned palit na DVD (bez rekomprese).
Srovnavat analog s DVB-T nema cenu, protoze kdybys chtel udelat stejne veliky video z ultra super kvalitniho analogu, bude kvalita horsi (v amaterskych podminkach, tj. nejakym komercnim hw nebo sw coderem). Pak uz je lepsi rekomprimovat DVB-S. Jinymi slovy nezkomprimovanej analog je lepsi (presneji receno "ma sanci byt") nez DVB-T i DVB-S, ale amaterskou MPEG-2 kompresi z nej dostanes jeste vetsi sunt nez z DVB-T (pri stejnym bitratu).

Pokud chci archivovat z televize na DVD (jako autorizovany DVD-Video) chci, aby se mi vesly aspon 2 hodiny na jedno 4,7G medium, a nechci se s tim patlat celej den, poradi pouzitelnosti vidim takto:

1.) DVB-T bez rekomprese
2.) DVB-S s rekompresi
3.) Analog s dobrym HW enkoderem
4.) Analog s dobrym SW enkoderem

Pokud chci kvalitu vyssi (bitrate>5 Mb/s), dal bych prednost DVB-S, pochopitelne jen u tech kanalu, ktery maj bitrate>7Mb/s, jinak analog (ale hodne dobre vybirat misto, antenu, kartu i soft, jinak to nema cenu).
ViKinG (793)|11.8.2004 12:36
Radeq: souhlasim jen za předpokladu že do toho zahrnu i to že slušného výsledku chci dosáhnout s co nejmenším úsilím. Jinak je nejlepší mít co nejkvalitnější zdroj (obecně) z kterého si udělám přesně co potřebuji. Tedy v našich podmínkách jednoznačně DVB-S (ČT1,2 a Prima).
Dobrý analog po rekompresi na velikost DVD5 (cca 2hod) jsem ještě neviděl, to by příjem musel být naprosto super.
hawaj (3)|11.8.2004 19:10
pro ViKinGa: Jojo ja už tu pláču min 5 let ':-(((' no ale hlavně že svítí slunce a máme super pifko a ještě víc super baby ':BB:'
pikousik (45)|14.8.2004 22:17
Tomáš X >

Terrestrial TV je ve zkušebním provozu, tak je těžké to posuzovat. Někdy se to vyrovná satelitu, ale někdy je to horší než HBO na UPC. Někdy naměříš prům.bitrate 1600 a jindy i 4000 Mbps. Asi je třeba ještě počkat na oficiální zahájení (2006).

Pokud chceš dokonalý digitální obraz, tak jedině CzechLink, kde je bitrate kolem 8000 Mbps, ale není tam Nova (což mi ani tolik nevadí). A s výslednou velikostí 2hod filmu taky budeš mít problémy.

Jinak se docela shoduji s názory Bullbacka, Radeqa a ViKinGa.

A dost se divím, že ještě ten CzechLink (8000 Mbps) a půjčovny DVD fungují. Vše je přece nastaveno tak, aby jedině na DVD (za drahé peníze) byla dokonalá kvalita. Satelity jsou na samé hranici kvality (2-3000 Mbps) a analog včetně kabelu byl pro VHS a S-VHS (rozlišení).

Pikousík :-)- :-)- :-)-
clee (6592)|14.8.2004 23:45
no proste blitky, tuhle sem mel tu cest videt Discovery z UPC a kdejakej zmrsenej divx vypada lip
Radeq (277)|15.8.2004 09:30
Ano, o tom neni sporu. Slusne udelany DivX grabnuty z DVD vypada lip. Za DivX grabnuty napr. z analogoveho vysilani Novy bych ale nedal zlamanou gresli. Zasadni rozdil je ve zdroji videa pro naslednou komprimaci. Doufejme, ze casem budou i zdroje pro digitalni vysilani v digitalni forme.
Honza_plz (1)|10.11.2004 12:58
Protoze jsem zrovna vybiral nejaky satelitni prijimac, prosel jsem podobne uvahy, ale zjistil jsem ze nema dneska smysl se tim zabyvat

1/ satelitni prijimace s HD jsou fajn ale (snad az na silene drahy dreambox 7000) nemaji zadnou moznost propojeni s PC - tj. nahrany video se da maximalne prehrat na VHS

2/ DVD rekordery (vcetne nejnovejsich a nejdrazsich) z nepochopitelnych duvodu nemaji zadny vstup pro videostream (posilal jsem i dotaz na Philips, Panasonic a Sony)

3/ karta v PC nemuze byt z hlediska nahravani horsi nez prijem pres stolni prijimac - proc taky, vzdyt nedela nic nez ze zachycuje stream a uklada na disk. Naopak, vyhoda je v tom, ze se nemusi provadet prevod do analogu a zpet (viz. 1/ a 2/)
exTNT (1421)|10.11.2004 13:40
Smazáno.
Anonymous (825)|10.11.2004 13:54
[quote=exTNT]
Jinak k těm dříve uváděným datovým tokům - od předminulého týdne jede v Praze ČT1 a ČT2 v balíčku Telecomu průměrně kolem 6400 kbps (video), předtím jeli kolem 6000. S tím už se docela dá pracovat...[/quote]

Pracovat se dá dobře i s hajzlpapírem 9-)
exTNT (1421)|10.11.2004 14:03
Smazáno.
Anonymous (825)|10.11.2004 14:44
[quote=exTNT]Ale máš pravdu [/quote]

Takhle holou větu slyším rád, dík. :-E :-E :-E
exTNT (1421)|10.11.2004 15:22
Smazáno.
Anonymous (825)|10.11.2004 15:35
Je to málo, VBR je navíc hodně špatné, prakticky tam kde je potřeba přidat přidá až po dlouhým čase, princip je jasný - pracuje se jen s tím co je v paměti, dále propad pod 6000 bude někdy vidět - ochlemstanice.

Oči můžu zavřít, ale je dobré použití igelitu (stačí průsvitný) hozeného přes TV obrazovku a dát si hodně B-) B-) B-) , pak to celkem jde ...
clee (6592)|10.11.2004 16:02
budem stavkovat ze bud nam tv bude proplacet ten chlast (pripadne i igelitovy pytliky) a nebo zvednou datovy toky :-E
exTNT (1421)|10.11.2004 16:22
Smazáno.
Anonymous (825)|10.11.2004 16:31
[quote=exTNT]
K tomu VBR - skutečně to takhle nešikovně (opožděně) dělají i zařízení, která používá ten, kdo to vysílá? :-?
[/quote]

Jinak VBR v RT udělat nejde.
Kdyby nám k TV sledování dávali B-) :BB: tak se obávám zvýšení koncesionářských poplatků na světové ceny za B-) :BB:
Pitomec (10211)|10.11.2004 16:34
[quote=exTNT]A čistě subjektivně - když si demuxovaný soubory bez změny datovýho toku vezmu a vypálím zkusmo na DVD, mám z nich na TV asi tisíckrát lepší obraz, než když si to samý z tý samý antény pustím na tý samý TV z jejího analogovýho tuneru... :-)-[/quote]
Počkej, až si budeš vypalovat soubory z TV vysílání alá MTV (kde se běžně vysílá v 480x576)... :-(((
exTNT (1421)|10.11.2004 17:04
Smazáno.
clee (6592)|10.11.2004 17:15
spis bych si podal toho vyklestence z telekomunikaci co se vybiji na datovym toku :-I
Anonymous (825)|11.11.2004 12:17
exTNT: Bolševická Čt zase nestojí za podívání, koukatelných programů je cca 2 do roka ... :((
Tak si vyber ...
Šetřím na krávu, budu jí šumět do zadku ..., určitě lepší podívaná ...
clee: Vykleštěnci to budou určitě (radiokomunikace prý za nic nemůžou :-R ) , jenom by mě zajímalo kolik ušetří (kdo) za nizoučký (nekoukatelný) toky ..., podle mě rozdíl musí být zanedbatelná částka.
clee (6592)|11.11.2004 13:54
taky nechapu, proste nasolit tam maximum co kanal utahne :-I
exTNT (1421)|11.11.2004 15:40
Smazáno.
mirekv (7169)|11.11.2004 16:16
Vybrat se dá.
clee (6592)|11.11.2004 16:39
ct je v klidu, hlavne filmovej klub, to je prakticky jediny vyjma simpsonu a pratel na co TV koukam
mirekv (7169)|11.11.2004 17:17
Přátele teda nemusím, s***u mě tam ty namixované smíchy. Když si představím, že jsou i u originálu MASH... :-k